Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 11:26

Salutari,

Doresc sa discutam despre pericolul antibioticelor si ignoranta multora referitor la pericolul utilizarii lor "preventiv"
Antibioticele au un rol foarte important dar de cele mai multe ori sunt folosite preventiv - ceea ce nu este sanatos, are si va avea urmari grave in viitor. Copiii si nepotii nostrii vor avea de suferit ...
Impactul pe termen lung este devastator, bacteriile devin tot mai rezistente la antibiotice.
Antibioticele de rezerva trebuie gestionate foarte bine - sunt putine si ultima reduta in calea bataliei, dar nu sunt reglementari pentru folosirea lor eficient.
Industria farmaceutica nu a mai investit in cercetare - creerea de noi antibiotice in ultimii ani si trebuie stimulata material!!

O mare crima este folosirea antibioticelor in cresterea animalelor - dovedit ca aduce o crestere mai rapida a acestora.
Prin consumul de carne - aceste antibiotice trec mai departe, omoara celulele benefice, iar bacteriile isi formeaza imunitate.
In cativa ani - pierdem o mare batalie - daca o sa continuam sa folosim aceste antibiotice.
In apicultura, am citit pe aici si m-am minunat - apicultori ce folosesc antibiotice si mierea o fac cadou "prietenilor"..
Se tot vorbeste despre cresterea productiei de miere si cantitatii de albina utilizand antibiotice..
Exista cazuri cand trebuiesc folosite - dar nu preventiv!!!

Ce pot sa mai zic - sunt socat. Ce vina au copiii acestora - ce consuma o miere sanatoasa/naturala?
"o criză economică globală cauzată de această problemă va fi mult mai greu de depășit, tocmai pentru că nu există instrumente standard de intervenție pe termen scurt și mediu. Tratamentul cu antibiotice la oameni este tot mai frecvent, la fel și utilizarea antibioticelor în zoothenie. Potrivit datelor oficiale ale Organizației Națiunilor Unite, sunt folosite anual în jur de 60 de mii de tone de antibiotice în industria creșterii animalelor, în încercarea fermierilor de a face față creșterii tot mai mari pentru produse de origine animală."

http://www.rfi.ro/economie-89702-raport-bm-infectii-rezistente-antibiotice-impact-economic-devastator

"Cât de gravă este problema?
Situaţia se înrăutăţeşte odată cu apariţia de noi tulpini bacteriene rezistente la o serie de antibiotice în acelaşi timp (numite şi bacterii multirezistente). Astfel de bacterii pot deveni în final rezistente la toate antibioticele existente. Fără antibiotice ne-am putea întoarce la „epoca de dinaintea antibioticelor” caz în care transplantul de organe, chimioterapia pentru cancer, terapia intensivă şi alte proceduri medicale nu ar mai fi posibile. Infecţiile bacteriene s-ar răspândi şi nu ar mai putea fi tratate, cauzând decesul. "

http://ecdc.europa.eu/ro/eaad/antibiotics-get-informed/factsheets/Pages/general-public.aspx

Sanatate, ca-i mai buna decat toate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde ignatov andrei » 26 Sep 2016, 11:55

mellis scrie:Salutari,
In apicultura, am citit pe aici si m-am minunat - apicultori ce folosesc antibiotice si mierea o fac cadou "prietenilor"..

Sanatate, ca-i mai buna decat toate..


Un singur apicultor a afirmat acest lucru, nu "apicultori"...! Nu e bine sa generalizam...!

In rest, ai dreptate, doar ca exagerezi, un pic, pe ici, pe colo si prin partile esentiale...! :)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde stefanmadalin » 26 Sep 2016, 12:59

Titlul nu e potrivit cred eu. Sanatatea nu are impact economic.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 14:31

stefanmadalin scrie:Titlul nu e potrivit cred eu. Sanatatea nu are impact economic.

Te contrazic ;), farmaciile pot ajunge (daca nu au ajuns) mai puternice ca si banca...asta-i una din ingrijorari...

Unul dintre studii este facut de banca...
"Potrivit analizei Băncii Mondiale, la nivel global, cheltuielile cu sănătatea vor crește cu cel puțin 300 de miliarde de dolari pe an până în 2050. În cel mai negru scenariu, ar putea ajunge la o mie de miliarde de dolari, cu efecte devastatoare pentru economie și sectoare cheie, precum agricultura"
http://www.rfi.ro/economie-89702-raport-bm-infectii-rezistente-antibiotice-impact-economic-devastator
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 14:34

ignatov andrei scrie:Un singur apicultor a afirmat acest lucru, nu "apicultori"...! Nu e bine sa generalizam...!
In rest, ai dreptate, doar ca exagerezi, un pic, pe ici, pe colo si prin partile esentiale...! :)

Stima Nea Andrei,
Asa este, am auzit aceasta afirmatie de la un apicultor, dar am ramas socat... Sunt convins ca sunt mai multi ce fac asemenea..
Cat despre exagerare, se exagereaza in multe moduri - inclusiv cu folosirea inadecvata a antibioticelor...(eu sunt un model de exagerare apocaliptica..)..
Pana la urma - trebuie sa ni se traga de la ceva..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde stefanmadalin » 26 Sep 2016, 14:37

Sunt puternice farmaciile, nu contest, dar nu cred c-au facut atatia bani pe carca antibioticelor.
Si daca au facut? Unde e impactul economic devastator?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 15:29

"Infecțiile rezistente la antibiotice vor provoca o pagubă de 1,1% în produsul intern brut global într-un scenariu optimist, de 3,8% într-un scenariu grav și de 5% în scenariu pesimist. În jur de 30 de milioane de persoane ar urma să cadă în sărăcie până în 2050, din această cauză. Iar producția globală de carne va scădea cu peste 2,5 procente, dacă problema infecțiilor rezistente la antibiotice nu va fi rezolvată."

Scenariu pesimist 1 - oamenii reduc consumul de carne si produse apicole contaminate - cu antibiotice - la urmatoarele focare de nebunie+propaganda anti..
Scenariu 2 : Epidemie de exemplu "ecoli" cu efecte devastatoare - mortalitate mare. Antibiotice ce nu isi fac efectul. Am azut ceva asemanator cu cazul bebelusilor - si din pacate vor mai urma.
Scade PIB global. Cresc cheltuielile cu sanatatea. Creste saracia. Oamenii nu mai iau credite. Scad preturile la imobiliare.
Bancile se trezesc cu multe proprietati "darea in plata" fara valoare.

Sunt semnale de alarma - in special despre posibilitatea intoarcerii la "epoca dinaintea antibioticelor".
Pt noi si pt fermieri - este important sa avem multe albine si animale crescute repede si cat mai grase..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde stefanmadalin » 26 Sep 2016, 15:40

Mellis, banii se fac, sanatatea mai greu.
Sa stii ca am auzit si eu mai multi apicultori spunand ca au folosit oxi/strepto/fumagilina. Unii chiar ma indemnau sa folosesc si eu, din pacate sunt multi. Si asta doar pentru faptul ca sunt ieftine si le gasesti la orice colt de strada.
Bine, nu e cazul fumagilinei, care are pret de aur si....
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde ignatov andrei » 26 Sep 2016, 16:18

mellis scrie:Pana la urma - trebuie sa ni se traga de la ceva..
Sanatate.


Nunta fara minciuna si moarte fara pricina... n-ai sa gasesti!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 17:08

stefanmadalin scrie:Mellis, banii se fac, sanatatea mai greu....

Intr-adevar, titlul nu este potrivit, sanatatea este principalul factor
Impactul este sanatatea noastra, a copiilor si a nepotilor.
Noi suntem generatie de sacrificiu..dar copii, nepotii - reclamele radio "consumati miere de albina, sursa de ..", antibioticele preventive din miere, cadourile sau mierea vanduta cu antibiotice ...
Multi poate nu realizeaza impactul, de ce farmaciile se imbogatesc..si noi saracim in sanatate..
Mi-a ramas pe suflet aceasta expresia citita aici pe forum cu multe luni in urma - "mierea cu antibiotice o dau la cunoscuti" si nu pot sa-mi revin din soc..
Oare suntem responsabili pentru faptele noastre?
Dupa ultimele "reclame" cu antibioticele cresc numarul de albine si productia de miere - incotro ne indreptam?
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde cucubau » 26 Sep 2016, 17:38

Nu poti sa iti dai cu parerea ,daca nu ai fost macar o data la un lan de unde sa te intorci cu stupii goi fara albine . Nu poti sa sti ce este durerea atata timp cat dai cu biciul fara sa primesti. Ar fi bine ca apicultorii de oras sa se abtina , sa lase astfel de teme in seama celor cu experienta.
Daca rezidurile antibiotice din miere iti par o peroblema , te asigur ca sunt cel mai mic rau posibil in comparatie cu apa pe care o bei . Afla ca si aerul pe care il respiri este mai periculos decat acea miere.
Despre celelalte alimente ce poti spune , sti cat este limita maxima de reziduri antibiotice permisa in ele ?
La miere iti spun eu , sunt permise 2mg/tona de miere, limita care nu se atinge daca apicultorul constientizeaza ce face .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 18:00

Draga Cucubau,
Forumul nu este doar pentru apicultori profesionisti, nu ma consider apicultor, doar pasionat de albine. Si nu ma pot abtine...

Topicul este un semnal de alarma, un studiu facut de unitati competente, nu de mine - "apicultor de oras".
Desi suna bine acest titlu - nu ma ridic la masura lui.

Nu inteleg de ce te-ai sesizat asa, chiar este un pericol tratarea preventiva, si voi sustine mereu asta.
La fel spun si agricultorii -fara neo nu fac recolta grasa de zeci de ori cat se facea alta data, apicultorii fara antibiotice nu fac multa albina si multa miere ca alta data, fermierii nu au animale grase si cu crestere ca "fat frumos"...
Unde ajungem cu lacomia asta? Parca mai lipsesc cateva elemente din "alta data"...padurea...aparitia monoculturilor...rundop...

Vorbesc despre tratament corect, nu preventiv. Cati apicultori aplica tratamentul corect la albine?
Vad des intrebari DE GENUL - cat antibiotic sa pun/CUM?. De obicei romanu' pune o mana de azot mai mult - sa creasca mare si sanatoasa recolta. La fel se intampla cu antibioticele.

Din topicul canadian - concluzia prinsa de multi este - "cata albina aveam alta data cand foloseam antibiotice"!!
Oare este un drum bun de urmat, o buna concluzie? Parca DM a tras si el catea semnale de alarma - si stie cate ceva despre albine..

Sunt apicultori care au recunoscut ca "prima miere" o dau cunoscutilor - ca nu fac analize si nu o dau la procesator - cauza principala - antibioticele.
Cucubau - esti printre cei mai experimentati - din ce am vazut pe aici cu folosirea lor - sau cel putin recunosti ca le folosesti.
Mi-ar face placere o discutie cosntructiva - nu doar pentru mine - cu reteta folosirii corecte - DOAR cand este nevoie a antibioticelor si ce este de facut pentru a nu ajunge in sangele copiilor.

Adevarul este mereu la mijloc, nu am dreptate - dar nici tie nu pot sa iti dau 100%.
Multunmesc pentru intelegere..
Sanatate..
PS: am albine si in camp - doua locatii - nu doar in oras, si vanez o a treia locatie..tot stationar momentan..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde Shrek » 26 Sep 2016, 19:51

Citeam undeva despre o intelegere secretă a producătorilor de electrocasnice prin care se obligau sa fabrice bunuri cu o durata de folosință limitată pentru a asigura o producție continua si o rata crescută si constanta a profitului. Ma gândesc ( in spiritul teoriei conspirației ) ca si producătorii de alimente sa se fi inteles intre ei sa ceară niste standarde greu de atins de cei nou veniț. i in bransa!
Nu stiu cat este de adevarata aceasta teorie cu "efectele nocive" ale folosirii antibioticelor in alte domenii decat cel uman dar recunosc ca da bine sa spui ca nu folosești antibiotic in tratarea albinelor atunci vinzi miere. Corect si moral ar fi daca asa spunem asa sa si facem. Eu personal nu folosesc antibiotic la albine si nu pentru ca sunt un tip exesiv de"moral" dar asa m-am invatat. Vand si daruiesc miere in special celor ce au copii mici ori batranilor!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde Mircea_63 » 26 Sep 2016, 20:06

In articol pare ca e vorba de infectiile cu bacterii devenite rezistente, transmise de la animal -vaca, porc- la om. As dori sa aflu un exemplu de infectie (bacterie) transmisa de la albina la om!

M-as bucura sa avem o abordare care sa nu lase impresia ca in apicultura se folosesc antibiotice si astfel mierea ar deveni mai putin sanatoasa. Este arhicunoscut faptul ca orice procesator trimite mierea la analize si ti-o respinge in cazul in care ai folosit asa ceva, ba mai mult, nici nu-i mai calci -veci- pragul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde cucubau » 26 Sep 2016, 20:39

Problema tratamentelor in apicultura a devenit sensibila in ultima perioada , si conceptul de tratament preventiv sau de necesitate aproape ca se contopesc.
In contextul in care in agricultura se folosesc tot mai des subtante de sinteza apropiate de toxinele produse de plante, substante ce slabesc imunitatea albinelor ce intra in contact cu ele si fac ca familiile de albine sa se depopuleze prin aparitia unor stari de boala gen nosemoza urmata de complicatii se interzice tratarea albinelor cu antibiotice pe motiv ca ar contamina mierea. Oare ce este mai periculos pentru sanatatea umana , mierea contaminata cu reziduri de antibiotice sau mierea contaminata cu toxine ce duc la moartea albinelor?
Oare daca omoara albinele pentru om nu este toxic?

In alta ordine de idei, ca si in viata de zi cu zi si in apicultura de tratamente ar trebuii sa se ocupe cei pregatiti si abilitati in sectorul sanitar veterinar.
Tocmai aici este problema , cei care sunt abilitati si ar trebuii sa fie si competenti, de cele mai multe ori au mai putina experienta decat un stupar de rand.
Daca in zootehnie sau chiar avicultura personalul abilitat si pregatit in domeniul sanitar veterinar diagnosticheaza si trateaza problemele de sanatate, in apicultura acelasi personal elibereaza retete si pune vize fara macar sa deschida un stup.
Se pune in balanta oaia , vaca , gaina si albina si se doreste ca dintre toate albina sa se descurce singura sa nu fie nevoie de tratamente , oare de ce?
Simplu albina are ac . Da albina mai si inteapa, acesta este motivul pentru care se cere ca albina sa fie imuna si nemuritoare.
Noi apicultorii prea suntem luati de prosti , si din pacate sunt prea multi de acord cu ei!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Antibioticele_impact economic devastator

Mesajde mellis » 27 Sep 2016, 01:21

Mircea_63 scrie:In articol pare ca e vorba de infectiile cu bacterii devenite rezistente, transmise de la animal -vaca, porc- la om. As dori sa aflu un exemplu de infectie (bacterie) transmisa de la albina la om!.


wwwnc.cdc.gov/eid/article/16/3/pdfs/09-1457.pdf

Nu reușesc să inserez link cu pdf, dar puteți copia adresa...
Traducerea cu google translate suprapune scrisul...trebuie citit printre rânduri..

https://translate.google.ro/translate?hl=&sl=en&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fwwwnc.cdc.gov%2Feid%2Farticle%2F16%2F3%2Fpdfs%2F09-1457.pdf
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori