Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Moralitatea

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Dec 2017, 03:16

Daca tot se deschid sau se continua subiecte pe tema religiei, a spiritualitatii, a bunei cuviinte, a lucrurilor de acest fel, eu zic sa coboram umpic mai la baza lor.

Stie cineva daca omul este moral sau imoral in aceasta lume si inspre ce tinde?

Faptul ca pun aceasta intrebare nu inseamna ca nu am un raspuns. Dar sunt curioasa ce raspund literatii, mircea, etc.

Cu scuze pentru lipsa interventiilor pe aici. Chestiuni personale ma tin uneori ocupata.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

Moralitatea

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Moralitatea

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2017, 08:54

Moralitatea ...
putem vorbi de ea dacă ne raportăm la un adevăr absolut, altfel, totul este relativ.
Lumea începe să privească deja lucrurile tot mai relativ.
Să luăm de exemplu avortul. Un subiect foarte sensibil.

Unii spun că este o crimă, alți că este ... ca și cum ți-ai tăia unghia la degetul mare de la piciorul drept.

Ca să-ți răspund la întrebare --- în forma lui pură, așa cum vine pe lumea asta, omul este puternic orientat spre imoral.
Mi se pare mie, sau războaiele nu se mai termină. Lăcomia este din ce în ce mai mare. Că, noi ca români, fie suntem exploatați de ruși, fie de americani, fie de corupții noștri.

Dacă așa stau lucrurile, este clar spre ce tinde.

Dar, de undeva, de la Cineva, mai există speranță.
Ce bine că nu suntem lăsați întotdeauna de capul nostru.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde csaa » 03 Dec 2017, 12:00

Bezna Zorilor scrie:....

......

Moral in raport cu ce dogme? Te referi la moralitate crestina, la cea iudaica, .....la moralitatea nazista (de ce nu)?
Ceea ce este moral intr-o epoca poate fi considerat imoral in alta. Ce e considerat moral si perfect acceptabil intr-o parte a lumii este imoral si interzis in alta. Asa ca repet intrebarea: Ce repere dogmatice ai in vedere cand analizezi moralitatea omului?

Partea a doua a intrebarii (inspre ce tindem)....eu cred ca spre implinirea indemnului biblic: Cresteti, inmultiti-va si stapaniti pamantul! Doar ca acum urmeaza sa stapanim planetele..... cred.....sper.
csaa

Mesajde un OM » 03 Dec 2017, 12:40

Ooofff, alte razboaie!
un OM

Mesajde csaa » 03 Dec 2017, 12:46

De ce, bre, razboaie??? Suntem in pauza de la albine si discutam si noi.
Apropos, dumneata ce parere ai in legatura cu subiectul asta?
csaa

Mesajde un OM » 03 Dec 2017, 12:53

Un subiect fara sfarsit...
un OM

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Dec 2017, 14:57

Adogmatic. Adica vreau sa zic ca abia dupa ce definesti ce inseamna moralitatea pentru tine poti raspunde. Asta ar avea legatura mai mult cu constiinta de sine, si nu neaparat cu o dogma. As zice cumva ca lucrurile sunt putin invers decat a scris Cristi mai sus. Moralitatea e un concept inventat, sau asa se spune, care a venit pentru a face ordine in lume, pentru ca omul sa nu mai omoare cu sange rece caprioara, etc. Dar insasi inventia asta...nu ar fi venit daca omul, prin natura lui, nu ar avea in suflet ceva moral, preocuparea pentru frumos, bine, armonie, spirit. Mare parte din actiunile lui sunt imorale (si o alta parte morale), de aceea el tinde catre moralitate intocmai ca inspre mantuire. Moralitatea e ceva flexibil, adica noi ca oameni o ajustam in functie de ce interese avem. Adica poate fi mai mica, mai mare, putem chiar calca pe ea, daca trebuie sa ne atingem scopurile cu orice pret, prin orice mijloace.

Chestiunea cu unghia de la picior nu o stiu, dar pot sa analizez chestiunea din vorbe. Ca la vorbe zic ca am fluenta si succes. :lol:

Sunt o persoana pro-avort. Spun asta pentru ca cei care considera avortul o crima sunt aceia care vad potentialul din acel ovul de a se transforma intr'o fiinta. Ori este reductiv sa cataloghezi ca fiind crima doar judecand din perspectiva asta. In realitate, adevarata crima este sa cresti un copil care nu este dorit sau care este dorit de doar unul din parinti, si aici spun femeia, pentru ca la un nivel subconstient este intiparita ideea ca daca apare un copil, atunci barbatul acela se va induiosa si ii va da ceea ce nu i'a dat de la inceput in relatie. Si majoritatea barbatilor nu au un cuvant de spus la acest lucru, si raman cu copilul si langa femeia respectiva, situatie care nu duce la altceva decat la dezastru si frustrare, pentru ca copilul acela a venit pe lume din ambitia femeii si folosit in scopuri mizere. Un copil nu trebuie sa vina ca sa uneasca doi oameni care de la inceput nu au fost uniti. Un copil trebuie sa fie dorit, iar daca nu este dorit si a venit accidental, trebuie sa fie imediat dorit, adica cei doi sa se afle intr'o relatie de iubire. Doar asa un copil poate fi considerat dumnezeire si harul lui dumnezeu, altfel nu. Un copil poate sa apara cu orice cotaiala, acest lucru nu este harul lui dumnezeu. Traim niste vremuri in care metodele de a nu il face pe o masa nepusa sunt variate, cu toata sensibilitatea la ideea ca altii si'l doresc si nu il pot avea...lucrurile trebuie despartite. Daca cineva nu poate avea ceva, asta nu inseamna ca trebuie sa ai tu, cu riscul de a iti complica viata din motivele enumerate mai sus.

Plus ca crima este crima atunci cand omori ceva care are constiinta. Sau, cel putin, asa cred eu.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

Mesajde csaa » 03 Dec 2017, 15:28

Adogmatic....nu pot cataloga ceva fara a avea puncte de reper.
Hai sa analizam luand ca punct de referinta porunca, general acceptata: SA NU FURI. Desi la unele minoritati e interpretata ca: SA NU FURI DE LA APROAPELE TAU.
csaa

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Dec 2017, 15:48

Omul, de cand a iesit din pestera, face ceea ce face pentru ca simte. Nu pentru ca ceva i'a fost poruncit. Evident, poruncile sunt in concordanta cu natura lui, pentru ca de asta au fost "nascocite", "inventate", pentru ca ceva in sufletul omului este...arhetipal. O dam ca la "dogma" comunista. Se pleaca de la om si se ajunge...tot la om.
Bezna Zorilor

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2017, 16:04

un OM scrie:Un subiect fara sfarsit...

Astea-s subiecte bune. Că la capitolul rase de albine, imediat pune sfârșit când ne păruim.
Aici reușim să ne păruim, fără să ne omorâm.
Fiecare e mai încredințat că are dreptate.

P.S. Benza, o să vin și cu un răspuns, dar azi e ziua de mea de lucru, așa că ... încă mai lucrez la predică. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Shrek » 03 Dec 2017, 16:56

Bezna Zorilor scrie:
Sunt o persoana pro-avort. .......... In realitate, adevarata crima este sa cresti un copil care nu este dorit sau care este dorit de doar unul din parinti, .........

Plus ca crima este crima atunci cand omori ceva care are constiinta. Sau, cel putin, asa cred eu.

Vorbe grele spuse intr-un moment de rătăcire ori după ce ti s-a refuzat dreptul la dragoste. Ma refer la dragoste si nu la sex. Altfel nu pot sa inteleg atitudinea ta plina de ura la adresa unor suflete nevinovate, care , trebuie sa înțelegi ca ele au fost dorite de cineva ( poate însusi Creatorul) si nu se poate spune ca au aparut din "greseala". In plus de asta , după " logica" ta ar trebui pusi la zid si executați, toți cei care infiaza copii sau, mai nou, cei care cresc si educa copiii in sistem " asistenți maternali". Ca doar acei copii nu sunt tocmai doriti de părinți. Avortul este vazut ca o metoda de contracepție, barbara zic eu. Exista o multitudine de metode contraceptive care nu implica suprimarea unei vieți, fie ea si doar in stadiul de embrion. Nimeni nu poate spune cu certitudine momentul in care apare constiinta umană.Zic io!
Shrek

Mesajde un OM » 03 Dec 2017, 17:30

Hmmm...avortul. Sa fiii o persoana pro-avort, plus ca faci trafic cu dulceata si vin. Din cate stiu, nu prea multe, vinul nobil si dulcetile bune sunt din fructe ... si altoite. Ori altoiul, la baza este un conglomerat de mai multe celule atasate unei gazde ce va suporta, de multe ori fara voia ei, roadele bogate ale unei(posibile) recolte viitoare. Omul este unirea mai putinelor celule, doar doua. Ca vine din patima, viol, potriveala,dragoste asta e alta mancare de peste, dar se loveste fix pe moralitate.
un OM

Mesajde mircea » 03 Dec 2017, 18:42

Plina lumea de moralisti gaunosi care dezinfecteaza cu acid sulfuric dupa ce a cazut o musca in pahar.
Se comenteaza avortul din punctul de vedere al femeii, dar se ignora total cealalta parte, de parca copii se fac in palma.
De crocodilul iresponsabil nu pomeneste nimeni nimic ? Sau asta este exonerat de orice si totul cade in carca femeii?
Sau daca se comenteaza...se comenteaza violul....cum vad ca se aminteste in mesajul de mai sus.
Maine , poimaine...aflam poate ca pastrarea unei sarcini este justificata, prin justificarea violului .

Shrek vad ca iar faci comentarii neavenite, transformand gandurile tale in faptele altora .
@un OM....esti doar @un om mic , dar mic de tot, daca aduci cu seninatate violul in discutie.

.............................

O sa particip si eu la discutii, daca voi fi in stare sa scriu ceva....dar m-as axa mai mult pe caracter, moralitatea fiind la urma urmei determinata de acesta, in cea mai mare masura.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Mesajde un OM » 03 Dec 2017, 18:58

Faptul ca sunt un om mai mic, mai mare, nu las la aprecierea dumitale.Ca exista copii nascuti ca urmare a unui viol, iar nu ma intereseaza parerea chiar si a domniei tale, dar exista. Ca nu mi-as dori, asta este parerea sincera.
un OM

Mesajde csaa » 03 Dec 2017, 19:21

Ca sa revenim la discutie: Hai sa definim MORALITATEA pentru a vedea cat de morali suntem. Domnisoara sper ca nu vreti sa analizam moralul in afara oricarei definitii.
csaa

Mesajde yuonyuon » 03 Dec 2017, 20:44

Bezna Zorilor scrie:Daca tot se deschid sau se continua subiecte pe tema religiei, a spiritualitatii, a bunei cuviinte, a lucrurilor de acest fel, eu zic sa coboram umpic mai la baza lor.

Faptul ca pun aceasta intrebare nu inseamna ca nu am un raspuns. Dar sunt curioasa ce raspund literatii, mircea, etc.

Cu scuze pentru lipsa interventiilor pe aici. Chestiuni personale ma tin uneori ocupata.
tinde spre ce a fost creat sa tinda .lacomie ,egoism, incapatanare, dusmanie, invidie etc trasaturi care ne-a asigurat noua supravetuirea in periodele "grele" . in prezent ne bazam pe orgoliu, lacomie si inteligenta pentru a supravituii. daca unii nu isi dau seama ca trasaturile aceste sunt in ADN ul fiecaruia si is lafel de reale ca si ochii din cap , problema e ca nu au avut mediu ca sa si le exprime. moralitatea este echivalentul legislatiei din ziua de azi si gura lumii. nimic mai complex , ne place sa visam dar ........realitatea e mai frumoasa chiar daca e urata .
yuonyuon

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE