Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde teinegru64 » 05 Noi 2016, 09:17

Cica...ANAF-ul va trai din ortul popii ...cand romanii vor auzi de troc.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2016, 20:00

Mitica, treaba cu trocul e prevazuta. Ai obligatia sa evaluezi trocareala, ce da unul si ce da al`lalt si sa te duci sa platesti impozit pentru valoarea sumelor rezultate din evaluare. Teoretic! Practic nu cred ca face cineva asa.
ANAF-ura ei de treaba... dar asta e adevarul. Pe de alta parte, ANAF e in slujba ta. Are grija sa plateasca toata lumea impozitele prevazute si din banii aia sa-ti dea tie, mie etc ajutor de minimis, sa fie drumurile asfaltate... sa asigure pensii babane alora care ies la pensie la 40+ ani, sa asigure pensiile speciale.
Desigur, se revolta uneori, unii, pe buna dreptate ca exista oameni fara venituri si acestia primesc un ajutor social generos, de 350 sau 400 de lei, bani cu care se lafaie in loc sa crape de foame cum ar merita. :roll:
Uneori e grele!

In alte tari si daca ai primit un cadou trebuie sa platesti impozit. Bineinteles, au si niste deduceri si bareme minime. Poate si la noi e prevazuta treaba cu cadourile si nu stiu eu. Nimeni nu se bucura cand e de dat bani. Problema adevarata la noi nu e faptul ca trebuie date impozite, ci e faptul ca trebuie date din niste venituri cam micute, iar a doua... nu suntem nici pe departe multumiti de ceea ce se face cu acesti bani.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde proapis13 » 05 Noi 2016, 22:29

Am doua contracte de comodat,unul cu sotia si celalalt cu un cumnat,pe doua suprafete de teren in care ma oblig ca odata pe an sa le platesc datoria in miere...La inceputul anului am fost invitat la primarie sa le modific si sa trec o suma in bani,bineinteles ca am refuzat...cele doua contracte expira la anul si sunt legal intocmite, la data cand au fost semnate legislatia nu imi interzicea un astfel de contract,am inteles ca nici acum,legea neaplicandu-se retroactiv... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde mellis » 05 Noi 2016, 22:33

Te trimit ei la un evaluator de-al lor, care pt un 400 _ 600 Ron evaluează orice...
Au mai fost perioade când oamenii nu au mai făcut ceva, pt ca " dările " erau mai mari ca veniturile.
Cu chiriile este un furt elegant, administratorii de bloc sunt învățați să pârască tot..buna strategie!!??
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde daffid mihailov » 06 Noi 2016, 00:55

Chiriile sunt oricum exagerate. Mai ales in bucuresti. Nu stiu dar cred ca sporul natural negativ se justifica.

Haha tare sa treci in contract plata in miere. Sau in natura. Nu am mai auzit asta dar e o idee buna.

Peste tot e la fel.. Munca e impozitata dar nu si lenea. Eu muncesc atât cat sa nu mor de lene.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde mellis » 06 Noi 2016, 11:13

Tare, lenea este premiată..
De câte ori am auzit oameni apti de muncă "pt un milion, mai bine stau în birt"..si de cate ori trec pe lângă birt, locul lor este acolo...Dar nu e bai, primesc "premii sociale"..
Avem nevoie de social, dar nu la oricine, să fim serioși....Dar în rest, dacă muncești, așa îți trebuie, plătește!
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde teinegru64 » 06 Noi 2016, 12:00

Cat de prost poti fi....sa te binecuvanteze Dumnezeu cu 0,5 ha in spatele casei....sa cultivi porumb,sa vinzi acel porumb an de an pentru ati cumpara lemne de foc..Si eu sunt puturos...asa ca plantez acel teren cu salcam.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde daffid mihailov » 06 Noi 2016, 12:07

Haha bravo. Vezi ce inseamna sa pui lenea la treaba? Cică un angajator de top prefera oameni lenesi ca ei găsesc cele mai bune si simple idei de a rezolva o problema.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde Mircea_63 » 06 Noi 2016, 13:59

cornelioandanciu scrie:Nu te supara, nu zic ca nu este asa, poti sa-mi dai un link cu prevederea legala care spune ca trocul este impozitat ? ..........CINE evalueaza ? In baza carei legi ? etc.


Te duci la notar si faci schimb de locuinte. Notarul face actele cum ca A vinde lui B si B vinde lui A. Pentru valoarea locuintelor exista o grila ce prevede pretul in functie de anul construirii, suprafata, zona in care este amplasata si veti plati taxele conform acestei grile, fiecare pentru locuinta vanduta. Acestea sunt taxele minime. Daca declarati valori mai mari, platiti pentru valori mai mari.
Daca te duci la piata si vinzi un borcan de miere cu un 25 lei, platesti acelasi impozit ca si cel care da borcanul pe 15 kg de cartofi. :D

Tu ca apicultor esti impozitat deja inainte de a vinde. Ai o taxa/stup pentru ce depaseste 75 de stupi. Asa ca esti liber sa faci troc. Cel cu cartofii la fel. Ori e impozitat/teren, ori e scutit. Trocariti cat va place. :D

Mariane, din cate stiu eu, pentru comodat, chiar daca tu declari ca e pro bono, free, moca, au niste grile cu sumele minime la care se aplica impozitarea. Nu toata lumea le respecta. Asa ca pot dau ceva in chirie, comodat etc si sa declar ca am inchiriat pe 2 lei, ca sa scap de impozitare, dar exista acele valori minime pe care te impoziteaza, in rest e treaba ta daca dai mai ieftin. Momentan nu toti functionarii stapanesc lucrurile astea. Daca au noroc si nu isi baga nasul Curtea de Conturi, au scapat. Ia aminteste-ti de functionarii pe invers, care impotriva faptului ca masina apicola e scutita de taxe, ei nu si nu, ca te impoziteaza. Tot asa si aia care te "scutesc".

Corneliu, nu precizeaza nimeni termenul de troc, dar nici cel de bani, ci termenul de valoare. Orice tranzactie este impozitata. Vrei sa dai miere pe o masina si ai gasit pe cineva care e deacord, de exemplu? Daca vrei acte pe masina aia vei avea de dat impozite. Nu vrei? Las` ca da cel care o are pe numele lui. Oricum de astea nu scapa nimeni.

Ca vrei sa dai miere pe carne, lapte, branza, oua si rachiu... si crezi ca trocul va avantajeaza? ...mai ganditi-va. :lol:

Si eu vreau impozite exact cat vreti si voi, dar sa nu uitam ca tot noi injuram Statul cand nu e una sau alta. Ca de vrut vreau autostrazi, scoli, spitale, politie sa ma pazeasca de hoti, pompieri sa ma stinga :roll: , armata sa ma apere...vreau lumina pe strazi etc

Sa mi se dea accept, dar nu sa mi se ia!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde teinegru64 » 06 Noi 2016, 16:25

mellis scrie:Cu chiriile este un furt elegant, administratorii de bloc sunt învățați să pârască tot..buna strategie!!??

Care admistrator?...e rupt in c*r de foame.Daca ne adunam doi de pe etaj are somaj sase luni....si trei copii la facultate.
A...daca ati fost prosti si ati ales un presedinte pensionar care a fost si militian va meritati soarta.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde Mircea_63 » 06 Noi 2016, 23:07

cornelioandanciu scrie:Notarul are obligatia sa legalizeze un act in conformitate cu VOINTA partilor,..........


Si partile sa plateasca taxele notariale in conformitate cu vointa notarului. :lol:
Taxele notariale nu sunt banii notarului, ci taxele statului.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde mellis » 07 Noi 2016, 00:33

teinegru64 scrie:.
A...daca ati fost prosti si ati ales un presedinte pensionar care a fost si militian va meritati soarta.

Chiar am auzit această strategie ANAF, întoarcerea la " miliție", pară vecinului...
Caz concret, anul trecut am fost dați în judecată de firma cu care avem contract pt lift, nu s-au făcut plăti, s-a schimbat administratoarea cu ceva amenințări și gaura in buget...tare greu să realizeze că au fost furați .. multi dar prosti...sunt șarlatani de profesie ce din asta traiesc...si multi creduli..
Cea nouă, este vecina dar nu o duce mintea...a fost votată în adunare generală...sunt convins ca da cu para..pt binele comunității...
Noi să fim sănătoși..(mama lor de hoți)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde daffid mihailov » 07 Noi 2016, 11:13

Ce sa mai vorbim de bănci? Sa mai amintim de prețul asigurărilor? Si alte metode legale de a taxa? De n autorizări si alte taxe de mediu si de drum si impozite si chitanței la Ghișeu si pastorale. Trageri linie si veți vedea ca e tara cu cea mai ridicată fiscalitate din UE. Pe lângă impozitul pe munca si profit. Numai corporațiile au dreptul sa investească numai ele crează locuri de munca..
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: ANAF - ul în acțiune

Mesajde teinegru64 » 07 Noi 2016, 11:41

De o saptamana prestez la prieteni care sar in ajutor dupa ce e scuturat salcamul.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori