Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde ignatov andrei » 21 Oct 2017, 19:18

paul scrie:
Mircea_63 scrie:Paul, bun venit. Mi-a fost dor de tine si sunt sigur ca nu numai mie!

Multumeste-i Beznei ( ce nick naspa) pentru ... revenire !
Nu stau prea mult !


Si mie mi-a fost dor, dar mi-a trecut... :lol: :lol: :lol:
Poate, totusi, ne vom intalni...
Eu inca mai sper...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 19:25

Situatie ca in politica! Paradoxala adica. Puscariasii inchisi de LUPU' au fost eliberati, dar impotriva mea sunt si ei si LUPU'!

Fiecare pentru el, deci!
Fişiere ataşate
12032152_1625490914368873_379471824997198746_n.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 19:28

Mircea_63 scrie:Stii ce-i culmea? Scrisesem exact ce spune BiZi, dar am salvat si am renuntat sa postez.
Le amesteca uneori, dar are dreptate ca principiu. Nu ma astepam!


Ce faci mircea 63? Renunti sa postezi pentru ca te incurci in date si partide? Urmareste principiul si nu ai sa te pierzi! 8-)
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde ignatov andrei » 21 Oct 2017, 19:29

Bezna Zorilor scrie:Mai baieti,

Daca va asculta la lectia de istorie profesoara, luati direct 10. Dar, nu sunt foarte sigura, ca peste un an, mai stiati de ce ati luat 10.

Eu s'ar putea sa nu stiu foarte multe date, asa cum le mestecati voi in intentia de a lua nota buna.

Ideea este urmatoarea, ati recitat lectia si ati luat nota buna, cu date, cu doctrine, cu partide, etc. Impresia mea este ca sunteti vanatori de note, ati uitat si nu stiti de ce ati fost la scoala. Adica nu ati inteles nimic.

Lucrul acesta se intampla si in morala. Cunosc destui oameni onesti care recita morala, inclusiv cea crestina. Dar care la origine sunt niste gaunosi viciosi.

Puteti face distinctie intre istorie si natura umana? Daca nu puteti, veti lua 10 la istorie.

Dar la concluzii postume luati 2 (doi)!

Daca nu pricepeti ca toata istoria lumii este setata pe natura umana, nu ati inteles nimic si ati luat 10 degeaba.

Si comunistii, si legionarii, sunt legitimati nu de istorie, ci chiar de natura umana.

Va recomand sa frecventati altfel de scoli!

Sincera sa fiu, nu sunt convinsa ca veti intelege ceea ce spun, legitimati fiind de notele din catalog.


Pai da, asa este!

ADAM si EVA au trait IN COMUN!
A fost COMUNA primitiva...
A fost COMUNA din Paris...

Drumu-i lung...

Adica... esti cam pe la inceput (tine de natura umana)...
Oricum, sa ai DRUM BUN!!!

Va recomand sa frecventati altfel de scoli!


"UNIVERSITATEA MUNCITOREASCA a PCR"
"ACADEMIA STEFAN GHEORGHIU".
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 19:47

Cosmopolitii care s'au cosmopolit direct din anii 1200 si care stiu si ora asasinatelor de prin Sinaia (astia cu 10 la istorie), nu au inteles ca istoria si contextul au fost de asa natura incat Iorga (nationalist, iar profilul lui era foarte asemanator cu cel al legionarilor, dar istoria nu consemneaza lucrul asta) a fost omorat de legionari pentru ca a cantat pe la doua mese pe vremea aia, la fel ca multi altii. Ca nu se vede padurea de copaci, fir'ar sa fie.

Tot ceea ce s'a intamplat in istorie s'a intamplat pentru ca a dictat natura umana.

Daca zic ca RUSUL nu e prost, chit ca e nebun, presupun ca mi se urca tot internetul in cap. Pentru ca la baza lucrurile sunt foarte discutabile, dar lumea vede doar atrocitatile.

Problema, de fapt, e ca femeile pamantului au fost f....de fiii domnului, separat.
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 21 Oct 2017, 20:08, modificat de 3 ori în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 19:55

Bezna Zorilor scrie:Cosmopolitii care s'au cosmopolit direct din anii 1200 si care stiu si ora asasinatelor de prin Sinaia (astia cu 10 la istorie), nu au inteles ca istoria si contextul au fost de asa natura incat Iorga (nationalist si legionar fiind) a fost omorat de legionari pentru ca a cantat pe la doua mese pe vremea aia, la fel ca multi altii. Ca nu se vede padurea de copaci, fir'ar sa fie.

Tot ceea ce s'a intamplat in istorie s'a intamplat pentru ca a dictat natura umana.

Draguta, de ce nu ma lasi sa-mi tihneasca ... stirile ?
Astia cu 10 la istorie ( eu n-am iesit din 7) stiu ca in gara la Sinaia a fost asasinat Armand Calinescu, primul ministru !
Iorga a fost asasinat la ... Strejnicu ( intreaba-l pe Gogu unde vine asta)!
Iorga n-a fost NICIODATA legionar si nici n-a cochetat NICIODATA cu Miscarea !
Tot ce s-a intamplat in istorie s-a intamplat in contrapartida !
Scuze ... numai 7 am avut la istorie !
P.S. Ma lasa memoria ! Rectific ... I.G Duca a fost asasinat in gara Sinaia . Deh ... numa 7 ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 19:59

Sunt multe locuri de asasinari, ale multora. Dar nu inseamna ca trebuie sa le legi pe toate de Iorga. Vezi, e mai complex decat crezi. Dar Iorga a cantat la doua mese, hai ca erai pe aproape mai devreme, dar din cauza ca ai tocit nu ai inteles nimic si te'ai incurcat.

Urmareste principiul si nu ai sa te pierzi.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Shrek » 21 Oct 2017, 20:07

Bezna Zorilor scrie:.......

Prima crima a umanitatii a fost introdusa chiar de Dumnezeu. Primii copii ai lui Adam si Eva, Cain si Abel, s'au dus la Dumnezeu cu jertfa. Dumnezeu a fost implicat in prima crima pe pamant din motiv de diviziunea muncii. Unul, ocupandu'se cu granele, i'a dus domnului pita, celalat i'a dus un miel gras. Si domnul s'a bucurat la mielul gras, "daca faci bine primesti bine", iata o pozitie chiar politica ......
# Nu prea esti dusă la biserica!
......
Sau cand...fetele saracilor erau violate de boieri...sau cand marea masa a oamenilor erau niste sclavi pe pamanturile boierilor si culegeau struguri cu botnita la gura. Mai zic?
#Povesti!
In acest context s'au intamplat toate cele intamplate, SI NICI NU AR FI FOST POSIBIL ALTFEL!

Comunismul nu s'a ocupat cu alfabetizarea pentru ca poporul sa fie spalat pe creier, asa cum a scris penita lu' matale. Ci DATORITA comunismului tu esti acum mare invatat si bagi penita'n calimara, de acolo de la Bruxel de unde stai.

Comunismul a introdus invatamantul gratis, a bagat oamenii de rand in biblioteci, pentru ca parintii nostri sa aiba acces la scoala si sa nu mai fie tarani saraci si imprumutati la boieri ca sa aiba mamaliga pe masa si atat......
# Dar tot comunismul a facut din instalatori directori de scoala, chiar si de universitati!
Pentru ca sub rege funtiona doar "cine poate oase roade", cine nu...beleste pLU'a!
# Poate ar trebui sa te documentezi cine făcea parte din clasa in care a invatat regele!

Datorita ideologiei comuniste cunsocuti ai familiei mele au ajuns cercetatori in vremurile in care traim, directori de institutii de cercetare...pentru ca altfel aveau sa ramana intr'un sat anost cu sapa in mana.
......

As putea sa jur ca esti" fiica" lu' DonBazil!
Ai o oarece înclinație spre sovinism. Este foarte neplăcut pentru mine sa constat asta!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde ignatov andrei » 21 Oct 2017, 20:14

paul scrie: la Sinaia a fost asasinat Armand Calinescu, primul ministru !


Sigur nu era al doilea ministru...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 20:21

Mah, Shrek,

Iti declar personal, ca sa dormi linistit,

Eu as fi foarte multumita sa fiu cartusul lui Zelea Codreanu.

E foarte greu sa te desparti de doctrina comunista (ma refer la ideologie si nu la aplicarea ei)...pentru ca dai in IIsus si in istoria umanitatii...si ar trebui sa ai arme mari pentru chestia asta.

Pana cand nu intelegeti ca istoria inseamna granite, popor, intersectat cu natura umana...eu nu am ce sa vorbesc cu voi. :lol: , recitatorii de istorie, cu ora asasinarilor de la Sinaia (Duca etc) cu influenta lu' Iorga in asasinatul lui Zelea Codreanu, cu Antonescu, cu Romanie sau fara Romanie si cu tot felul de date ca sa luati nota buna...Petru Groza, Ana Pauker, etc...am facut o enumerare aleatoric cam cum aveti voi in cap.

Ma surprinde ca te'ai uitat la Game of Thrones si nu ai inteles nimic.

Ca sa nu imi pun lumea in cap, cartusul lui Zelea Codreanu, daca ar fi sa fiu, pentru inceput as vrea sa fiu numai din cauciuc. :lol:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Mircea_63 » 21 Oct 2017, 20:46

BiZi, cand scriam imi parea ca vorbesc singur si la un moment dat m-am gandit ca n-are rost. Colac peste pupaza sunt extrem de fragmentat, caci primeaza viata de familie, dar in fine, ca e comunism, legionarism, nazism sau altceva, are nevoie de oameni, iar natura umana e si inger si demon.

Demonii abia asteapta conjunctura potrivita sa inceapa progroame, Bug, Pitesti. Ii doare pe ei in 14... sa aiba doar ocazia sa manifeste.
Nu ideologia a facut astea, ci oamenii. Totusi, in nazism Solutia Finala a fost ideologizata. In comunism, dusmanul de clasa. Fara omul demon, nu puteau fi facute.
Am mai spus: ideologia crestina este rea?
NU! Spune sa ierti si sa iubesti. Si atunci de unde inchizitia?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 21:01

Nu imi dau seama unde ne despartim. Daca am convenit ca natura umana este si inger si demon, cum ai spus, oricum am vrea sa valorizam, ne aflam logic in eroare.
Ceea ce am putea surprinde si ar putea face diferenta, este tendinta de ideal a interpretarii.

"Nu ideologia a facut astea, ci oamenii." - pai si eu ce am zis? Dar LUPU' nu poate sa le desparta pe astea, pentru ca nu desparte principiul de paroxism. Lupule, cu trei cojoace, sa stii ca si eu iubesc libertatea, chiar foarte mult si sunt convinsa ca multi dintre noi o iubesc. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa sarim in extrema cealalta si sa nu mai vedem principiul. Eu vreau sa discutam principiul, dar tu mi'ai urat "see you next time" si m'ai lasat in soare. Ce sa fac, sa'ti urez si eu tie sanatate?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 23:03

Mircea 63 scrie prin 2012 (foarte bune comentariile la amandoi mirci dar cine sa citeasca?!)

Cu riscul de a fi considerat din nou un sustinator al comunismului, socotesc ca ar trebui facuta o delimitare intre comunism ca doctrina si ceea ce era in practica.
In teorie comunismul este frate foarte bun cu crestinismul. Fiecare dupa nevoi, bunurile comune intregului popor etc, iar asocierea comunism-crestinism repugna atat comunistilor cat si crestinilor din cauza atitudinii ateiste (materialiste) a comunismului.
Amandoua au partea lor de utopie, omul nu lucreaza din constiinta si "trage" doar pentru proprietatea sa, dar la fel, rare cazuri in care omul isi iubeste aproapele, iar dusmanul... :?:
Amandoua, desi la baza sunt foarte umane, au avut tortionarii lor teribili. Unii gulagurile si scolile de reeducare, altii inchizitia.

Asa cum nu judeca nimeni crestinii pentru pentru ororile inchizitiei, tot asa nu e corect sa judeci comunistii pentru ororile comunismului.
Cunosc oameni care erau comunisti convinsi, dar dezaprobau ceea ce se intampla.

Imi amintesc cu nostalgie de o partida de pescuit. Aveam vreo 14-16 ani si pescar natang, dar pasionat. Un nene care mie imi parea mosneag, pescar si dumnealui, s-a apucat sa ma invete, sa-mi explice unde gresesc, etc iar pestii n-au intarziat sa vina. Bucuria mi-a fost umbrita doar de faptul ca salai de 10-15 cm mi-i arunca inapoi in Mures...sa mai creasca. Pai de aia m-am dus eu la pescuit?? :D
Stand noi la povesti, intr-un fel care pe mine ma depaseste a prins drag de mine si ne-am intins la discutii ca intre oameni mari. In romanul Pistruiatul, acesta avea o caramidarie nu foarte departe de unde pescuiam noi. Locul exista in realitate! Visam sa ma duc pana acolo cu barca (eram caiacist) .
De aici, din una in alta, omul mi-a povestit ca este comunist inca din ilegalitate. Mi-a povestit multe, dar...mi-a spus ca nu pentru "asta" de acum au luptat ei, ci la o cu totul altfel de societate au visat cand luptat si si-au riscat libertatea.
Visau la o lume mai buna si mai dreapta, in care sa nu existe bogati care nici nu mai stiu cati bani au si saraci care n-au de nici unele, drepturi egale etc etc.

Impresionant a fost ca mi-a spus: comunismul e altceva, nu ce fac astia acum si nici ce face nebunul asta de Ceausescu! Sa nu credeti ca la varsta aia nu stiam cum sta treaba si ce inseamna sa-mi spuna asta...eram un necunoscut.

M-am mai dus in acelasi loc la pescuit, dar nu l-am mai intalnit. In ochii mei de copil era un comunist adevarat si un erou!

N-a trecut multa vreme pana sa ma lamuresc complet cum sta treaba si sa vad comunismul ca pe o utopie la adapostul careia s-au ascuns niste ticalosi, iar printre ei unii de buna credinta care nu realizeaza ca e imposibil de infaptuit.

L-as putea eu oare judeca pe acest om pentru ca a crezut in ceva?

Mircea scrie:

Hai sa nu privim simplist situatia si fara sa judecam pe nimeni. Oricine are libertatea de a alege, chiar si cei de la Pitesti au avut-o : SINUCIDEREA !
Sa ne gandim ipotetic ....ca am fi obligati sa ne torturam parintii sau si mai rau....copii . Cum am proceda ?

Deci :
Cum poate un om sa fie intr-o viata , INGER SI DEMON ? Poate fi facut acest om vinovat de perioada cand era considerat printre cei mai temuti tortionari de la Pitesti ?

Pentru inceput as vrea sa ne limitam la cazul Calciu Dumitreasa, fara a lua in discutie alte categorii de vinovati.
Sa stii ca la Pitesti s-au sinucis oameni in timpurile alea . S-au sinucis pentru ca nu au mai suportat ororile.
Comparatia mea , adevarat, este extrema si cinica, dar intr-un sistem in care totul este scapat de sub control, poate fi posibila.
Si...DA....sinuciderea era o optiune, nu pentru ca oamenii aceia nu ar fi fost intregi la minte, ci pentru ca grozavia ororilor a fost de neinchipuit.

Trebuie sa admiti ca sunt situatii in care omul poate deveni neom (chiar temporar), si ca totul este legat de o anume conjunctura.
Am dat exemplul asta, pentru a marca niste repere care sa ne ghideze discutia.

As vrea sa-si spuna si alti colegi parerea (cei mai "purii"), dar tare imi este teama ca topicul o sa ramana nepopulat.

Bun..sa revenim.....
Cum poate un om sa fie intr-o viata , INGER SI DEMON ? Poate fi facut acest om vinovat de perioada cand era considerat printre cei mai temuti tortionari de la Pitesti ?
Ce "lumina" a avut omul asta, in momentul simulacrului de proces organizat de autoritatile comuniste, sa acuze direct securitatea si partidul, de ororile de la Pitesti, desi stia ca asta echivaleaza cu o condamnare la moarte sau o sinucidere ?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde MIHAI BALS » 21 Oct 2017, 23:28

Bezna Zorilor scrie:Datorita comunismului parintii mei au avut acces la facultate, precum si alti oameni proveniti din familii...cu siguranta nu de boieri. Datorita comunismului sunt acum atatia oameni care au bagat nasul in carti si calimara, iar ca sa fii un om destept nu trebuie neaparat sa te scolesti prin Europa.

Cand mai faci precizari cu atata siguranta despre trasorul ala, trasorul ala poate sa iti lase un semn pe frunte.

Bezna, spre deosebire de tine, un cetatean select in vorbire, stie sa faca diferenta intre ideologie si aplicare, intre logica (principiu) si smegmele care aplica acum ideologia de stanga in PSD (aka tarfa Rusiei, dar nu uita ca Romania e tarfa Europei).

Fireste, e greu sa ceri cuiva sa renunte la sensibilitate cand provine dintr'o familie victima a unui sistem. Dar doar fara acea sensibilitate pe care tu o inalti intr'un mod paroxistic...se poate discuta pe un principiu logic.

Pentru ca vezi tu, LUPE', lumea sufera de acest pacat...al neintelegerii fondului.

aoleu!
cred ca e scrisoare catre ...nimeni!
cine esti tu?
ce-ai facut la viata ta?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 23:37

O smechera LIBERA. Stii bancul cu albinele? Ia bashti tu pe alt topic!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde MIHAI BALS » 21 Oct 2017, 23:49

Bezna Zorilor scrie:O smechera LIBERA. Stii bancul cu albinele? Ia bashti tu pe alt topic!

sa repet intrebarea....ha.di.apat.ule?
ai un CV?
etaleaza-l!
in toata spendoarea lui.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori