Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 29 Sep 2016, 23:34

cucubau scrie:O intrebare de bun simt la care il rog pe Melis sa raspunda :
Ce este mai periculos sa consumi carne cumparata din magazin sau miere de la"" prieteni"" .
Sursahttp://ec.europa.eu/health/files/eudralex/vol-5/reg_2010_37/reg_2010_37_ro.pdf

O mare crimă a secolului este otrăvirea prin alimente...
Îmi mențin părerea, să menționezi ca utilizezi antibiotic si nu dai mierea la procesator - ci la cunoscuți .. pentru mine este prea mult..ce vina au copii? Acea miere nu se încadrează în limite..
Vorba lui Cristian V, măcar știi cu cine ai de-a face...nu fac referire la cucubau...poate va amintiți remarcile de mai sus...
Momentan produc mai multă miere decât consum, nu as cumpără de la astfel de "prieteni"..

Ce (antibiotic) nu te omoară - te face mai puternic.. functioneaza foarte bine în cazul bacteriilor..
Sanatate.
Ultima oară modificat de mellis pe 29 Sep 2016, 23:40, modificat 1 dată în total.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 29 Sep 2016, 23:39

Mircea_63 scrie:
Cel putin pe Stuparitul nu am intalnit nicio postare sau discutie din care sa rezulte asa ceva. Poti pune un link?

.
"Am facut eu si cu tinctura de propolis dar am pus mai mult propolis si le-am imbaiat ca pe oi :lol: ...... dar am administrat si oxi intre ele. Rezultatele sunt f.bune deocamdata. Acum nu am mai administrat nimic deocamdata findca au ceva cules de la salcam ....."

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=2488&p=298393&hilit=Propolis#p298393
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde stefanmadalin » 30 Sep 2016, 00:18

cucubau scrie:Ca o curiozitate limita maxima admisa a rezidurilor antibiotice in celelalte alimente este de ...... > 100 de ori mai mare decat la miere.
Spre exemplu :
- streptomicina limita maxima 500 μg/kg la carne; 200 μg/kg lapte ; miere 2 μg/kg
- tetraciclina limita maxima 100 μg/kg la carne ; 200 μg/kg oua si lapte ; la miere daca trece de 2 μg/kg este respinsa.
- oxitetraciclina 100 μg/kg carne si lapte ; 200 μg/kg la oua ; la miere la fel daca trece de 2 μg/kg este respinsa.
O intrebare de bun simt la care il rog pe Melis sa raspunda :
Ce este mai periculos sa consumi carne cumparata din magazin sau miere de la"" prieteni"" .
Sursahttp://ec.europa.eu/health/files/eudralex/vol-5/reg_2010_37/reg_2010_37_ro.pdf


Stii la ce ma gandesc? Prin ce mecanisme trece un antibiotic pana ajunge in friptura ta si prin ce mecanisme trece un antibiotic pana trece in miere. Ce contine carnea, ce contine mierea ca medii de dilutie sa spunem?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde cucubau » 30 Sep 2016, 08:22

Nu trebuie sa fi savant ca sa iti poti da seama ca toata aceasta propaganda impotriva folosirii antibioticelor in apicultura nu este decat o incercare disperata de a deturna atentia de la adevaratele probleme spre ceva ridicol , ceva de neimaginat.
In miere rezidurile de medicamente antibiotice sunt infirme in comparatie cu cele din carne de pasare , oua , peste de crescatorie si chiar carne de porc si lapte.
Avand in vedera consumul de miere pe cap de locuitor , comparat cu cel de carne de pasare va puteti da seama ce enormitate reprezinta acest semnal de alarma in cea ce priveste antibioticele din miere ?
Daca totusi este sa fim realisti ," nu farisei" problema se pune ca rezidurile de medicamente sa nu ajunga in miere , nicidecum sa fie interzisa folosirea lor.
Oare de ce nu luati atitudine si impotriva pesticidelor din miere , sunt enorm de periculoase pentru oameni in comparatie cu rezidurile deantibiotice ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde delorin I » 30 Sep 2016, 09:19

Infim cu infim....de la diverse...ce inseamna oare in final? Crescatorii de pesti ..pun infim, cel de pui..infim...Este mierea medicament sau este si ea o parte din infimul de care avem nevoie ca sa murim?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde delorin I » 30 Sep 2016, 09:27

Si ce treaba are fariseismul cu a invata sa fim CORECTI? Cautam cumva scuze sub termeni filosofici? Doar ca unii fac lobby pentru apicultura canadiana, cu tot ce are ea bun sau rau, doar pentru ca unii cred ca antibioticele in cantitati"infime" sunt ok, inseamna ca nu e o practica din ce in ce mai larga? Pe langa modelul canadian toti stim cate un "mentor " ramas blocat in ani 80 cand antibioticele erau o practica larga! Intre timp apar zilnic studii si cazuri despre efectul nociv al consumului fara masura de antibiotice. Suntem surzi? Orbi? Sigur nu ma astept sa fim ca si masa usor educabili atat timp cat si cei mai scoliti dintre noi- medici de diverse profesii recomanda cu larghete antibiotice! Nu doar ce dau unii pe camp in culturi, dupa ei poate in cantitati "infime" - si ei ca si noi in cautare de rezultate maxime cu minim de efort e o problema, ci si ce facem noi ca sa fim corecti!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde delorin I » 30 Sep 2016, 09:31

Inca ceva....in Europa mor anual din cauza antibiorezistentei 25 000 oameni! Mult sau putin - marunte chestiuni de statistica daca nu am crede ca fiecare om e un univers...Cati oare se chinuie prin spitale? Am cautat cativa ani de zile remediu pentru un stafilococ rezistent la antibiotic......
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde cucubau » 30 Sep 2016, 09:52

delorin I scrie:nca ceva....in Europa mor anual din cauza antibiorezistentei 25 000 oameni!

Te-ai intrebat in schimb cati oameni mor din cauza cancerului?
Pesticidele provoaca cancer , antibioticele nu!
delorin I scrie:Si ce treaba are fariseismul cu a invata sa fim CORECTI?

Mai studiaza si vei descoperii ca in contextul actual a fi corect este sinonim cu prost.
delorin I scrie:medici de diverse profesii recomanda cu larghete antibiotice!

Te crezi cumva mai bun decat ei ?
Valoarea unui om este data de realizarile sale nu de diplome sau functii!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2016, 10:31

cucubau scrie:
delorin I scrie:Si ce treaba are fariseismul cu a invata sa fim CORECTI?


Mai studiaza si vei descoperii ca in contextul actual a fi corect este sinonim cu prost.


Avecavec, cand ai dreptate... pai sa stii ca ai...!
Corect 10000/%...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2016, 10:33

Totusi, fara antibiotice, am fi fost si mult mai putini, dar si mai urati la chip si trup!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde tuturicius » 30 Sep 2016, 22:52

Pe vremea faraonilor sigur nu foloseau antibiotice, nu era poluare, aveau un sistem imun beton, dar speranta de viata era de vreo 35 de ani, puteai muri linistit de la un abces dentar ;)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 01 Oct 2016, 01:22

cucubau scrie:Nu trebuie sa fi savant ca sa iti poti da seama ca toata aceasta propaganda impotriva folosirii antibioticelor in apicultura nu este decat o incercare disperata de a deturna atentia de la adevaratele probleme spre ceva ridicol , ceva de neimaginat.
?

Problema este mai gravă decât o vedem la prima citire..si nu se referă doar la apicultura...
Propaganda este pentru folosirea antibioticelor cu cap, nu după ureche.
Chiar dacă în apicultură problema nu pare gravă, este, se folosește mult antibiotic..
Din cate am înțeles de la oameni ce au experimentat, rezultatele sunt pe moment, recidiva există..
Dar să dai miere din stupii respectivi...de ce nu carantina?
Se mai folosește și altceva în afară de oxi? Din studiul găsit și postat mai sus, era altul "la moda"...
Tara noastră este printre fruntași la folosire, tara de sacrificiu, verificări la alimente făcute deloc sau prost, doctori ce dau copiilor când nu trebuie si ce nu trebuie...
Antibioticul este important, dar trebuie folosit cu cap, când trebuie si nu adunat în sângele copiilor..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde ignatov andrei » 01 Oct 2016, 10:38

mellis scrie:Se mai folosește și altceva în afară de oxi? Din studiul găsit și postat mai sus, era altul "la moda"...
Tara noastră este printre fruntași la folosire, tara de sacrificiu,


Sa nu crezi ca am scos intentionat din context. Am vrut doar sa subliniez ca, din cele afirmate de tine, nu putini, inteleg ca la noi e jale prin albinarit, cu antibioticele...!
Nu e chiar asa. Sa stii ca nu se folosesc, decat foarte putin. La ce LA, sau LE e prin Romania, ne putem da seama de cantitatea de antibiotic folosita.
Mai exista un aspect: fabrica "Antibiotice" nu mai produce "oxi", iar cea pura nu mai e pe toate drumurile.

Nu putine boli ale albinelor, sunt "acoperite" de ipoteticul VSH...

Ma opresc...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 01 Oct 2016, 11:16

Ziua buna,
Dintr-un studiu prezentat mai sus, se menționează că ar fi la modă "and more recently Tylosintartrate".
Știți ceva despre el?

O mare dilema este recunoașterea bolii si tratamentul corespunzător.
De avut, avem moșteniri cu LA/LE.... oare de ce nu se încearcă tinctura de propolis? Natura ne arată calea - trebuie doar să deschidem ochii..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde cucubau » 01 Oct 2016, 17:42

mellis scrie:Din cate am înțeles de la oameni ce au experimentat, rezultatele sunt pe moment, recidiva există..
Dar să dai miere din stupii respectivi...de ce nu carantina?

De ce te incapatanezi si incerci sa ne dai lectii , d-ta care nici macar n-ai experimentat , vorbesti doar din auzite.
In momentul in care vei avea nevoie sa folosesti medicamente , nu tincturi fierturi si ale minuni , nu vei sti ce sa faci .
In loc sa ne dai noua lectii n-ar fi mai bine sa pui mana pe carte , sa zicem ""Bolile si daunatorii albinelor "" si dupa ce te vei dumiri in ce consta nosemoza si care sunt complicatiile ce pot aparea , abia apoi sa incerci sa abordezi un astfel de subiect ? Nu crezi ca ar fi mai bine?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 02 Oct 2016, 11:09

Mulțumesc de sfat,
Carea - hmm dorm cu ea sub perina..
Nu m-am confruntat, deși asta primăvară/vara am crezut că am...Dar...s-a dovedit să nu fie..
Oare am procedat bine sau rău ca nu am dat fuga cu pudra-n ei...sau sirop..
Sa ma ferească Dumnezeu, dar dacă o să fie îl sun pe Nae de exemplu, si mai am câteva numere-n agenda..
Sa fiți sănătos..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori