Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 23 Dec 2017, 23:36

Ati inceput iar. Desparte cineva ideologia de aplicare? Intelege cineva ca el chiar trebuia sa vina, pentru ca asa a fost istoria? Mai mancati mult carnati de capra umpluti cu mere?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde mircea » 24 Dec 2017, 00:58

Pariez ca cei mai multi care citesc pe subiect, ce scrie BZ despre niste chestii istorice sau actuale, gandesc in felul urmator : cand spune despre comunism o asimileaza cu o neocomunista, cand spune despre tarani si saraci devine aparatoarea lenesilor si betivilor, cand spune despre evrei o considera antisemita, cand spune despre regalitate tinde sa devina anarhista . Numai cand spune despre Eminescu......se considera ca nu spune nimic.

Ceea ce nu este luat in seama este ce spune ea, despre ea, adica ca nu este comunista, nici antisemita , nici anarhista....si mai spune ca este un om obisnuit, caruia ii pasa .
--------------------------------------------------
M63 aprob pozitiv cele mai multe spuse de tine.
Ioane, stiu ce a fost comunismul, ca doar l-am trait din plin si nu mai am nevoie de literatura ajutatoare. Da-l naibi...de comunism, aici discutam numai principiul.

PS . Vreau sa mai adaug ceva....desi toti suntem romani sunt probleme din trecut care sunt percepute diferit, functie de regiunea istorica . De exemplu regalitatea este perceputa altfel de cei din Vechiul Regat, spre deosebire de cei din Ardeal si Banat sau Maramures care sunt mult mai aplecati traditional spre asta....sau problema taraneasca....sau problema impunerii naturalizarii populatiilor fara cetatenie (este vorba despre evrei) in 1878, ca forma de santaj pentru recunoasterea independentei de catre marile puteri, etc. . Chestiuni istorice....dar care s-au intamplat...
In zilele urmatoare o sa am mai mult timp de scris.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 24 Dec 2017, 02:54

mircea,

mie imi place foarte mult tot ce scrii, esti un om la sufletul omului. eu iti salvez comentariile si mai postez pe feisbuc. acolo duc o lupta darza cu semenii mei.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 24 Dec 2017, 14:20

mircea, deseori, mai ales in viata de zi cu zi, traiesc sentimentul de "singur pe lume" sau "neinteles". Momentan duc o lupta idealista, corecta zic eu, in partea'ailalta...cu cei care vorbesc necugetat si puieril.

Mie nu mi'a placut istoria, pentru ca nu inseamna cunoastere, nu aduce descoperiri noi, ci doar date. Cel mult, te invita sa faci niste conexiuni. Dar incerc sa o inteleg, ajutata, poate, de faptul ca pun mereu in centru omul. Cand pui in centru omul...parca incepi sa intelegi, si chiar daca nu stii istoria cu date, lucrurile se leaga si nu pierzi un dialog orice argumente vin din partea cealalta.

O dilema care nu se va rezolva niciodata si nu o rezolva nici oamenii nostri de cultura este nationalismul lui Mihai Bravul, chestiunea cu lupta alaturi de rusi impotriva nemtilor nu este doar de un spirit nationalist, cat si orgoliul (uman de altfel, normal) de a nu iti pierde tronul. Nu poti sa spui ca totul la el este nationalism. E cam incurcata... Adica de ce transformi o chestiune personala intr'o iubire profunda fata de tara...eu nu pot sa pricep! Eu cu asta am o problema si pun multe chestiuni la el in paranteza...unde mai pui si averile?! Oamenii au iesit la inmormantarea regelui, e uman, e frumos, pana si plansul e de inteles. Dar pe 15 ianuarie o singura televiziune isi aduce aminte ca a fost nascut Mihai Eminescu. Nu as da niciodata un Vlad Tepes, un Eminescu pe un rege Mihai, care da, este un umanist, un om sensibil, intamplarea face ca a fost si om de stat. Intamplarea. Dar un om de stat trebuie sa indeplineasca alte criterii. Dezaprob cu scarba boierimea, lui Gheorghe Doja i'au fost smulse unghiile de catre boieri si nu mai zicem si altele... Adevaratii oamenii care au facut ceva pentru tara asta au fost calcati in picioare de boieri. Ma trag dintr'un neam profund eminescian, parinti, bunici, strabunici care l'au venerat pentru ca e de venerat. In momentul in care cineva se leapada de Eminescu...se leapada de toata valoarea umana si spirituala si cu mine nu va castiga niciodata niciun argument.

Comparatia cu Slavici este cel putin hilara. Nu doresc sa mai adaug niciun comentariu.

Cinste moldovenilor!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde mircea » 24 Dec 2017, 20:39

Bezna Zorilor scrie:mircea, deseori, mai ales in viata de zi cu zi, traiesc sentimentul de "singur pe lume" sau "neinteles".

Nu ai bascheti ?
Maaaaaa....cand spui si faci niste chestii, nespuse sau nefacute de majoritate, rezultatul este izolarea .
Asa ....si ? ....sentimentele astea dispar in timp si ramane multumirea ca ai ramas tu.
Iti pare putin ?
..................................................

Asta este varianta care imi place cel mai mult .
Bezno....Ioane Guist ....Mirceo_63....pentru voi.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 24 Dec 2017, 20:42



...e sentimentalist asa, dar dupa ce il vezi parca nu mai poti sa contesti comunismul cu gura pana la urechi...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 24 Dec 2017, 21:28

Documnetarul asta e pentru toti care se grabesc sa conteste comunismul, sa spuna ca taranul rasculat a tras romania inapoi, dezvoltata la capitolul industrie si turism pe vremea de sub principi. Dar cum pui problema social? Ca nu e vorba doar de un copil sarac, ci de milioane...care nu pot sa se duca la scoala, nu au haine, nu au ce sa manance...pentru ca parintii lor nu mai au loc de munca, pentru ca tara asta a fost vanduta. Oamenii aia nu au bani...nu de un avort, ci de anticonceptionale. Daca intr'o familie parintii sunt niste drogati vai de capul lor, cei 8 copii sunt toti handicapati si cu probleme mintale si tu iti pui problema daca sa il mai faci pe al 9-lea si alegi sa nu il faci, l'ai ucis pe Beethoven. Sustin avortul din motivele pe care le'am enuntat in alt topic, dar alegerile astea se fac intotdeauna cu inima stransa. Sunt momente in care stai asa si te gandesti...si iti vine sa iti bagi ceva in ea de democratie. Cum alegi? Cum e mai bine? Cate suflete salvezi, cate suflete ranesti?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Shrek » 24 Dec 2017, 22:15

Desi nu are legătură cu lupta de clasă, dar fiindcă urmeaza nasterea Mântuitorului, te rog, vizioneaza videoclipul:
https://youtu.be/zhd4wRXVwA0
Apoi, după sărbători, sa-mi spui cand ai vrea ca inima aceea sa se oprească.
Sa ai sărbători fericite!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Lupta de clasa

Mesajde mircea » 24 Dec 2017, 22:44

Draguta, tu spui niste chestii ...si tot le spui .
Problema nu este de sistem (toate sistemele sociale au avut si au limite), ci de oameni si tu stii asta . Cand spun oameni ma refer la cei care conduc, fie ca sunt la nivel local sau national .
Marea problema la romani sunt conducatorii, ca sunt dar lipsesc cu desavarsire , precum barbatii din bucatarie. Rare au fost exceptiile...si in ultimii 27 de ani nici macar una.

In 10 ani o tara se poate schimba vizibil daca este condusa de niste oameni dedicati, demni, cu viziune si nu de niste muhaiele.

-----------------------------------------------------------
Revin la monarhie.
Istoria ofera nu numai date ci si trairi .
Inainte de a intra Romania (aia care era) in primul razboi, Carol intaiul voia sa se alinieze de partea Puterilor Centrale, chiar impotriva opiniei generale.
Daca nu a putut, a vrut sa abdice si a scris actul prin care facea asta . Nu a mai putut sa o faca, murind subit ...se zice de inima rea. Atentie, prin abdicare lichida dinastia in Romania, predand conducerea unei Locotenente Domnesti.
Cel care a venit dupa Carol, ....Ferdinand a avut o alta abordare si s-a dovedit a fi un rege profund atasat Romaniei ....
Cu toate astea...nici un rege....regalitatea in Romania nu a putut influenta in mod decisiv diminuarea saraciei rurale precum nu a reparat alte nedreptati existente. Sau nu a vrut...sau nu a putut .

Pana prin anii 60` au existat sate in Moldova unde oamenii traiau ca in vremea lui Stefan. Fara exagerare....
Aceeasi situatie probabil se intalnea si prin Oltenia.

In general tu spui totul , mult mai bine decat mine si nu am ce completa.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Lupta de clasa

Mesajde Mircea_63 » 24 Dec 2017, 23:33

Oameni buni, pe scurt:sunt bucuros ca ne cunoastem, unii direct, altii doar virtual. :)
Sarbatori fericite tuturor!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 25 Dec 2017, 00:29

Eu stiu ca Ferdinand a tras in tarani. Daca'ti zic ca sunt cam incurcate...?!

mircea, mi'ai lasat de cateva ori, la inceput, impresia ca esti un tip care nu prea are ce povesti, care e mai mult simtitor decat citit, umpic ursuz, introvertit, ciudatel. Tu de fapt esti un om decent, rezervat, cu mult bun simt, citit, dar si o comoara spirituala. Uite, iti spun asta in ajun de Craciun.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde mircea » 25 Dec 2017, 01:22

Ferdinand nu a tras in tarani, a fost Carol . Ca om Ferdinand a fost exact opusul la ceea ce se cere unui rege . Cu toate astea, a fost cel mai bun rege al romanilor.

.........................................
Prima impresie nu inseala niciodata, ramai la ea.
Se ureaza ceva de ajun? Bine...

Iti doresc , ce le doresc !
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Lupta de clasa

Mesajde mircea » 25 Dec 2017, 01:25

Mircea_63 scrie:Oameni buni, pe scurt:sunt bucuros ca ne cunoastem, unii direct, altii doar virtual. :)
Sarbatori fericite tuturor!

Mirceo, vorbim maine . La telefon....
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 25 Dec 2017, 01:39

atunci fac o confuzie si imi asum. oricum, cand aud de regi...am asa putina alergie. e increngatura prea mare in neamul asta coclit. de vlad tepes numai de bine. :))
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 25 Dec 2017, 14:59

mircea, nu a fost neaparat o prima impresie...de genul ala...cum zici. Iar ce'a de'a doua nu o contrazice neaparat...doar partial. Intelege tu ce vrei de aici.

Dane, Basescu ar subscrie la ultimele tale doua propozitii.

Stati ashea, ca vreau sa urez ceva la baietii.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 25 Dec 2017, 15:29

Baieti, voi aveti impresia ca in Biblie a vorbit chiar Dumnezeu? De unde stiti ca nu a fost scrisa de niste baieti destepti ca sa se faca putin liniste printre rase? Aici nu contest neaparat existenta lui Iisus, doamne fereste, dar vechiul testament e plin de mizerii care sfideaza logica si fiinta umana.

Aud ca bunatatea trebuie ridicata la rang inalt. Generozitatea, spiritualitatea. Eu stiu ca astea pier cand fiinta umana trebuie sa isi protejeze viata, deci automat, daca ar fi sa gandim in ordinea prioritatilor, ele trec in planul secund. Cand viata ta sau a tribului/poporului tau e pusa in pericol scoti sabia si arcul cu sageti. Nu te gandesti sa ii spui dusmanului - hai baiete, sa fim putin spirituali, s'o dam pe pace. Poporul il ridica la rang inalt pe Mihai sau il pune mai sus in rama prin comparatie cu zdrentele fomiste care au pradat Romania, dar nu neaparat ca e de ridicat. Adica sper ca nu.

Eminescu a fost rasist, antimemit, etc. Are cineva vreo problema cu el? Mi se pare hilar cand imi amintesc acum ca amicul care ii tinea isonul Lupului Albinelor, anume mishu05 si anume ca taranii sunt niste maimute rasculate cu care nu ajungi la nicio concluzie, imi spune acu' vreun an jumate...uite, am niste carti de la fostul apartament si vreau sa le pun pe foc, vezi daca vrei ceva din ele. Am gasit carti pentru liceu (nu alternative), Calinescu, Marin Preda, Blaga, Eminescu - volume de poezii si critica literara, carti de arta, Nicolae Labis, si nu mai zic ca simt ca ma cuprinde sufocarea. Bravo, Misule, bravo tata! Pai cred si eu ca la asa atitudine, e si normal sa reduci taranul roman la un betivan si la o maimuta cu furca in mana care a tras Romania inapoi. Dar ce faci cu miile de copii ai caror parinti nu mai au acum locuri de munca pentru ca tara a fost vanduta, copii care mananca o data pe zi si nu au haine. Sau problema sociala nu trebuie rezolvata?

Pentru cine pune articole despre comunism aici, eu nu citesc decat subtopicurile. Pot sa fie scrise de inalte spirite universitare, nu poate sa imi spuna nimeni mai mult despre comunism decat o fac parintii si bunicii mei. In afara de asta, urmareste principiul si nu ai sa te pierzi. Dar vad ca e greu de urmarit printre atatea articole de vaza, arde'l'ar focu'...de principiu..!

Bine ca era Eminescu antisemit...pai da'ti'i foc la carti, ce mai stati ?! Totusi, "o suma lirica de mari voievozi" !!!

Daca ati inotat prin filosofie si tot ce ati inteles se numeste 'religie' sau Andrei Plesu - despre ingeri, fara sa stiti ca religia e doar in sufletul omului, dar ca el intotdeauna face ce crede, nu ce citeste, atunci nu ati inteles ca lumea asta s'a cladit asa cum este ea, buna/rea pe faptul ca niste conducatori au scos sabia si arcul cu sageti. Pentru ca mai intai imi apar viata si tara, apoi ma gandesc la integrarea minoritatilor. NU invers!

Aud si ca puseele de demnitate, idealism ar fi legate de chestii hormonale. Doamne fereste! Daca Jung nu s'ar fi desprins de invatatura lui Freud, punand sufletul acolo unde ii este cu adevarat locul, si nu ar fi contribuit la psihanaliza asa cum a facut'o, probabil ca bisericile ar fi fost acum niste sexshopuri, iar umilele pupatoare de icoane ar fi avut chipul Laurei Andresan.

Va doresc Craciun fericit...cu ISCOADA!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori