Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Oct 2017, 18:57

Uitandu'ma de la departare la ce s'a scris pana acum,

Mircea, imi pare si rau ca ti'am fortat mana sa analizezi niste aberatii. Situatia este foarte hilara. Prapad de timp si energie pentru ca mi'a zis unu' mare literat ca sunt fiica de peceristi. Nici nu are rost sa iau in seama aceasta afirmatie, precum nici pe celelalte. Iti apreciez structura morala si intelectuala, pentru ca e demna de invidiat...de invidiat pentru cine vede...

Imi pare rau sa constat ca un om ca LUPU', care nu scrie deloc rau in multe situatii, are fracturi de logica si de sanatate mentala...prapastioase. II inteleg pe aceia care trag de felia lor de tort politica. Dar ceea ce am constatat despre LUPU' ma mahneste de'a dreptul. Pacat ca la umbra unui vesmant intelectual se ascund probleme de alta natura. O spun cu regret.

Constat cu stupoare cata dreptate a avut Shrek, ba mai mult, situatia depaseste gluma...cand a spus ca voi merge in vizita la spital (a se citi ospiciu) cu Petru si cu Ignatov de brat. Nici macar glume nu imi vine sa mai fac. Probabil ca acest lucru marcheaza un sfarsit literar aici.

Daca voi mai intra vreodata pe acest forum, si probabil o voi mai face, va fi ca sa postez desene, asa cum am promis si nu vreau sa ma dezic si, eventual, anunturi neinvazive.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde mircea » 27 Oct 2017, 19:50

Mandra scrie:Imi pare rau sa constat ca un om ca LUPU',........

Si mie imi pare rau ca s-a ajuns unde nu trebuia , dar multe au fost spuse si nu mai este loc de intors.
Ceea ce pot sa-ti spun este ca acum pui prea multe in carca lupului .
Nu ca nu poate duce.....dar sunt prea multe.
Personal nu-i gasesc nici o scuza .

Mai cred ca niste scuze din partea lui sunt absolut necesare. Si nu stiu daca asta poate rezolva ceva , ar fi insa un bun inceput .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Oct 2017, 20:06

Pai... nu e vorba de suparare, ci de faptul ca mi'am facut o impresie...ce nu mi'o poti schimba. Eu stiu ca o problema de logica, sau morala, sau numeste'o cum vrei tu, desi apare in anumite situatii cand se zgandare un anumit afect...acea problema...intr'o viata de om se multiplica de un infinit de ori. Am invatat asta in acesti 30 de ani de viata si stiu cand sa bat in retragere.

Transmite'i lui 63 ca desi intr'o frazeologie stufaroasa el incearca sa ascunda logica si sintaxa frazei astfel incat sa fie invelite in ce vrea fiecare, ele nu se pot contesta, inveli in subiectivism sau in orice altceva decat ceea ce sunt, si ca merita sa isi primeasca pentru asta un "pac la razboiu" oriunde este prins. :lol: Dar l'am prins in prea multe alte situatii ca stand pe drumul bun.

Te rog, Mircea, nu ma face sa cad in melancolie, ca nu e firea mea. :|

Te privez de ceva trafic in urmatoarea perioada, ca daca stau pe aici sa ma tot cert cu lume...uit sa mai fac anumite chestii. Dar pe mine ca om nu m'ai pierdut.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2017, 20:14

mircea scrie:
Mandra scrie:Imi pare rau sa constat ca un om ca LUPU',........

Si mie imi pare rau ....


- Ia o farfurie si arunc-o pe jos!
- Gata.
- S-a spart?
- Da.
- Acum cere-i scuze...
- ... Imi pare rau!
- A devenit cum era inainte?
- Nu...
- Acum intelegi? Asta se intampla cand ranesti pe cineva...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde lucky5strike » 27 Oct 2017, 20:22

Uite-asa se crapa de ziua... :D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde mircea » 27 Oct 2017, 20:34

Mandra scrie:Te rog, Mircea, nu ma face sa cad in melancolie, ca nu e firea mea .

Chiar ar fi culmea ca scorpiile vrajitoare sa aiba tendinte din asta .
Stiu asta de la cele din batatura mea, care imi mananca zilele.....in fiecare zi.

Fa ce consideri ca este mai bine pentru tine, dar fa in asa fel incat sa tii si aproape.
Sa nu-mi spui ca sunt lipsit de logica....ma rog acum, nu poti avea prea mari pretentii de la mine .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde cristian bh » 27 Oct 2017, 23:26

Bezna Zorilor scrie: Si iti explic de ce, doar pentru faptul ca m'ai numit NEBOSTANITA.

Stie toata lumea care e conditia femeii in aceasta lume (ma refer la majoritate, pentru ca mai sunt si exceptii).

Cred ca faci o confuzie intre Faptul in sine,...si efectele lui,....si alea cunoscute de mai toata lumea, ;)
chiar daca in aliniatul urmator,...nici tu nu stii din care tabara faci parte!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde ioanpuiu » 27 Oct 2017, 23:42

mircea scrie:A incerca sa demonstrez lipsa de logica din afirmatiile lupului e fara sens, pentru ca este evident ca nu au logica .

Cred că este o referinţă la ceva anume şi nu la tot ce a scris el.
Recunosc că am parcurs relaxat dialogul lor care părea să fie o şuetă între doi colegi de forum aflaţi în graţii reciproce.

Am încercat să găsesc postarea buclucaşă dar nu am reuşit.
Puteţi, vă rog, să daţi o trimitere la text ? măcar topicul, eventual pagina.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 28 Oct 2017, 22:50

SCUFITA NECOMESTIBILA

Scurta autobiografie, fortata de context, sper mai putin patetica decat a LUPULUI ranit de istorie. Nimeni din neamul meu nu a avut carnet de partid si nu a simpatizat cu comunismul. Vorbind in hectare, bunicii si strabunicii mei au pierdut aproximativ 200 de hectare de pamant, odata cu venirea comunismului. Din cate stiu, cam 150 de hectare pe acte, si cam 50 de hectare pe care le foloseau la negru. Atunci cand aveam colici, tata a refuzat sa se faca membru de partid pentru a primi butelie, si uite asa, netratata corespunzator de colici, parca si acum cand scriu...simt ceva in stomac. Asta nu l'a impiedicat pe tata sa ajunga inginer sef la nusht ce grup de santiere, fara sa fie membru de partid (se aude, bre?).

In ceea ce ma priveste, la ultimele alegeri prezidentiale, am facut taraboi pe facebook (si cred ca ati observat ca e posibil sa ma cam pricep), cand, cu inchiderea sectiilor de votare din diaspora am indemnat nu chiar pasnic la vot, tocmai pentru a nu iesi Ponta, cu Oprea, cu psd-ul lor cu tot.

Pai bai Lupica ranit de istorie, eu am crezut ca putem discuta la nivel de filosofie, dar tu ai facut din patania personala si a nemaului tau, doctrina intregii lumi. Pai aici ne despartim. Eu ma uit la lume, tu esti victima, sclavul si orbul ei! Hai, asa ca sa stii, ca au murit si altii inaintea neamului tau sau al meu, daca vrei. Aia de la 1907 au murit de o eclipsa de soare prelungita sau de la un asteroid care a cazut peste ciurelul lor de malai si nu stim noi?...

Ca o muiere sensibila, am zis si eu de Cosbuc, de Eminescu, dar voi nu si nu. Numai de ma-ta si tacto-mare!

Stimati moderatori, daca LUPUL isi introduce (defacto) madularul direct in gurita Scufitei, astea cu ma-ta, etc, cred ca le apreciati ca facand parte din zona livrescului. Eu insa pot sa trec peste toate astea. Majoritatea portretelor le'am facut in bodegi, aici am auzit expresia "mare om, mare domn, da' pLU'a caracter!". Nu mai comentez cele 3 fraze supuse analizei, din motive de...decenta.

Totusi, in materie de ziceri, consider absolut mizerabila propozitia "Mircea, prietene, in relatia noastra, in trecut, eu te'am lasat sa castigi o data, de doua ori...de dragul tau..." Mah baieti, Shrekule talentat, bah da' p'aici chiar nu aveti nimic de zis? Mamica ei de morala!

Cu nas de muiere, eu am simtit ca padurea va arde si v'am anuntat ca am sa plec. Eu zic sa va adunati, eu am sa plec la o sora a bunicii de la oras, ecologista. LUPU' sa'si ceara scuze lui Mircea (nu stiu daca mai e posibil) si puneti dracu' de un protap. E posibil sa apar si eu. Pana atunci, aveti grija de padure si de padurar (l'am citat cu mare respect pe Mircea). Lasilor!!!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde cristian bh » 02 Noi 2017, 00:41

Adi Hodis scrie:Nu schimbati ... eu am ce am cu BH-u, ca-i de-al meu.


Mai ai albine ma ?. Dar miere ?. Ca eu mai am de vreo doo cafele si ... iarna-i ici, vara-i departe !. :)

Daca intr-o zi te ratacesti prin fundul judetului,...dau io de la mine un borcan cu miere,...da-ti spun io, ca ti mila s-o bagi in cafa! :D
Rau si ti-ar sta sa nu cauti sa te ratacesti,...nu de alta,da daca tot ai o problema cu scandurile,....alea taiate prea scurt,...vii la mine si-ti fac o demonstratie de taiere a la zecime de mm,..
Nici io n-am crezut ca se poate taia asa,...da mi-a tot explicat Vidican ca a citit el pe undeva, :) ...si uite-asa ,...miine poimaine ajungem si la stupi facuti la micron! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 07 Noi 2017, 15:29

Mai e careva pe aci?

Intreaba nepoata lu' Visinescu. :twisted: :twisted: :twisted:
Fişiere ataşate
bee1.png
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 07 Noi 2017, 21:16

The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde teinegru64 » 17 Mar 2018, 17:13

Proba de microfon
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 07 Mai 2018, 23:01

Ceva frumos...la care merita sa dai share atunci cand nu iti lipseste "componenta umana". Dar cand ai umplut forumul pe topicurile cu regalitatea cu mesaje de genul ca taranii trebuiau cotropiti pentru ca au tras tara inapoi sau ca statul nu ar trebui sa ajute familiile in nevoie sau ca tiganii si prapaditii de la sate trebuie sterilizati...mi se pare ca tre' sa iei niste pastile pentru ipocrizie si eventual sa te si impusti, pentru ca esti o prostituata penala care tine cu boierii, dar ocazional se da cu taranii. Oameni care nu au nicio treaba cu partea sociala/umana au ajuns sa ma faca pe mine fiica de comunisti, ceea ce sigur nu sunt. Halal scoala la care s'au dus unii!... Avea dreptate Jung ala...sa ai incredere in puterea umana, pacat ca oamenii au incredere doar in biblie si in judecata de apoi, caci daca nu ar fi astea, acei oameni ar face mizeriile la lumina, nu la bezna si sunt oricum, primii care instiga la ura, dar ii acuza pe altii de mizeriile de care sunt capabili ei insisi!



Ce, e cineva prea ocupat la salcam si nu vrea sa ia palme? Zic sa nu moara topicul asta, totusi... Spor la salcam, ca oricum va intoarceti la luat palme, ca eu am mult timp pe care il aloc ca sa ma ocup de latratorii din directia mea.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori