Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 21:23

ilseparatios scrie:Deja este cineva care are success in online si poate contribui.
Cu siguranta ca vara nu se vinde, lumea e la Vama Veche, bea bere si manca mici


Daca as vinde online 2 tone ar fi succes, asa pot sa spun ca vand si vin niste bani, dar nu as numi toata treaba un succes. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde yuonyuon » 11 Sep 2017, 21:26

ilseparatios scrie:Cu siguranta ca vara nu se vinde, lumea e la Vama Veche, bea bere si manca mici

daca tu crezi ca aia care beau bere si mananca mici is targetu tau online e clar treaba .

Si acuma intrebarea finala de unde faci TU profit?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 11 Sep 2017, 21:30

jonny_it scrie:
ilseparatios scrie:Deja este cineva care are success in online si poate contribui.
Cu siguranta ca vara nu se vinde, lumea e la Vama Veche, bea bere si manca mici


Daca as vinde online 2 tone ar fi succes, asa pot sa spun ca vand si vin niste bani, dar nu as numi toata treaba un succes. :)


Da asta e adevarat, dar poate trebuie sa oferi ceva mai mult, o comunicare mai buna cu clientii, un aspect mai placut al website-ului, continut de calitate etc.

Important este ca treaba se misca, are potential.

Sincer eu am vazut vanzatori pe OLX sau alte site-uri cu miere de vanzare pe net si am lesinat de ras. Poze cu miere pusa in bidoane de plastic afisate ca si "De vanzare" pozate pe canapeaua din bucatarie. O tiganie!
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde Shrek » 11 Sep 2017, 21:31

ilseparatios scrie: :? .........
cauta ilseparatios@gmail.com si ai sa vezi ca sunt acolo. Am incercat sa ma inregistrez pana m-am plictisit plus ca nici macar nu e o optiune de contact pt cei neinregistrati. sistemul e mort!

Daca nu scii sa ceri mici in.......greceste ,nu ce primeste! Doar ti-arată ge unge pica ploaia! Sau poate au sita mai deasa la oile din rasa Dolly!?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 21:32

yuonyuon scrie:
ilseparatios scrie:Cu siguranta ca vara nu se vinde, lumea e la Vama Veche, bea bere si manca mici

daca tu crezi ca aia care beau bere si mananca mici is targetu tau online e clar treaba .

Si acuma intrebarea finala de unde faci TU profit?


Face 2-3 dolari pe an din anunturile google de pe site. Si daca si-ar face cont toti apicultorii din tara tot nu ar fi foarte profitabil din anunturi. Sau ... sa plateasca apicultorii care vor mai multe anunturi, sau pentru fiecare anunt sa plateasca ceva ... nu ar fi imposibil, totusi apicultorii in general sunt ca albinele, zgarciti. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 11 Sep 2017, 21:34

yuonyuon scrie:
ilseparatios scrie:Cu siguranta ca vara nu se vinde, lumea e la Vama Veche, bea bere si manca mici

daca tu crezi ca aia care beau bere si mananca mici is targetu tau online e clar treaba .

Si acuma intrebarea finala de unde faci TU profit?


Exact aia sunt targetul meu! Omeni din orasele mari care vara isi permit sa plece din aglomeratia orasului si sa stea cu burta la soare sa bea bere si manance mici!


Eu personal nu fac profit, dar as avea o satisfactie sa dezvolt o piata online unde oamenii nu mai sunt nevoiti sa vanda mierea muncita o vara intreaga pe bani de nimic. Cum face tata de ex
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 11 Sep 2017, 21:36

Shrek scrie:
ilseparatios scrie: :? .........
cauta ilseparatios@gmail.com si ai sa vezi ca sunt acolo. Am incercat sa ma inregistrez pana m-am plictisit plus ca nici macar nu e o optiune de contact pt cei neinregistrati. sistemul e mort!

Daca nu scii sa ceri mici in.......greceste ,nu ce primeste! Doar ti-arată ge unge pica ploaia! Sau poate au sita mai deasa la oile din rasa Dolly!?


Da nu stiu cine sunt aia, doar ca citind pe acolo am gasit ideia asta de care vorbesc
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde yuonyuon » 11 Sep 2017, 21:43

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:
ilseparatios scrie:Cu siguranta ca vara nu se vinde, lumea e la Vama Veche, bea bere si manca mici

daca tu crezi ca aia care beau bere si mananca mici is targetu tau online e clar treaba .

Si acuma intrebarea finala de unde faci TU profit?


Face 2-3 dolari pe an din anunturile google de pe site. Si daca si-ar face cont toti apicultorii din tara tot nu ar fi foarte profitabil din anunturi. Sau ... sa plateasca apicultorii care vor mai multe anunturi, sau pentru fiecare anunt sa plateasca ceva ... nu ar fi imposibil, totusi apicultorii in general sunt ca albinele, zgarciti. :)
un mini olx cu harta . pai nu duduie pa OLX . Asa ziceam si eu din adsense si promovari. mediu online in romania " rupe" la capitolul miere .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde Shrek » 11 Sep 2017, 21:44

Stii cat de simplu este? Doar il intrebi pe uica gogu despre bursa mierii din ro. Sau il intrebi de lista cu producătorii autorizați de miere din jud...? Sau magazine online cu produse apicole. Pana le studiezi pe toate iti creste barbă ca lu' mos ...gerila . Dar daca vrei sa găsesti niscai fraieri sa o dea moca, ar fi o solutie. Da' si p-aci s-o desteptat lumea.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 21:46

ilseparatios scrie:Da asta e adevarat, dar poate trebuie sa oferi ceva mai mult, o comunicare mai buna cu clientii, un aspect mai placut al website-ului, continut de calitate etc.

Important este ca treaba se misca, are potential.

Sincer eu am vazut vanzatori pe OLX sau alte site-uri cu miere de vanzare pe net si am lesinat de ras. Poze cu miere pusa in bidoane de plastic afisate ca si "De vanzare" pozate pe canapeaua din bucatarie. O tiganie!


Eu de prin 2006 imi castig painea din IT, nu sunt eu cel mai bun in vanzari/comunicare dar mai am niste oameni pe langa mine un pic mai inteligenti.

Am fost acum 2 ani la cateva targuri apicole(locale / vanzare produse apicole = prin fonduri UE[sa vada si Shrek] ) si am ramas uimit de cat de bine era ambalata/prezentata mierea la toti cei prezenti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 11 Sep 2017, 21:48

Shrek scrie:Stii cat de simplu este? Doar il intrebi pe uica gogu despre bursa mierii din ro. Sau il intrebi de lista cu producătorii autorizați de miere din jud...? Sau magazine online cu produse apicole. Pana le studiezi pe toate iti creste barbă ca lu' mos ...gerila . Dar daca vrei sa găsesti niscai fraieri sa o dea moca, ar fi o solutie. Da' si p-aci s-o desteptat lumea.


Nu stiu sigur daca am inteles ce vrei sa zici. Dar daca te referi la cum ii aduni pe toti producatorii pe site-ul respectiv, cred ca o ideie buna e ca fiecare sa se inregistreze singur, cine nu vrea sa se promoveze ?!

Zic si eu ... de asta am si deschis discutia sa aflu mai mult.
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde yuonyuon » 11 Sep 2017, 21:51

Exact aia sunt targetul meu! Omeni din orasele mari care vara isi permit sa plece din aglomeratia orasului si sa stea cu burta la soare sa bea bere si manance mici!

mai studiaza.....sau poate asa vinzi tu .. asta nu mai stiu

Eu personal nu fac profit, dar as avea o satisfactie sa dezvolt o piata online unde oamenii nu mai sunt nevoiti sa vanda mierea muncita o vara intreaga pe bani de nimic. Cum face tata de ex

vindeo afara ... sau vinde stupii.... sau fati clienti , doar asa merge
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 11 Sep 2017, 21:58

yuonyuon scrie:
Exact aia sunt targetul meu! Omeni din orasele mari care vara isi permit sa plece din aglomeratia orasului si sa stea cu burta la soare sa bea bere si manance mici!

mai studiaza.....sau poate asa vinzi tu .. asta nu mai stiu


Eu personal nu fac profit, dar as avea o satisfactie sa dezvolt o piata online unde oamenii nu mai sunt nevoiti sa vanda mierea muncita o vara intreaga pe bani de nimic. Cum face tata de ex

vindeo afara ... sau vinde stupii.... sau fati clienti , doar asa merge


1. Bine, am exagerat faza ai cu mancatu de mici si burta la soare ca sa scot in evidenta faptul ca oamenii/familiile care isi permit sa plece vara in vacante la Mamaia, Grecia, Dubai etc sunt de fapt targetul meu. Au o situatie financiara bune. Cu siguranta ca nu o sa targetam amaratii care merg vara in sat unde au porumb si trag la sapa.


2. Eu nu am stupi, batranii au. am zis ca nu fac profit din site, credeam ca ma intrebai, ce profit fac eu din site.
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde Shrek » 11 Sep 2017, 22:01

Daca iti castigi pita cu capu' nu este obligatoriu sa fii dus cu...el. Discutia despre fonduri , ai avut grija sa o deturnezi desi nu am nimic cu cei care au facut proiecte si au luat bani. Cu TVA- ul de rigoare au ba nu are importanta. Important ca cineva a reusit sa isi dezvolta o afacere, din care probabil, nu s-a îmbogățit exagerat, dar cu siguranta nu este mai sărac. Discutia este despre băștinașii din apropierea unor masive melifere ( salcam ori tei) si care au un cu totul alt ritm in stupina stationara decat cei ce fac pastoral si care, in fiecare an sunt " tunsi" la capitolul albine si productie de miere. Ca este legal sau nu pastoralul unora nu ma pronunț. Dar consider ca este cel putin imoral. Iar proverbul cu " ce ție nu-ti place, altuia nu-i face" l-am dramatizat in povestea cu lavanda. De aceea cred ca dialogul dintre localnici si păstori este necesar si nu cantuta cu miere dusă lu' dom sef ori primarele. Zac si io, nu dau cu paru'!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde mellis » 11 Sep 2017, 22:02

Pai nu ti-a spus 'zna ca poti face acelasi lucru "pa" fatzeCarte..
La ce sa mai dai bani pe gazduire
- desi sunt gazduri gratis...iti pot recomnda cateva..sau le poti gasi singur..

Dar cum faci pozele la bidonul de pet, la opincile cusute'n cur-te... si la transpiratia ce pica-n caldare?
Cum convingi oamenii sa faca o eticheta - "povestea din spatele mainii intinse" din filantropica...
Si apoi, dupa ce muncesti - se gaseste unu sa spuna cum te imbogatesti tu "pa" spatele lui.

Ori esti imun si nu pui la suflet si faci plecand de la un ideal - ori te uiti la altii peste gard sa vezi cum fac ei - si ii invidiezi - cum fac multi .,,,

Pune mana si munceste - sa vedem ce iese ;)- bafta!!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 11 Sep 2017, 22:03

brb
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori