Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lupta de clasa

Mesajde peterneamt » 29 Dec 2017, 16:36

:D
peterneamt

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde ignatov andrei » 29 Dec 2017, 19:18

mircea scrie:...................................................
Stii ce este ciudat ?...ca unii considera ca poporul asta nu este tolerant si ca ar fi oarecum rasist .
Vorbeam cu un lipovean rus, om cu ceva glagorie la cap . Stii cum sunt astia ?....simt ruseste, traiesc ruseste, respira ruseste.
Cica era printr-o tara baltica si a fost intrebat cum este in Romania .
Raspunsul lui a fost.....Raiul pe pamant.....nu exista popor pe tot pamantul asta mai tolerant ca romanii .

Daca mai e si din Mila 23 si poarta numele Valodea sau Sidor...
ignatov andrei

Mesajde cornelioandanciu » 29 Dec 2017, 20:44

Oameni grozavi, pe Chilia i-am cunoscut si eu, chiar exista un subofiter pe care-l chema Sidor, era un baiat de treaba. Apoi era o batranica tare cumsecade, ne aducea bomboane si tot felul de dulciuri din URSS, unde trecea cam de doua ori pe luna la neamurile ei. Apoi cand nemernicii de la pichet ne furau din portii, acei oameni, lipovenii, ne dadeau atata peste ca il aduceam la pichet cu foaia de cort. De mila le dadeam si nemernicilor cate o coada de peste. Nu ma intrebati cine erau nemernicii. Apoi mi-l amintesc pe nea Chirila, care ne spunea : ""Duc Tulcea, tund,' napoi pe urma ! "" :) Era tare simpatic."Imi placeau cantecele lor pe care le cantau la nunti, femeile cantau pe mai multe voci, era ceva de nespus cat farmec aveau pentru mine acele cantece in mijlocul noptii, cand pana si broastele din balta se opreau sa le asculte. Apoi, din cand in cand, se auzea prin noapte cate un falfait greu de aripi, probabil vreo lebada trecea pe deasupra noastra. Dupa care acele cantece reancepeau.
Aceste lucruri inca nu le-am uitat.
cornelioandanciu

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE