Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde paul » 03 Noi 2017, 20:01

Mircea_63 scrie:

Paul, pe de o parte, daca ai fi tatal meu, as fi mandru, bucuros de atata afectiune, pe de alta m-as simti incorsetat.

Mircea, libertatea este doar ... o senzatie. Fiul meu traieste cu impresia ca face dupa capul lui, pe cand in realitate face ce face sub atenta supraveghere a ochiului lui Horus. :lol: Important este ca se simte liber ! :lol:
Pe de alta parte, daca as fi tatal tau, cat timp as trai nu ai putea sa apreciezi la justa valoare implicarea mea in viata ta si afectiunea pe care ti-o port, pentru ca ... asa-i in viata. Nu ti s-a intamplat niciodata sa-ti schimbi parerea despre o persoana dupa ce acea persoana a parasit lumea aceasta ? Mie mi s-a intamplat.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde irina » 03 Noi 2017, 22:38

paul scrie:Mircea, libertatea este doar ... o senzatie. Fiul meu traieste cu impresia ca face dupa capul lui, pe cand in realitate face ce face sub atenta supraveghere a ochiului lui Horus. :lol: Important este ca se simte liber ! :lol:

Chiar sub atenta ta supraveghere, s-ar putea sa faca dupa capul lui.Asta nu inseamna ca ceea ce face nu-i OK ;) .Si cel care traieste cu impresia gresita sa fii chiar tu :lol: Eu zic sa nu-l subestimezi.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde Mircea_63 » 03 Noi 2017, 23:10

cucubau scrie:Omul si-a creat arme pentru a se apara sau pentru a devenii mai puternic. Zeii au fost si inca mai raman armele folosite impotriva necunoasterii.
In alta ordine de idei nimic nu poate exista fara a avea un inceput .
Oare pe D-zeu cine l-a facut?


Este un punct de vedere cinstit.
Daca vreodata, candva se va descoperi, dovedi ce si cum cu lumea asta, universul, viata si se va putea raspunde intrebarilor care framanta omenirea, iar acel raspuns exclude Creatorul, probabil ca religia va disparea. Altfel insa, din punct de vedere strict stiintific, Dumnezeu nu poate fi tagaduit. Fie si ca ipoteza, este un raspuns posibil si explica totul. Ori in stiinta, orice explica un fenomen, este o ipoteza luata in considerare. Nu poate fi dovedita - de aici si credinta- dar nici nu poate fi infirmata.

Fiecare descoperire ne uimeste si naste alte intrebari. Exista teama de moarte si de infinitul ei. Cu atat mai mult speranta unei vieti vesnice si minunate este de nerefuzat.
Sa nu crezi ca pana si cei mai credinciosi oameni nu au indoieli. Chiar exista acel : Doamne, ajuta necredintei mele. Iisus spunea: daca ati avea credinta cat bobul de mustar, ati putea muta muntii din loc. Iar murmurul muribundului de pe cruce: "Dumnezeul meu, pentru ce m-ai parasit?" este interpretat ca un moment de indoiala omeneasca si o dovada -lucru inteles dupa inviere- ca Dumnezeu nu triseaza. Iisus a fost intrupat om ca toti oamenii. Altfel se poate comenta ca da, a facut el una alta, dar era Dumnezeu si nu avea frica si nici durere. Ca om Iisus a avut in plus fata de noi doar credinta. Si a avut si el cel putin acel moment de temere si indoiala.

Dupa vorbele mele, par un om credincios. In fapt sunt ros de indoieli.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde Shrek » 04 Noi 2017, 18:00

Daca Dumnezeu ar fi părinte iar eu as fi fiul Lui, as dori sa îmi raspunda la o intrebare: astunci cand si-a trimis fiul sa ne izbaveasca de păcatele lumesti, a gandit sa ceară bani pentru privilegiul nostru de a fi creștini? Altfel nu inteleg ( sunt un pic mai greu de cap) de ce trebuie sa plătesc taxă pentru botez, taxă de cununie, taxă de înmormântare, concesiune loc de veci, cultul, spaga pentru parastase si cate or mai fi de plătit pe lumea asta? Doar pentru ca am decis sa fiu un bun crestin? Pai banii acestia ar fi mai utili in ajutorarea oamenilor nevoiași gândesc eu. Poate greșesc .
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde yuonyuon » 04 Noi 2017, 19:56

Mircea_63 scrie:
cucubau scrie:Omul si-a creat arme pentru a se apara sau pentru a devenii mai puternic. Zeii au fost si inca mai raman armele folosite impotriva necunoasterii.
In alta ordine de idei nimic nu poate exista fara a avea un inceput .
Oare pe D-zeu cine l-a facut?


Este un punct de vedere cinstit.
Daca vreodata, candva se va descoperi, dovedi ce si cum cu lumea asta, universul, viata si se va putea raspunde intrebarilor care framanta omenirea, iar acel raspuns exclude Creatorul, probabil ca religia va disparea. Altfel insa, din punct de vedere strict stiintific, Dumnezeu nu poate fi tagaduit. Fie si ca ipoteza, este un raspuns posibil si explica totul. Ori in stiinta, orice explica un fenomen, este o ipoteza luata in considerare. Nu poate fi dovedita - de aici si credinta- dar nici nu poate fi infirmata.

Adevarul sa aflat destul cat sa nu il acceptam , dar totusi hai sa spunem ca dacar s ar afla adevarul , lumea tot nu il va accepta sau intelege , deci este irelevant.noi(majoritatea) nu cautam adevarul ci mai degraba confirmari ca treaba e "sigura" si asocieri cu persoane de acelasi rang.

parerea mea ca singura cale spre libertate este acceptarea adevarului asa cum este, si gesteonarea situatie mai departe fara a cadea inapoi in "balarii" , nu poti fi religios si in acelasi timp sa ai acces la adevar ,globalizarea si accesul la informatii va dizolva religiile in viitor , deja scartaie, de la o generatie la alta se uita tratitiile si multe altele.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde Mircea_63 » 04 Noi 2017, 21:56

Traditiile au suferit in permanenta mici schimbari, chiar si de la o generatie la alta. Se pierd unele, apar altele. O nunta de exemplu se modifica de la o generatie la alta in micile amanunte. Un grobianism insultator pentru mine -de exemplu- este nunta cu muzica si boxe date la maxim. Nu era, dar a devenit o traditie.

Celelalte ce tin de stiinta si religie apartin mai degraba psihologiei. Este de-a dreptul balsamic sa ai puterea credintei. Poate si cea a acceptarii mortii este avantajoasa. La mijloc e cel mai rau!

Gandeste-te ca unii traiesc cu speranta, convingerea unei vieti vesnice si frumoasa.
Altii sunt convinsi ca se stinge becul si gata. Si accepta usor chestia asta.
Mai greu este pentru majoritate, cei care spera la nemurire, dar au indoieli. Nici cai, nici magari.

Esential insa: toleranta, acceptarea ca suntem diferiti si sa nu ne deranjam unii pe altii. Practica-ti religia, dar nu mi-o impune sau invers, nu imi interzice sa sper. Nu ma considera imoral daca nu sunt religios, nici tu nu ma considera nebun sau prost daca sunt religios. Ca poate o gandesti... macar nu te manifesta!
Cam asta e. Exista daca tu crezi.
Nu crezi? Si daca ar exista, pentru tine va fi ca si cum nu exista.

Tot scria in Biblie ca vom fi surprinsi cand vom vedea Sentintele. Poate vom vedea nereligiosi printre alesi. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde yuonyuon » 04 Noi 2017, 22:30

bun exemplu cu nunta , nici pe mine nu ma mai pasioneaza de ceva vreme "ritualurile" acestea manelizate ,cand zic manelizate nu e vb de manele , manelele fiind doar o ramura a menelizarii .asta asa pentru ca altceva nu a fost , pentru ca daca aveam o anumita valoare cu siguranta traditiile se intreptau intr o alta directie.
Ee... si religia sufera aceaiasi boala din pacate/fericire . si va suferii modificari capitaliste ...va trebuii sa spuna una si sa faca alta din ce in ce mai des.

acuma daca tragem linie ne ramane doar biblia ,si aici e cam mult de discutat , vad din ce ce mai multe pasaje fara nici legatura cu subiectu. ar trebuii tinut cont ca a fost pusa cap la cap de niste oameni mai luminati la minte pe vremea aceea si nu e suficient "sa citesti din biblie".
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2017, 21:35

yuonyuon scrie:biblia....... ar trebuii tinut cont ca a fost pusa cap la cap de niste oameni mai luminati la minte pe vremea aceea si nu e suficient "sa citesti din biblie".



Omul, prin natura sa va interpreta ceea ce citeste, nu va face un ritual din simpla lectura.
Sau totusi e nevoie de personal specializat si autorizat care sa-ti spuna ce sa citesti si cum sa interpretezi? Sau si mai bine, nu citi. Iti spune altcineva ce trebuie sa crezi?

Dar oare mai are rost sa citim Vechiul Testament?

On topic: exista parinti care sa-si trimita copii intr-o misiune ca aceea a lui Iisus?
Paul?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde paul » 05 Noi 2017, 21:57

Mircea_63 scrie:
On topic: exista parinti care sa-si trimita copii intr-o misiune ca aceea a lui Iisus?
Paul?

Eu ... nu stiu daca mai exista asemenea parinti !
Daca ma intrebi pe mine direct ... nu m-am gandit la treaba asta niciodata. Nu cred ca as putea ! :(
Totusi sa nu-l uitam pe Avraam care s-a dus sa-l jertfeasca pe fiul sau Isaac lui Dumnezeu la cererea acestuia ! :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2017, 22:07

Avram stia cine i-o cere, adica Dumnezeu. Stia ca oricum nu e dupa el si cu toata durerea, tot aia va fi. Nu era exclus sa spuna: eu asta nu pot sa fac, dar daca vrei, fa-o Tu. Eu oricum nu ma pot opune, dar totusi, te rog ai mila si il cruta.
Avram n-a comentat. Nici Iov.

In schimb.... Vrancioaia cu cei sapte fii ai sai, a facut precum Dumnezeu cu Fiul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde paul » 05 Noi 2017, 22:09

Mircea_63 scrie:
In schimb.... Vrancioaia cu cei sapte fii ai sai, a facut precum Dumnezeu cu Fiul.

Tu chiar crezi in povestile astea de adormit copiii ? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2017, 22:14

Pai cum??? Si eu care dadeam pe spate ca moldovenii... ba ma si gandeam in sinea mea ca poate si eu...ca am jumate de geana dinspre Basarabia, ca si aia sunt tot de-a lui Fanel...
M-ai dezumflat. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde paul » 05 Noi 2017, 22:20

Hai sa n-o dam in derizoriu comparand Jerfa cu cotozelile propagandei comuniste in materie de ... dragoste de tara ! ;)
Cat despre moldoveni ... nu-s nici mai buni si nici mai rai decat ceilalti din celelalte provincii. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2017, 22:26

Niciodata n-am considerat ca ar fi mai rai.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde mellis » 06 Noi 2017, 01:18

dar mai buni?;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Daca Dumnezeu ar fi parinte!

Mesajde akmm » 06 Noi 2017, 13:11

Mircea_63 scrie:On topic: exista parinti care sa-si trimita copii intr-o misiune ca aceea a lui Iisus?
Paul?

Cat valoreaza viata?
Hai sa intrebam antilopa gnu cand o rupe in doua crocodilil.Sau furnicile cand le inghite furnicarul cu miile.Sau bobul de grau care poarta samanta vietii in el cand trece prin valturi sau pietre.
Dragostea de viata e un concept dezvoltat de omul mancator din copacul cunostintei binelui si raului.Ori viata in sine nu e decat un salt;daca n-ar fi fost asa Dumnezeu insusi ar fi refuzat Imensitatea Cerurilor si ar fi locuit pe Pamant.E natural sa pretuim ceea ce pe moment, prin punere in balanta gandirii, sa pare mai bun decat orice altceva.
Cand ma apasa melancolia blegoasa imi adun gandurile la ceea ce ne-a spus Iisus: In casa Tatalui Meu multe locasuri sunt iar eu ma dus sa va gatesc voua loc.Si de n-ar fi fost asa, eu v-as fi spus.O citare aproximativa prin cumulare de texte.
PS
Parerea mea este ca Pavel explica dilema noastra:
Cor 2,cap.5
4. Că noi, cei ce suntem în cortul acesta, suspinăm îngreuiaţi, de vreme ce dorim să nu ne scoatem haina noastră, ci să ne îmbrăcăm cu cealaltă pe deasupra, ca ceea ce este muritor să fie înghiţit de viaţă.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori