Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 27 Oct 2016, 20:00

....Sorine. nici vorba de scris o carte....Pai cum ,un om vampirizat energetic negativ si cu un grad de cultura.....asa cum spune un vampir arogant-"profesorul stie toot-Cristii,bai Cristii" :D ...cine s-o citeasca...asa ca, aici baram cei care a-ti facut-o....stiti cum sa va feriti de "magarus" din grselile mele :idea: Pt Srek:da, am sa fac o carte de vizita special pt d-ta si am sa v-o trimit impreuna cu niste ocheleri(de mos craciun cadou) pt a citi-reciti cap 2 in care vei vedea, ca avera nu m-a interesta deloc,ba am renuntat si la ce aveam eu in favoarea fratelui Jon ...pt a scapa de SATANA de JEG si de marsaviile ei...Da,merg in biserici,manastiri,citesc rugaciuni pt dusmani(se gasesc in orice carte de rugaciuni),dau acatiste si aprind lumanari, zicand"Doamne,intoarce Doamne,la bunatate si la credinta pe toti dusmanii mei vazuti si ne vazuti,si dale lor tooooot ceea ce-si doresc ei -amin"si in fiecare dimineata zic:ii iert pe toti cei care i-mi fac s-au mi-au facut rau in ac zi s-au din totdeauna...iar CAND DAI UN ACATIST SI TRECI SI "DUSMANII"preotiI nu fac= citesc rugaciuni decat de bine :oops: Ac MS este valabil si pt N A.......e si nu numai :idea: Pt I G...t,da,uni oameni au memorie mai buna,alti mai slaba,depinde de nr de neuroni ce ii au in cap=creier si in functie de cat alcool au consumat in timpul vieti fiecare....si da uneori lucrurile frumoase si deseori cele rele(ca in cazul meu)raman=te marcheaza pe viata...noroc ca maI si uitam...altfel am lua-o razna multi dintre noi.... :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde SorinDaniel » 27 Oct 2016, 21:14

Nea Gica, parerea matale dar eu zic ca timpul trece, lucrurile au intrat in normal, energia creste si matale vei prinde vremea cand vei putea umple paginile cu o poveste trista dar plina de invataminte.
Ai facut bine ca ai scris aici, se mai distribuie energiile... :) Va fi bine, vei vedea !
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 24 Sep 2017, 17:36

....Sorin Daniel scrie:v-a fi bine,vei vedea!....Da,a fost si bune si rele(ve-ti vedea....)dar din pacate cele rele m-au dat total peste cap(si nu numai pe mine)si orisicat de tare ai fi ,sunt necazuri care relmente te darama dpdvd psihic...Pt cei care nu au avut acces la pag pers G.M (vizitatorii=cei nelogati) nu stiti ca ADA (Adrian fiul lui Li siGI) a decedat fiind gasit mort in propriea locuinta in urma unei lovituri in cap(batut pt 2 borcane cu mancare :mrgreen: )de un tanar de 18 ani(acum retinut si v-a fi condamnat,dar pe noi nu ne mai inclzeste cu nimic daca......) un copil al strazii fara mama si rost in viata=boschetar....Ma tot gandesc,oare in toata acesta intimplare cu sfarsit tragic...JEG(cu marsaviile ei) nu are cea mai mare vina...(binenteles ca si noi parintii avem) dar,acum degeaba nu mai putem face nimic,nu-l mai putem aduce inapoi NEWAR 8-) Am incercat sa continui ac topic(cu momente ff grele prin care am trecut) dar,dar......uneori viata te izbeste cad i-ti este lumea mai draga=cand te astepti cel mai putin....Danile,i-ti multumesc din suflet pt cuvintele si incurajarile tale(mi-au prins f bine in unele clipe grele) am facut multe din cele scrise=vei vedea ca au dat si rezultate....si da,un sfat,o vorba buna,un telefon primit de la anumite persoane,pote redresa uneori "o corabie" in deriva :idea: Am sa incerc in limita timpului sa continui aceasta mica dar trista"poveste" prin care am trcut.....Aveti si o poza.....A fooost odata...... :mrgreen:
Fişiere ataşate
20170402_105314.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde SorinDaniel » 24 Sep 2017, 23:00

Scrie Nea Gica, avem cu toti ceva de invatat.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde SorinDaniel » 24 Sep 2017, 23:22

Imi pare rau, sincere condoleante! Nu am intrat de ceva timp si am aflat abia acum.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 28 Sep 2017, 09:29

BLESTEME.....Mare lucru nu pot sa va zic despre acestea....Simplu, il intrebati pe "GOGU" si aflti mai multe ! Da,blestemele au fost de cand lumea si vor fi cat vom traii,atat timp cat axsista cei care le rostesc=fac...... si cei care le desfac= preotii si nu numai 8-) Din pacate blestemele sunt rostite de oamenii fara credinta=furiosi la suparare,la nervi,necaz.....cu urmari grave asupra celui blestemat s-au care se intorc asupra lui ori fam sale daca pers blestemata este nevinovata...ff grave sunt blestemele rortite de parinti pt copii(si invers) si nu numai :mrgreen: O sa va dau si scavai exemple intalnite si cunoscute de mine....

...Prin anii 1950,mama trebuiea s-a aduca pe lume pe sora mea "GE"...daaar, soacra ei o blestemase:sa nu nasti pana nu-ti pun eu man pe burta...Asa a fost dupa dureri de nastere si chin=2 zile....in cele di urma este chemata soacra= bunica mea si...mama dupa doar 10min a nascut...Informatie de la moasa satului spuse lui GE....

...Un vecin din sat afost blestemat de mama:"sa dea D-zu,sa te calce trenul....si da, in 2 randuri era sa fie calcat de tren....acum, acesta traieste pt ca inainte de moarte mumasa s-a spovedit= deslegat la preotul din sat de acel blestm si alte rostite de ia... :shock: ....

La o cunostinta d'a mea,ii pleaca tatal pt 8 luni la puscarie...In urma lui, intra pe fir cu mumasa=perceptorul satului(cel care strngea impozitul) pt ca de, aceasta avea " caruta" mai buna cu "ochi de pisica" si cu "planetare GLENTAR". :P .....si dai si "trage" la...."CARUTA" pana afla nevasta peceptorului...Aceasta, dai cu blesteme:praful sa se aleaga de voi....Si da, nu dupa mult timp ii moare sotul(pompier,la serviciu fiind,a fost strivit de un mal de pamant)...iar amanta s-a imbolnavit si nu dupa f mult timp pleaca in lumea celor drepti :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 30 Sep 2017, 09:01

Siii,alte cazuri reale cunoscute de mine....Cum i-ti asterni asa dormi.... 8-) ...Prin ani'85-1990 inainte de revolutie,benzina era pe cartela,uneori mai cumparai la"liber" de la unii care i-si riscau libertatea....Asa se face ca fiul unui Mr care asigura paza pe platforma Borzesti,scotea 10-15l de toluen cu MTBE in amestec(plasat la burta sub haine),in complicitate cu "paznicul" si un muncitor ce avea masina.La iesirea de la sch 1 cumnata mea este luata in masina celor doi in drum spre casa si cum "bidonul" din plastic=sac lipit la cald sub forma de pernute a inceput sa curga si sa-l ude pe"purtator".....acestiea se duc de urgenta sa goleasca"prada" in apartamentul cumnatei(2 camere la partier) iar cand faceau manevra de golire,unul din ei aprinde lumina ;) A urmat o explozie,foc...ampartament ars,cumnata cu arsuri minore,pe cand fiul maiorului s-a ales cu arsuri de gr2-3 pe 70% din corp...decedeaza la cativa zile in spital :mrgreen: La suparare,mama acestuiea blesteama in fel si chip..."sa nu ai parte de copii tai" pe cea care de fapt a vrut sa -i ajute fiul....SI,doar dupa 2ani ii moare un copil de 2 ani si7 luni+suferinta+ap ars si numai vb de traumele psihice care au urmat :mrgreen: P.s-Zicala"bini faci bini gasesti"...de ac data a fooooost invers...trist dar si adevarat,din pacate....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 30 Sep 2017, 09:34

...Se zice ca"prietenul la nevoie se cunoaste"...daaar,in ac caz 8-) ....Trei vecini de incinta si "colegi" de intreprindere cu motorete Mobra50 se intelegeau de minune pana cand la unul din ei i se strica carburatorul,si cum unul din ei avea unul nou de rezerva,il da sa-si faca omul treaba...Nu dupa mult ,ii cere obiectul imprumutat inapoi,s-au sa-i cumpere unul in loc.....Trec 2 ani si omul no'st i-si cumpara Dacia 1300,iar de crburator uita sa.....ba mai mult ii mai adreseaza si scavai injuraturi ;) Pe cand pleca seara la schimbul 3(pagubitul),ia o piatra si-i sparge parbrizul la masina, ba se mai si intalnesc in acelasi autobuz spre serviciu :x ...N-a durat mult timp si cel pagubit cu carburatorul i-si cumpara tot o Dacia 1300 dar,pateste la fel(cu ce masura dai....primesti) parbriz spart( unii trag foloasele...altii si ponoasele :P ) pe care le schimba fiecare,cu cheltuiala din buzunzrul lor....A urmat certuri,reprosuri, injuraturi,blesteme....Dupa 3 ani ,cel care nu a restituit carburatorul moare=infarct....dar si celalat si-a primit pedeapsa divina(D-ZEU iarta, daaar nu uitaaaa).....pt isprava sa ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde bio » 30 Sep 2017, 22:21

gica.mosu scrie:......Dupa 3 ani ,cel care nu a restituit carburatorul moare=infarct....dar si celalat si-a primit pedeapsa divina(D-ZEU iarta, daaar nu uitaaaa).....pt isprava sa ;)


..fugi dom'le cu timpeniile si aiurelile astea !!..
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde tinumaftei » 01 Oct 2017, 00:25

bio scrie:
gica.mosu scrie:......Dupa 3 ani ,cel care nu a restituit carburatorul moare=infarct....dar si celalat si-a primit pedeapsa divina(D-ZEU iarta, daaar nu uitaaaa).....pt isprava sa ;)


..fugi dom'le cu timpeniile si aiurelile astea !!..

N-ai inteles!?!
I-a ramas carburatorul blocat in aorta!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 01 Oct 2017, 15:55

bio scrie:
gica.mosu scrie:......Dupa 3 ani ,cel care nu a restituit carburatorul moare=infarct....dar si celalat si-a primit pedeapsa divina(D-ZEU iarta, daaar nu uitaaaa).....pt isprava sa ;)


..fugi dom'le cu timpeniile si aiurelile astea !!..


...O fii,or nor fii "prostii"...eu am scris ce-am auzit=vazut=trecut...prin ele(in 67 de ani)...credeti,bine nu=treaba fiecaruiea,revin si cu altele........adudate si 'napooi la...lume date :shock: P.S-Nu's daca cu....s-au fara voia lor(lui)...poate sa fie si pur coincidenta :idea: ,doar D-zeu le stie pi ta'tiii :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 27 Noi 2017, 19:25

....in anul 2006,in satul Oituz-BC,in urma unui accidet de tir moare un copil,iar mama acestuiea,bleastama soferul vinovat....... :mrgreen: Dupa doar 2 ani acel sofer face o intrecere intre masini :shock: si moare tot in acel loc la doar 27 de ani inpreuna cu prietena lui :mrgreen: Am aflat aceste amanunte de la tatal baiatului...vecin de cimitir=loc de veci cu fiul meu....si tot Adriani il chema :o...Oare sa fie pur coincidenta...personal nu cred.... ca doar....si totusi in acelasi loc.... :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2017, 21:00

Am scris pana acum de toate...(unele din ele de la lume adunate.....) o parte din voi ati trecut prin asa ceva s-au cunostinte d'ale voastre(nu sunt eu cu fam un caz UNIC) si da, iata un caz prezentat cu ceva ani in urma de PRO Tv in 13 nov 2011...https://www.youtube.com/watch?v=0hE0IKp0kKI...., e ca o dedicatie pt voi, inclusiv pt BIO.... 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2017, 09:16

...CREDINTA..... :shock:.... Da,sa credem dar nu in orice=orsicine....Ci, doar in D-ZEU si slujitorii bisericii crestin ortodoxe...dar, mare atentie si la IMPOSTORI.....Si cum am scris,am facut si eu greseli=pacate(am fost la ..... sotiea a "dat in cafea"...mare prostie=am "pus botul")acum n-as mai merge :shock: .....Am relatat=scris si despre maicuta din BZ care, in mare parte a "GHICIT" cate ceva ...de unde le zice ia stiea :o Da,Shrek a scris ceva in fila 3 din ac topic si da,..https://www.youtube.com/watch?v=m3pO2WEVGT0......se intalnesc ff des asemenea cazuri,deoarece sunt si ff multi creduli ca ........ de pun botul, cheltuie multi bani fara folos=sunt PACALITI de EXCROACE(I)..in loc sa mearga unde trebuie :idea: .Asadar feriti-va de "magarus".... :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2017, 16:33

tinumaftei scrie:
gica.mosu scrie:
tinumaftei scrie:Ce film urat. Parcă am fi în America de Sud precoloniala si nu într-o țară unde se citește Evanghelia mântuirii de 2000 de ani.
Bunul Dumnezeu apară, iartă, uită, mântuiește... Practicile vrajitoresti nu au efect decât asupra celor care le practică intr-un fel sau altul.
Nici un lucru rău nu vine de la Dumnezeu....


Tinule,te rog mult sa-mi trduci si mie....treba cu practicile vrajitoresti si efectel...asupra cui?...Te rog cand ai timp reciteste din pag anterioara MS scris de DONBAZIL....merita, credema !!!! Pt Sorin Daniel:se zice ca atunci cand cineva i-ti da o palma...intoarce si celalalt obraz :idea: ...Dupa cele trase si povestite aici....am avut puterea si vointa de a o ajuta pe Jeg in a rez pb cu stupi si altele dar am scris ce am tras dupa ...Da, am fost la manastiri, sf maslu si m-am rugat(acum va scriu..altfel poateee...) iar de cand a murit Jon in casa parinteasca nu am mai intrat si cu Jeg doar o singura data am vazut-o si am evitat-o,si am vb la tel de cateva oriin2008-2009...P.S-am iertat-o si de cate ori intru intr-un lacas de cult,aprind cate o lumanare in sanatatea ei si a familiei ei ! P.S-2 nu stiu cati dintre voi a-ti face ca mine dupa ce am trecut prin atatea necazuri...din cauza unei nenorocite care a urmarit doar averea( si a obtinut-o).....

Zice bine: exista Dumnezeu si exista drac/draci (credem!)
Nici unul din ei nu poate interfera cu noi. Fata de Dumnezeu ne apropiem prin rugaciune si cautam sa avem o tinuta molala (incepand cu cea interioara) curata.
Paradoxal, dar cumva simetric ne putem apropia si de necuratul. Poate din spirit de distractie, asa un dat in carti.. Poate din obisnuinta: cati dintre crestini nu dau lucrurile lor, casele lor, copiii lor, .... dracului! Intr-o zi va deveni stapan.
Poate cea mai fascinanta apropiere este cea prin persoane considerate pe cealalta baricada. Cineva binevoitor care vrea sa te ajute sa scapi si de fapt te leaga mai bine!
Si poate mai sunt si alte "ocazii".
Sfanta Scriptura spune ca blestemul neintemeiat nu se leaga de om..
Nu pot sa dau un sfat. In situatii din acestea trebuie intors spatele si invocat cu credinta Numele lui Iisus Hristos!


...Bine zis=scris.... :shock: ...conform opisului(potrivit succesiuni evenimentelor..)am lasat sa dezbatem aicisa ce ati scris....,mai la urma...SA CREDEM (ff corect) dar in cineeee :?:IN...https://www.youtube.com/watch?v=khoQXnzITn0 ....."PREOTI"....da,mergi si te rogi(sunt destui care deschid cartea=sf evanghelie.. :oops: ..nu's toti la fel) i-ti spui of-ul,dar se gasec si din astiea...si "normal"ca,cautand cararea nu mai gasesti nici drumul pe timp de zi ,darmite noaptea :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Dec 2017, 09:47

...Interesante filmulete nu,......!?!!!!...Si eu am fost la manastiri(vezi cap-2)...apoi la cateva biserici(am fost cu "lepadatul de satana"...) si tot preoti gen pr Marian am gasit pe la Adjud=Pr NEGRU dar care din"mila" celor ajutati a construit o frumoasa biserica...la bc -pr Negru facea aceleasi"dezlegari" si cum am scris, am fost si la un preot in jud NT....(culmea aveau pr cu har de te .....acasa, cate o camera special amenajata cu cele sfinteee) apoi la biserica din satul Z....i-pr M......,si unde intreb"BABA" care vinde lumanari cate ceva de....tb cu dezlgatul (lepadatul de ...vezi min 8,40...)de satana,de cununii :o .....da maica ari popa har...pt ca avea si prosti cu carul=veneau din toata tara(si mie me-a za's di ta'ti ....vezi cap10....,dar pe Ada de satana nu l-a lepadat ....tot la luat ... dintre noi... :mrgreen: ) si ii ajuta, dar nu gratis ci in schimbul......si,la fel ca Pr Marian aveau cate o amanta,s-au doi dintre ei erau despartiti(halal preoti cuuu"har''...) dar de,fiecare padure are si uscaturi...din "pacate" necuratate de cei suuus pusi= superiori ai biserici romaneeee.....Si, ca sa ne mai descretim o ta'r fruntile...https://www.youtube.com/watch?v=ePZiyPjRNjw........Iar pt pr M....n,o "dedicatie"=porunca nr-5:cinsteste....si pe mama ta....,si da,vinde o garsoniera si fai lu mumata o casuta mica...sa poate trai decent(daca n-o fi murit)...... :shock: ..ca altfel cei tineri nu te vor
mai duce pe umeri la...locul de veci..AMIN 8-)....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori