Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Moralitatea

Mesajde Bambucha » 03 Ian 2018, 18:59

cornelioandanciu scrie: "Si cetatile Sodomei si Gomorei osandindu-le la nimicire,le-a prefacut in cenusa, dandu-le ca o pilda NELEGIUITILOR DIN VIITOR .""


Okay, NELEGIUITILOR DIN VIITOR... este bine sa ai o identitate din trecut pentru a putea trai in prezent pentru viitor, dar oare nu cumva oportunismul acestei moralitati si ipocrizia ne conduc exact pe acelasi drum al pierzaniei? Nu cumva ne plac pretextele, scuzele pentru a ne ascunde dupa deget? Daca etica, sau estetica eticii daca vrei, inseamna mai mult? Putem atinge noi doar prin pilde puritatea absoluta a unui copil de 3 ani?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde Bambucha » 03 Ian 2018, 19:38

Uite, eu nu cred ca poti sa atingi starea alfa doar retragandu-te in munti, si iar nu cred ca izolarea totala iti asigura mantuirea. Din contra numai lupta cu taurul, adica tavalugul maxim de noroi, te face mai pur. Bine-nteles daca capeti intelepciunea cum sa-l invingi ;)

Cat despre preoti, parca era o vorba populara... daca ma uit bine este o intreaga ciorba de la budha, alah si Dumnezeu toti afirma ca au dreptate. Un fel de televiziuni care nu sunt amendate de CNA. Si rezultatul social unul sta in cap si viseaza kamasutre, altul se detoneaza pentru placerea eterna, si ultimul sta cu tuica-n birt si-si face cruce! Ce sa inteleaga un tanar care sta pe FB si pe tinder... in ziua de azi visavis de morala biblica?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde Bambucha » 03 Ian 2018, 20:24

Chiar crezi ca se apropie, mizantropi fiind?
Eu cred ca o prostituata, care-si hraneste copilul din flori, este mult mai aproape de divinitate fata de cel ce se retrage pustnic in munti.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde Bambucha » 03 Ian 2018, 20:50

Ma gandesc ca tuturor ni s-a intamplat macar o data in viata sa ne intalnim cu o persoana (indiferent de sex, religie, meserie, varsta...) , care prin felul de a fi, de a zambi, de a straluci, de a radia prin toti porii pielii bunatate, ne-a transpus intr-o stare sufleteasca de pace, liniste si bucurie, astfel de persoane ne-au facut pur si simplu mai buni, pot sa-i denumesc daca nu te superi, adevarati preoti Dumnezeiesti.

Si sa ma intorc la esenta topicului, este moral oare sa judecam ceva care ni se pare imoral dincolo de etica? Sunt legi care din punct de vedere moral nu se pot transforma/imbunatati niciodata? Desigur dupa voia Domnului.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Moralitatea

Mesajde ignatov andrei » 03 Ian 2018, 20:59

Bambucha scrie: alah si Dumnezeu toti afirma ca au dreptate. Ce sa inteleaga un tanar care sta pe FB si pe tinder... in ziua de azi visavis de morala biblica?


Da, chiar asa, ce sa inteleaga...?!?
Atat timp cat vom folosi "Alah" si "Dumnezeu", ca fiind doua entitati diferite...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Moralitatea

Mesajde mircea » 04 Ian 2018, 02:05

Shrek scrie: La limite ori la inspirație?

Shrek
Era vorba despre misoginismul romanilor, care vad ca transpira si pe aici .
Daca in discutia noastra nu scoatem femeia de pe trotuar, unde ne-o inchipuim acum si nu o aducem acolo unde ii este locul, adica la aceiasi masa sau brat la brat cu barbatul, atunci vorbim povesti degeaba .

Iar despre misoginism , o spune celalalt depresiv genial ( ce-i drept devenit depresiv la batranete si mai putin genial ca primul) , adica Octavian Paler....cica un popor care nu a fost in stare sa astearna pe hartie macar o singura poveste inaltatoare de dragoste, nu poate fi decat un popor misogin.

Daca stam bine si ne gandim chiar asa este, cum spune genialul , pentru ca de la scrisorile de dragoste ale lui Eminescu , catre draga de Veronica , pana la Stefan Gheorgidiu si Ela din Ultima noapte.... tot niste usuratice ni se dezvaluie in scris......

Ori in cazul asta, despre ce morala poate fi vorba, cand insasi abordarea discutiei este una imorala si umbrita de misoginism ?



.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 04 Ian 2018, 10:46

Gib Mihaescu -Dona Alba, ilustreaza si caracterul barbatului... :)
Iar Maitrey este o poveste de dragoste frumoasa. Sau... Talida. Exista si povesti frumoase.
Remarcabil totusi, nu imi amintesc vreunul care sa aiba personaje inaltatoare provenite din "mocirla" societatii precum cea din Crima si pedeapsa sau Dama cu camelii.
Mircea... te vad criticand romanitatea? :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moralitatea

Mesajde ignatov andrei » 04 Ian 2018, 21:43

CELOR ce mi-ati acordat "numele" de "RUSNAC", va intreb:
- a cui e DELTA...?!?
- al cui e bratul CHILIA....?!?
Oameni buni, vine... sau nu... dupa 100 de ani... UNIREA...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Moralitatea

Mesajde ignatov andrei » 04 Ian 2018, 21:47

Mircea_63 scrie:Mircea... te vad criticand romanitatea? :?


Mircea_63, cred ca, romani sunt toti cei ce sunt "REGATEI"...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 04 Ian 2018, 22:18

Prin partile noastre se spune "regateni" si face referire la cei din vechiul Regat al Romaniei de dinainte de Marea Unire, daca la asta te referi.

In schimb nu pricep de nicio culoare ce are a face Delta cu discutia anterioara, insa vad o similitudine cu Har-Cov. In Delta sunt multi lipoveni vorbitori de limba rusa. In Har-Cov sunt unguri. A cui este Har-Cov?

Roman este cel ce se considera roman. Tu ai spus sau lasat sa se inteleaga deseori ca nu te consideri roman, ci rus. Iar cei care ti-au spus "rusnac", au folosit termenul ca alint. Daca erai turc, ziceau ca esti turcaleț sau sarb, sarbovete...

Ai ocazia de a-i contrazice si a spune ca esti roman, daca iti doresti.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moralitatea

Mesajde modigliani » 05 Ian 2018, 00:31

Mircea_63 scrie:Prin partile noastre se spune "regateni" si face referire la cei din vechiul Regat al Romaniei de dinainte de Marea Unire, daca la asta te referi.

In schimb nu pricep de nicio culoare ce are a face Delta cu discutia anterioara, insa vad o similitudine cu Har-Cov. In Delta sunt multi lipoveni vorbitori de limba rusa. In Har-Cov sunt unguri. A cui este Har-Cov?

Roman este cel ce se considera roman. Tu ai spus sau lasat sa se inteleaga deseori ca nu te consideri roman, ci rus. Iar cei care ti-au spus "rusnac", au folosit termenul ca alint. Daca erai turc, ziceau ca esti turcaleț sau sarb, sarbovete...

Ai ocazia de a-i contrazice si a spune ca esti roman, daca iti doresti.


Wow, wow, wow, ..... usurel baieti ! Si hai sa ..... FIM MORALI !!! ( In continuare po' sa va scriu de pe pozitia unui regatean ? )

Perfect adevarat ca linioara aia rosie ce ne arata noua ca "pana acilea e curtea cu nebuni " de pe harta e in nordul deltei, insa care regatean sau roman se incumeta sa afirme ca pe stramosu' lui l-a durut macar un floc din c*r de soarta acelori taramuri ?
Ok, sudul deltei plin de vestigii daco-romane, dar apoi "piua" fo niscaiva secole! Pana au pus geana pe GURILE DELTEI ( mai exact pe bratul Sulina - in greaca = varsare - ) initial grecii, apoi imperiul otoman, de la care au luat-o in administrare englezii.
Pe romani i-a durut fix in c*r de "pustietatea" si de stufarisul deltei.

Abia cand ticnitul ala de tar sovietic i-a urgisit pe staroveri au aparut primii locuitori ai deltei. Saracii ..... unde dracului sa se ascunda ..... si bine, si sa nu deranjeze pe nimeni? In delta, na !
Si ce dracului sa faca sa castige si ei o paine? Au INVATAT pescuitul si vanatoarea si au cazut la pace cu otomanu' sa aiba grija de zona respectiva ! Pentru ca , baaaaa, ei n-au venit aici pescari. Au venit - tine-ti-va bine - ....... APICULTORI si prelucratori de lemn de tei !
De-aici si una dintre etimologiile denumirii lor . Vine de la rusescul LIPA VENII, despre care se stie ca s-ar traduce ca "Tamplar-prelucrator-dulgher in tei".
Whatever, mergem mai departe si ii intalnim peste fo suta- sutacinzeci de ani in slujba Imperiului Britanic ce controla intrarea principala comercial-navala in Europa. Unde dracu era romanul atunci din Marea Neagra si pana in Tulcea ? Era ..... pe pizda ma-sii. Eventual la o rachie cu baietii ..... Si tot staroverii au avut de trecut prin toate. ( in fine, as putea aici aduce nu unul, ci zeci de 'romane" despre cum si cat de greu au trait oamenii astia p-acolo . Si inca nu le este usor ).

Dar sa revin : Da, sunt regatean , adoptat cu drag de catre comunitatea lipoveneasca din delta. O fii la noi in curte, ..... dar va spun cu mana pe inima, ..... E A LOR !!!
Cand vreti sa extrapolam va sunt la dispozitie cu tot ce stiu si cu informatie - zic eu - suficient de pertinenta.
Diferenta dintre ignoranta si indiferenta ?
Nu stiu si nu ma intereseaza .....
Avatar utilizator
modigliani
 
Mesaje: 348
Membru din: 19 Aug 2017, 12:39
Localitate: Atlantida de Sus.....

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 11 Ian 2018, 16:48

Discutiile despre moralitate s-au cantonat la maruntisuri. Tras cu ochiul pe gaura cheii, cine cu cine o face, pe care orificiu si cui a cerut voie sau altele gen a mea e mai mare, eu sunt mai moral deoarece am fost nascut purtator de chestii faloase si... desigur, a fost alegerea mea, la fel cum religia mea este cea mai morala si este singura corecta si adevarata, iar asta ma indreptateste sa stabilesc ce ar trebui sau n-ar trebui sa faca semenii mei cu trupul lor (sarcina e parte din trupul femeii) si cum anume sa gandeasca si in ce sa creada.
Simtul proprietatii asemanator copiilor "eu am fost primul, biț", are in mod evident, ceva infantil. Pamantul intreg este al urmasilor nostri, iar noi avem obligatia sa avem grija de el.

Probleme adevarate de morala se nasc, iar unele vechi devin desuete!
Omenirea are acum o situatie inedita: adaptarea si-a pierdut mult din filtre. Sita nu mai cerne. In schimb suntem din ce in ce mai capabili sa evoluam asistat, adica sa umblam la setarile din codul genetic.

Am deschis candva un topic Evolutia s-a oprit - cred ca se numea.
Vechea moralitate nu se desfiinteaza complet, dar unele aspecte vor deveni anacronice, iar noua moralitate va fi legata de ce are sau nu voie sa faca genetica.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moralitatea

Mesajde peterneamt » 12 Ian 2018, 16:51

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 14 Ian 2018, 19:36

Care e rostul si scopul moralitatii?
A fi moral inseamna sa respecti niste reguli, niste principii. Ce au acestea in comun?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moralitatea

Mesajde mircea » 19 Ian 2018, 12:29

Mircea_63 scrie:Care e rostul si scopul moralitatii?
A fi moral inseamna sa respecti niste reguli, niste principii. Ce au acestea in comun?

Nu ti-ai dat seama ?
Avem la noi manualul (Biblia), cand este nevoie deschidem la pagina cu regula care se aplica la situatia data......iar de restul aducem femeie la judecata , pentru a umple golul ramas . Eu asta am inteles din toata discutia .

Marea problema apare cand regula este inlocuita, justificata, explicata prin prisma pacatului primordial, iar in mintea noastra Eva imprumuta chipul sarpelui, desi sarpele este un personaj distinct in poveste. De vreo doua mii de ani se tot intampla.....

Dar despre moralitatea (relatiile interumane) de pe forum nu discutam ?.....ar fi interesant, dat fiind faptul ca aici suntem intr-o lume a barbatilor .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moralitatea

Mesajde Mircea_63 » 19 Ian 2018, 13:23

Adica... insinuezi ca pana la aparitia Bibliei, oamenii erau imorali? :?
Sau oamenii care nu stiau nimic despre existenta ei, nu aveau principii? Cainii nu ranesc o catea si nici puii sau catelandrii. Si asta o fac instinctual! Omul are nevoie de reguli. Putem spune ca ne sunt superiori? :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


cron