Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Moralitatea

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Dec 2017, 23:23

Shrek, de ce nu citesti mataluta de mai multe ori un text pana il intelegi? Culmea e ca am parte de iubire si nu doar de cotaiala, dar tu vrei neaparat sa iti demonstrez. Am scris mai sus si nu ma dezic, faptul ca unii nu pot face copii nu inseamna ca altii, pentru compensare universala, trebuie sa ii accepte pe aceia veniti din orgoliul uneia din parti. Tocmai ca exista, dumnezeu stie, multe metode in ziua de azi ca sa nu te impuiezi ca la satra. Iar copilul nu trebuie sa vina ca urmare a unor scopuri mizere ale uneia din parti, el nu trebuie sa uneasca doi oameni daca ei nu au fost deja uniti, si amandoi trebuie sa aiba ceva de spus. Am deschis subiectul asta pentru ca cineva l'a adus in discutie. Sunt pro-avort in aceste conditii, si nu asa doar ca sa ma declar...feminista. Sa faci un copil in aceste conditii si sa te certi pe el sau pe marginea lui si unul din parinti sa ii reproseze o viata celuilalt ca l'a facut prea devreme sau ca nu trebuia sa il faca...si ca din cauza acelui copil parintii fac efortul de a sta impreuna cand de fapt nu se iubesc...este un dezastru. Da, in aceste conditii sunt pro-avort, tocmai pentru ca la capatul celalalt sunt o idealista. De fapt femeile care raman insarcinate in ziua de azi fara sa il intrebe si pe darlaul ala daca si'l doreste...ori sunt foarte penale, ori sunt foarte proaste. Ba am auzit'o pe una ca vrea sa faca copil cu nu stiu cine doar pentru ca i se pare ca e material bun, dar ca copilul ar vrea sa il creasca singura. Este...cu adevarat trist. Eu stiam ca donatorul de sperma trebuie platit.

Dincolo de cuvintele sensibile despre fructe, dulceturi si altoire, realitatea este ca majoritatea oamenilor, toata viata lor sunt macinati de intrebarile "ce ar fi fost daca", de regrete, frustrari si suferinta...din cauza ca subiectul nu a fost discutat, din cauza ca oamenii nu s'au iubit, din cauza ca s'au cotait si a aterizat aia cu burta mare la usa la soacra'sa.

Da, este un subiect sensibil. Si totusi...

Imi pare rau sa aflu ca unii oameni vad doar partea rea din om si considera ca partea buna este doar urmarea cu strictete a regulilor si poruncilor. Daca omul nu ar fi alcatuit din ambele fetze ale monedei, atunci nu ar mai exista preocuparea asta pentru frumos si armonie...prin care vrem sa ne mantuim cu totii. CAND MANGAI UN ANIMAL PE BOT SI TE UITI IN OCHII LUI SI SIMTI EMOTIA AIA PRIMARA...UITAND PENTRU O CLIPA DE TOATA MIZERIA NOASTRA UMANA...ESTE PENTRU CA ASA SCRIE IN SCRIPTURI...SAU OARE PENTRU CA ESTI CONSTRUIT SI ASA?
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 03 Dec 2017, 23:46, modificat 1 dată în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2017, 23:33

Cine m-a pus sa dau exemplul cu avortul?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Moralitatea

Mesajde Shrek » 03 Dec 2017, 23:47

Desi tu si adminu' ma acuzati de superficialitate ori de " postari neavenite" ca urmare a trăirilor mele , situația este inversa. Cel putin in cazul tau. Atitudinea mea anti avort este legat de dreptul la viata al oricarei ființe umane. Un drept sfânt pe care , cel putin din umilul meu punct de vedere, il poate " anula" doar Dumnezeu. Dar Creatorul a decis atunci când a facut lumea ca, in anumite conditii, femeia se poate substitui Lui. Adică ea, jucând rolu primordial de aducatoare de viata, sa decidă cu de la sine putere, cine are dreptul sa trăiască si cine nu. Nu cred ca este moral! Cam asta este motivul pentru care nu sunt de acord cu instigarea la crimă care este avortul.
O saptamana linistita sa aveti cu toții!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Moralitatea

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Dec 2017, 23:57

Daca ma acuzi de instigare la crima...apai ce rost are sa mai discutam, mai Shrek? Deci eu inteleg de la tine ca una care ramane gravida in scopul parsiv de a isi tine barbatul langa ea sau pur si simplu din egoismul de a avea un copil pe care vrea sa il creasca singura (sunt si cazuri de astea)...e ceva dumnezeiesc? Eu am scapat firul discutiei, nu cred ca e de la bautura.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde octavianpopescu » 04 Dec 2017, 00:50

Bezna Zorilor scrie:Daca ma acuzi de instigare la crima...apai ce rost are sa mai discutam, mai Shrek? Deci eu inteleg de la tine ca una care ramane gravida in scopul parsiv de a isi tine barbatul langa ea sau pur si simplu din egoismul de a avea un copil pe care vrea sa il creasca singura (sunt si cazuri de astea)...e ceva dumnezeiesc? Eu am scapat firul discutiei, nu cred ca e de la bautura.

Indiferent de motiv,un copil(din momentul in care i-a fiinta in burtica) este ceva dumnezeiesc...insasi viata este dumnezeiasca...ca vreti sau nu sa recunoasteti.chiar daca motivul ar fi unul diabolic,ceea ce se intampla acolo,ascuns de ochii nostrii,in burtica este ceva fenomenal,dumnezeiesc.dupa parerea mea,cel mai frumos,pur,adevarat lucru ce se poate intampla vreodata pe pamantul asta.
Ideea e ca am ajuns sa ne mintim singuri,si mai grav de atat si credem ce ne mintim:moralitatea a fost inventata,Biblia a fost inventata,Isus a fost inventat,suntem doar niste maimute evoluate,etc...si cand colo exista atat de multe dovezi care sustin moraliatea,Biblia,creationismul...dar nu ne intereseaza,noi nu cautam sa descoperim adevarul,ci suntem numai ochi si urechi la minciuna.de Nicolae Stainhard nici nu am auzit dar stim ce a mai facut Zavoreanca.
Si suntem capabili sa discutam apoi despre moralitate.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Moralitatea

Mesajde Ioan Guist » 04 Dec 2017, 08:38

Moralitatea. Sa-mi musc una 'n mecla da asta-i grea de tot. As incepe cu intrebarea "ati citit Biblia?" Da nu pot ca orice aluzie la ceea ce ne "amprenteaza" de 3-4 mi de ani, orice punere in fraza ce duce catre scrierile si filozofia Crestina e motiv de pus pe rug. :lol:

Cum putem vorbi despre ceea ce suntem , despre ceea ce ne cracaterizeaza ca societate fara sa citim abc-ul moralei? Temelia si baza societatii mult hulite astazi este pe drumul ce duce la lada de gunoi. Ca ne apucam sa invartim concepte si sa scoatem esente filozofice nu n eopreste nimeni.Ca particularizam si individualizam nu e rau...da nu e nici universal valabil.Aruncati morala Crestina la gunoi si ne intoarcem in pestera.

Importanta vietii? Conteaza oare momentul, circumstantele "uneltele" in aparitia unui embrion? Puneti acest embrion de unul singur pe Alfa Centaurii. si vedeti acolo valoarea lui.Despre avort nu vorbesc decat cei ce au scapat de avort.Interesant e ca vorbim despre dragoste si importanta vietii insa si doar discutia despre desfiintarea (uciderea -intreruperea) unui embrion este ura pura.
Avem doua discutii ce nu au nimic una cu alta. Viata versus moarte si oportunitate versus inoportun. Cand vorbim despre viata nu putem amesteca nicidecum timpul si circumstantele. Viata vine si razbeste in timp de furtuna, pe ninsoare, pe foamete, pe ciume pe timp de razboi, pe nepusa masa, pe durere, pe chin, pe tipete si pe lacrimi. Ca sa scapam d etoate astea, trebuie sa punem conceptia si aparitia vietii in cadrul normelor si legilor strict umane. Sa vina un membru al societatii nou ,doar in urmatoarele conditii:
1 Ziua
2 pe soare si senin
3 dupa ce membrii societati , absolut toti si fara ca cineva din cei 7 miliarde sa se eschive sa fie de acord,Sa zica DA de trei ori fiecrae.
4 sa fie intrebat embrionul daca el considera ca fiind oportun.
5 etc etc
Viata si aparitia ei nu tine cont nici macar de discutia asta de acilea.Ce putem face noi ? Imediat ce vedem ca exista viata, sa o protejam. Cu pretul vietii !!
Morala taman de aici pleaca. De la viata si sustinerea vietii.NU am vazut cenusa si cadavru ...moral! De asemenea nu am vazut natura morala si nici macar un animal moral.

Lipsa moralei insa este ....cenusa , cadavru, animal...NuOm....neom
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moralitatea

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2017, 09:07

@Bezna Zorilor,
ți-am rămas dator cu un răspuns ...

Eu cred că în esență moralitatea este mai mult decât ceva inventat. Inventată e această moralitate relativă care se schimbă în decursul anilor, odată cu schimbarea felului de a gândi al oamenilor.
Eu cred că moralitatea este ceva ce ni s-a dat. Aici ne întoarcem iar la Biblie.
De ce e importantă Biblia? Găsesc în ea un lucru foarte interesant. Când oamenii își fac legi, le fac după bunul lor plac. În Biblie sunt multe porunci/legi, care nu sunt pe placul omului. Deci e clar, Biblia nu are ca sursă invenția omului, pt că omul nu ar da așa ceva.
De aceea iau Biblia ca normă pentru moralitate.
Dacă aici nu putem să cădem de acord, atunci eu nu mai am ce să zic despre moralitate.

În consecință, Biblia consideră că viața începe înainte de naștere.
Psalmul 139:16  Când nu eram decât un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau; şi în cartea Ta erau scrise toate zilele cari-mi erau rânduite, mai înainte de a fi fost vreuna din ele.
Adică Dumnezeu se raportează la noi și ne consideră ființe încă înainte de naștere.

Dacă ar fi să mă iau după principiul tău călăuzitor conform căruia, dacă copilul nenăscut nu are conștiință, atunci îl putem elimina.
Asta înseamnă că îl pot elimina oricând înainte de naștere. :?

În toată discuția despre avort, prea puțini se ridică să apere dreptul copilului.
Vorba lui Guist, toți cei care sunt pro avort sunt în viață :oops:


În esență, avortul arată forma cea mai pură de egoism.
Știu veți veni cu violul, boli, sărăcie etc.
Cele mai multe avorturi se fac din egoism.

Iar când vorbim de egoism, nu mai vorbim de moralitate.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Moralitatea

Mesajde mircea » 04 Dec 2017, 10:43

Morala , etica si caracter .
Morala nu poate exista in lipsa religiei , mai precis in lipsa unei credinte , pentru ca atunci se numeste etica si tine de laic. Chiar si asa cele doua se intrepatrund si nimeni nu poate delimita o granita concreta. Atat morala cat si etica sunt intr-o permanenta evolutie si au ca obiectiv victoria binelui asupra raului. Caracterul este ceea ce avem ca indivizi ( loialitate, sinceritate, generozitate, iubire sau inversul acestora ), pe care se muleaza disponibilitatea de a fi morali - etici , imorali , etc .

Un om....un caracter....o atitudine fata de alti oameni.
Exista si reversul...atitudinea societatii, grupurilor , fata de individ.
Si din nou ne intoarcem la om .
..........................

Eu nu sunt moral (poate cu vagi urme de moralitate si cateva principii etice) si nici nu sterg paharul cu sulfuric.
De aceea imi permit sa spun si sa fac orice cred ca este bine.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moralitatea

Mesajde Ioan Guist » 04 Dec 2017, 11:32

mircea scrie:De aceea imi permit sa spun si sa fac orice cred ca este bine.


Ca-ti permiti sa faci ce crezi tu ca e bine , sa spui tu ce crezi , este tocmai cumulul de cutume, legi, adevaruri, reguli si axiome perpetuate de locul unde ne ducem traiul. Cineva candva au facut o lista cu astea si suntem mai mult sau mai putin , produsul acestor reguli morale.Gandirea actiunile si filozofia locului sunt "matricia" in care convietuim.
Morala sau etica din papua noua guinee de ex sau sharia din islam nu sunt pe ...ceea ce crezi tu sau cred eu ca fiind bine.

Dezbaterile si scanteile actuale din societate (aia globalizata) taman pe astea sunt.Ramanem la morala Iudeo-Crestina sau concepem alta.Conceperea altor reguli morale inseamna si plecarea de la o filozofie spirituala.Religie noua adica. De aici ...discutiile interminabile.Interminabile fiinca nu se pleaca de la un adevar solid, imbatabil.Daca nu ai baza de plecare in discutie, totul absolu totul e relativ.adevarul meu nu e adevarul Beznei si adevarul lui Cristi V nu e adevarul meu sau al tau.Si nu suntem pe pamant decat cateva miliarde. :lol: Fiecare cu adevarul lui.

Trebuie plecat de la 1+1 =2 si de la Hristos = Adevarul. Daca astea sunt batute'n cuie...restul se filtreaza prin ele.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moralitatea

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2017, 11:37

mircea scrie:Atat morala cat si etica sunt intr-o permanenta evolutie si au ca obiectiv victoria binelui asupra raului

Aici, creștinismul spune că nu există o evoluție. Adică lucrurile sunt fixate ca normă, omul tot tinde să le împlinească.
Față de ceea ce Biblia spunea cu mii de ani în urmă, nu văd spre ce am mai evolua. Poate doar să cunoaște mai bine ce s-a scris cu anii în urmă.
Iertați-mă că mereu revin la Biblie, dar chiar nu am de ales.

mircea scrie:De aceea imi permit sa spun si sa fac orice cred ca este bine.

Bine pentru cine?

De cele mai multe ori alegem binele nostru, în detrimentul binelui celuilalt.
Să dau un exemplu de care m-am lovit.
Luna iunie, pe final. Peste 1 săptămână începe culesul la FS.
Mă uit în stupi și văd păduchi. Îmi dau seama că treaba e serioasă.
Când am realizat asta nu prea se știa de oxalic/formic.
Știam doar de VF.
Să dau sau nu cu VF când culesul începe într-o săptămână?
Pentru mine, bine-ar fi să dau.
Pentru cine mănâncă mierea de la mine, bine-ar fi să nu dau.

Pentru mine e simplu ce am de făcut.
Asta tot Biblia mă învață.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Moralitatea

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2017, 11:59

Daca realitatea si moralitatea voastra reprezinta biblia , normal ca o sa legati totul de religie. Bezno oameni spirituali sunt obierctivi sau subiectivi ?
Da domnule IG 1+1 = 2 , dar mai departe nu mai sunt sigur ca sunt deacord , deci baza nu e buna pentru toata lumea . Si asa din cele 7 miliarde doar 2 sunt crestine si dintre alea foarte putini ortodoxi.o minoritate ....in schimb matematica. stiinta sunt chestii reale(baza) pe care le aplicam si in apicultura.

Moralitatea pentru mine este "ce tie nu iti place altuia nu i face" mai simplu de atat nu se poate , nu trebuie sa caut prin carti sa aflu, orice om cu capul pe umeri stie asta in sinea lui.

PS: astept lovituri la gioale ca sunt mai putin crestin ca voi.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Moralitatea

Mesajde Balian » 04 Dec 2017, 12:21

yuonyuon scrie:Moralitatea pentru mine este "ce tie nu iti place altuia nu i face" mai simplu de atat nu se poate , nu trebuie sa caut prin carti sa aflu, orice om cu capul pe umeri stie asta in sinea lui.
PS: astept lovituri la gioale ca sunt mai putin crestin ca voi.

Cred că punctul de sosire este același:
"ce tie nu iti place altuia nu i face" = "Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a"
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Moralitatea

Mesajde yuonyuon » 04 Dec 2017, 12:41

Balian scrie:
yuonyuon scrie:Moralitatea pentru mine este "ce tie nu iti place altuia nu i face" mai simplu de atat nu se poate , nu trebuie sa caut prin carti sa aflu, orice om cu capul pe umeri stie asta in sinea lui.
PS: astept lovituri la gioale ca sunt mai putin crestin ca voi.

Cred că punctul de sosire este același:
"ce tie nu iti place altuia nu i face" = "Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a"
teoria e buna ,practica ne omoara desi avem cartea in mana. de multe ori sa dovedit ca religia a avut intentiii bune dar urmarile au fost catastrofale. si cu toate ca o parte din adevar este scris ,la final ne da cu minus.pentru mine nu este o baza viabila.

per total daca un lucru nu da roade insemna ca nu e facut bine . trebuie actualizat ca sa zic asa . lafel ca si moralitatea in ziua de azi e o forma primitiva , mai avem de lucrat la ia . primul lucru ar fi sa gandim obiectiv in interes comun . si sa lasam orgoliile si incercarile continuie de a converti .cum o persoana iese din zona de confort al unui anturaj cum sar toti sa il traga inapoi iar daca nu reusesc il elimina "moral" . religia asta face desii nu scrie negru pe alb.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Moralitatea

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2017, 13:07

Balian scrie:
yuonyuon scrie:Cred că punctul de sosire este același:
"ce tie nu iti place altuia nu i face" = "Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a"

Par la fel dar in esenta sunt putin diferite.
Proverbul crestin merge spre ceva pozitiv, spre actiune. Celălalt e mai restrictiv.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Moralitatea

Mesajde Balian » 04 Dec 2017, 13:11

Nu sunt religios în sensul clasic al cuvântului, dar recunosc importanța religiilor de orice fel. Oricum vrem să ne îndreptăm spre preagmatism, nu putem să nu observăm, că și în zilele noastre foarte mulți oameni sunt coordonați de religii. Să ne uităm numai ce se întâmplă în lume și în jurul nostru.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Moralitatea

Mesajde Ioan Guist » 04 Dec 2017, 14:56

Uite , incerc o definie a termenilor. Poate incomplecta si probabil neacoperitoare.

Morala =norme, cutume, legi de sorginte spirituala, vizeaza cu precadere zona relatiilor interumane pe toate zonele.De regula implica si nostiunea de sacrificiu in relatie. Las de la mine pentru binele celuilalt.
Etica= norme cutume de regula pragmatice si legislative, acopera zona materiala . Nu iau spaga...nu dau tzeapa. :D
Corect= aritmetica ,legislatia in relationarile umane.Corect poate fi si imoral sau lipsit de etica.Este corect sa intorc o palma cu aceiasi forta cand o primesc. :lol:
Just =Poate fi incorect, neetic si imoral.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori