Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde gica.mosu » 31 Oct 2015, 08:51

Mare tragedie peste romanii din capitala noastra!!!

....27 de morti si peste 160 de raniti la un club de noapte din Bucuresti :mrgreen: din cauza unui incendiu provenit de la fourile de artificii ;) D-zeu sa-i ierte :!: Acum ,cei din zona si nu numai trebuie sa-i ajutam cu ce putem,sa fim solidari indiferent unde ne aflam :!: :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde ves.lucian.zabrani » 01 Noi 2015, 09:27

La 18 aprilie 1930, bisericuţa din lemn din Costeşti, judeţul Argeş, a ars din temelii în timpul slujbei de Denie. 116 copii au pierit în flăcări. În Vinerea Mare de dinainte de Paşte, o scânteie a aprins iadul în Costeşti. Aproape toţi copiii satului au ars de vii, înghesuiţi fără scăpare în biserica de doar 24 de metri pătraţi. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Sute de timişoreni au încheiat postul Crăciunului la slujba de la bise... Reşiţenii au luat cu asalt bisericile, pentru a se ruga în ziua de Cră... Moșul le-a adus copiilor cuminți din Oradea jucării cumpărate online s... CLICK AICI PENTRU FOTOGALERIE! Virgil Ionescu a rămas singurul supravieţuitor al grozăviei din 1930. În focul cel mare şi-a pierdut toţi cei patru fraţi - Dumitru, Ilarie, Alexandru şi cea mică, Victoria. Pe-atunci avea şapte ani, acum are 87, dar amintirile acelei seri de 18 aprilie sunt la fel de vii ca acum 79 de ani. Mai are un singur gând - să continuie demersul început de tatal său pe lângă Patriarhie şi să obţină martirizarea celor care-au ars pe altarul Domnului. Cu glas tremurat, povesteşte... Era Vinerea Mare atunci, 18 aprilie, iar preotul Dumitru Vişinescu şi mulţimea de enoriaşi se pregăteau pentru slujba de Denie, cuvenită fiecărei seri a săptămânii de dinaintea Paştelui. Biserica din Costeşti, minusculă, avea pe-atunci o vârstă ce depăşea două veacuri. Lemnul era putrezit, bârnele erau şubrezite, fiecare pas chinuia periculos podeaua. La fel ca toate bisericile vremii de prin partea Munteniei, n-avea uşă, ci doar o deschizătură joasă, lată de 60 de centimetri, cât să treacă un singur om, cu capul plecat. Ferestrele erau înguste şi ferecate cu gratii de metal. Părintele Dumitru ceruse de cu-n an în urmă aprobare Patriarhiei să-şi ţină slujbele în cealaltă biserică a satului, cea de piatră, mai solidă, mai încăpătoare. Nu s-a primit încuviinţare, căci biserica cea de piatră abia se clădea, era la „roşu" şi, mai ales, nu era încă sfinţită. O singură scânteie, Apoi groaza Pe la opt seara, în curtea bisericii s-a iscat o mică gâlceavă. Sătenii încercau să-l convingă pe preot să ţină slujba afară. Ei erau aproape 200 de oameni, biserica era foarte mică. Până la urmă, s-au împăcat astfel: în biserică aveau să stea numai copiii - 116 elevi de şcoală primară şi elevi de liceu, cel mai mic, o fetiţă de numai opt ani - iar părinţii şi bunicii să stea afară. Era aproape de opt şi jumătate când s-a declanşat iadul în Costeşti. Virgil Ionescu îşi aminteşte limpede totul. „Slujba începuse de câteva minute. Dascălul a aprins o lumânare şi a aşezat-o în sfeşnic. Flacăra, la început plăpândă, a crescut şi a aprins o coroană din celuloid ce stătea deasupra sfeşnicului. Focul a fost stins iute de dascăl, strivit în bătăi din palme, stârnind zeci de scântei. Una singură s-a înălţat şi a pătruns, printre crăpături, în podul bisericii, locul unde erau strânse, de ani şi ani, coroanele vechi. În câteva clipe, podul era în flăcări, iar, înăuntru, copiii nu bănuiau nimic". A fost întâi fumul gros, care i-a învăluit, otrăvindu-i, moleşindu-le picioarele. Erau aşa de mulţi înăuntru că n-aveau loc nici să cadă. A urmat panica, o panică îngrozitoare, care i-a ucis pe toţi într-o biserică fără uşă. În flăcări Fumul, ieşind în rotocoale din pod, a fost văzut de-afară de părinţi. Atunci au realizat ce se întâmplă, spune Virgil Ionescu. „Părinţii s-au îmbulzit la uşă, încercând să intre, să-şi salveze copiii. Ei se împingeau să intre, copiii se chinuiau să iasă şi nu reuşeau, tocmai din cauza părinţilor lor, care le blocau ieşirea. Îmbulzeala aceea i-a ţinut captivi, pradă flăcărilor. Au murit toţi, 116 copii, tot tineretul satului". Un singur om dintre cei de-afară a reuşit să intre în biserică: Dumitru, cel mai mare dintre cei cinci copii ai familiei Ionescu. Înăuntru avea trei fraţi - Ilarie, Alexandru şi Victoria. Cel mic, Virgil, era acasă pedepsit de mama lui. Dumitru a dat cadavrele de la intrare la o parte şi a intrat, iscodind disperat după fraţi. A apucat să-l vadă pe preot, ultimul rămas în picioare. „Iisuse, Tu ai murit pe cruce şi eu mor pe altarul Tău", a strigat părintele înainte să se prăbuşească, cu fiul său de 11 ani în braţe şi Evanghelia la piept. Toţi erau la pământ acum, carne de om arzând. Fraţii lui, nicăieri, iar Dumitru a înţeles că era prea târziu. Trebuia să se salveze, dar mica deschizătură era departe. Atunci a fugit spre ferestre şi s-a străduit să smulgă grilajele. Carnea palmelor a rămas acolo, sfârâind pe metalul încins. Nicio şansă. Deodată, turla bisericii s-a prăbuşit. Bârnele grele din lemn l-au lovit în spate, aruncându-l afară cu cinci cadavre în braţe. Cu arsuri grave, Dumitru a mai trăit două luni. Mărturii din presa vremii Biserica s-a mistuit iute. Pe locul ei nu mai era decât cenuşă de om. În jur, părinţii îşi strigau durerea. Iată ce povesteşte un martor ocular pentru ziarul „Universul" - numărul din 24 aprilie 1930: „O femeie îşi pierduse toţi cei cinci copii ai săi. Aliniase cadavrele pe iarbă, în ordinea vârstei. Iaca pe Ancuţa, spunea ea, asta e Mărioara, el e Nicolae. Ancuţa nu avea cap, o bucată din şira spinării ieşea din gulerul bluzei. Marioara avea numai craniul. Nicolae avea ţeasta capului spartă, fără creier. Şi femeia se silea, în halucinaţia ei, să dovedească cu fotografiile aduse de acasă că aceia şi nu alţii sunt copiii ei". Valul de sinucideri La scurt timp după grozăvie, în Costeşti au început să moară părinţii. Îşi pierduseră şi câte patru, cinci copii şi se simţeau vinovaţi. Dacă nu s-ar fi îmbulzit blocând intrarea, odraslele lor ar fi ieşit singure. „Imediat după foc, tata a luat pistolul şi a plecat în pădure să se împuşte. În ziua aceea, de dimineaţă, fraţii mei se răzgândiseră, nu mai voiau să meargă la biserică. Tata a venit de la restaurant, când a auzit clopotele bisericii, i-a îmbrăcat şi i-a trimis pe toţi la slujbă. I-a trimis la moarte. Până la urmă s-a întors acasă nevătămat, a trăit pentru Dumitru, să-l îngrijească", povesteşte Virgil Ionescu. „Eu eram mic atunci şi făceam tărăboi că vreau şi eu la biserică. Mama s-a supărat, mi-a dat două la fund şi m-a închis în grajd. Aşa am scăpat". Vorbă de duh Astăzi, puţini săteni din Costeşti mai ştiu de tragedia din 1930. Dar toţi ştiu o vorbă-blestem, înpământenită în partea locului. Vorba asta sună cam aşa: "Să trăieşti, ca popa din Costeşti!". "O singură scânteie s-a înălţat şi a pătruns, printre crăpături, în podul bisericii.'' Virgil Ionescu supravieţuitor Astăzi, la Costeşti După foc, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ca în fiecare luni după Paşti să se facă pomenire a celor arşi în biserica din Costeşti. Acolo s-a ridicat imediat o capelă, iar în 2003 s-a construit o biserică mică din piatră. Poartă, deloc întâmplător, hramul „Învierea" şi Sfânta Filofteia. Pe un monument de piatră sunt trecute numele celor 116 morţi în Vinerea Mare a anului 1930. Un gărduleţ împrejmuieşte exact locul unde a fost biserica arsă. Miracolul Evangheliei şi moaştele sfinte Biserica din Costeşti a ars complet, dar un obiect a rămas intact, un obiect de hârtie: Sfânta Evanghelie. Minunea aceasta a încurajat legenda ce s-a împământenit apoi în sat. Virgil Ionescu o ştie bine: "Pe vremurile acelea se obişnuia ca, în anii secetoşi, să vină în satele afectate un sobor de preoţi de la Patriarhie cu moaştele Sfintei Filofteia. Preoţii oficiau slujbe în câmp, iar când îi apuca seara prin vreun sat înnoptau, împreună cu sfintele moaşte, în biserica locului. Chiar cu un an înainte de tragedie, moaştele au stat în biserica din Costeşti. Se povesteşte însă că, după ce au plecat de la noi din sat şi au ajuns înapoi la Bucureşti, preoţii însoţitori ai moaştelor au observat că fuseseră furate două salbe din aur aflate alături de relicvele sfinte. Dumnezeu s-ar fi supărat tare pe sătenii din Costeşti şi i-a pedepsit, luându-le copiii". „Hienele" Tragedia din Costeşti a făcut înconjurul lumii. Au venit ajutoare din toată ţara, din toată Europa, din Statele Unite ale Americii. Regina Maria şi principele Mihai au venit la înmormântarea celor dispăruţi, iar doamna de onoare a Majestăţii Sale, Simone de Lahovary, s-a ocupat personal de starea lui Dumitru. Simone de Lahovary coresponda cu Maria, mama lui Dumitru şi a lui Virgil, trimiţându-i regulat veşti de la Paris, locul unde era tratat, din dispoziţia Reginei Maria, fiul Mariei Ionescu. Alţii, însă, au încercat să profite. Spicuim din „Adeverul" din 27 aprilie 1930, un articol cu titlul "Hienele": "Din Piteşti ni se anunţă că numeroşi indivizi exploatează în folosul lor personal nenorocirea de la Costeşti. Ei chetează pentru familiile victimelor fără a fi autorizaţi de cineva şi rezultatul chetelor şi-l însuşesc. Un grup de tineri au colindat oraşul Piteşti, purtând o Evanghelie, spunând că este chiar aceea nearsă de foc şi cereau bani pentru cei din Costeşti. În felul acesta, ei au izbutit să înşele buna credinţă a numeroase persoane şi să adune o importantă sumă de bani".

Citeste mai mult: adevarul.ro/news/eveniment/tragedia-copiilor-arsi-biserica-marturiile-ultimului-supravietuitor-1_50acf7287c42d5a6638cbeec/index.html
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde paul » 01 Noi 2015, 10:13

Trist ! Foarte trist ! :(
Dar cel mai trist este faptul ca nu se intelege un lucru ... ,, parintii mananca agurida si copiilor li se strepezesc dintii,, !!! :(
Parerea mea ... moartea pruncilor trebuie cautata in ... faptele (actiunile sau inactiunile) parintilor ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde B.K » 01 Noi 2015, 10:35

Foarte trist intr-adevar , dar cum este posibil Paul ca un club de 400 de persoane aiba doar o usa mica de acces si doar un extinctor mic si folosit ??
Sunt detalii atat de mici care in anumite conditii inseamna enorm . Nu mai intram in detalii cu autorizatii sau chestii de genul ca nu are rost. La noi trebuie sa se intample tragedii ca sa se ia atitudine si sa se poata aplica legi (vezi cazul Maternitatea Giulesti). Se pot evita astfel de evenimente.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde paul » 01 Noi 2015, 10:40

B.K scrie:Foarte trist intr-adevar , dar cum este posibil Paul ca un club de 400 de persoane aiba doar o usa mica de acces si doar un extinctor mic si folosit ??

Dar, cum este posibil ca tu care ai pretentia ca te numesti OM, sa te duci sa aduci oda lui Satan ??? :oops:
Usita si unicul extinctor ... recuzita ! :oops:
Pe la mine prin Moldova este-o vorba ... dracul nu face manastiri ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde B.K » 01 Noi 2015, 10:53

Nu ascult rock , dar nici nu condamn , pana la urma asa cum erau ei se numesc tot oameni. Doar ma pun in locul lor si mi se face pielea gaina.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde stefanmadalin » 01 Noi 2015, 10:56

Am prieteni buni roakeri, chiar am fost si eu pe la unele manifestari cu ei. Super oameni, nu stiu ce v-a apucat cu ”satanistii”. Poate formatia respectiva sa fii cantat ceva diferit, dar rockul pe care il stiu eu, e super ok.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde paul » 01 Noi 2015, 11:01

B.K.-le ... rock-ui una, dar ce a fost acolo ... a fost altceva !
Ziua in care voi muri ... asta a fost acolo ! :o
Sa fie clar ... sunt lucruri in lumea asta cu care n-avem voie sa ne jucam !!! Daca ... putem intelege ! :idea:
Lucrurile sunt foarte simple ... CINE SE JOACA CU FOCUL ... SE ARDE !!! :idea:
Nu judec pe nimeni, dar ... asta este parerea mea ! :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde B.K » 01 Noi 2015, 11:12

Fiecare e miscat in felul sau de asemenea tragedii.


OFF: Paul am vazut un live in care erai foarte suparat , esti tare simpatic. Poate continuam discutia asta in alta parte :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde State » 01 Noi 2015, 11:15

paul scrie:Dar, cum este posibil ca tu care ai pretentia ca te numesti OM, sa te duci sa aduci oda lui Satan ??? :oops:



Cu asta m-ai dat gata Paulica...
Putea sa cante si Irina Loghin, oamenii s-au dus acolo cu un scop: la concert.
Cand a ars bisericuta in Costesti, copilasii aia cui au adus oda? Mi se pare ca ne intoarcem pe vremea inchizitiei. Cine nu e ca mine, sa arda pe rug. :oops:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde paul » 01 Noi 2015, 11:17

Am precizat intr-un post mai sus ... parintii sunt principalii vinovati ! Si pentru ce s-a intamplat la Costesti si pentru ce s-a intamplat la Bucuresti ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde B.K » 01 Noi 2015, 11:27

Esti tu putin rautacios astazi Paulica :cry:
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde paul » 01 Noi 2015, 11:30

B.K scrie:Esti tu putin rautacios astazi Paulica :cry:

Chiar nu-s rautacios deloc !
Eu ... asa cred ! :(
Sunt absolut convins ca viata si moartea sunt ... mai sus !!! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde State » 01 Noi 2015, 11:30

Am inteles. Asa a fost planul Domnului, sa-i pedepseasca pe nenorociti, adica pe parinti, ca odraslele lor au adus oda lui satan.
O logica incontestabila.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde paul » 01 Noi 2015, 11:38

State scrie:O logica incontestabila.

Zice-se ca ... logica omului cu logica Domnului nu se potrivesc deloc ! ;)
Eu ... cred asta ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: O noua tragedie pentru Romania....

Mesajde State » 01 Noi 2015, 11:38

La cate formatii de rock sunt pe lumea asta, ma gandesc cu groaza cand o sa inceapa Domnul sa-i pedepseasca pe toti.
Sau daca n-are timp, probabil unii urmeaza a fi pedepsiti in cer.

Concret. Lucrurile astea se intampla in 2015, Romania, cand spitalele se dovedesc a fi ingenunchiate din cauza unui asemenea tragic eveniment. Sa fim nevoiti sa tratam pacientii in sediul unei banci, mi se pare un lucru incredibil.
Totusi e bine ca avem catedrala si multe multe biserici, sa fie loc pentru toata lumea in caz de cutremur/razboi/vreo nucleara. Altfel nu stiu unde ne-or pune, ca spitale sa ne tratam nu sunt.
Trist....
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori