Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde yuonyuon » 12 Noi 2017, 11:24

crisandp2 scrie:1. Ce se întâmplă cu cei care nu au cunoscut cuvântul lui Isus, de exemplu mayașii. Primesc o a doua șansă să devină copii ai lui Dzeu deși se închinau altor dumnezei?


Mayasii sa duc in raiul lor . sau nu stiai ca au si ei unu lafel ca al nostru . grija lor o ai tu . Sau credeai ca religia ortodoxa e singura. Sau poate ca Dumnezeu lucreaza prin diferite religii sub diferite denumiri.... eee la asta nu te ai mai gandit. tinand cont de faptul ca mayasi au fost separati de restul lumii si torusi sunt asemanari in ale credintei.

Problema cu albinele era simpla, pai a pus stupul in barca si sirop:)))
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Shrek » 12 Noi 2017, 20:56

Tot....studiu', tot studiu' biblic? Nimic, nici o dezbatere, nici o ...evaluare a " competentelor" religioase? Sau nu astazi trebuie sa fie concursu'?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde danmirea » 13 Noi 2017, 23:08

29 Căci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a şi Hotărât mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentru ca El să fie cel întâi-născut dintre mai mulţi fraţi.
30 Şi pe aceia pe care i-a Hotărât mai dinainte, i-a şi chemat; şi pe aceia pe care i-a chemat, i-a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihăniţi, i-a şi proslăvit.


Am citit tot citit aceste versete si am ajuns la concluzia ca : Dumnezeu a predestinat :) . Dar uitam un lucru important si anume Prestiinta;
" i-a cunoscut mai dinainte" - eu cred ca aici este cheia . Dumnezeu stia , nu stiu daca acest verset subliniaza predestinarea, mai degraba faptul ca Dumnezeu este atemporal ...un lucru greu de inteles noua.
Din versetele urmatoare Romani 9:11,12,13 vedem o predestinare ???? Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urat . De ce ar face asta fara nici un motiv ??? Oare nu stia Dumnezeu ce vor face ei? oare pe Esau si Iacov nu i-a cunoscut mai dinainte ?

Romani 9:11 Căci, cu toate că cei doi gemeni nu se născuseră încă, şi nu făcuseră nici bine nici rău, ca să rămână în picioare Hotărârea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă,
12 s-a zis Rebecii: „Cel mai mare va fi rob celui mai mic”
13 după cum este scris: „Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urât.”

Dumnezeu stie tot...stia inca dinainte de facerea lumii ce va fi. Cred ca predestinarea este in stransa legatura cu Prestiinta. D-zeu stie ce vom alege ....daca noi il vom alege, El stie si ne poate folosi dar nu ne va predestina la moarte ci tot la viata, ne poate folosi "să-Şi descopere puterea" pentru implinirea planului Sau.

Cu alte cuvinte daca El stie ca voi fi osandit mortii vesnice, ca asta e alegerea mea, nu va schimba asta, insa ma poate folosi precum a folosit pe Faraon : " Fiindcă Scriptura* zice lui Faraon: „Te-am ridicat înadins**, ca să-Mi arăt în tine puterea Mea şi pentru ca Numele Meu să fie vestit în tot pământul.” (sper ca nu asta va fi alegerea mea :) )

sper ca se intelege ce vreau sa spun...
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Ioan Guist » 14 Noi 2017, 08:26

Intrebatb de Moise , Dumnezeu se numeste pe el :

Zis-a iarăşi Moise către Dumnezeu: "Iată, eu mă voi duce la fiii lui Israel şi le voi zice: Dumnezeul părinţilor voştri m-a trimis la voi... Dar de-mi vor zice: Cum Îl cheamă, ce să le spun?"
14. Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt".

Adica El doar ESTE.El nu poate fi ceea ce concep eu , sau tu ori toata lumea.NU este nici macar cea mai sclipitoare idee din cea mai sclipitoare minte.Nu poate fi definit de catre cineva finit.Asa ca sa vedem, sa descoperim (stiinta) cu uimire creatia toata, ca sa ne facem o idee despre Faurarul suprem.
Cel ce ESTE este si Cel ce Stie.Si Cel ce Poate.
Ce nu intelegem intodeuna este ca nici-o lipsa nu poate crea in "Cel ce este" o lipsa "gaura".Absenta mea sau a ta din El nu-L face mai mic .Jignirile sau negatiile nu-l pot schimba sau urati.Nici atinge.Pe noi insa, ne pot deforma din pacate.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Bambucha » 14 Noi 2017, 09:07

danmirea scrie:sper ca se intelege ce vreau sa spun...


Prin faptul ca tu tragi in medie 189 kg pe stup la salcam inseamna ca esti predestinat sau e prestiinta?
Eu nu inteleg ;) chiar daca am lansat ieri niste lampioane in parc. De ce sunt mai oropsit (pedepsit) cand bag centrifuga la 220?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde danmirea » 14 Noi 2017, 13:03

Prestiinta e mereu prezenta, daca este si predestinare nu stiu, doar daca are ceva de aratat Dumnezeu prin asta (eu nu vad ce ar arata...)


Apoi de extras 189 kg la salcam as vrea sa fie o predestinare :) .
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Bezna Zorilor » 16 Noi 2017, 22:49

Ce am inteles io din bibilie e ca Dumnezeu a fost implicat in niste crime impotriva umanitatii, dupa care a venit Iisus si a legitimat crima. Intr'un fel sau altul, glumesc...dar nu chiar.

Ma intreb cand o sa comenteze cineva cantarea cantarilor, ca nu vreau sa scriu singura pe aci.

Paule, vezi ca te caut! Stii tu, pentru un pachet.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde crisandp2 » 16 Noi 2017, 23:46

@Bezna Zorilor se refera de exemplu la acest fragment

Numeri 31:18 http://www.ebible.ro/biblia/romana/corn ... numeri/31/

17. Acum, dar, omorati pe orice prunc de parte barbateasca si omorati pe orice femeie care a cunoscut pe un barbat culcandu-se cu el;
18. dar lasati cu viata pentru voi pe toti pruncii de parte femeiasca si pe toate fetele care n-au cunoscut impreunarea cu un barbat.
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Bezna Zorilor » 17 Noi 2017, 00:24

Nu cred ca imi citesti gandurile, dar mai incearca. :)

Ma refeream...in general. :mrgreen:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde cristian bh » 17 Noi 2017, 00:30

Bezna Zorilor scrie:Nu cred ca imi citesti gandurile, dar mai incearca. :)

Ma refeream...in general. :mrgreen:

Devoaleaza-ti gandurile ,...te rog,..lumea asteapta cu sufletul la gura! :)
Mai ales intr-un asemenea subiect,... ;)
Bun,...de fapt oamenii au comis crime impotriva semenilor sai,ca unii au aruncat vina in carca lui Dzeu,...e o alta discutie,..
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Bezna Zorilor » 17 Noi 2017, 00:58

De fapt e vorba despre o femeie care isi cauta barbatul, si pentru ca nu l'a cunoscut inca (caci daca il cunoastea...l'ar fi vazut cineva prin sat) e si geloasa...pentru ca poate, poate...se afla in alte brate. Apare pe undeva si notiunea de incest. Tre' s'o mai studiez.

Despre cantarea cantarilor zic.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde paul » 17 Noi 2017, 07:45

Bezna Zorilor scrie:
Paule, vezi ca te caut!
Stii tu, pentru un pachet.

Bine ca ai facut precizarea, ca ... ma cam luase cu racori ! :lol:
Ma gandeam ca ma cauti sa dau extemporal la ... Noi vrem pamant ! :lol:
Mandro, eu imi respect promisiunile :!:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde crisandp2 » 17 Noi 2017, 22:38

Bezna Zorilor scrie:De fapt e vorba despre o femeie care isi cauta barbatul, si pentru ca nu l'a cunoscut inca (caci daca il cunoastea...l'ar fi vazut cineva prin sat) e si geloasa...pentru ca poate, poate...se afla in alte brate. Apare pe undeva si notiunea de incest. Tre' s'o mai studiez.

Despre cantarea cantarilor zic.


Stimata Bezna a Zorilor,
nu ma mai obosesc in a-ti descifra intentiile.
Dar daca tot vorbeai de o femeie indragostita, ia primeste un pic de inflacarare erotica de prin Cartea Cantarilor.

https://biblia.resursecrestine.ro/cantarea-cantarilor/7
https://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/9/Cântări

Cu dragoste de albine,
Danutz
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde mircea » 17 Noi 2017, 22:46

Na bre copchil rau de fleanca (mandra Bezna Zorilor), de cheli rea ce esti nu mai zice nimeni nimic .
Eu nu sunt cu fericirile, dar o sa incerc cateva idei .
Mesajul este pentru toti cei care il citesc :

Cand spui Isus, spui crestinism si spui Dumnezeu Tatal .
Cand spui crestin, dinte pentru dinte nu mai exista, ....exista doar iubirea pentru aproapele tau.
Cand spui crestinism stii ca este accesibil pentru toti, inclusiv pentru tine si cine afirma altfel are o problema.
Cand spui evanghelii spui primavara, vara, toamna si iarna , in care iarna reprezinta ce au facut oamenii, oamenilor, inclusiv lui Isus Fiul . Despre asta este vorba....
Cand spui crestinism spui ca ajungi la Dumnezeu, numai prin oameni, iubindu-i . Iubind oamenii, iubesti pe Isus fiul si esti mai aproape de Dumnezeu Tatal . Din toata inima si sufletul tau...

Cateva vorbe bune spuse unui om in suferinta fac mai mult decat o mie de predici, pentru ca atunci esti mai aproape de Dumnezeu .
O mana intinsa cand cineva are nevoie de ajutor, face mai mult decat o mie de rugaciuni, pentru ca rugaciunile le faci pentru tine si ai tai, nu pentru semenul tau .

Problema mare nu este credinta (sa crezi), problema este ca "noi" crestinii (in covarsitoare majoritate) nu ne putem iubi semenii, asa cum ni se cere.

.....................................................
As vrea sa comentez si asta , daca tot ati trimis-o, superiori fiind, pe copchila la Cartea Cartilor - Biblia si alte scrieri sau predici .
Bezna Zorilor scrie:In sens religios ni se cere sa iubim lumea, inca o data, am sentimentul ca a o intelege poate fi mai virtuos si oricum mai omeneste. Daca am intelege, am putea renunta chiar la iertare si implicit la o anume doza de ipocrizie. Iertarea contine in ea vina si o generozitate suspecta. Intelegand, putem renunta la o forma falsa a perfectiunii si ramanem ceea ce suntem, doar oameni."

Ati intelege aproapele inseamna sa rupi ceva din tine si sa daruiesti celuilalt acel ceva .
Cand ai rupt ceva din tine (ai renuntat la ceva al tau, pentru aproapele tau).....inseamna ca iti iubesti aproapele . A renunta la ceva din tine pentru altcineva, este forma cea mai pura a iubirii, valabila oricand si oriunde .
Numai asa esti aproape de Dumnezeu, crestin sau ateu...sau ce esti tu.

Eu nu-s cu fericirile pentru ca nu iubesc oamenii si nici nu-i inteleg de cele mai multe ori.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Bezna Zorilor » 17 Noi 2017, 23:32

Cand iubesti si intelegi oamenii nu esti neaparat cu fericirile, poti fi si cu tristetile...sau cu atat mai mult.

Cu siguranta nu poti iubi pe toata lumea, dar ii poti iubi pe cei in care te regasesti (si mai ales).

De fapt tu intelegi prea bine oamenii. Asa ca...de unde atatea negatii?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde paul » 19 Noi 2017, 10:51

mircea scrie:
Bezna Zorilor scrie:In sens religios ni se cere sa iubim lumea, inca o data, am sentimentul ca a o intelege poate fi mai virtuos si oricum mai omeneste. Daca am intelege, am putea renunta chiar la iertare si implicit la o anume doza de ipocrizie. Iertarea contine in ea vina si o generozitate suspecta. Intelegand, putem renunta la o forma falsa a perfectiunii si ramanem ceea ce suntem, doar oameni."

Ati intelege aproapele inseamna sa rupi ceva din tine si sa daruiesti celuilalt acel ceva .
Cand ai rupt ceva din tine (ai renuntat la ceva al tau, pentru aproapele tau).....inseamna ca iti iubesti aproapele . A renunta la ceva din tine pentru altcineva, este forma cea mai pura a iubirii, valabila oricand si oriunde .
Numai asa esti aproape de Dumnezeu, crestin sau ateu...sau ce esti tu.

TIPLA + TIPLA
As mai face o mica adaugire ... Cel ce spune ca-l iubeste pe Dumnezeu iar pe fratele sau il uraste ... MINCINOS ESTE ! Daca pe fratele pe care-l vede il uraste, pe Dumnezeu pe care nu-l vede nu are cum sa-l iubeasca ! ;)
Mandro ... ESTI PE CALE !!! Mult mai pe cale decat unii de pe aici care umplu topicul cu citate din The Bible dar care-i dispretuiesc pe altii pe motiv de ... provincie istorica ( chiar si in sens peiorativ)! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron