Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Shrek » 19 Oct 2017, 22:25

Bărbații adevărați, se mai uită la un meci de fotbal, mai desfac o bere, nu stau la taina cu " fetili " pan' la sinsi gimineata!
Da' sa stii ca am cautat pe gogu despre Basarabia. Mi-a dat ca este in Bucuresti, intre Ferentari si Militari. Cum cobori in gara ....Basarab, pe partea stângă mergând spre nord. Gara de nord. Deci este pământ romanesc. Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 19 Oct 2017, 22:47

Shrek, uite, nu vreau sa raspund la raciti. Doar la incalziti. De aceea am sa te apelez...mai dupa aia. Stai linistit, ca nu imi ies din mana.

Momentan ma concentrez pe LUng investigatii. Care nu vor sa bage botu'...mai adanc. Io m'am pregatit si m'am capacitat cum se cuvine, dar a parasit competitia. :twisted:

Zice ca sa ne batem in condeie si'n penite. Da' io vreau sa ne batem in ratiune si simtire, mai mult in ratiune si mai putin in simtire. Ca sa putem discuta si pastra firu' logic.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Oct 2017, 10:40

Shrek, trecbuie sa recunosc ca dincolo de gaselnitele tale literare, cand e vorba de o discutie mai serioasa te impiedici si cazi in santuri intre gara si basarab, da' te anunt ca s'a mai schimbat zona intre timp...si, in fine, de acolo din sant arunci si cu niste peturi de bere. Parca ai vrea sa iesi asa putin pe drum, dar ceva te trage inapoi in sant. Stai cuminte, bre!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Oct 2017, 15:03

The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde mircea » 20 Oct 2017, 22:53

Atat ?
Cum ati trecut pe lucruri mai serioase cum s-a dus naibi subiectul.
Ieri seara era vorba de un meniu la alegere, pizdulice la gratar sau putulici cu mac......si m-ati facut cu capul tot urmarind la mesaje sa vad ce ni se serveste la final .

Lu` ce ar insemna asta, adica cine trebuie sa-si asume ? Si cine trebuie sa inteleaga ?
Viitorul nu poate suna bine cata vreme nu intelegem indeajuns si nu ne asumam indeajuns trecutul!


Pe aici am mai latrat cu pretenul CI niste chestii .
viewtopic.php?f=38&t=2752
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 00:14

Ma dor ochii. Incercam sa spun, dar nu am avut cu cine, ca orice perioada istorica, inclusiv comunismul, adica etc...vine peste o alta succesiune cand niste lucruri au fost deja asternute. De asta spuneam ca nu poti sa vorbesti despre comunism decat intr'un anumit context. Si da, faptul ca niste eruditi mai dinainte nu stiau ce e ala comunism e cu atat mai important pentru succesiunea evenimentelor...pentru ca ne intoarce...la un dat.

Un om destept a spus ca viitorul, prezentul si trecutul sunt doar o iluzie, desi una foarte persistenta. In alti termeni se poate numi destin, in termen popular desigur, pentru ca omul de rand numeste soarta acel ceva pe care nu il poate intelege. Este inconstientul nostru colectiv. Dar il numim destin pana incepem sa'i pricepem sensul.

Probabil am citit prea mult din Jung. Probabil ar trebui sa o faca si altii. Cine nu citeste pierde.

Inteleg ca sensibilitatea unora e mare, in anumite situatii aceasta sensibilitate ii face adorabili ca persoane. Dar in alte dati trebuie lasata putin in fundal (desi stiu ca e greu sa ceri cuiva asa ceva, pentru acel cineva poate parea chiar absurd) pentru ca altfel nu poti sa vorbesti...mai la rece si sa analizezi o situatie pastrand firul logic.

Ca sa poti sa vorbesti despre niste evenimente istorice trebuie sa incepi de la iesirea omului din pestera. Si sa pastrezi principiul, logica...si bineinteles sa nu'ti uiti...capul. Va pierdeti in detalii. Detaliile doar contureaza, dar voi nu vedeti padurea de copaci.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde mircea » 21 Oct 2017, 00:30

Va pierdeti in detalii. Detaliile doar contureaza, dar voi nu vedeti padurea de copaci.

Sa lasam un pic copacii . Poti inlocui pe "voi" cu niste nume ?
Normal ar fi ca astia de varsta ta, plus - minus sa fie mai clari in a judeca trecutul , fata de noi astia cu trairile din acele vremuri .
Te vad ancorata bine in realitate, cu ceva chestii retro ca mentalitate (adica cu picioarele pe pamant) lucru mai putin obisnuit la cei de varsta ta .

Jung asta a tau e prea criptic pentru mine .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 00:34

Nu e deloc criptic, nu se ocupa cu paranormalul.

IMG-20171020-WA0000.jpg


M'a dat CI in fapt, dar sa nu crezi ca ne'am harjonit.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde mircea » 21 Oct 2017, 00:43

In fine.... nu inteleg .
Probabil chestii cu ulcica.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 00:46

Am deschis masa dialgului, dar unii sunt parca...prea prudenti. (nu ma refer la masa din poza, desigur. aia a fost asa...ceva amical)
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde mircea » 21 Oct 2017, 00:56

Pe mine ma depaseste discutia.....Jung e prea criptic pentru ca nu stiu cine este.....cu ulcica stiu ca faci, acum vad ca si cu furculita, asa ca ma opresc aici.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 00:57

Noi, voi, toata lumea. Sunt foarte multe comentarii care sar de la subiect, se dezbat franturi, nu se urmareste firul logic. Daca intrebi pe cineva ceva la subiect baga la inaintare propriile trairi si sare, deci peste subiect sau tasteaza resuscitat ultimele stiri. Se dezgroapa morti, se scot scheletii din dulapuri, etc.

Jung e un baiat elvetian, din "scoala" lui Freud, care si'a dedicat viata pentru ceva ce nu o sa povestesc aici, ca nu are sens.

https://www.scribd.com/doc/38062713/c-g ... -Reflectii - uite, am impresia ca asta o sa iti mearga tie drept la suflet. Daca nu citesti, pierzi.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Shrek » 21 Oct 2017, 08:33

Bezna, credeam ca esti normală! Da' asa, privind la poza, par(i)anormala! De aici explicația logica a atracției tale fata de....fiare!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 12:59

Mircea,

Stii ca...cu cat insisti mai mult pe o chestie cu atat nu o sa ti se raspunda. Nu e doar la introvertiti asta, e la toti oamenii.

Inteleg ca ai ramas cu ochii protapiti...in protap, si probabil cam rupt de foame, neservindu'se de fapt nimic. Dar sa stii ca nu varietatea meniului m'a deranjat, cum nici pe el nu l'a deranjat sugestia mea cu "e nepotrivit sa reiau" ceea ce am spus despre oamenii siguri pe ei. Am aplicat totusi o amenda pentru siguranta in sine...de a scrie cate ceva despre "trufandaua enciclopedica" si "trasor".

O sa o iau sistematic, doar pentru tine, Mircea, din teama de a nu face dintr'o chestie ceva superfluu.

Faptul ca am spus ca accept, data viitoare sa vorbesc si cu niste verisoare de grad mai indepartat...ca prin batatura poate nu am cu cine, ca "protejatele" urmaresc Suleiman, e o chestie foarte urata. Nu te astepta deci, ca baietii sa sara la dialoguri sau la alte contestatii.

Stii si tu...chestia asta e cumva ipocrita, sa contesti pe cineva mai sus, in timp ce realitatea din curte e...alta. Dar are doza ei de normalitate, pentru ca logic ca te apuci sa il contesti pe Plesu...sau ma rog, pe cineva, ca sa iti dai si tie valoare, ca daca il contesti pe ala care muta nisipul dintr'o parte in alta...sau pe ala care incarca gunoiul...nu castigi nimic.

Evident, eu nu pot stii cu exactitate chestiuni legate de realitatea din batatura, dar in mare, realitatea o cam stiu. Acuma, fiecare se simte dupa cum...e situatia.

In ceea ce il priveste pe domnul care asteapta trasorul, eu sper sa nu il mai astepte. Subiectul "comunismul" va fi abordat de catre mine...poate saptamana viitoare, ca nu vreau sa las pe nimeni fara raspuns si nu vreau sa se inteleaga ca nu am temele facute (nu de pe google) sau ca accept ca cineva sa ma mangaie pe cap ca pe o fetiscana si sa imi vorbeasca...parinteste...totusi cam de sus.

A nu se intelege ca ceea ce se discuta pe aici, acid cand situatia o cere...este in intenia de a fractura simpatia mea pentru unii...si altii. Doresc sa precizez asta.

Dar am promis ca dau la baieti o pauza, ca sa mai ruleze cateva episoade fara intrerupere...din serialele turcesti de mare actiune.

Plus ca nu trebuie sa o transformam in superfluu.
Fişiere ataşate
15966257_1800311043553525_5869943263416459488_n.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 22 Oct 2017, 19:53

BiZi, conform tie, si la fel am sustinut si eu, nu e de confundat ideologia cu deviatiile naturii umane.
Tu sustii ca monarhia e pe... preacurvie si averi. Sunt curios daca asta e la nivel ideologic sa omenesc!? Ca unii care au avut de suferit masiv de pe urma comunismului il detesta visceral si la nivel de discutie, un alt coleg recunoaste ca s-a simtit favorizat si se declara comunist.
Daca e vorba de ideologie, cum este preacurvia ideologizata, iar daca e doar la nivel uman... ce ti-e tie?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 22 Oct 2017, 20:25

Intra dincolo, ca am povestit de ce. Regalismul se sprijina pe partea rea a omului...cine poate oase roade, cine nu...nu mai conteaza. Exact ca in jungla. Comunismul este opus lui pentru ca merge pe partea crestina, altruista din om.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori