Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Educatia sexuala la sate...

Mesajde Bezna Zorilor » 17 Feb 2018, 22:20

Ma aflu in situatia de a vrea sa zic ceva despre doua chestii, una fiind istoria personala, am sa zic mai putin despre ea, dar incerc sa le leg.

In sufletul meu sunt o familista convinsa, doar ca cine a vrut sa ma priponeasca in facultate nu a reusit si incearca ceva in jurul meu an de an si nu cred ca va reusi niciodata pentru ca ceva pentru mine nu este suficient. Nu stiu daca a avea sau nu un copil in prezent iti da dreptul la o abordare pe subiect, cred ca depinde doar de abordare. Insa mirarea mea a fost foarte mare sa vad femei care au un copil si o familie ca propun solutii sterile pentru umanitate...si nu stiu ce doaga le lipseste. Desi am gasit subiectul pe facebook, unde vezi toate prostiile, m'am gandit sa scriu aici, unul dintre cele doua motive e ca nu vreau sa imi iau zucc, pe al doilea il stiti voi foarte bine.

Mi se pare ca niste oameni care au discernamant il vor folisi ca atare, iar daca nu il au, educatia sexuala este inutila. Iar sterilizarea femeilor sau orice alta masura este buna atat timp cat femeile respective considera si ele ca este buna pentru ele. Presupun ca un lucru e bun pentru cineva doar daca acel cineva considera asta, iar pentru tara ca natiune presupun ca multi copii sunt de preferat si nu putini copii.

Am citit pe subiectul asta solutii dintre cele mai cretine venite de la niste oameni aparent in regula. Dar...doamne fereste! De fapt, cu ce ajuta educatia sexuala in familiile sarace? Sau, este bine ca femeile sa fie sterilizate pentru ca statul sa nu mai plateasca ajutoare sociale? Daca politicienii nostri nu ar fi corupti, ar ajunge banii pentru familiile sarace cu multi copii, dar daca politicienii sunt corupti nu mi se pare ca asta trebuie sa afecteze decizia cuiva de a se impuia fara numar. Daca acea familie decide asta, atunci statul ar trebui sa ii ajute. O tara fara copii este atacabila de orice natiune, inclusiv de tigani. Nu stiu sa ma pronunt daca si tiganii e bine sa se impuieze fara numar, daca e moral, daca e uman, dar sigur nu pot interzice.

Mi se pare ca orice decizie cu privire la sterilizarea femeilor de la sate sau orice alta forma care sa contribuie la imputinarea efectivului de copii...trebuie sa fie democratica si morala. Si in acest caz nu este. Ba alta cretinatate pe care am citit'o este ca dreptul de a avea copii este un drept uman cand e vorba de un singur copil, de la al doilea e un moft. Cred ca un drept uman este acela de a avea cati copii doresti.

Desi sunt o persoana care sustine avortul din pricina de decizii personale ale fiecarei femei, iar alegerea este intotdeauna contextuala si nu poate fi incadrata la crima, iar judecata nu o poate face nimeni cu atat mai putin un crestin pentru ca ii sfideaza alegerile ateului, iar oamenii au dreptul sa aleaga...totusi, nu pot, mai ales in calitate de femeie, sa propun altor femei solutii contraceptive, sterilizari si alte minuni.

Cine este cineva ca sa propuna altcuiva minuni de acest fel, care sunt si penibile si de prost gust...?!

Desi am auzit cupluri care isi planifica ce zodie sa fie copilul, adica purced in actul cotaielii fara finalizare, in functie de cum stau astrele pe cer si nu doar ca isi reduc sansele de a avea un copil, dar sunt si ridicoli si asta e putin spus...totusi, sa faci economia vietii, a mancarii din farfurii, a sanselor pe care le oferi in functie de deciziile cu privire la numarul de copii, nu e neaparat un lucru rau. Dar vreau sa mai zic doar ca o viata analizata sub lupa nu poate fi decat sintetica si daca ai scos factorii de umanitate, mister si poezie nu ai facut altceva decat sa o saracesti...de insasi viata...pe care zici ca o analizezi. Ea, analizata, nu mai este viata, ci este cu totul altceva.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Closcutz » 17 Feb 2018, 22:40

Eu sunt cadru didactic in mediu rural; predau in doua sate(este scoala din comuna si structura ei). In ambele localitati ne confruntam cu o scadere drastica a numarului de elevi. Doar ce a fost saptamana trecuta aprobarea numarului de norme de catre ISJ si in multe localitati s-au facut comasari de clase sau efectiv s-au mutat elevii pt ca sunt din ce in ce mai putini copii.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde teinegru64 » 18 Feb 2018, 10:30

Bezna Zorilor scrie:Ma aflu in situatia de a vrea sa zic ceva despre doua chestii, una fiind istoria personala, am sa zic mai putin despre ea, dar incerc sa le leg.
.

O baba merge cu pisica la veterinar si-i spune ca nu mai mananca si e trista.
Ia doctorul pisica, o consulta si zice:
- Babo, e nasol, pisica nu mai scapa, are ghemotoza.
- Aoleo, saraca, dar ce inseamna asta?
- Pai pisica se spala lingandu-si blana si treptat inghite fire din blana. Astea se aduna ca un ghem in stomac care obtureaza totul si in final moare, nu scapa nimeni.
Baba incepe sa planga si mai rau:
- Aoleo, saracu barbatu-meu! Acu-mi dau seama ca si el tot de ghemotoza a murit!
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Ioan Guist » 18 Feb 2018, 12:00

Educatia sexuala trebuie facuta permanent si peste tot la orice varsta.
Nu ar trebuii sa fie un subiect tabu ci unul asa precum si este , adica delicat si complex, important - vital Parintii ar trebuii sa fie in prima linie , supliniti de cadru didactic si programele educationale.Numai dupa aceea ca ...o complectare explicita...filmele si materialele media ce scapa cenzurii pe varste.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Bezna Zorilor » 18 Feb 2018, 13:09

Uite, eu m'am ferit sa dau o definitie e educatiei sexuale, am zis mai degraba ce nu e bine, nu ce e bine, dar hai sa incercam sa o dam, nu vrei?

Ce este educatia sexuala? Cine ar trebui sa o predea in scoli?

Ceea ce stiu sigur ca nu este sau nu ar trebui sa fie este ca cineva sa iti spuna tie ca parinte sau copilului tau ca primul copil este un drept uman si al doilea este un moft. Nu mi'as mai trimite copilul la acea scoala.

Este un subiect delicat si tabu, dar inainte sa sugerezi oamenilor metode contraceptive sau solutii sterilizatoare trebuie sa ii intrebi ce isi doresc ei, in primul rand. Nu sa le spui ca de la al doilea copil in sus nu mai este un drept uman, pentru ca la astfel de predici te intersectezi cu morala, daca nu chiar practici o morala gresita.

Oamenii trebuie incurajati sa faca copii, nu sa nu faca copii! Dar din ce citesc, o mare parte a educatiei sexuale este despre cum e incurajata scaderea natalitatii...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Ioan Guist » 18 Feb 2018, 14:55

Definitii...teoreme si tipare e greu de pus in orice implica viata.In zona materiala e mai usor.
Nu cred ca o definire complexa si insirata intr-o carte cat DEX-ul poate rezolva un deziderat.

Important precum educatia civica si sociala, cei 7 ani de acasa adica , trebuie sa cuprinda si subiectul sexualitatii.Fiind un subiect ocolit si abscons sub pres si /sau plapuma...devine marginalizat sau pus la ...astaNU.

Educatia sexuala nu incepe cu contraceptia. Cand intra in discutie Pleningul familial, trebuie sa existe date si cunostinte sanatoase asimilate.Sexoalitatea este parte din noi si trebuie cuprinsa in educatie din primii ani de viata.Nu inseamna ca intimitatea nu ramane ...la locul ei.Cu atat mai mult trebuie trasata, "perdeaua" dintre teorie si actul sexual in sine.Sexualitatea fiind strans legata (esenta) de toata viata individului.Problemele maritale,sociale,psihologice, filozofice si spirituale sunt intim legate de sexualitate.

Si mai mult decat orice , sexualitatea dezlegata de relatia intima de la nivel sentimental -cerebral , nu este decat un sport.Unii ar vrea acest sport inclus la jocurile olimpice. :lol: sau macar la Campionatul pe Sate si Comune.

Nu am adus in discutie scrierile Biblice cu referire directa la sexualitate (in familiea mea cu asta incepem la o discutie pe tema)doar ca subiectul sa nu curga in zona sipirituala.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Bezna Zorilor » 18 Feb 2018, 16:24

Si bine ai facut! Nu vreau sa zic ca eu nu am credinta in mine, dar nu toti oamenii gandesc cu Biblia in brate si orice discutie (chiar si cea cu avortul) cand este pusa sub semnul crestin (sau oricare altul) ii sfideaza pe ceilalti.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde peterneamt » 19 Feb 2018, 01:00

Nu e ușor să dai viață și nici să o îndrumi în.......trăim prin urmașii noștrii chiar și atunci când demult am apus !

Cine nu luptă pentru idealurile lui, sfârșește prin a lupta pentru idealurile altora ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 22:01

Ioan Guist scrie:Educatia sexuala trebuie facuta permanent si peste tot la orice varsta.
Nu ar trebuii sa fie un subiect tabu ci unul asa precum si este , adica delicat si complex, important - vital Parintii ar trebuii sa fie in prima linie , supliniti de cadru didactic si programele educationale.Numai dupa aceea ca ...o complectare explicita...filmele si materialele media ce scapa cenzurii pe varste.


sper ca prin tara sunt mai cu capul pe umeri si nu incurajeaza devierile de la normal, zic de homosexuali.
aici majoritatea au mai multi copii, dar viitorul nu este prea roz, este invazie de mexicani iar americanii sunt din ce in ce mai multi homosexuali. SUA devine o tara de mexicani si poponari.
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Feb 2018, 22:37

oare sa deschidem un topic si despre adoptii in cadrul familiilor de homosexuali? :twisted:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Shrek » 20 Feb 2018, 23:38

Ce-i tanti?! Am vazut ca întrebi de mine la la ...americani! Apăi sa scii fata mea ca io nu mi-s pa invers si nici nu prea mai stau la ...sat sa-mi faci educatie! D-aia nu m-am băgat p-aci! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Bezna Zorilor » 23 Feb 2018, 13:19

Circula de o vreme pe feisbuc un filmulet/mesaj al femeilor feministe de pretutindeni...pentru barbati. De fapt s'a plecat de la niste actrite care s'au trezit la batranete ca au fost abuzate la tinerete in timpul filmarilor. Mi se pare corect ca dupa ce ai ajuns celebra sa spui ca acum nust cati ani ai inghitit ceva ce nu prea ti'a facut pofta. E asa...cumva penibil, ca nu mai suntem pe vremea sclaviei. Si acuma...feministele de pretutindeni empatizeaza cu niste...zdrente si transmit mesaje pentru barbati in care arata si m*ie. Adica dreptul de a protesta s'a transformat in ura fata de sexul opus sau un curent "femei contra barbati".

La tara lucrurile par sa fie in regula. Mi se pare ca educatia sexuala ar trebui sa inceapa la oras, la feministele astea care ...ar vrea si ele un copil, dar urasc barbatii si le arata m*ie. :lol: ...care l'ar face cu oricine, ca oricum au planuit sa il creasca singure si seara la culcare, pentru ca nu gasesc obiectul muncii langa ele, posteaza pe feisbuc ca l'au gasit pe dumnezeu...si citate cu bunatatea...si cu decenta. :lol: ...si in timpul zilei baga selfiuri la copil printre postari in care se plang de politica sau de barbati.

Nu am nimic cu feministele...ca idee. Si'au castigat niste drepturi naturale incontestabile. Dar unde s'a ajuns, nu de educatie sexuala cred ca e nevoie. Ar fi prea putin..........

Si lumea zice ca sunt eu agresiva. :x :x :x
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde mircea » 24 Feb 2018, 00:25

Bezna Zorilor scrie:.......sau un curent "femei contra barbati"
............................
Si lumea zice ca sunt eu agresiva. :x :x :x

Doar un pic asa ....mai cheli rea, nimic neobisnuit insa . Nu esti bre, nicio agresiva...

...........................................................
Ele au stat si s-au gandit.....au pus in cumpana si au hotarat ca totusi se merita efortul de a nu spune nimic atunci . Nu judec si nu comentez situatii din astea , iar abuzul sexual e odios si criminal din punctul meu de vedere . Inteleg insa ce spui....

Da de asta, de comerciantul fara identitate, care a aparut pe forum , plangand ca nu stiu ce organizator l-a amenintat sa nu participe la alt targ, ce spui ?
Cati firfirici putea pierde ? Sau ce putea pierde de nu l-a trimis la origini pe individ?
Ce sa ne mai miram atunci de unele....
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Bezna Zorilor » 24 Feb 2018, 01:43

mircea,

Unele sunt hartuirile de la coltul strazii si din scara blocului, altele sunt "hartuirile" de pe platoul de filmare. Acolo nu te agreseaza nimeni daca tu nu inspiri ca vrei sa faci o "treaba" buna pentru un rol mai bun. Daca intr'adevar ai fost agresata, problema poate fi rezolvata prin alte mijloace, nu astepti sa ajungi celebra si apoi te plangi ca ti'a intrat ceva pe gura...pentru ca e penibil.

Fa ceva cu CI, ca am prapadit idei bune intr'o conversatie pe chatul de la fb, voia el sa stie de ce mi's eu asa idealista. Zice ca nu e treaba buna sa faci copii prea multi...si ca ce am eu cu latratoarele, ca prea ma preocupa despre ce latra. Pai da' pe ele de ce le preocupa chestiuni planetare? La astea nu le zice nimeni nimic? Nu mai bine isi iau toti deciziile personale in odaia lor si nu se mai amesteca in problemele maselor cu atata usurinta? Ca ma gandesc ca alea sunt mai complicate si nu poti sa umbli asa cu contraceptivele in sacosa pe toate drumurile...de tara.

Eu stiu ca acolo unde s'a amestecat omul in treburile naturii, a platit pret scump...pentru procesul asta al civilizatiei. Orice ar zice oricine...

Incredibil ce usor propun oamenii tot felu' de solutii pentru altii si pentru mapamondul intreg. Si au opinii politice, economice si vorbesc despre decenta...niste catze.

Mai voiam sa zic ceva, dar am uitat. A, da, chestiunea cu adevarul propriu. Toti oamenii trebuie ascultati. :lol: :lol: :lol:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde mircea » 24 Feb 2018, 10:01

Mandra B.Z tocmai asta spuneam si eu , ca iti inteleg/aprob opiniile, doar ca mi-e greu sa comentez situatii care presupun abuzul asupra femeilor . Ca idee ai dreptate, toate astea implica decizii personale si tine de fiecare daca face din viata lui o chestiune de prostitutie sau nu . Degeaba spui cand spune toata lumea, daca nu spui cand toata lumea tace, iar este un adevar......spun ca principiu universal valabil, nu ca eu as proceda asa.

Cu Ci, i-am conservat contul , el stie ca poate reveni oricand, dar fara injurii in semnatura . Acum isi asuma cumva asta si sta pe tusa, pe moment nu vad nicio rezolvare, atat timp cat nu depinde de mine.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Educatia sexuala la sate...

Mesajde Bezna Zorilor » 25 Feb 2018, 15:19

Of, ce vreau sa mai zic e ca discutiile despre ce facem cu oamenii de la tara, ce contraceptive sa le dam sa inghita, si ca ajutoarele sociale ii incurajeaza pe unii sa nu se mai duca la munca, etc, sunt inutile intr'o tara cu o economie de rahat. Adevarata intrebare e cum faci ca schema de alocare a ajutoarelor sa functioneze.

Dincolo de asta, sunt oameni la tara care fac cate 9-10 copii si ii cresc cu ce au prin curte, gaina, capra, vaca, etc si ajutorul social e un bonus, dar el trebuie sa existe in orice conditii.

Decizia ar trebui sa ramana in ograda familiei, ce isi doresc oamenii aia cu adevarat, 2 copii, 12 copii, etc. Oamenii au sau nu au discernamant, dar cu siguranta dorintelor lor nu li se pot opune lectii de educatie sexuala sau sfaturi de imputinare a populatiei. Nu educatia sexuala rezolva problemele, pentru ca ele pleaca de la nivelul de cultura al oamenilor, ori acolo e mai complicat.

Zic asa, ca astia care se chinuie sa transeze problema pe o parte sau pe alta, cad destul de repede in ridicol si...intr'o pubela.

:cry: :cry: :cry:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori