Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Moldovenii

Mesajde paul » 10 Feb 2018, 16:34

Mircea_63 scrie:Paul, ma bucur ca ai gasit dovada

Eu zic ... sa nu te grabesti ( este apanajul meu) sa tragi concluzii ! Pot fi ... pripite !
Deocamdata ... am dat sah. Domnul Guist este la mutare.
Si ca sa nu te las nici pe tine in ceata ... extremistul asa cum il stim noi, este pistol cu apa. Mie-mi plac carabinele calibru mare. ;)
In materia asta sunt ... titoist. Ca sa intelegi exact si sa nu rastalmacesti ... intr-un mic orasel croat de pe malul Adriaticii, pe poarta de intrare, Tito a scris asa ... nu ne trebuie nimic din ceea ce nu este al nostru dar nici nu cedam nimic din ceea ce ne apartine !!!
LE ... cred ca iara am pus-o de-un ... penal. Shrek-ule sa nu ma uiti, cauta prin H.G.- urile tale si vezi de la cat la cat ma incadrez pentru titoism. Cred ca n-ai uitat si de legionarism. Trimite-i lui Mircea un mp cu maximul care pot sa-l iau, e vorba totusi de ... concurs de infractiuni ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde paul » 10 Feb 2018, 16:45

Closcutz scrie:Am un tip pe care il iau mereu la extras si care si-a luat nevasta din Moldova. Povestea ca a stat cateva luni si acolo dar era o saracie... L-am intrebat de ce... "Pai acolo mancau mamaliga cu cirese!" :)

Ce-i popo, ti-au picat greu sarmalele mancate azi la pomana si ti-ai amintit de cirese ? :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde Closcutz » 10 Feb 2018, 16:53

Din pacate n-ai nimerit-o! Nu sunt fan sarmale! Nu stiu de ce te-ai otarat asa... Asa imi povesteste el despre nevasta-sa... Mai se plangea ca acolo pamantul e slab si ca stiuletii sunt cel mult ca palma.
Closcutz

Mesajde Mircea_63 » 10 Feb 2018, 16:56

extremistul asa cum il stim noi, este pistol cu apa. Mie-mi plac carabinele calibru mare. ;)
:lol:

Da-i cu tunul, generale Buccow! :D

Closcutz, parinte, poate era post! Mancarica moldoveneasca e renumita. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde paul » 10 Feb 2018, 16:57

Closcutz scrie:Din pacate n-ai nimerit-o! Nu sunt fan sarmale! Nu stiu de ce te-ai otarat asa... Asa imi povesteste el despre nevasta-sa... Mai se plangea ca acolo pamantul e slab si ca stiuletii sunt cel mult ca palma.

Stii de ce m-am otarat ?
Despre saraci si despre foame nu se glumeste nici macar in gluma, daca intelegi sintagma ! Mai ales ca singur recunosti ca pamantul acolo este slab !
Mergi cu Domnul si nu mai glumi cu lucruri sfinte !
paul

Mesajde paul » 10 Feb 2018, 16:59

Mircea_63 scrie:
extremistul asa cum il stim noi, este pistol cu apa. Mie-mi plac carabinele calibru mare. ;)
:lol:

Da-i cu tunul, generale Buccow! :D

Acum ai inteles de ce m-am simtit jignit ? :)
paul

Mesajde Closcutz » 10 Feb 2018, 17:15

E de apreciat ca oamenii sunt muncitori si se descurca in conditii vitrege. E nevoie de dezvoltarea infrastructurii pt a prospera si Moldova.
Daca e sa fac o paralela si zona mea nu este una prea dezvoltata...ba multe din investitiile epocii de aur au fost efectiv rase...
Closcutz

Mesajde Bezna Zorilor » 10 Feb 2018, 17:31

Tot cu dedicatie, ca avem eruditi printre noi.

The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

Mesajde Shrek » 10 Feb 2018, 17:34

paul scrie:.......... Trimite-i lui Mircea un mp cu maximul care pot sa-l iau, e vorba totusi de ... concurs de infractiuni ! :lol:

Mah, io sciu ca concursu' de infracțiuni o fo anu' trecut! Anu' ista ii concurs de ....mis! Mi-s argelean, mi-s ...oltean, mi-s moldovan.... Tu ce nație esti?
Shrek

Mesajde cristian bh » 11 Feb 2018, 00:11

Dragilor frati moldoveni,.....cu o floare nu se face primavara,....chiar daca aparent in decursul vremurilor ardeleanul a cam prins drag de gustul de mamaliga,...sa stiti ca ea nu imbata! :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh

Mesajde mircea » 11 Feb 2018, 01:25

cristian bh scrie:De la Dabuleni,.....macar mai mancam un pepene,cand e sezonul,...da dinspre Moldova nu prea scapa nika incoace,...
Doar celebra lor expresie,....foamea-n gat! ;)

cristian bh scrie:Dragilor frati moldoveni,.....cu o floare nu se face primavara,....chiar daca aparent in decursul vremurilor ardeleanul a cam prins drag de gustul de mamaliga,...sa stiti ca ea nu imbata! :)

Ce spui tu acum se aseamana destul de bine cu ce spunea un moldovean de-al meu.....sa nu uiti Darie , in momentele lui de ratacire prin papusoi. Cine spunea ca ardeleanul nu este frate cu moldoveanul si ca papusoiul nu creste peste tot ?
De.....o fi...
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Mesajde Mircea_63 » 11 Feb 2018, 08:04

Traim intr-o lume a imaginarului si nesigurantei, astfel incat oamenii isi creeaza diverse concepte in care apoi cred cu mai multa sau mai putina tarie, dupa cum le dicteaza nevoile psihologice de a-si asigura sentimentul de siguranta sau nevoia de confort intelectual.

Unul dintre acestea este sentimentul de apartenenta. Asa se formeaza de la gasca de cartier pana la natiune. Daca incerci sa le definesti, dai de greu.

Ce sunt moldovenii, oltenii, ardelenii sau natia romana? Moldova e pana la Milcov? Si pe celalalt mal sunt oameni diferiti?
Banatenii sunt la sud de Mures. In Arad sau Lipova, care sunt asezate de o parte si alta a Muresului, exista vreo diferenta reala intre oamenii?

Sarbii si croatii vorbesc aceeasi limba. Totusi se percep ca fiind natii diferite. Grecii sunt imprastiati pe diverse insule, dar sunt tot greci. Elvetienii vorbesc unii germana si altii franceza, dar se considera a fi aceeasi natiune.

Unii considera mamaliga sau sarmaua ca fiind un fel de simboluri nationale, dar sarmalele au fost mai degraba turcesti ca origine, iar porumbul a fost introdus acum 200 de ani pe aceste plaiuri, iar fiertura de-i zicem noi mamaliga se mananca in intreaga lume.
Insa omul are nevoie de mituri care sa il defineasca si sa-i dea un sentiment de apartenenta. Odata stabilita apartenenta, incepe construirea imaginii de sine si aruncare cu noroi -ba chiar si cu ceva rahat, daca se poate- asupra grupurilor de apartenenta vecine.
Astfel apare opusul: Ion - Noi
Uitam de individ si ne asumam meritele imaginare ala grupului de apartenta. Asa ca esti grozav daca esti dinamovist sau stelist, in functie de echipa preferata.
Daca patronii echipelor ar face la un moment dat un schim complet de jucatori, dinamovistii tot cu echipa numita Dinamo vor tine.

O lectura minunata in acest sens ar fi: "Baietii din strada Pal"-Ferentz Molnar.
Spirit tribal, primitiv, dar imbracat in valori inalte, considerate "valori autentice", uitand ca valoarea omului este intriseca, nu data de tribul caruia ii apartii.

Ceea ce este la un moment dat medicament in doze moderate, devine otrava in doze mari.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde serban.valerian » 11 Feb 2018, 12:57

Cata dreptate ai. Dar asa am fost noi mereu,vorba aceia ,,sa moara si capra vecinului,, Cand vom reusi sa recunoastem
ca vecinul din dreapta sau cel din stanga mea e mai bun mai pregatit ca mine, sa_l apreciez sa invat de la el nu sa_l
invidiez, nu va fi bine. Orgoliu Rautate Invidie= DISTRUGERE, lipsa prietenie adevarata :oops:
serban.valerian

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 11 Feb 2018, 14:06

- Saistreiule, pai ce facem dom'le acuma ?
Dam cu rivanol pe rana din care Sefu vrea sa curga sange ?
Pai treaba-i asta ? Te bagi asa...cu bocancii goi in...istorie...? :D

De ce sa nu lasam un 'Medici' de Moldova sa-i descrie el pe moldoveni, cu bune si cu rele ?

Moravurile moldovenilor, descrise de Dimitrie Cantemir:
„Plăcerea lor cea mare este să se îndoape cu vin până ce varsă“

articolul poate fi citit aici:
http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/mor ... index.html

Keep in touch! [Păstrăm atinjiria! (pe moldovinieștii)] 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blogspot.com
LUPU' ALBINELOR

Mesajde Ioan Guist » 11 Feb 2018, 14:10

paul scrie:
Deocamdata ... am dat sah.
:

Cu ce ?cu o pereche de zaruri :lol: ?
Asaaaa si eu am dat ...multe in viata.
Sah o dat Mircea cand o deschis subiectul.Multi inca nu au inteles, si s-au apucat sa regleze vartos, treburili.
Asa cum dupa 15 ani de informatie apicola la liber si oriunde, inca se construiesc coparseie cu care se pleaca in pastoral, tot asa (sau si mai adanc inradacinat) e si cu circumvolutiunile tricolore dar si stea in frunte, langa o glaje de "pufoaica" si trei ciosvarte.
Moldovenii de azi nu sunt (aproape ca nu mai au nimic) moldovenii de acum 100-200 de ani.
La Ardeleni si Olteni sau Banateni...la fel.

Daca schimbarea , diferenta ar fi una in bine nu ne-am plange astazi.Suntem insa cu totii niste degenerati, si aruncam "ca'n tenis " mingea intre noi.
Si cum schimbarea (sunt sceptic) incepe cu individul, iar ne-o luam ...in mufa. Important e sa fim trotilizati sa nu simntim nimica.
Nu vand , nu cumpar. .
Ioan Guist

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Feb 2018, 16:03

istoria si psihanaliza zic ca omul e format din trecutul lui, din inaintasii lui si ca sa stie cine este trebuie sa raspunda la intrebarile care i'au apasat pe bunicii, strabunicii lui, etc. ca aia din sibiu, brasov si'au pus zavorul la poarta nu e ceva de care poti sa te speli pe maini, pentru ca lucrurile astea nu tin de tine, hai frate moldovean sa dam mana, nu conteaza ce au facut aia dinaintea noastra, sunt lucruri care nu se uita indiferent daca suntem sau nu din acelasi popor.

afara de cateva exceptii de prieteni la care tin, eu nu prea ii am la inima pe ardeleni, o s'o dau si eu pe modelul..."stiu eu de ce".

unde mai pui ca mai apare cate unul care rezuma istoria sau rascoalele la niste picturi obosite sau descrie obiceiurile unor regiuni prin niste articole din click pentru eruditi-palmisti.

de fapt mircea nu doar ca a deschis topicul asta, dar a dat si clasa. ceea ce a spus, CUM a spus...e ceva select. restul...sunt doar pagini si...cum se zice la fofilari...coieli.
Fişiere ataşate
mold.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE