Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Dec 2017, 00:30

Bravo Paul, bravo!

Vlad Tepes ala, tot exagerat o fi fost? Am si io o intrebare, totusi...63, tu vrei sa schimbi natura umana? Ai vrea sa fie altfel decat este?

Iaca, pun si eu o poza aici, pentru a oferi ajutor in imagini celor ce nu pricep in cuvinte.

Cheli rea.
Fişiere ataşate
799ddf8c62c5f207b86275087c3e5cb6--tattoo-studio-skull-art.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Mircea_63 » 27 Dec 2017, 01:11

Mai cheli rea... nu o pot schimba. Cand da de bine se perverteste. Cand da de greu se schimba'n bine. Deci ca sa schimb pe cineva in bine, trebuie sa il fac sa sufere?
Nu-i de mine. Nu ca as fi oarece sfant. :lol:

BH, ce spui tu e o noutate absoluta pentru mine. Unde, cum, cand, da niste detalii ca m-ai dus in ceață.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Dec 2017, 01:20

Zice psihanaliza ca tre' sa'i pui oglinda in fata, sa'si vada uraciunea si slabiciunile. E un adevar si pe aici, decat sa ii spui ce bun si frumos este... Depinde de dozaj.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

Mesajde cornelioandanciu » 27 Dec 2017, 15:17

cristian bh scrie:Evreii au ucis la randul lor,sute de mii de oameni,familii,..ca si mine,ca si tine M63,..in plus si dobitoacele lor,lucru cu care de altfel ei se si mandresc,...
Cum ar fi sa vina cineva si sa te alunge din casa ta,sa-ti zica ca el este proprietarul de drept,...ca el a avut o revelatie,..si ca urmare in cel mai fericit caz sa parasesti proprietatea ta de drept,mostenita sau dobandita prin munca grea de tine sau stramosii tai?

Familia mea a trecut prin asa ceva, si nu evreii au fost cei care au facut-o, au fost cei dintr-un neam cu mine, sau , cel putin, asa am considerat eu pana atunci. Si dintr-o data am avut atunci o revelatie. Pe care nu pot sa o spun aici, pentru ca as fi cel putin arestat, daca nu cumva eliminat fizic. Atata doar pot sa va spun , legat oarecum de acea revelatie, pot doar face o comparatie. Cu ce au fost mai buni hortystii, care au ucis in Transilvania romani nevinovati, decat cei care au ucis la revolutie romani nevinovati ? Au fost mai buni decat hortystii cei care au ucis oameni in inchisori si la canal ? Asadar, revelatia mea consta in analiza literara a sloganului pe care unii l-au strigat la 1918 , si anume ""Noi vrem sa ne unim cu tara !"".Bine, frumos spus. Si cam atat. ca si unii si altii ne-au jupuit de cate ori au avut ocazia. Hai, ca am zis prea mult. La multi ani.
cornelioandanciu

Mesajde mircea » 28 Dec 2017, 00:01

Un sublocotenent, comandant al unui pluton apartinand armatei romane da ordin sa se deschida focul asupra taranilor rasculati .
Intamplarea avea loc in anul 1907, undeva in Moldova .

Se spune ca pana la urma istoria aseaza fiecare conducator acolo unde ii este locul in memoria colectiva.
Totusi nu de fiecare data se intampla asa . Cati dintre noi stiu ceva despre Radu de la Afumati, domnitorul Tarii Romanesti care s-a batut cu turcii de mai multe ori, oprind astfel ca tara sa fie transformata in pasalac ? In cativa ani de domnie (si aia intrerupta) au fost peste 15 lupte (nu toate cu turcii).Nu a murit in lupta , ci ucis in altarul unei biserici de unii din acelasi neam cu el.

Intr-un timp in care, Romania Mare era dezmembrata si scoasa la mezat acel sublocotenent, devenit intre timp general este chemat sa salveze ce mai era de salvat . Nu au fost chemati politicieni mari ca Maniu sau Bratianu, a fost chemat un salvator, un militar pe nume Ion Antonescu.

A urmat razboiul in care au murit, au fost raniti sau dati disparuti multe sute de mii de ostasi romani. Alte zeci si sute de mii de civili (in majoritate evrei) nevinovati au pierit si ei in Transnistria, iar alte sute de mii de evrei au fost salvati in Romania sau fugind in Romania.

Acum Ion Antonescu este privit ca un criminal de razboi .
In viitor, istoria si faptele or sa decida ce loc trebuie sa ocupe in memoria colectiva a romanilor.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Mesajde Bezna Zorilor » 28 Dec 2017, 01:19

Tu umple paginile, ca vad ca te tii bine. Si eu scot cartea.
Bezna Zorilor

Mesajde Mircea_63 » 28 Dec 2017, 10:40

Mircea, probabil din motive de confort sentimental si intelectual tindem sa catalogam in alb si negru.
1848, Transilvania... romanii au avut revolutie sau contrarevolutie?
WW I invinsi sau invingatori?
WW II cu unii sau cu altii?
Mircea_63

Mesajde cristian bh » 28 Dec 2017, 20:39

De ce cuvantul antisemit are o semnificatie mult mai insemnata decat antiroman,antimaghiar,antigerman,... mult mai mare chiar si decat antiamerican?
Asta pt M63,dar nu numai,...ca si chestie de principiu,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh

Mesajde mircea » 28 Dec 2017, 21:31

Mircea_63 scrie:Mircea, probabil din motive de confort sentimental si intelectual tindem sa catalogam in alb si negru.
1848, Transilvania... romanii au avut revolutie sau contrarevolutie?
WW I invinsi sau invingatori?
WW II cu unii sau cu altii?

Mircea
Cand marile imperii s-au razboit pentru a-si pastra cuceririle sau pentru a se extinde, toate tarile mici au fost prinse in tavalugul istoriei, si daca istoria este scrisa de invingatori, neaparat si invinsii trebuie sa aiba propria lor istorie . Sau tarile mici...

In ultimii ani ni se tot spune de catre unii ca istoria noastra nu este asa cum am crezut noi, ca cel Batran nu a fost asa mare, ca Podul Inalt a fost doar o intamplare fericita, ca Vlad Tepes a fost un scelerat si un simplu atac de noapte nu inseamna mai nimic, ca Viteazu` la Calugareni a fost de fapt mai mult invins, decat victorios, nevoit fiind sa se retraga sau ca Avram Iancu a fost un sifilitic ce bantuia acolo prin Apuseni.

Aici nu este vorba ca vedem in alb si negru diferite momente din trecut pentru confortul nostru si ca exista si gri, ci de faptul ca momentele de demnitate inaltatoare si vitejie ale unui popor , indiferent care parte a poporului le-a infaptuit, trebuie asezate la loc de cinste . Fiecare popor mare sau mic procedeaza la fel, legitimandu-si astfel existenta pe pamanturile stramosesti .

Da , in Ardeal a fost o revolutie, pentru ca se cerea abolirea iobagiei si recunoaterea natiunii romane si drepturi pentru ea, cat si o contrarevolutie avand in vedere pozitionarea de partea austriecilor , dar altfel nu se putea . Sa nu uitam insa ca romanii se luptau pentru fiinta, drepturile si existenta lor si nu pentru a inlocui o cizma cu alta. Si ca Avram Iancu ramane pe vecie Craisorul Muntilor....

Sau cu ce ar diminua vitejia si jerfa romanilor baricadati in Moldova, la Marasti, Marasesti sau Oituz, daca o alta parte din romani au incheiat Pacea de la Bucuresti, in conditiile cele mai injositoare pentru Romania ? Cu nimic....

Nu exista popoare bune sau rele, pentru ca fiecare popor a avut momentul lui de glorie sau cadere, de lumini , umbre si intuneric, exista doar popoare care se respecta, respectandu-i pe cei care au murit pentru ca acel popor sa existe .
Adica isi respecta tara, istoria si demnitatea.
Sau nu...
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Mesajde Mircea_63 » 28 Dec 2017, 23:28

Cu prima parte, perfect deacord. Asta spuneam si eu: fiecare ii vede albi pe ai lui si negrii pe celalti. Firesc, fiecare a avut interesele sale si cine s-a opus, a fost negru. Asa ca cineva poate fi erou pentru unii si negru pentru altii.

Partea doua ma nedumereste: daca ne apucam sa discutam despre ceva, o facem obiectiv si echidistant cat de cat, sau ridicam osanale?
Noi doi de exemplu daca discutam una alta dintr-o curiozitate intelectuala, am parerea patriotului sau a mintii care se straduie sa fie lucida si obiectiva?
A fi obiectiv nu inseamna a spune ca cineva a fost sau nu erou, ci a vedea faptele, motivatia, contextul si consecintele. Fara patima!

Daca partea a doua este o explicatie, o inteleg si sunt perfect deacord. Dar daca spui de fapt ca discuti strict de pe o pozitie subiectiva, patriotica, inseamna ca am fost in eroare.

Personal, sunt dornic de cunoastere, curios, imi place sa aud pareri noi. Dar nu ma atrage o discutie neobiectiva, chiar daca este patriotica.

BH-ule. Compari mere cu pere. Pe ce te bazezi afirmand ca "antisemitism" are o semnificatie mai mare?
Eventual se ia atitudine mai des, deoarece sentmentul antisemit este mult mai raspandit, progromurile si ghetoizarea lor are deja o lunga istorie care a dus la moartea a milioane de oameni pe simplul motiv ca sunt evrei, de la prunc de țâțā la cel cu barba surā.

Paradoxal, populatia germana profund nazista, dusa sa vada lagarele si victimele, sau simtit profund socati si vinovati. S-au dezis..
Tu, desi stii bine consecintele unei astfel de gandiri, dai impresia de simpatizant al antisemitismului.
Nemtii se scuzau ca nu au stiut. Tu stii!

Antisemitismul cuprinde latura xenofoba si pe cea antireligioasa. Efect dublu.
Mircea_63

Mesajde mircea » 28 Dec 2017, 23:58

Intre popoare nu exista mila, obiectivitate, generozitate....exista numai interese.
Si nici remuscari si nici sentimentalisme .
...................................................
Stii ce este ciudat ?...ca unii considera ca poporul asta nu este tolerant si ca ar fi oarecum rasist .
Vorbeam cu un lipovean rus, om cu ceva glagorie la cap . Stii cum sunt astia ?....simt ruseste, traiesc ruseste, respira ruseste.
Cica era printr-o tara baltica si a fost intrebat cum este in Romania .
Raspunsul lui a fost.....Raiul pe pamant.....nu exista popor pe tot pamantul asta mai tolerant ca romanii .

Da, ai fost in eroare...dar nici eu nu te-am auzit vorbind cu admiratie despre un roman.
Poate de asta stam cu capul in jos pe unde mergem in strainatate. Noi romanii in general...

Si mai am de adaugat ceva. Niciunde in tarile mari ale Europei, nu iti vorbeste nimeni in alta limba....chiar si in zonele puternic turistice. Doar limba tarii.
Asta ce inseamna ? Inseamna ca aia au mandria ca apartin unui popor si cu mandria asta defileaza oriunde in lume.
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Mesajde cristian bh » 29 Dec 2017, 00:13

Pe undeva,am anticipat raspunsul tau clasic. :)
Nu sunt defel antisemit,...antireligios,...nici atat,...Cu toate ca intre a fi credincios si a fi religios,este totusi o oarecare deosebire.
Cred ca Eminescu n-a indraznit sa banuiasca ce va urma in decadele urmatoare,..da hai ca te mai intreb ceva,..binenteles asumandu-mi necredinta in poporul ales!
Ce spui,...daca ar fi sa mai fie o ratacire prin pustiurile arabe,...crezi ca ar mai fi dornici sa iasa din pustiu,...in cautarea patriei promise,or leganatul zi si noapte al fantanilor cu cumpana,...ce extrag ce s-o gasi sub nisipuri,...i-ar face sa regandeasca istoria omenirii,.. ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh

Mesajde Bezna Zorilor » 29 Dec 2017, 00:45

M'am hotarat sa nu mai scriu nimic o vreme, ca vad ca va descurcati de minune. Bine, as mai putea sa pun o poza cu Vlad Tepes...dand foc la forum...sau la unii de pe forum...ca e casa de nebuni. :))

mircea, tu esti cum treb'e!
Bezna Zorilor

Mesajde Mircea_63 » 29 Dec 2017, 01:42

Acum vreo 4 ani, ajungem in Ungaria. Depozitul inchis, era ora 16 si in ziua aia inchideau la 14.30. In poarta un numar de telefon. Vorbeste daca stii maghiara.
Intru intr-un fast-food alaturat si intreb daca vorbeste cineva engleza. O angajata stie, ii explic situatia, venim din Romania, e departe... dau numarul si transmite. In scurta vreme a venit cineva si ne-a servit foarte amabil.
Pe strada intreb un om unde gasesc tigari. M-a luat de mana si m-a dus vreo 100 m pana la un magazinel pe care nu l-as fi ghicit. Tot in Ungaria ni s-a vorbit romaneste. Am intrebat daca sunt romani.
Nu erau!

In Germania... vecin ungur naturalizat de secole acolo. Ma cheama si imi da o suma maricica de bani romanesti. Pur si simplu. El a fost in Romania, i-au ramas, nu crede ca se mai duce degraba, mai bine sa-mi fie de folos. Cat a putut a vorbit romaneste chiar daca foarte rau.
Chiar tu spuneai ca nu suntem mai rai ca altii. Nici altii mai rai ca noi. Depinde peste ce oameni dai.

Nu mai auzit sa vorbesc de bine vre-un roman? Imi plac mult Eminescu, Creanga, Arghezi, Minulescu, Camil Petrescu, Slavici, Blaga, Eliade. Horia, Closca si Crisan au fost eroi martiri. Stefan, geniu militar. Ion voda cel cumplit un super erou.
Si lista poate continua. La-am admirat pe Cuza si mi-a parut rau ca a trebuit sa abdice.

Chiar si pe Antonescu il admir pentru multe dintre cele bune. La fel si pe... Ferdinand.
Mircea_63

Mesajde mircea » 29 Dec 2017, 15:08

Daca nu pentru versuri, macar pentru voce .
Sau pentru nimic, ca si asa e vechi.

www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Mesajde peterneamt » 29 Dec 2017, 16:15

Amintiri....!

din viitor
peterneamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE