Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 14 Iun 2019, 19:40

Citesc pe "moldoveni" si "poiana", probabil toata lumea are dreptate in ceea ce spune.

Eu ca un moldovean sadea imi pun intrebari, una ar fi cand am eu dreptate . Sa fiu corect cu mine, uitandu-ma in urma constat fara surprindere ca din zece decizii personale, doar trei sau patru pot sa le definesc acum, dupa trecerea timpului, ca fiind "intelepte si corecte ", celelalte avand un grad mai mare sau mai mic de eroare, unele fiind chiar erori grosolane . Asta in ciuda faptului ca atunci eram ferm convins de contrariu.

Cu toate astea, nu am incetat sa-mi pun intrebari, nu pentru a ma clarifica pe mine cu lumea, ci pentru a ma clarifica pe mine, cu mine . Peste toate aceste intrebari si dincolo de raspunsuri am convingerea ca nu-ti poti face o parere despre lumea in care traiesti, pentru a fi capabil de a lua decizii corecte, daca nu treci acele judecati prin filtrul propriu . Stiu ca pare imbietor si facil sa preiei ceva care este explicat, indexat si clasificat, dar mai stiu si ca pericolul de a fi manipulat si apoi transformat intr-un simplu soldat disciplinat al unui om, al unui grup, al unei entitati oarecare sau ideologii este foarte mare , iar in cazul in care devii asa esti pierdut , daca nu te trezesti la timp. Si mai stiu ca probabil este foarte greu de recunoscut sau inteles ca tocmai tie, ti se intampla asta......tocmai tie.

Toate statele interesate manipuleaza cetatenii altor state, guvernele isi manipuleaza proprii cetatenii chiar si cand intentioneaza sa ia masuri generoase, daramite cand acele masuri sunt malefice, politicienii manipuleaza cu nerusinare , oamenii manipuleaza alti oameni , ideologiile sunt manipulatoare si ele, oricat ar fi de generoase.

Cum poti scapa din cercul asta vicios ? Punandu-ti intrebari si mai ales cautand propriile raspunsuri, chiar cu riscul ca din zece decizii personale, jumatate sa fie eronate .

In rest, voi toti aveti dreptate .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 15 Iun 2019, 03:46

Si inca ceva, care are si nu are legatura cu Moldova sau mai precis are legatura cu ceea ce spunea Ioan Guist, ca Moldova nu a fost in stare sa dea Romaniei actuale niste voci .

Pretenul meu are dreptate cand spune asta, insa eu merg mai departe si spun ca poporul asta prin tot ce reprezinta clasa politica nu a reusit sa dea Romaniei nici macar o singura voce articulata, de bun simt, un reper moral care sa coaguleze si sa arate speranta . Pentru asta nu era nevoie de aparitia unui mesia autohton sau de o minune , ci de aparitia unui om normal, hai sa spunem ca un om cum a fost Coposu ar fi putut fi, dar din pacate nu o sa stim niciodata ce si cum .

Ati urmarit vreodata evolutia in discurs a unui politician, nu conteaza partidul, incepand de la copilaria, trecand prin adolescenta si maturitatea lui politica ? Probabil ca da, dupa cum foarte probabil ati observat ca existenta unor atitudini de normalitate, a unei aplecari spre un spirit civic ( suna atat de desuet, dar este atat de actual) sau spre moralitate este mai mult declarativa si deseori inconsistenta .

Ati urmarit vreodata diferenta dintre un discurs de campanie electorala si unul urmat imediat castigarii unor alegeri ? Imposibil sa nu fi urmarit si sa nu fi sesizat diferenta dintre vorbe si fapte sau sa nu fi sesizat sfiosenia de dinainte si aroganta de dupa sau retractarile ce vin o data cu timpul.

Ati urmarit vreodata cand un partid sau politician pierde alegerile, cum se da la fund o perioada, cum incearca sa reinvie apoi de multe ori cu aceleasi frisoane obosite , livrate multimii ? Sigur ca ati urmarit .

Daca vedem toate astea, de ce persistam in greseala si o repetam de treizeci de ani ? Sau de ce fetisizam niste partide care la urma urmei dincolo de doctrina sunt doar niste nume , uitand ca partidele sunt facute din oameni care trebuie sa puna in opera un program izvorat din acea doctrina ? Gresim cand confundam omul cu partidul, crezand ca daca acel om face parte dintr-un curent politic, imediat acel om prezinta bonitate in ochii nostrii, desi vedem cu aceiasi ochi ca nu o merita.

Meteahna asta de a fi partizan cu sau fara cauza, de a "ierta" derapajele preferatilor, fara a fi cu ei la fel de critici cum suntem cu ceilalti care gresesc, de a le gasi tot timpul scuze si de a le atribui calitati si fapte inexistente, ne duce in continuare exact spre ce suntem de treizeci de ani incoace,

Sa nu-mi spuneti ca poporul asta nu poate da oameni de valoare, care sa fie cum ne-am dori capabili, morali si animati de civism . Acesti oameni exista, insa noi prin alegerile, umorile si partizanatele noastre ulterioare, ucidem orice voce care ar putea sa apara , ca apoi sa sarim la jugulara, invinovatindu-ne unii pe altii de esecul care se tot repeta.

Eu nu am nevoie sa aud o singura voce, desi imi doresc sa aud macar una indiferent din ce parte a tarii ar veni, dar mi-ar fi de ajuns un cor de voci .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 05 Noi 2023, 11:43

Au trecut aproape 5 ani si recitind astazi putem privi cu alti ochi sau nu. La vremea respectiva, desi subiectul era oarecum tintit spre moldoveni, a fost doar un pretext . Atunci as fi vrut ca discutia sa alunece spre tipologii de mentalitati locale, ca apoi prin extindere sa descoperim mentalitati caracteristice celor din alte regiuni . Pana la urma aici este vorba despre oameni si despre felul lor de a privi viata avand la ochi niste ochelari creati de intamplarea de a fi romani . Romanii si mentalitatile lor .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 16 Noi 2023, 00:34

Voiam sa spun cateva cuvinte naspa despre moldoveni, insa am sfarsit in a spune ceva "" frumos"" despre oameni in general .

Oamenii in pas cu vremurile . Astazi gasesti din ce in ce mai greu omul ala de acum zece, douazeci de ani, cu aliura un pic stinghera de baiat de la tara, amestecata pe alocuri cu un dram de geniu si ceva buna crestere, semn al anilor petrecuti in batatura natala . Tavalugul uniformizarii sociale a venit peste el, cum a venit si peste altii . Adica pui in traista unui om un pic de neputinta, un pic de dependenta, ceva samanta din neghina discordiei, mai adaugi niste ierarhii intoarse cu susu-n jos, un pic de pseudocultura, o aroganta nesustinuta de nimic in spate si la final astepti toamna sa culegi roadele . In teatrul asta absurd nu ma intereseaza cine sunt marionetele, as vrea insa ca macar unii sa vada cu ochii mintii papusarii din umbra .

Nu promit, dar in zilele urmatoare poate ca voi sterge pe jos cu moldovenii . Apoi cu ardelenii, apoi cu.....
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde cristi_vidican » 16 Noi 2023, 10:06

Poate s-a mai scris ...
Mircea, generalizarea nu cred că face întotdeauna bine.
Sigur, există un anumit fel de a fi care caracterizează general o populație, un anumit grup.
Dar, am învățat să mă raportez la om individual, în funcție de persoană.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde Cristian IONITA » 19 Noi 2023, 10:29

mircea scrie: ...


Nu promit, dar in zilele urmatoare poate ca voi sterge pe jos cu moldovenii
. Apoi cu ardelenii, apoi cu.....


Pai ... propun un punct de start


https://www.euronews.ro/articole/bojdeu ... -mii-de-eu
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 29 Noi 2023, 23:35

Vai, mi'e dor de voi!
Mircea nu raspunde la mesaje... :)
Am avut un an de rahat.....
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde Cristian IONITA » 30 Noi 2023, 20:58

Hopa .... a revenit bezmetica :)

Și eu care credeam ca a plecat la votcari sa l consoleze pe putinica ca și tot primește "uniune europeana" n botic :).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Dec 2023, 21:40

Uniunea uie e o chestiune periculoasa, apoi tu nu poti sa intelegi ce inseamna sa nu fii cu nimeni, ca doar cine nu e cu noi e impotriva noastra. Paranoia si boala mentala. Nu inteleg cum de esti pe strada si nu la glumeti.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 07 Dec 2023, 22:31

Gata, s'a stins lumina? Otz fi toti pe discutii apicole, ca merge stuparitul ceva de speriat...si o zic cu oarecare amaraciune!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde cristi_vidican » 08 Dec 2023, 18:16

Bezna Zorilor scrie:Gata, s'a stins lumina? Otz fi toti pe discutii apicole, ca merge stuparitul ceva de speriat...si o zic cu oarecare amaraciune!

Pate reușești să aduci înapoi câțiva dintre cei pe care i-ai supărat.

Deși, motivul real al plecării lor n-ai fost dumneata.
Adevărul e că forumul și-a trăit viața și a ajuns la pensie.
Unii îl mai ținem în viață pentru că ne este drag și ne stârnește amintiri plăcute - aici ne-am format ca stupari.
Plus că unii și acum citesc anumite pagini cap - coadă.
Sunt mulți care au citit pagina dedicată MER-ului de mai multe ori.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde Balian » 08 Dec 2023, 18:46

Eu sunt unu dintre ei. Pe mine m-a îndrumat în decizii. Sunt unul care apreciază munca unui om. Nu ai trăit viața degeaba.
Să trăiască Fan club MER! Asta contează. Mai sunt și bârfe pe acest forum ”Stupăritul”. Dar nu e rău nici aceea. Părerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 08 Dec 2023, 23:16

Ma refeream la vanzarea mierii...e totul in declin. Am si eu o afacere mica, dar nu merge neam...de ceva vreme.
Am revenit pe forum pentru mircea, ca sa fiu sincera. Dar si restul discutiilor...le citesc asa de'aiurea...de parca nu ma mai deranjeaza nimic, nici fanii lu' ue si nato.
Am avut o perioada grea. Ultimul an a fost un dezastru. Am fost foarte bolnava. Abia mi'am revenit.
Treaba e ca desi aici sting lumina si aprind artificii, gasesc ceva care imi lipseste foarte mult.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde Balian » 09 Dec 2023, 09:43

Acum când este criză ies la suprafață subtilitățile vânzării de miere. Când duduie ai impresia că e rai.
Când e criză. și se pare că nu criză e în ce ne aflăm ci nevoia unei completă nouă abordare, suntem
nevoiți să căutăm soluții. Există. Nu clientela ”top” care te lasă la prima inflexiune, ci acel nucleu
dur, care te-a ales din simplă decizie nu din a face parte unui grup cu oarecare trend, va fi viabilă
pentru o vânzare sustenabilă. Eu am mentorii mei care trăiesc din vânzarea produselor apicole. și nu
simt mare diferență. Chiar acum va urma vremera lor când se separă clientela. O parte la trend și
o parte devine tot mai convins de statusul de cumpărător calculat și informat că poată să-și permită. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde Shrek » 09 Dec 2023, 11:13

[quote="Bezna Zorilor"... Am si eu o afacere mica, dar nu merge neam...de ceva vreme.....[/quote]
Atunci când o afacere nu merge sau când target-urile propuse nu pot atinse, o închizi pur și simplu și îți vezi de viata! Sau cauți alte " combinatii". Este obositor sa consumi energie și resurse sa ții în viata ceva ce este în moarte clinica ( afacerea)!
În ceea ce privește vânzarea mierii, trebuie sa înțelegi ca , dacă Balian, care este un "guru" al vânzării, cauta soluții pentru a face profitabila afacere prin investitii în marketing, tehnologie, noi ceilalți, vânzători de wikend,nu avem nici o șansă în viitorul apropiat. Bafta!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Moldovenii

Mesajde yuonyuon » 09 Dec 2023, 11:42

ati vrut o tara ca afara ...acum aveti(in curand o sa aveti)...
legislatia e pe voi ...sau dus vremurile in care vindeai cu vagonu fara sa te intrebe nimeni nimic...odata cu mutatu granitei (europei) la est(la prut) ...sa cam terminat cu marfa bruta....mai ales cu agricultura....
va fi totusi un avantaj pentru cei din industrie...ma uit parte de est a romaniei se construieste masiv si multi vor locuri in prima linie poate vor prinde cva...dar sanse mici....

din punctul meu de vedere deacum inainte in apicultura va cam trebuii sa "sclavesti ca sa traiesti"....apicultura devine o poveste "a fost odata"....nu prea mai ai ce sa scoti din asa cva....

zilele sunt numarate ...totul coincide cu finalizarea autostrada "moldovei" ...bat o vina....concluzie:moldova e de vina...pentru a nustiu cata oara...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori