Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum arata astazi "omul nou"?

Mesajde Jean Valjean » 03 Ian 2016, 17:30

Cred ca aici se potriveste cel mai bine concluzia pe care o trage Patapievici in introducerea cartii sale Omul Recent :

"Oamenii de azi sunt cei mai bine hrăniţi, cei mai prosperi, cei mai liberi (sub raportul deplasării în spaţiu) pe care i-a cunoscut umanitatea.În acelaşi timp, sunt oamenii cei mai slabi de înger, cei mai dependenţi de confort şi de consum, cei mai aserviţi bunului plac al liberului arbitru, cei mai puţin autonomi în judecăţile lor,cei mai gregari (faţă de Stat), pe care i-a cunoscut vreodată umanitatea. Întotdeauna s-a spus despre ei că sunt noi, că sunt înnoiţi. Cîntăriţi, sunt însă prea lejeri. Evaluaţi, sunt de tot greoi. Fragmentele pe care le-am cules în cartea de faţă pleacă de la constatarea că oamenii pecare îi produce într-un ritm industrial modernitatea care şi-a ieşit din propria nemăsură nu sunt cu adevărat nici noi, nici înnoiţi: sunt, asemeni conservelor cu dată de expirare pe etichetă, doar recenţi ...
Omul recent este omul care, oricît timp ar trece peste el şi oricîtă vreme l-ar şlefui, tot rudimentar rămîne. Pentru că acest tip uman nu se mai poate sprijini pe existenţa vreunui suflet, nici al lui şi nici al lumii, el nu mai are resursele de a întemeia nici tradiţii şi nici măcar datini. Este omul care, de îndată ce şi-a amputat trecutul pentru a sări mai repede în viitor, descoperă că prezentul nu îl mai poate adăposti, iar viitorul nu există. De ce? Pentru că şi-a pierdut prezenţa. Omul recent este omul care, dorind să se sature de toate fenomenele lumii – stăpînindu-le, posedîndu-le, schimbîndu-le după plac şi pătrunzîndu-se de toată materialitatea lor – s-a trezit într-o bună zi că nu mai este decît un epifenomen al curgerii, scurgerii şi prelingerii lor. Este momentul cînd Gregor Samsa, după o noapte agitată de vise neliniştite, se trezeşte dimineaţa metamorfozat într-un uriaş gîndac. Pe noi, oare, cum ne va găsi dimineaţa?"

As adauga eu, in logica acestei carti ("ce se pierde atunci cand ceva se castiga!"):
- omul nou este cel mai conectat la informatie,nu mai are insa discernamantul cu care sa disemineze informatia
- adept al specializarii inguste, omul nou nu mai are vizunea de ansamblu (the big picture, cum ar zice cineva)
- omul nou are cele mai avansate mijloace de comunicare, nu mai intelege insa ce insemna comuniunea
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Jean Valjean

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Omul regimului

Mesajde mellis » 04 Ian 2016, 02:13

Mircea_63 scrie:Comunistii au vrut Omul Nou, ideea nefiid a lor -cum am spus- ci preluata si sora cu a nazistilor. Ticalosii astia s-au copiat si s-au urat. Omul Nou fiind constiinta intruchipata, parintii soimului Mihaita.
Eu sunt soimul Mihaitza,
Jur cu mana pe olitza
Sa invatz de nota zece
Pe-ntuneric si la rece.

Obedienta a existat intotdeauna. Se mai spunea ca nu exista om incoruptibil, ci doar sume insuficient de mari.

cine va recomanda?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde lucky5strike » 07 Noi 2017, 23:55

Ha !
Pax vobiscum!
lucky5strike

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE