Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde gica.mosu » 24 Noi 2017, 19:27

Mircea _63 scrie:ma revolta psihozele colective....Paaaaai da,daca un p...t arunca un bolovan in balta trebuiesc o mie de destepti sa-l scoata......"curat" inapoi !?!!!! si da,reclama-i sufletul"comerciantilor" dar facuta cu ceva in ala de sta pi umeri=CAP ;) Am scris in MS anterior despre lipsa de informatii corecte...12 aug ac,intr-o piata din jud NT,piata agro la scetor prod apicole.....cer la un "apicultor"un borcan de miere "curata",i-mi ofera ceva de tei :shock: (acest an teiul a dat ff prost=putina miere)si era jumatate zaharisita si restul lichida=salcam+tei!....Nu,mai bine iau un borcan de "serbet"...paiii, nu astai RACHITA...desfac borcanul,iau un pic pe deget,o mestec(la temp corpului uman mierea naturala se descompune in 5-7 secunde,era bunaaa-organoleptic)...,apoi o intreb:da,nu contine GLUCOZA?(habar nu avea ce vindeeee)...,mai bine dati-mi ceva fara ZAHAROZA.....de.... Salcam aveti...fara "fructozaa" :P .....In final, dau sa plec si le zic celor 3 "apicultori"=vanzatori ca,am 2 tone de miere si n-am ce face cu ia...... :P ....apoi ei:ce fel si cat vreti pe ia ,o luam toata :o P.S-am vazut cu ani in urma pe Tv REALITATE si tvr-1 pe d-na Cristina Mateescu vorbind si explicand despre miere si felul cum se poate deosebi falsul de natural...bine ar fi ca si noi toti sa facem acest lucru...in binele tuturora.....Respect-G.M!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Adi Hodis » 24 Noi 2017, 21:07

Cazul cu 45% este cu impact mic, nu a ajuns la stiri TV. Totusi, e urat ... dar mult mai grav este ca Romania sa importe zeci de tone de "minuni" numai miere nu ( caz real, cu 1 an in urma parca ) in timp ce aceeasi Romanie exporta mierea. La fel cum mult mai grav este ca ... pe rafturi s-a gasit miere falsificata, conform stirilor PRO TV de ex. ... iar procesatorii fac analize riguroase la mierea stuparilor.

Asta se intimpla si pe la chinezi. Analize, ca la noi. Ce se intampla ulterior ... no coment. Insa tot grav este deoarece e vorba de cantitati foarte mari ... comparativ cu ale postacului 45%.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde gica.mosu » 25 Noi 2017, 09:20

...Alte psihoze la consumatorii=cumpatatori de miere:daaaa,nu le hraniti cu sirop...da ce-mi dai aici ai si acasa :shock: ....!?!?!!!!Pai,e una sa dai unui stup=famili in plin cules 1l de sirop cand e aproape sa moara de foame...1984,la tei in patoral a plout 3 sapt,am stropit ramele cu sirop si i-am salvat...dupa care a urmat 10 zile cu soare si temp de 30-35 de grade,au bagat mana :mrgreen: ...am extras toata mierea fiind ff fluida,am pus-o la tuica,apoi am plecat la FS si cu chiu cu vai si-au facu rezerve cu siropul asigurat de mine :idea: Si da,au mai fost ani din astiea "buni"...2002=5kg/stup la salcam si dupa 5 mutari inclusiv la FS,au reusit sa-si faca rez15-20kg de stup...an 2007 ....,an zona Dascalesti(Rm Sarat) multi apicultori le punea sirop pt asi salva stupi(au fost un an ff prost cu temp de 32-37* zilnic(baga la 1kg/zi)...,am plecat cu stupii pe vatra si dupa cateva ploi...a inceput faneata de am facut si scavai miere,vai mama ei 8-) P.S- hai sa fim seriosi si sa facem diferenta intre a stimula-completa,salva o familie(ca in cazul celui prezentat de mine) si alta e sa hranesti(ff putin fac asta,cred eu...)...pt a obtine profit financiar in anii prosti...si da, unii o mai iau in"freza=barba" cand li se fac analize la procesatori :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Bambucha » 25 Noi 2017, 10:04

Totusi cam multa publicitate negativa acordata unui ins dornic de a vinde oricum si orisicat. Nu credeti ca rostogolind laturile de pe FB aici spre "dezbatere" obtineti din contra alt efect decat cel dorit?

Pe omul care-l intereseaza cat de cat alimentatia lui nu-l veti schimba din a cumpara direct de la producator si de a consuma exact ce consuma si copiii acestuia.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde gica.mosu » 26 Noi 2017, 10:18

dan pescarul scrie:
Mihai80 scrie:Mergeti in magazinele mari de alimente din orasele dumneavostra. La noi este Kaufland. Eu unul am văzut miere de salcam productie 2017 care începea sa se zaharisească. Stiu ca salcamul nu zahariseste. In 2004 am mâncat miere de salcam veche de 17 ani si era usor gelatinoasa, dar nu zaharisita.

Doi ani este termenul pt cristalizarea , nu zaharisirea, mierii de salcîm.Cristalizarea este o proprietate a mierii de origine florală, cu termene de cristalizare specifice fiecărui sortiment de miere.


...Da,aveti si dovada unor confuzii si uneori se trag si conclozii pripite=neinformarea CORECTA ;)

Asadar,.... CRISTALIZAREA(granularea mierii)ZAHARISIREA(termen apicol-popular) este un fenomen fizic NATURAL(asemanator cu inghetarea apei.....dupa unii autori)specific majoritatii sorturilor de miera,exceptie facand cea din salcam si mana :shock: si este determinata de raportul dintre FRUCTOZA-GLUCOZA(principalii componenti ai acesteia) si de alti factori:umiditatea(gradul de capacire),temp de pastrare.....Salcamul si mierea de mana au in compozitie predominant fructoza si cricalizeaza=zaharisete mai rar(de regula al doi-lea an) sau deloc daca e tinuta la peste 20*+....Forma granulelor si culoarea(dpvd organoleptic)difera de la un sort de miere la altul si timpul dupa cre incepe ac fenomen,la rapita si FS ....,chiar dupa 1-3 saptamani!?!!!O pb ff grea pt apicultotri este topire=fluidizarea mierii...deoarece, daca este supraincalzita la temp mai mari de 40*....aceasta i-si pierde:vitamine ,hoemoni subst hranitoare si devine pur aliment(apare si acea substana HMF),iar cand se v-a recristaliza de regula dupa 2-3 saptamani(dupa topirea abuziva,peste 40*) are un aspect urat=mazarat,s-au nu se mai recristalireaza deloc :mrgreen: ....,O parere de la un apicultor fara LICENTEEEE 8-) Cat despre reclameeee,nu conteaza in ce zodie te-ai nascut daca esti P...T si nu stii sa-ti faci o reclama sa nu afectezi semenii...indiferent in ce domeniu activezi.... :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde daffid mihailov » 26 Noi 2017, 11:06

Eu zic asa. Sa crească procentul la 90% și sa nu mai mănânce romanul miere ca eu oricum nu vând kg fără 45 de lei, restul o dau neamțului . Asa ca la Moș Costache pe raft sigur e miere de calitate pentru nivelul nostru de informare (vezi TV, Facebook, cârciumă).
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde tiih » 26 Noi 2017, 17:54

Ioan Guist scrie:Mircea 63
De la procesatorul ce o scoate in afara , pleaca conforma sau nu pleaca. De la procesatorul ce o ambaleaza si o pune la Kaufland mai trece prin niste malaxoare si omogenizatoare si legislatie Ro si prieteni si interese si las ca merge si asa.

Cea mai mare parte din miere pleaca afara.Deci conforma adica miere.Problemele la EG sunt cand ai rapita in salcam sau FS in tei nu alte bazaconii in miere.


Dl Guist eu cred ca aveti perfecta dreptate in postarile din acest topic..problema nu e in hranirile din pastorale ci in ..malaxoare..problema nu e in mierea obtinuta din zaharul trecut prin gusa albinei...ci in malaxoarele in care se introduc multe ingrediente si mult sub 75% miere naturala,,,asa zisa miere sintetica ,industriala ,aparuta pentru prima data incepand cu ani...1992...1995....chiar si la fabrica din Bod....si care "uita" sa fie etichetata drept altceva in marele magazine..nu miere de albine...
Eu am cunoscut oameni care cu mult timp in urma au incercat sa obtina miere stimuland masiv....intre salcam si FS.Incercati si voi cei nu ma credeti ..acelasi lucru...anul viitor.!
Veti obtine cu totul altceva..nu are rost sa enumar ce...ca tot nu m-ati crede acum, pana ce nu expermentati.... :cry:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Bezna Zorilor » 28 Noi 2017, 01:56

Doamne fereste! Eu cred ca unii (m63) sunt platiti de mos**costache de pe raft sa ii faca reclama, ca altfel nu imi explic de ce pun atat de prost problema. Da' ia nu mai faceti, fratilor nimic, daca sunt atat de multe in supermarket! Ca sunt bune si conservele olimpia si ouale de la gainile fericite ale familiei tomeli - epilate la fund si spalate pe gheare pentru a nu duce gainatul in cuibar, ce daca toti acesti producatori au fost cumparati de libanezi? Ca pana la urma libanezii, fac la randul lor mancare buna si curata si ma gandesc ca acest lucru poate compensa vinderea de tara!...NU?! DOAMNE FERESTE!

Si sa mancati si mierea de la raft, ca are tosusi 5 % salcam in ea, ce daca mai contine si niste caramele topite canceroase? Ce daca unui diabetic care o mananca ii ies ochii din orbite si da coltu'? Ce daca copilului tau ii dai plastic sa manance? Un apicultor care poate enunta cu subiect si predicat ca nu este nicio problema daca oamenii cumpara miere de pe raftul de la kaufland...oh doamne, nici macar nu vreau sa ma gandesc ce fel de moralitate are.

Iata o situatie cand omul nu dispune de suficiente membre pentru a'si face cruci!

Dar nu luati in seama o tuta care pentru faptul ca incearca sa vada chestiuni din mai multe unghiuri a adus comunismul peste STUPARITUL! Raman la parerea ca unii se imbata si din jumatatea goala a sticlei.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Adi Hodis » 28 Noi 2017, 21:03

Bezna Zorilor scrie: ...
Dar nu luati in seama o tuta care pentru faptul ca incearca sa vada chestiuni din mai multe unghiuri a adus comunismul peste STUPARITUL! Raman la parerea ca unii se imbata si din jumatatea goala a sticlei.

Hm, pai daca l-ai adus ... trebuie sa-l si duci inapoi !. Ca vezi bine ce iritatii a provocat. :)

Pe bune acuma, incearca sa ignori si sa treci peste rautatile de care ... nu am reusit sa scapam de ani de zile. Au plecat unii ... au venit altii. Mult mai putini "razboinici". Daca ar fi ramas toti si tot ce s-a scris de pe la inceputuri, altfel se vedea ... comunismul.
De la un timp ne-am obisnuit si chiar nu merita sa acorzi importanta incat sa-ti strice ziua s-au buna dispozitie.

O seara linistita tuturor !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Bezna Zorilor » 29 Noi 2017, 01:35

Eu am adus o privire din mai multe unghiuri si pentru asta am fost numita fiica de activisti de partid. Ceea ce nu sunt! De cand ma stiu, eu stiu ca nu e bine sa contesti.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Dragos2006 » 29 Noi 2017, 21:24

Sursa răului in apicultura romaneasca este un grup de achizitori de miere care sub umbrela unui mare procesator au practicat barterul cu stuparii . Achizitorii veneau la stupina cu cuburile de F40 si plecau inapoi cu camionul plin cu miere de albastrica. Răul facut de ei este enorm si greu de reparat.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde gica.mosu » 29 Noi 2017, 21:49

Dragos,in primul rand, bini ai revenit printre noi...poate mai reanviem"mortii"... :mrgreen: ...Apoi, pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii ff grave..,daca-i asa, e ff trist ;) P.S-cum putem sa taiem=distrugem raul de la radacina pt a fi si noi in rand cu lumea ...siiii,sa nu ne mai miram(unii)de ce vedem prin supermarketuri :mrgreen: .....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde kiloz » 29 Noi 2017, 22:14

https://youtu.be/qu7wk6ase-o
Poate nu mai tii minte,dar pot sa te uiti, cu ce so laudat seful tau!
Oare ce se vede pe masa?
Dar de treaba asta mai tii minte?
"-Si romanii au locuit in bordee , asta nu inseamna ca in timp nu au avut voie sa treaca in case cu dusumea de lemn pe jos. Nu au mers pe principiul ca lasa ca si parintii nostri au stat in bordee asa ca nici noi nu vom muri .
La fel si cu Dulco , daca de 100 de ani se da zahar la albine asta nu inseamna ca acum siropul din porumb nu este bun la albine. Ca orice produs nou este normal ca sa apara si unele reticiente , eu unul daca nu ma insel dau de 3 ani si nu am avut nici o problema.-"
..cineva a ......"gresit in clipa in care a incercat promovarea unui produs intr-o zona slab reprezentatata in apicultori de forta . A intrat pe un teren minat plin de apicultori care au numai performante teoretice , in practica se cam ascund dupa gard .
In clipa in care vrei sa vinzi o marfa trebuie sa stii care este publicul tinta , pe forumuri in general gasesti categoria hobby si gica-contra. Dulcofruct se adreseaza altei clientele si in nici un caz nu se adreseaza asa-zisilor apicultori de balta care nu dau mierea la procesatori ci doar la taraba ...culmea la acelasi pret..."
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 04 Dec 2017, 23:43

inca un "apicultor" de facebok...

https://www.facebook.com/bogdan.matei.7798/posts/369012700201708

...pute-ti sa intrati sa-i urati cele bune. Eu am intrat !
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2017, 10:04

Bio,fa te rog cum ai postat pe fila 1...nu ta'ti avem FACEBOOK (cont)si nu-l putem accesa =nefiind logati...valabil si pt altii...care postati LINK-uri.... :shock: Multumesc-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 05 Dec 2017, 17:24

Nea' Gica... a sters postarea respectiva.... dar l-am scaldat bine.

In mare ce spunea:
1. sa nu cumpere lumea miere de la apicultorii cu peste 100 de familii ca aceia practica o apicultura bazata pe hraniri cu zahar intr-o veselie.
2. sa nu cumpere lumea miere de la apicultorii certificati la "bio" deoarece si acestia hranesc familiile de albine cu un sirop pe baza de zahar cu aroma de menta care este nedectabil la analize.--

..avea scris multe nenorociri.... se pare a sters postarea respectibva ca nici mie nu-mi mai apare sau poate m-a exclus din vreo optiune a FACEBOK-ului si nu vad decit prietenii lui--naiba stie .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron