Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 17:07

Am intrat pe acest forum fiind convinsa ca gasesc aici niste intelectuali. Si asa este, insa am cateva rezerve. Am avut recent sentimentul ca am fost introdusa la lectia de clasa a 9-a la Titu Maiorescu, forma fara fond si fond fara forma. La penita stati bine, domnule LUPU'! Adica la forma. La fond insa, mai aveti de umblat.

Deschid masa dialogului cu o discutie pasnica, dar neaparat de la egal la egal si nu altfel, cum mi'ati lasat impresia recent, fiind foarte sigur pe ceea ce ganditi.

Prima crima a umanitatii a fost introdusa chiar de Dumnezeu. Primii copii ai lui Adam si Eva, Cain si Abel, s'au dus la Dumnezeu cu jertfa. Dumnezeu a fost implicat in prima crima pe pamant din motiv de diviziunea muncii. Unul, ocupandu'se cu granele, i'a dus domnului pita, celalat i'a dus un miel gras. Si domnul s'a bucurat la mielul gras, "daca faci bine primesti bine", iata o pozitie chiar politica a domnului. Adica cel sarac ce ar fi trebuit sa faca? Sa fure un miel de la fratisu' ca sa ii duca domnului tot bucati? Pentru ca era mai sarac, numai cereale avea. Si domnul l'a intrebat de ce isi stramba fata, apoi de ce l'a omorat pe fratisu'? La intrebarea de ce Dumnezeu s'a bucurat in fata bucatilor Biblia nu poate raspunde, nimeni nu poate raspunde. De ce? Intreb si eu...ca sa ma aflu in treaba. Dar comunismul a venit sa rezolve diviziunea intre frati de care chiar Dumnezeu a fost capabil.

Vrei sa vorbim despre comunism...bine...pai hai sa incepem de la primii oameni pe pamant. Unde esti LUPE? Hai sa continuam!

Pentru ca s'au deschis si s'au redeschis topicuri in care oamenii comenteaza febril incurcand merele cu caprele, asa cum faci si tu, domnule LUPU', am venit sa te ajut cu trasorul!

Se face confuzie intre ideologie si aplicarea ei. Cine contesta ideologia lui Marx in litera inseamna ca se pisa pe toata valoarea umana, morala, etc. Omul este o fiinta, nu un animal. Omul e capabil de altruism, generozitate, nu este o fiara. Ideologia comunista e cea mai aproape de fiinta om. Paradoxul e insa la aplicarea ei!

Este foarte corect ca tortionarii ramasi in viata sa fie pedepsiti, pentru ca urmand ordinele s'au dezlanat si fiarele din ei, au supralicitat. Asta este o alta discutie. O cu totul alta! Dar discutia se complica putin pentru ca, vezi tu...oamenii confunda ideologia cu aplicarea.

Comunismul la noi in tara a inceput in jurul primului razboi mondial (inainte, dupa), ca ideologie, dar s'a aplicat pe filiera stalinista, leninista, etc, dupa al doilea razboi mondial, pentru ca a fost un context. Stii care? La al doilea razboi mondial traiau niste generatii...printre care si alea de la 1907. Aritmetica simpla intre primul si al doilea razboi mondial, cu aproximatie. Stii ce s'a intamplat la 1907?

Ai citit "imparat si proletar"? Si ce ai inteles din Eminescu? Sau te pishi pe el? Sau pe Cosbuc? Ai citit "noi vrem pamant"?

Fara sa o spun in sens patimas, fara a ma pisa pe durerea si sensibilitatea ta, domnule LUPU', dar oamenii care au avut de suferit de pe urma comunismului (aplicarii lui) au fost intelectualii ca Iorga, ca Petre Tutea sau Cioran, pentru ca erau scoliti in conditii suspecte...pe la Paris. Generatia pasoptista...cand boierii isi trimiteau camasile cu caruta la Paris sa le fie spalate si calcate, etc.

Sau cand...fetele saracilor erau violate de boieri...sau cand marea masa a oamenilor erau niste sclavi pe pamanturile boierilor si culegeau struguri cu botnita la gura. Mai zic?

In acest context s'au intamplat toate cele intamplate, SI NICI NU AR FI FOST POSIBIL ALTFEL!

Comunismul nu s'a ocupat cu alfabetizarea pentru ca poporul sa fie spalat pe creier, asa cum a scris penita lu' matale. Ci DATORITA comunismului tu esti acum mare invatat si bagi penita'n calimara, de acolo de la Bruxel de unde stai.

Comunismul a introdus invatamantul gratis, a bagat oamenii de rand in biblioteci, pentru ca parintii nostri sa aiba acces la scoala si sa nu mai fie tarani saraci si imprumutati la boieri ca sa aiba mamaliga pe masa si atat...

Pentru ca sub rege funtiona doar "cine poate oase roade", cine nu...beleste pLU'a!

Datorita ideologiei comuniste cunsocuti ai familiei mele au ajuns cercetatori in vremurile in care traim, directori de institutii de cercetare...pentru ca altfel aveau sa ramana intr'un sat anost cu sapa in mana.

Datorita comunismului bunicii mei au avut pe masa ceva mai mult...de la un moment dat incoace...in timp ce strabunica mea mulgea vaca, dar se pricepea la matematica si ajuta "tot satul", dar nu avea acces la scoala, etc, asa ca a muls vaca.

Datorita comunismului s'au dat oamenilor niste sanse egale. Evident ca aplicarea lui a lasat peste generatiile inca in viata...traume. Dar un om destept a spus ca...orice schimbare se face doar cu foc. Parintii si bunicii tai au foat victimele ce avut de suferit, da! Dar ce de ce si in ce context? Raspunzi? Unde esti, LUPU'?

Au platit niste intelectuali, cu ceva curaj in calimara....dar au castigat saracii - adica 90% dintre oameni.

Cand o sa desparti lucrurile si o sa faci diferenta intre forma si fond...poate ca nu ai sa imi mai vorbesti de sus.

Te saluta o bezna pe care daca o inghiontesti cu dintii...o sa se intoarca cu jaragaiul direct sub coada ta. Pentru ca bezna aia la care te'ai raportat ca la o scufita inocenta...nu citeste pe google, si desi nu incurajeaza terorismul, crimele, aplicarea comunismului, etc, a crescut cu povestile bunicilor, strabunicilor...langa soba, la fel ca teroristii. Iar bezna va fi terorista ta, va fi bezna ta! Si nicidecum trufandaua impanata si rumenita numai buna de servit la masa ta de revelion, in timp ce joci perinita cu interlocutorii tai de pe forum care te'au obisnuit prost. Invatul are si dezvat!

Asa ca te invit la egalitate, domnu' LUPU', eu Bezna Zorilor, o tipa cu vreo 20 si ceva de ani mai mica decat tine si care nu considera tocmai echitabila tratarea ei de catre matale in termenii deja consumati.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 17:48

Datorita comunismului parintii mei au avut acces la facultate, precum si alti oameni proveniti din familii...cu siguranta nu de boieri. Datorita comunismului sunt acum atatia oameni care au bagat nasul in carti si calimara, iar ca sa fii un om destept nu trebuie neaparat sa te scolesti prin Europa.

Cand mai faci precizari cu atata siguranta despre trasorul ala, trasorul ala poate sa iti lase un semn pe frunte.

Bezna, spre deosebire de tine, un cetatean select in vorbire, stie sa faca diferenta intre ideologie si aplicare, intre logica (principiu) si smegmele care aplica acum ideologia de stanga in PSD (aka tarfa Rusiei, dar nu uita ca Romania e tarfa Europei).

Fireste, e greu sa ceri cuiva sa renunte la sensibilitate cand provine dintr'o familie victima a unui sistem. Dar doar fara acea sensibilitate pe care tu o inalti intr'un mod paroxistic...se poate discuta pe un principiu logic.

Pentru ca vezi tu, LUPE', lumea sufera de acest pacat...al neintelegerii fondului.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 17:56

Bezna Zorilor scrie:
dar oamenii care au avut de suferit de pe urma comunismului (aplicarii lui) au fost intelectualii ca Iorga,




Scuze ca ma bag, esti draguta sa-mi spui si mie cum a suferit Iorga sub comunisti ??? :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 18:00

esti dragut sa imi spui si mie de ce nu intelegi cuvantul "ca"? au fost mai multe ganduri acolo, am vrut sa modific ulterior dar nu am mai putut. poate e dragut adminul.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 18:07

Bezna Zorilor scrie:esti dragut sa imi spui si mie de ce nu intelegi cuvantul "ca"?

Eu inteleg mai greu unele lucruri ............. :(
Nu ma ajuta neuronul . :(
Ca ... e comparatie .
Reiterez ... esti draguta sa-mi spui si mie cum a suferit de pe urma comunistilor ... ca Iorga ? ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 18:13

e vorba de un principiu cine si de ce era omorat...si nu de perioada. dupa cum puteai citi in text, eu am intins comunismul (ca ideologie) pe o perioada mai lunga decat aia pe care ai citit'o tu in carti, pentru ca am vrut sa explic contextul. ma astept sa ma intrebi ce legatura are comunismul cu perioada adam si eva, acelasi lucru m'a intrebat si LUPU'. uite ca are de cand cu facerea lumii.
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 21 Oct 2017, 18:30, modificat 1 dată în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 18:18

Am inteles !
Toti mortii sunt ai comunistilor .
Si Iorga si Zelea Codreanu si care or mai fi fost . ;)
Scuze ca m-am bagat in discutie ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 18:24

legionarii (carora li se aduc acuze ca au introdus curatenia cu pistolul) "sufereau" de o doctrina comunista (pentru tara si neam), dar asta nu scrie in cartile de istorie. doctrina legionara a fost tentanta pentru ca era despre adevar, ce'i drept cu crima in fata. pentru ca Iorga a cam scaldat'o prin niste cocleturi, in timp ce legionarii erau cam cu tara. desigur ca e o chestie abrupta, dar nah... a nu se intelege ca aprob neaparat miscarea legionara, dar o inteleg.

ca sa ma exprim mai corect, pentru ca am lasat loc de o alta interpretare, in legionarism existau deja premisele comunismului. daca e sa ma intrebi pe mine, premisele comunismului existau de cand lumea. asta nu ai inteles din text, dar nu e problema, sunt convinsa ca ai sa recitesti mai ales partea cu Biblia.
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 21 Oct 2017, 18:41, modificat 1 dată în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 18:40

Bezna Zorilor scrie:legionarii (carora li se aduc acuze ca au introdus curatenia cu pistolul) "sufereau" de o doctrina comunista (pentru tara si neam), dar asta nu scrie in cartile de istorie. doctrina legionara a fost tentanta pentru ca era despre adevar, ce'i drept cu crima in fata. pentru ca Iorga a cam scaldat'o prin niste cocleturi, in timp ce legionarii erau cam cu tara. desigur ca e o chestie abrupta, dar nah...

Asta-i buna de pus ... in rama ! :lol:
Cred ca din cauza doctrinei lor comuniste (nescrisa in cartile de istorie) au infundat puscariile comuniste si au platit cel mai greu pret de sange comunistilor ! :lol:
Draguta, imi permiti sa-ti dau un sfat ? NU te mai baga la adanc daca nu esti profesoara la inot !
Ca sa nu las lucrurile in coada de furculita, pentru ca nu-mi place ... Iorga si-a pus semnatura pe ordinul de asasinare a lui Codreanu, cu alte cuvinte, marele intelectual si carturar si erudit si cum mai vrei tu ... ca Iorga, a fost un asasin ! Stii dilema cu ce a fost mai intai ... oul sau gaina ? Asa se pune problema si in speta asta ... cine a fost vinovat de asasinarea lui Codreanu, jandarmul care i-a pus funia la gat sau membrii Consiliului de Ministri din care cu onor (n-am ghilimele la tastatura) facea parte si Iorga si care au contrasemnat ordinul de executie a lui Codreanu ? Stii ca au fost membri ai respectivului Consiliu de Ministri care nu au achiesat la asasinat ?
Nu intamplator i-am pus alaturi in propozitie pe cei doi !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Mircea_63 » 21 Oct 2017, 18:51

Paul, bun venit. Mi-a fost dor de tine si sunt sigur ca nu numai mie!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 18:54

Mai baieti,

Daca va asculta la lectia de istorie profesoara, luati direct 10. Dar, nu sunt foarte sigura, ca peste un an, mai stiati de ce ati luat 10.

Eu s'ar putea sa nu stiu foarte multe date, asa cum le mestecati voi in intentia de a lua nota buna.

Ideea este urmatoarea, ati recitat lectia si ati luat nota buna, cu date, cu doctrine, cu partide, etc. Impresia mea este ca sunteti vanatori de note, ati uitat si nu stiti de ce ati fost la scoala. Adica nu ati inteles nimic.

Lucrul acesta se intampla si in morala. Cunosc destui oameni onesti care recita morala, inclusiv cea crestina. Dar care la origine sunt niste gaunosi viciosi.

Puteti face distinctie intre istorie si natura umana? Daca nu puteti, veti lua 10 la istorie.

Dar la concluzii postume luati 2 (doi)!

Daca nu pricepeti ca toata istoria lumii este setata pe natura umana, nu ati inteles nimic si ati luat 10 degeaba.

Si comunistii, si legionarii, sunt legitimati nu de istorie, ci chiar de natura umana.

Va recomand sa frecventati altfel de scoli!

Sincera sa fiu, nu sunt convinsa ca veti intelege ceea ce spun, legitimati fiind de notele din catalog.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 18:55

Mircea_63 scrie:Paul, bun venit. Mi-a fost dor de tine si sunt sigur ca nu numai mie!

Multumeste-i Beznei ( ce nick naspa) pentru ... revenire !
Nu stau prea mult !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Mircea_63 » 21 Oct 2017, 19:02

Stii ce-i culmea? Scrisesem exact ce spune BiZi, dar am salvat si am renuntat sa postez.
Le amesteca uneori, dar are dreptate ca principiu. Nu ma astepam!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 19:07

Bezna Zorilor scrie:
Sincera sa fiu, nu sunt convinsa ca veti intelege ceea ce spun, legitimati fiind de notele din catalog.

Draguta, la capitolul note in catalog am fost ... praf ! Saracul tata, Dumnezeu sa-l ierte, avea un stres maxim cand trebuia sa mearga la sedinta cu parintii. :lol:
Incerc sa inteleg ce-ai spus mai sus ... Treaba sta cam asa, in niciun manual de istorie recenta sau mai putin ,n-ai sa gasesti ceea ce am afirmat eu mai sus . Totdeauna m-au pasionat personajele controversate si femeile inabordabile si ca atare am incercat sa ma documentez din mai multe surse si mai ales sa stiu pozitia corecta a controversatului, asta in ceea ce priveste controversele !
Tocmai ce ti-am explicat dualitatea umana ... ca Iorga ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Oct 2017, 19:09

Ceea ce mi se pare si mai grav este ca nici nu vezi ridicolul situatiei in care te afli.
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 21 Oct 2017, 19:26, modificat de 2 ori în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: NOI VREM PAMANT! Scrisoare deschisa catre LUPU'!

Mesajde paul » 21 Oct 2017, 19:17

Bezna Zorilor scrie:Ceea ce mi se pare si mai grav este ca nici nu vezi ridicolul situatiei in care te afli.

Eu toata viata am fost prizonierul situatiilor. Cateodata ... ridicole ! :lol:
Da de ce consideri asa ? Poate pentru ca ma conversez cu tine pe-o tema sau alta de care nu ai habar ? :lol:
Draguta, o seara buna iti doresc !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori