Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum arata astazi "omul nou"?

Mesajde lucky5strike » 01 Ian 2016, 21:18

Probabil din timpuri imemoriale, conducerile societatilor au urmarit acest tel, intotdeauna subtil ascuns maselor: omul regimului, obedient, cu care puterea sa poata opera...

Deschid acest topic pentru a schimba ceva pareri cu privire la realitatea in care traim azi. Ma intereseaza in mod special sa concludem care ar fi astazi tipologia umana contemporana pe care politicul sa o urmareasca. Asa cum, amintiti-va, comunistii visau la "omul nou"(care trebuia sa fie ateu, sa aiba cultul muncii, sa imbratiseze materialismul dialectic...)

Cum vedeti voi tiparul de om pe care politica postdecembrista si-l doreste? Cum arata astazi "omul nou"?

Sa-i schitam un portret.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Cum arata astazi "omul nou"?

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Omul regimului

Mesajde nae » 01 Ian 2016, 21:32

Iar sunt pe invers :(
Nu mai cauta NIMENI ''omul'', e descifrat, ci emisiunea preferata .
La ce renunti mai greu :-la fumat sau la facebook!?
''Paine si circ'' ;)
Omul e imprevizibil , ''Suleiman'' NU .
nae

Re: Cum arata astazi "omul nou"?

Mesajde lucky5strike » 01 Ian 2016, 21:37

Aham, deci, exista azi un "tipar" al omului nou... :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde mircea.costache » 01 Ian 2016, 21:44

La multi ani !
Buna seara

Omul nostru azi este genetica tradatorilor de ieri. poate sunt rautacios dar nu fals. Sa spun o poveste adevarata.Anul acesta o echipa de electricieni de la o firma X DIN TARGOVISTE dupa ce a fost sabotata de catre conducere cu "amenintari" ca nu mai pot sa le asigure una alta,sau orientat,au ramas uniti,si au cautat un alt loc de munca pe ascuns.La inceputul saptamani cand s-au prezentat sa inceapa munca conducerea,grabita sa-i arunce in focul activitatilor a constatat ca echipa o cam lalaia.Intreband de ce se misca greu acestia au raspuns ca ei se misca destul de repede dar conducerea se misca greu cu prelucrarea demisiilor.De acolo au plecat direct la noul loc de munca.Intradevar sunt profesionisti si acolo unde ii pui ei pleaca dupa terminarea lucrului bine facut indiferent de ora ,anotimp,timp,starea vremi.
Astazi te vaneaza ruda cea mai apropiata,prietenul,vecinul,colegul,doar doar te poate da la o parte sa-ti ia locul.Putem observa atent apicultorii.Se compara cu "CIOBANII de la oi".NICIODATA.Acesti oameni care au simtit pericolul s-au unit si erau de nedezlantuit. S-a vazut FORTA si CURAJ.apicultorii manacca frimituri si nici palea dar rabda umilinte greu de suportat pentru CIOBANI.
Se poate discuta la infinit.Concluzia: genetica de lasi si tradatori

Cu respect
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
mircea.costache

Mesajde nae » 01 Ian 2016, 21:50

Nu este un ''om nou''ci un mod elegant de rezolvare a problemei .
E greu sa produci zvonaci si raspandaci credibili si cu anduranta, imaginile-muzica-emisfera logica a creierului sau... sunt folosite inainte sa fie scrise in carti .
Nu mergi prin magazine !?, pretul si culoarea ce-ti spun .
''Omul'' are potential mic , MASA e importanta ; Isus a mers din ''om in om'' sau ''ideea '' a rezolvat cazul ... :)
Ce fruct preferi (mar)
Ce culoare preferi(rosu)
:(
nae

Mesajde mircea.costache » 01 Ian 2016, 21:53

Galben si alb prefer(imi plac)
Zim una din semnificatiile culorilor.Oricare .
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
mircea.costache

Re: Omul regimului

Mesajde Mircea_63 » 01 Ian 2016, 21:54

Iertare, dar Omul Nou era "obiectul" muncii la Nietzche si Nae Ionescu. Daca Nietzsche vorbea de fapt de omul nou ca fiind supraomul, Nae Ionescu are o uriasa lucrae exact pe tema asta Omul Nou fara a vedea in el un Supraom. In fapt era doar chestie de nuanta.
Omul fiind socotit o punte intre maimuta si supraom. Altfel spus pleda pentru ideea de progres si obligatia morala de a progresa.

Extremistii au preluat ideile nobile si frumoase in sine -daca nu tii neaparat sa te legi de forma cuvintelor si prinzi esenta- si le-au folosit in interesul lor, terfelindu-le.
Nazistii au preluat ideea de supraom si au stabilit ca ei sunt untermensch. Nemtzii uber alles, adica deasupra tuturor.
Comunistii au vrut Omul Nou, ideea nefiid a lor -cum am spus- ci preluata si sora cu a nazistilor. Ticalosii astia s-au copiat si s-au urat. Omul Nou fiind constiinta intruchipata, parintii soimului Mihaita.

Eu sunt soimul Mihaitza,
Jur cu mana pe olitza
Sa invatz de nota zece
Pe-ntuneric si la rece.

Obedienta a existat intotdeauna. Se mai spunea ca nu exista om incoruptibil, ci doar sume insuficient de mari. Ca si treaba aia:
- D-na, sunt gata sa va ofer un milion de dolari. O facem?
- Mmmm, la suma asta... :D
- Bun, atunci ce ziceti de 50 de lei?
- Hai dom`le ce, ma consideri prostituata?
- Asta am stabilit deja. Acum doar negociam.

Lucky, daca e vorba de Omul Regimului...obedient, e vorba de pret. Daca e vorba de cum ar trebui sa fie omul pentru ca societatea sa progreseze, iti spun eu: sa respecte legile. Si asta nu ar insemna obedienta. Dar sa fie valabil pentru toata lumea.
Sa fie cat mai educat, educatia in sine fiind importanta prin prisma votului.

Pe Base l-am apreciat deoarece pe vremea lui a inceput lupta anticoruptie. Imi pare mie sau s-au linistit apele?
Nu l-am apreciat deoarece nu aprecia la randul lui educatia. Cand va scadea drastic coruptia si va fi educatia tratata corect, vom progresa.

LE Acum zi si tu daca sunt on sau off topic. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde nae » 01 Ian 2016, 22:01

mircea.costache scrie:Galben si alb prefer(imi plac)
Zim una din semnificatiile culorilor.Oricare .

Daca esti ''preparat'' raspunzi ''mar''. :(
Nu semnifica :) ci sunt recunoscute USOR si reproduse rapid ; cand mergi la cumparaturi ''gandeste'' partea logica =pozitia, culoarea, muzica potenteaza dorinta respectiva .
Cand mergi la ''d-ne'' asculti alta muzica /miros/culori ...
Unde mai poti sa te exprimi cum o faci tu !?, te asculta cineva ?,nu
Forumul iti da sentimentul ca ''esti ascultat'' si poate sa apese coarda sensibila , daca VREA , normal .
nae

Mesajde lucky5strike » 01 Ian 2016, 22:15

Mircea, nu exclud deloc ce zici tu. De obicei ganditorii au generat prin scrierile lor sisteme etico-morale
“Nimic nu este mai presus pe pamant decat omul, nimic nu este mai presus in om decat mintea si sufletul”, sau „Omul este singura fiinta, a carei libera alegere ii determina/ decide propriul destin” zicea Pico della Mirandola (Discurs despre demnitatea omului) , despre care filozof renascentist din sec. XV se spune ca dorea sa devina un "doctor in toate stiintele si alte cateva pe deasupra!" :D

Aristotel, Machiavelli, Locke, Rousseau, Nietzsche, Marx, au generat prin scrierile lor sisteme social-economice sau chiar politice. Toate bat spre o tipologie umana inteleasa ca partener al statului.

Cum sta azi treaba? Uite ca vine Nae si imi da in cap cu... shoppingul pe "muzica sferelor". :lol:

Sa continuam sa gasim definirea potrivita.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde nae » 01 Ian 2016, 22:17

Nenea M63, frumos si citit (Nae I sa fie ruda cu mine :roll: ) dar :
-obedienta materiala nu e loiala
-obedienta ''de apartenenta'' -cine sunt eu in fata mea sau sofismul (base e cel mai bun ,eu il ador = sunt cel mai bun ) nu e predictibila , o suceste idiotul inainte de vot (vezi partidele de azi )
Manelele merg o tura nu merg mult timp.
Daca prezinti din unghiul bun ''Colectivul'' :)
''paine si circ'' , veche dar actuala .
nae

Mesajde lucky5strike » 01 Ian 2016, 22:24

Gluma-gluma, dar... in ce lume va trai omul nou? :lol:
Fişiere ataşate
10509696_990412514338830_5242459633775803237_n.jpg
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde Mircea_63 » 01 Ian 2016, 22:36

Nae Ionescu e unul dintre marii filosofi ai lumii, dar de care s-au rusinat comunistii si l-au trecut sub tacere. Posibil sa fie ruda cu tine, om bun. :D

Comunistii cred ca l-au trecut sub tacere si pe Iisus deoarece societatea comunista era asemanatoare cu una ideal crestina. Oameni tratati dupa nevoi, nu dupa averi. de toate pentru toti etc Daca omul crestin are promisa viata vesnica, chiar daca societatea crestina este utopica -diferita de natura salbatica a omului- in schimb omul comunist nu se alege cu nimic si societatea comunista tot utopica ramane. Chix!
Ba chiar comunistii erau mai catolici decat Papa. In Biblie sunt pilde ce respecta dreptul proprietatii si cel a capitalului -dati Cezarului ce e al Cezarului sau contractul cu culegatorii viei unde nu e treaba angajatului cum isi plateste Angajatorul muncitorii - pe cand comunistii nici astea nu le respectau. Niste visatori.
Deobicei visatorii sunt frumosi. Astia erau urati si n-aveau oglinda. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde State » 01 Ian 2016, 22:44

Omul nou=SCLAV cu lantul putin mai lung. Credem ca suntem liberi si avem drepturi. Amagire...
Doar niste marionete.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State

Mesajde nae » 02 Ian 2016, 00:11

State scrie:Omul nou=SCLAV cu lantul putin mai lung. Credem ca suntem liberi si avem drepturi. Amagire...
Doar niste marionete.

Leul mutat dintr-o cusca intr-o rezervatie ;)
Stau la televizor si reclama zice :
-Dormi linistit ,FNI veghiaza pt tine !
Gloata ''a cerut'' sa traiasca mai bine/sa ... si a primit NEAMT =serios/cinstit... ; ti-a umplut ecranul
cu satisfacerea imediata a nevoii si ...!?
Imagini/sunete/sintagme =ciucurei si oglinjoare pt indieni
Nimic nou sub soare .
Speranta mea e in informatia din ADN/aburul suflat de EL = mai da cate un Doja
nae

Mesajde mellis » 02 Ian 2016, 00:40

lucky5strike scrie:Cum vedeti voi tiparul de om pe care politica postdecembrista si-l doreste? Cum arata astazi "omul nou"?
Sa-i schitam un portret.

Propaganda/informare "moderna" facebook-sista, dă mai departe daca vrei sa... Cazul Macovei cu voturi considerabile adunate multe "pă net"..a dat multora de gandit..
Suntem alaturi-cu de voi... facem sondaje-va informam "pă" facebook, "Voi convoca strada la consultări, în premieră"...Chestii care dau bine ...
Contrapropaganda "pă" ultima suta in fata PSD + tot "pă" net (ma obsedeaza expresia asta ţiagănească ce o aud peste tot in cercuri "culte" de unde "se dă ora exactă", BRAVO)..
Romanul este vazut (cam) prost, usor de manipulat, condus de niste pierde vara cu scoli de manipulare in spate - mama Rusia + lui nu ii pasa decat de ce are in cotet-frigider, las ca au altii grija de banii si sanatatea lui ... "dormi linistit, FNI iti vegheaza somnul"...
inghite orice mizerii sau ramane nepasator ... cand ajunge la spital si se intreaba pentru ce a platit atatia ani santatatea, sau ce au platit altii pentru el NEMURITORUL ...
Lucrul bine facut + asta se asteaptă, dar cine sa+l facă pt noi..
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde paul » 02 Ian 2016, 12:00

lucky5strike scrie: Cum arata astazi "omul nou"?

Sa-i schitam un portret.

Dependent de ... gadget-uri, motoare de cautare si retele de socializare ! :(
Nu-si mai foloseste mintea din dotare ca deh, neuronii sunt scumpi si ... nu se mai regenereaza ! 8-)
Faza ... fiu-meu a avut de citit in vacanta de vara Ciresarii (a trecut in clasa a V-a). Dupa ce i-o luat profa in primire le-a dat un test din Ciresarii. Ultima intrebare a testului era ... Cat de greu vi s-a parut sa parcurgeti cele 5 volume ? Daca la toate intrebarile referitoare la actiunea romanului, la personaje si mai stiu eu ce, n-a avut nici o problema (aproape), la aceasta ultima intrebare a dat-o de gard ... a raspuns ceva in genul ... prea mare efortul si prea mult timp pierdut, in conditiile in care la un click distanta puteam raspunde la 100 de intrebari si nu la 10 ! :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE