Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde asd5 » 12 Sep 2017, 07:59

Camas pe ea economie decrepita care promoveaza numai basini in loc sa promoveze si sa rasplateasca munca omului cinstit... economia hotnews startap

nu am ceva cu initiatorul acestui topic.. doar mi-am varsat putin greata de dimineata
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 12 Sep 2017, 15:53

Multumesc lui stefan1 ca a semnalat problema de care vorbeam mai sus.
Clar ca e mort sistemul Stefan, sunt 10 membri si 200 de vizitatori, de ce oare?!...pt ca nu functioneaza! Pe langa asta dupa cum ai spus si tu, @denisj e ultimul membru inregistrat acum 5 luni cand am citit despre subiectul pe care l-am abordat aici.
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde Shrek » 12 Sep 2017, 18:07

Dupa ce in urma cu ceva vreme, pe la al treilea cântat al cocosilor, s-o itit din bezna răsăritului o fatuca care o-nceput sa ne ia la.....capaceala cum ca noi ăstia de ne ocupam de miracolul numit mulsu' gazelor, nu ne pricepem deloc sa vindem miere, precum vinde ea vin de....dude . Ba mai mult, s-o oferit , asa galantoana cum o stim, sa ne invata sa socializam in tihnă sau tinda, folosind mierea pe post de lubrifiant. Al socializării, se-nțelege!
Dupa ce s-o gatat gazu' ( si te-ai dus " dulce minune"!) , fatuca o perit in...bezna zorilor! Da' a dracu' coincidență, bas atunci veni' unu' cică din ilsadeslostontos, care , minune mare , vrea sa ne scoată din lancezala inceputului de toamna, făcându -ne o oferta de nerefuzat. El ne invata sa vindem mierea gratis, doar sa il mai ajuta careva ca aici sunt foarte mulți pro.....(nu va gândiți la prostii) ducatori de miere care stau cu ea pe stoc.
Si uite asa, după ce ne-a aburit putin cu excursii în Dubai, Japonia si Congo, dansul, refuzat inelegant de forumul" vădit sovin" pe motiv ca nu are ....toate destele sa o bage manual ( cererea), face tot posibilu' sa ne arata ca " pe net" sunt destui locuitori ai insulei de origine, dispusi sa ne ajuta sa scăpăm de stocurile de miere. Doar ca, asa cum v-am obisnuit cu teoriile mele, parca samana la stil cu reputatul cărturar egiptean cunoscut sub numele de Mircea 'al bătrân! Zac si io! Gresesc maestre?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde yuonyuon » 12 Sep 2017, 18:17

In loc sa spuneti "mersi" ca mai vine cate unu si mai trezeste forumul din somnul de veci (ce urmeaza) , voi ... adica ce sa mai ...parca sunteti aia cu galeata de faina ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2017, 18:20

ilseparatios scrie:Multumesc lui stefan1 ca a semnalat problema de care vorbeam mai sus.
Clar ca e mort sistemul Stefan, sunt 10 membri si 200 de vizitatori, de ce oare?!...pt ca nu functioneaza! Pe langa asta dupa cum ai spus si tu, @denisj e ultimul membru inregistrat acum 5 luni cand am citit despre subiectul pe care l-am abordat aici.


De parca ar interesa pe cineva de aici ca forumul ala. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2017, 18:22

yuonyuon scrie:In loc sa spuneti "mersi" ca mai vine cate unu si mai trezeste forumul din somnul de veci (ce urmeaza) , voi ... adica ce sa mai ...parca sunteti aia cu galeata de faina ....


Relax, am terminat de topit ceara, mai am de pus niste parazapezi si 2 tratamente si gata cu pregatirile pentru iarna. Dupa aia stam toti pe forum. :lol:
Oricum cea mai activa perioada este iarna daca nu stiai. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 12 Sep 2017, 18:59

jonny_it: De parca ar interesa pe cineva de aici ca forumul ala. :lol:

Da se pare ca pe cineva il intereseaza, motiv pentru care s-a si semnalat problema la ei pe forum > mergi si verifica te convingi.

Shrek: atunci veni' unu' cică din ilsadeslostontos, care , minune mare , vrea sa ne scoată din lancezala inceputului de toamna, făcându -ne o oferta de nerefuzat. El ne invata sa vindem mierea gratis, doar sa il mai ajuta careva ca aici sunt foarte mulți pro


Nu am facut nici o oferta nimanui, am pus o intrebare, nu stiu ce ati citit.

Shrek: Si uite asa, după ce ne-a aburit putin cu excursii în Dubai, Japonia si Congo, dansul, refuzat inelegant de forumul" vădit sovin" pe motiv ca nu are ....toate destele sa o bage manual ( cererea), face tot posibilu' sa ne arata ca " pe net" sunt destui locuitori ai insulei de origine, dispusi sa ne ajuta sa scăpăm de stocurile de miere. Doar ca, asa cum v-am obisnuit cu teoriile mele, parca samana la stil cu reputatul cărturar egiptean cunoscut sub numele de Mircea 'al bătrân! Zac si io! Gresesc maestre?!


1.De Congo si Japonia, n-am mentionat, Dubai da, am locuit 6 ani acolo, n-am fost in excursie...deci iar cititi gresit.
2. Nu am facut tot posibilul "sa va arat" cum scapati de stocuri, am venit cu o ideie (care nici nu e a mea) dar pe care pot sa o pun in aplicare din punct de vedere tehnic.
3. Sunt sigur ca sunteti un nene foarte amuzant, si mi-ar place sa va cunosc doar ca la capitolul tehnologie sunteti foarte prost (informat).

yuonyuon: In loc sa spuneti "mersi" ca mai vine cate unu si mai trezeste forumul din somnul de veci (ce urmeaza) , voi ... adica ce sa mai ...parca sunteti aia cu galeata de faina ....


Sincer, ma asteptam la asta dupa ce am trecut cu privirea peste majoritatea discutiilor care sunt in aceasta comunitate si am vazut calitatea/nivelul lor, dar sunt sigur ca nu sunt toti ca nea` Shrek.
Mergi pe orice forum de apicultura din USA sau Australia si vezi diferenta de atitudine. Si ei tot apicultori sunt! nu profesori universitari.
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2017, 19:18

ilseparatios scrie:
jonny_it: De parca ar interesa pe cineva de aici ca forumul ala. :lol:

Da se pare ca pe cineva il intereseaza, motiv pentru care s-a si semnalat problema la ei pe forum > mergi si verifica te convingi.


Eu nu mai intru .. oricum intram rar. Prea slaba activitatea acolo.
Sunt apicultori aici pe forum care au intrat si sunt activi de cand a fost infiintat grupul pe yahoo, mai mult de 10 ani, cu multi m-am intalnit si fata in fata.

Avem si aici cativa gen Shrek care nici nu stiu de unde e si nici daca are albine, as discuta cu el si despre apicultura dar nu am cum. Daca nu are albine si spun ca albina intra pe urdinis poate intelege altceva :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde mellis » 12 Sep 2017, 19:54

Shrek scrie:Dupa ce in urma cu ceva vreme, pe la al treilea cântat al cocosilor, s-o itit din bezna răsăritului o fatuca care o-nceput sa ne ia la.....capaceala cum ca noi ăstia de ne ocupam de miracolul numit mulsu' gazelor, nu ne pricepem deloc sa vindem miere, precum vinde ea vin de....dude . Ba mai mult, s-o oferit , asa galantoana cum o stim, sa ne invata sa socializam in tihnă sau tinda, folosind mierea pe post de lubrifiant. Al socializării, se-nțelege!
Dupa ce s-o gatat gazu' ...?!


Recunoste capcaunule ca iti e dor de 'zna 'lor..
Vezi ca pe VRS inca mai bantuie dupa fantome de LU-cea-FAr ...
...iti sta gandul la TIhNA aia - mlastinos impielitat ;) ...si la vinul de dude...
Sanatace buna

Uite o idee - sa vindem de toate in TIhNA - dude de 'hrek - Vin de la 'zna ;) ...
Jonny - wsa stii - capcaunul avea albine - dar nu a mai vorbit despre ele - de cand e suparat ca nu a luat fonduri...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2017, 19:56

mellis scrie:Jonny - wsa stii - capcaunul avea albine - dar nu a mai vorbit despre ele - de cand e suparat ca nu a luat fonduri...


Ce vina au ele? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde Shrek » 12 Sep 2017, 20:04

[quote="ilseparat......

1.De Congo si Japonia, n-am mentionat, Dubai da, am locuit 6 ani acolo, n-am fost in excursie...deci iar cititi gresit.......[/quote]
Da mah, da! Si io am fost in Dubai! De la Inter pana la Băneasa. Nici acu' n-am uitat cum zacea unu, mare cat statuia libertatii: dai drumu' fraiere ca duba-i...plină! Da' nu mi-o placut ca era aglomerat. Am nimerit tocmai cand or iesit....arabii de la lucru. Toți isi duceau uneltele acasă. Si sa vezi ce sport faceau astia, alergau ca la maraton. Dupa altii. Si din altruism ii invatau sa lucre cu sculele lor.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde MyBees » 12 Sep 2017, 21:41

ilseparatios scrie:Ideia acestui proiect e una de termen lung ( un an doi pana se ridica) si pe care nu am cum sa il fac singur ca imi ia super mult timp si oricat de altruist as fi eu n-am cum sa aloc atat din timpul meu liber.
Cred ca e nevoie de cel putin 5 oameni diferiti care sa contribuie fiecare cu ce stie mai bine sa faca, cum ar fi... cineva se ocupa de partea tehnica,altu vine cu, cunostinte solide de apicultura, cineva de marketing, promovare, pagini fb etc..

Oricum, sa aduci oamenii impreuna pt un scop comun se pare ca e imposibil, mai ales in domeniu asta :)


Daca ai abilitatile "tehnice" necesare eu as le-as putea acoperi pe celelalte de mai sus si l-am putea face impreuna. Nu e nevoie chiar de 5 oameni. E nevoie de cateva ore de lucru de programare/web design.
Hai sa rezolvam "imposibilul" ala :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde yuonyuon » 12 Sep 2017, 21:58

Oamenii nu-i aduci impreuna decat la pomana si la carciuma....
Ultima oară modificat de yuonyuon pe 12 Sep 2017, 22:03, modificat 1 dată în total.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde yuonyuon » 12 Sep 2017, 22:02

defapt ai doua parti de realizata .programarea site- ului. si marketingul ... pardon.... MARKETINGUL...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde mircea » 12 Sep 2017, 23:48

ilseparatios scrie:Sincer, ma asteptam la asta dupa ce am trecut cu privirea peste majoritatea discutiilor care sunt in aceasta comunitate si am vazut calitatea/nivelul lor.......

Ai trecut doar cu privirea ...d`aia ti-au ramas gargauni in cap.
Asa de curiozitate cu ce te ocupi ?
Ti-as zice ca esti prin halaciugi, dar asta spun numai la preteni.
Tie iti spun ca esti pe aratura.....da rau de tot. Sau ca esti tipul de idealist vesnic (si nestiutor) si ca tratezi internetul ca acum 10-15 ani . Intre timp s-au schimbat multe.

PS.
Si ca sa nu spui ca vorbesc vorbe, gandeste-te la cateva chestii : cum creezi continut de calitate (iti trebuie mii de pagini pentru a fi eficient) ?.... cum clasifici magaoaia ta pe o gama larga de cautari (pe tema netul este super saturat) ? ....cum elimini reticienta si individualismul apicultorilor (care exista) ?.....cu ce iesi nou in fata (cu nimic) ?....cum impui o chestie de nisa .....etc.

-------------------------------------------
Traim in era FB-ului, unde mesajul simplu ajunge mult mai usor si direct la potentialul cumparator.
Mandra noastra (BZ) a spus cateva chestii interesante pe tema, da vad ca nu a prea fost bagata in seama. Una dintre cele mai faine idei era ca produsul (miere, polen, etc, in cazul ei vinul) trebuie atasat unei imagini . Ea a ales ca imaginea sa fie chiar propria imagine . Interesant si eficient .

Vrem nu vrem, netul e in continua schimbare . Ieri au fost site-urile...azi e FB-cul ....maine sigur va fi altceva.
A ne intoarce in timp , nu ajuta pe nimeni si e pierdere de vreme. Oricum nimic nu e usor.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde yuonyuon » 13 Sep 2017, 08:38

facebookul e la putere si va fi mult timp de aici inainte . la noi problema e cu mediul vanzari online care e inca primitiv si nici nu cred ca va deveni cine stie ce in viitor .asta datorita puterii "imense " de cumparare in romania . Comparatiile cu tarile vestice sunt total inutile , acolo e o alta mancare de peste , densitate a populatiei si nivel de trai , cultura, nu cred ca e cineva din germania care nu a comandat macar o data cva dupa amazon (aproximativ).In SUA nu mai discutam .

Lumea devine din ce in ce mai lenesa , doar cu un telefon sa le vina produsele la usa , sa le gaseasca pe toate intrun singur loc , sa fie frumos ambalat . sa stie ca deacolo au luat si altii .

Cine cumpara miere in romania?: pai nicidecum aia cu mici si bere de care ziceai . sau aia cu bani (farmaciile nu se imbogatesc pe oamenii bogati in nici un caz) In mare parte sunt oameni care au o varsata, o alta is cei cu probleme de sanatate si apoi astia care "ar vrea " sa manance "sanatos" in ziua de azi.Si online is o parte din cei din urma .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori