Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde mellis » 13 Sep 2017, 13:16

FBkul este luat incet de instagram - tinerii prefera mai mult filmele decat povestile...
Dar ...la noi ajunge mai tarziu...nu ma refer la tineri ;)
Sanatace!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde jonny_it » 13 Sep 2017, 13:25

mellis scrie:FBkul este luat incet de instagram - tinerii prefera mai mult filmele decat povestile...
Dar ...la noi ajunge mai tarziu...nu ma refer la tineri ;)
Sanatace!


Toate firmele care se respecta pe langa pagina de FB au sigur si site. Comenzile si informatiile suplimentare de obicei acolo sunt.
Pe FB doar reclama si atragerea clientilor ... in general, sunt si exceptii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 13 Sep 2017, 16:27

Sa-mi bag picioarele! am raspuns l-a ce s-a scris aici si pana am terminat m-a deconectat si am pierdut tot cand am dat trimitere. FMM!!!!

revin
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde ilseparatios » 13 Sep 2017, 16:33

LOL am Rezolvat!


MyBees: Daca ai abilitatile "tehnice" necesare eu as le-as putea acoperi pe celelalte de mai sus si l-am putea face impreuna. Nu e nevoie chiar de 5 oameni. E nevoie de cateva ore de lucru de programare/web design.
Hai sa rezolvam "imposibilul" ala :)


Man, e nevoie de update consistent daca nu moare pe a 60-a pagina de Google... e nevoie de "press release" interviuri in ziare locale, apoi interviuri in publicatii mai mari sa ne stie lumea.
Site-ul il facem in 3-4 saptamani dar din punctul ala trebuie stiut exact ce facem mai departe si cum educam consumatoru :) Consumatorii de miere din Ro cred ca nici nu stiu ca mierea aia din Mega Image nu e 100% miere romaneasca.


Mircea: Ai trecut doar cu privirea ...d`aia ti-au ramas gargauni in cap.


Da, am trecut doar cu privirea, cum am zis mai devreme, nu toti de aici sunt cum am descris mai sus, dar personal cred ca sunt multi care vorbes pur emotional, nimic rational legat de realitate. ( Cred ca doar 1% au inteles ce vorbesc restu n-au inteles nimic, si nici macar nu pun intrebari sa afle mai mult)
Fiecare persoana judeca strict prin prisma setului de valorilor personale pe care le are dezvoltate. Unii mai putin altii mai mult.
Marian: Asa de curiozitate cu ce te ocupi ?


Nascut si crescut in Vaslui, Am absolvit Facultatea de Management & Marketing in Bucuresti Am o experienta de peste 9 ani in Management & Marketing aplicat. In ultimii 9 ani am lucrat in retail in companii de top din Bucuresti /Middle Est / UK( Qatar, Dubai, Arabia S. Londra) Responsabil de afaceri cu un turnover de aprox 2 mil de $. Am pus pe picioare 4 magazine off-line (400 - 900 mp2) si am contribuit la altele 2. Am lucrat cu peste 80 de nationalitati/culturi/religii de-a lungul timpului din care am invatat enorm.
Am un bagaj de cunostinte consistent despre dezvoltarea unui brand si experienta in maketing off-line. Cum ar fi, campanii de marketing, campanii discount, interpretare rapoarte, cum ar fi P&L, Conversion, LFL, Rotation, Life Time Value si multe altele.. Imi place sa vand, si stiu sa o fac.

Online marketing e o pasiune, am cunostinte decente de SEO ( search engine optimization) Web development care merg mana in mana cu experienta off-line pe care deja o am.

Tie iti spun ca esti pe aratura.....da rau de tot. Sau ca esti tipul de idealist vesnic (si nestiutor) si ca tratezi internetul ca acum 10-15 ani . Intre timp s-au schimbat multe.


Stiu ca s-au schimbat multe, si sunt foarte flexibil cand vine vorba de schimbari si stau la curent cu tot ce e nou cum ar fi. Algoritmii de functionare Google, tendinte de marketing, online, aplicatii si platforme e-commerce.

Marian: Si ca sa nu spui ca vorbesc vorbe, gandeste-te la cateva chestii : cum creezi continut de calitate (iti trebuie mii de pagini pentru a fi eficient) ?.... cum clasifici magaoaia ta pe o gama larga de cautari (pe tema netul este super saturat) ? ....cum elimini reticienta si individualismul apicultorilor (care exista) ?.....cu ce iesi nou in fata (cu nimic) ?....cum impui o chestie de nisa .....etc.


Ma bucur ca ai intrebat asta.

1 cum creezi continut de calitate (iti trebuie mii de pagini pentru a fi eficient) ?


Continutul de calitate se creeaza si optimizeaza in jurul unor keyworduri (cuvinte cheie) ex "miere de albine de vanzare" . Continutul de calitate iese din mana celor care au o experienta solida in domeniu, apicultori care stiu ce inseamna miere de albine, stupi etc. Calitate e atunci cand chiar oferi informatii celui care vrea sa afle ceva. Toate astea trebuiesc optimizate "on-page" asa seo onpage.

cum clasifici magaoaia ta pe o gama larga de cautari? (pe tema netul este super saturat)


Toata magaoaie asta nu e decat o baza de date cu toti producatorii care sunt dispusi sa vanda. Un exemplu e chiar aici https://www.honey.com/honey-locator ....nu inventez eu roata acu, dar pot sa o adaptez la drumurile noastre pline de gropi.

Netul nu cred ca e saturat > cauta pe google si nu o sa gasesti nici un site de genul asta in ro (aici ma refer la prima pagina de google sau hai.. a 2-a)

cum elimini reticienta si individualismul apicultorilor (care exista)


Asta nu inteleg de ce cineva ar avea reticienta sa-si expuna produsul pe un site de specialitate. Faci cont, pui o descriere, locatie - povestea ta, ce oferi cat costa, contact si poze.

Mircea: Traim in era FB-ului, unde mesajul simplu ajunge mult mai usor si direct la potentialul cumparator.
Mandra noastra (BZ) a spus cateva chestii interesante pe tema, da vad ca nu a prea fost bagata in seama. Una dintre cele mai faine idei era ca produsul (miere, polen, etc, in cazul ei vinul) trebuie atasat unei imagini . Ea a ales ca imaginea sa fie chiar propria imagine . Interesant si eficient


FB - ul e foarte bun pt comunicare, oamenii inca nu cumpara de acolo, dar in schimb e foarte important ca creeiezi "Brand Awareness" Mandra din BZ a avut un punct de vedere foarte important.


Mircea: Vrem nu vrem, netul e in continua schimbare . Ieri au fost site-urile...azi e FB-cul ....maine sigur va fi altceva.
A ne intoarce in timp , nu ajuta pe nimeni si e pierdere de vreme


Asta e adevarat netul se adapteaza dupa tehnologie, Tehnologia se schimba si tehnologia ne schimba si pe noi.
Un exemplu. Acu 5 luni eram in Oradea, am comandat ceva de pe net, m-am dus jos sa iau coletul iar cand a deschis ala duba avea diverse chestii acolo, printre care si baxuri cu APA!!!. L-am intrebat pe curier, ce dracu faci cu apa omule. Mi-a zis. Astia sunt oamenii in Romania, le e lene sa mearga sa cumpere apa si o comanda pe net!

Oricum nimic nu e usor.

Foarte adevarat, si nu doar ca nu e usor dar e din ce in ce mai greu :)

yuonyuon: la noi problema e cu mediul vanzari online care e inca primitiv si nici nu cred ca va deveni cine stie ce in viitor .asta datorita puterii "imense " de cumparare in romania

Asa e, e inca primitiv si mai suntem si pe locul 3 sau 5 in lume cu cel mia bun net (si ieftin) Problema pe care am identificat-o eu cand vine vorba de vandut online vine de la companiile de curier care iti iau pielea de pe tine cand vrei sa faci un contract cu ei, iar Posta Romana... stie toata lumea cat e de buna.

............

Repet, toata ideia asta nu cred ca imbogateste pe nimeni, cred ca ar face legatura mai bine intre consumator si producator si cumva ne protejam productia interna de miere
Probabil gresesc, probabil nu. Daca aveam raspunsuri la toate intrebarile nici nu mai deschideam discutia asta
ilseparatios
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2017, 01:27

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde Cristian IONITA » 13 Sep 2017, 16:54

impresionant ... mula bafta va doresc dar va sfatuiesc sa aveti si mare grija la "detalii" .... ai de-a face cu tot felul de oamenii ... inclusiv cu dintraceea care nu au avut nici o jena ca din pozitia de moderatori de forum sa-si promoveze propriile anunturi sau/si sa "haituiasca" concurenta

spor
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde mircea » 13 Sep 2017, 21:39

ilseparatios scrie:Nascut si crescut in Vaslui, Am absolvit Facultatea de Management & Marketing in Bucuresti Am o experienta de peste 9 ani in Management & Marketing aplicat. In ultimii 9 ani am lucrat in retail in companii de top din Bucuresti /Middle Est / UK( Qatar, Dubai, Arabia S. Londra) Responsabil de afaceri cu un turnover de aprox 2 mil de $. Am pus pe picioare 4 magazine off-line (400 - 900 mp2) si am contribuit la altele 2. Am lucrat cu peste 80 de nationalitati/culturi/religii de-a lungul timpului din care am invatat enorm.
Am un bagaj de cunostinte consistent despre dezvoltarea unui brand si experienta in maketing off-line. Cum ar fi, campanii de marketing, campanii discount, interpretare rapoarte, cum ar fi P&L, Conversion, LFL, Rotation, Life Time Value si multe altele.. Imi place sa vand, si stiu sa o fac.

Online marketing e o pasiune, am cunostinte decente de SEO ( search engine optimization) Web development care merg mana in mana cu experienta off-line pe care deja o am.

Nume : mircea
Studii : scoala profesionala
Experienta : zero

Bobita ia citeste aici :
"update consistent, press release, interviuri ziare, algoritmi de functionare Google, tendinte de marketing, platforme e- commerce, cuvinte cheie, calitatea informatiei, etc."

Cel putin pentru mine este evident ca multe dintre ele doar le banuiesti, deci nu le stapanesti. De ce spun asta ? Pe net se pot face multe acum totul depinde cui te adresezi si cu ce succes o faci (nu conteaza forma prin care o faci) . De fapt tu vrei sa faci o chestie de nisa care este din start limitativa . Practic tu vrei sa creezi un pitic (pentru ca te adresezi unui public limitat ca numar, pentru ca nu poti beneficia de un continut de calitate, pentru ca totul e nisat, pentru ca...) , ori in acest context folosind cuvinte mari (ca cele citate mai sus) dovedeste ca esti pe aratura.

Ia gandeste putin la continutul de calitate pe care speri sa il ai, cine ti-l face ? Copiati de pe internet ?...ai auzit de pagini duplicat ? Cat se poate scrie despre produsele stupului , 50...100....200 de pagini ? Trebuie mii...
Vorbesti de SEO ....ce mama masii de SEO vrei sa faci la niste platforme ?...

Putem discuta la infinit despre fiecare chestie in parte, dar iti repet ca tu vrei sa nasti un pitic care pe deasupra e si mort , dar asta e fix treaba ta .

Succes !
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde Shrek » 13 Sep 2017, 22:33

.........
Nascut si crescut in Vaslui, Am absolvit Facultatea de Management & Marketing in Bucuresti Am o experienta de peste 9 ani in Management & Marketing aplicat. In ultimii 9 ani am lucrat in retail in companii de top din Bucuresti /Middle Est / UK( Qatar, Dubai, Arabia S. Londra) Responsabil de afaceri cu un turnover de aprox 2 mil de $. Am pus pe picioare 4 magazine off-line (400 - 900 mp2) si am contribuit la altele 2. Am lucrat cu peste 80 de nationalitati/culturi/religii de-a lungul timpului din care am invatat enorm.
Am un bagaj de cunostinte........[/quote]
Shrek! Nascut, crescut in....mlastina. Am ....doua clase!
Deci io, in covata ceea de cuvinte sofisticate, am inteles un lucru: matale vrei sa faci acolo un perete virtual, gen oficiu postal, cu nenumarate...cutiute, in care noi sa ne punem" povesti", poze, produse si eventual preturi. Si pentru ca noi suntem niste gosti domnoase iar dumneata o gazdă cumsecade, n-o sa ne iei bani ca zăbovim cate prin cele cutiute. Macar la inceput. Da promovarea care matale ii spui pompos marketing, cine o plăteste? Da' transportu'? Si cand reusesti za intri intr-un marchet, tot asa te abureste cu un pret minune din care se scade aia, aia, aia...... Întreb si io ca prostu'?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde MyBees » 14 Sep 2017, 01:07

ilseparatios scrie:dar din punctul ala trebuie stiut exact ce facem mai departe si cum educam consumatoru


"Calatoria de o mie de mile incepe cu un pas".

Cred ca discutia de aici a luat un sens de "ba a mea e mai mare" :) Eu personal cred intr-un proiect de genul asta, bineinteles fara pretentia de a deveni "stapanul internetului apicol" prin intermediul lui. Daca vrei sa iesi din anonimat si sa stam de vorba, in particular, de mine stii cum sa dai.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Website pentru producatorii de miere

Mesajde mircea » 14 Sep 2017, 09:01

MyBees scrie:Cred ca discutia de aici a luat un sens de "ba a mea e mai mare" .....

Mariane, omu` a vrut pareri pe subiect asta a primit. Sunt simple pareri, fara a avea pretentii de sentinte definitive. Nu ma dureau degetele daca scriam "vai ce idee fantastica" si nu cred ca asta vroia.

Acum, din punct de vedere tehnic (cu facilitatile actuale) si un "tractorist" poate face multe pe internet, e ca si cum ti-ai deschide o firma (nu e greu)...adevaratele probleme apar dupa.

Spor la utopii pitice !

Si ca sa te parafrazez Calatoria de o mie de mile incepe cu primul pas care la final duce spre o fundatura !
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Cristian IONITA şi 24 vizitatori