Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PORCUL!!!

Mesajde mellis » 10 Apr 2018, 16:06

Salut,

Nu va ganditi la prostii ;)..Topicul este despre mistret.
La padure - vatra noua este foarte salbatica, urme proaspete de mistret destul de mari..si mici..
Am citit de posibil atac si ce trebuie facut..
Iubesc animalele .. dar nu as vrea sa fiu luat pe sus..
Din ce am citit - atacul este glont pe o directie - eschiva laterala ar fi o solutie..dar daca este intr-o secunda din vreun tufis...este foarte delicat..panta iarasi este o problema..
Pomul este o solutie - dar un pom sanatos - sa poti urca cat de cat..
Viata bate filmul..cutitul/maceta nu au rost la stratul de grasime si atacul violent..

Cu sulita (boar spare) ar fi o sansa - dar costa mult - si as arata ca un Aborigen prin padure...
Calibrul 11 sau asa ceva - dar nu sunt vanator ce sta ascuns in pom si trage dupa ei in fuga ;)..

Scroafa este si mai periculoasa - daca simte puii in pericol sau esti in calea ei de refugiu..
Scroafa si musca din cate am inteles si nu are atac unic (posibil) ca si masculul ...
Ar fi varianta sa sar in apa ;) dar nu stiu daca este o idee buna..nu am vazut niciunde astfel de sfaturi ..
Daca aveti idei - va multumesc..imi fac temele pentru o eventuala intalnire exotica..
Sanatace Buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: PORCUL!!!

Mesajde horia_ch » 10 Apr 2018, 16:37

”Pe Mureș și pe Târnavă”... e o bună apărare de mistreți (și de orice altă sălbăticiune). Cântat cât mai tare în timpul mersului lejer prin zona sălbatică.
Serios... Niciun animal sălbatic nu caută întâlnirea cu omul. De la veveriță la urs încearcă, dacă poate, să evite omul, cu câteva mici excepții conjuncturale (și am să mă refer doar la cele două specii considerate mai periculoase: ursul și mistrețul).
Deci, regula de aur: orice animal luat prin surprindere va ataca! De asta nu mergem prin pădure în liniște.
Scroafa cu purcei și ursoaica cu pui sunt mai ”lente” în evitare, dacă pot spune așa, însă doar din cauza puilor, care sunt, de obicei, mai lipsiți de inhibiții. Fiind mame foarte protective, nu își vor părăsi puii și, în acest fel, întâlnirea poate avea loc, cu riscurile de rigoare.
În plus, ursul nu părăsește hrana și de obicei preferă să lupte pentru ea (atenție la zmeur și mur în perioada când sunt fructe). Mistrețul o părăsește.
De asemenea, ambele specii caută să atace dacă sunt rănite. În acest caz nu prea ai ce face pentru a evita întâlnirea și va trebui să-i faci față (nu e nimic plăcut, iar șansele de a scăpa teafăr sunt mici... spre deloc, fără armă). În cazul ursului copacul este inutil, deoarece el este un bun cățărător. În cazul apropierii unui pericol care nu poate fi evitat, ursoaica își trimite puii în copac iar ea rămâne ”la primire”.
La mistreț merge cățăratul în copac, dacă ai timpul necesar, deoarece atacul acestuia este prin surprindere și cu viteză foarte mare. Mistrețul rănit atacă frontal și sunt șanse relativ mari ca după primul atac să se întoarcă. Scoafa cu pui va ataca atâta timp cât considera că puii sunt în pericol.
Deci... ”Pe Mureș și pe Târnavă”, eventual radio cu baterii, dat tare.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: PORCUL!!!

Mesajde mellis » 10 Apr 2018, 16:50

va trebui sa exersez ;)
" Pe Muras si pe Tarnava,
Nu-i fata sa-mi fie draga,
R: Dar mie, mie, mie, mie
Nici ca-mi pasa,..
mai, mai"

Ar mai fi de mentionat..
daca esti in directia retragerii spre padure de exemplu - atacul este posibil.
imi plac sfaturile in cazul ursului - sa te urci in pom - avand in vedere ca el urca mult mai repede si bine ca si tine ;)
Fişiere ataşate
boarSpear.jpeg
boarSpear.jpeg (3.51 KiB) Vizualizat de 6157 ori
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: PORCUL!!!

Mesajde Shrek » 10 Apr 2018, 17:57

Un spray iritant lacrimogen, cu dimensiuni decente si mult sange rece! Daca stai bine cu stăpânirea de sine , nu il invidiezi subit pe...Bold, nu faci pe tine de frica ( se spune ca omul, in momente de panica emana un miros care excita animalele pradatoare) , il parfumezi putin si apoi ai timp sa mergi in drumul tau! Este o părere personală si nu neaparat o recomandare !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: PORCUL!!!

Mesajde csaa » 10 Apr 2018, 20:52

Stai linistit. Daca nu ii ataci nici nu te baga in seama.
In 25 de ani de frontiera am intalnit turme de vieri, scroafe cu purcei, etc. Nici macar nu se sinchiseau de noi. Si nici nu am auzit de vre-un coleg atacat de mistreti.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: PORCUL!!!

Mesajde teinegru64 » 10 Apr 2018, 21:40

csaa scrie:Stai linistit. Daca nu ii ataci nici nu te baga in seama.
In 25 de ani de frontiera am intalnit turme de vieri, scroafe cu purcei, etc. Nici macar nu se sinchiseau de noi. Si nici nu am auzit de vre-un coleg atacat de mistreti.

Ha ha ha...La trageri in poligon...va amintiti de mistreti. :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PORCUL!!!

Mesajde paul » 10 Apr 2018, 22:21

Lucian, din ce stii tu, in zona respectiva au avut loc partide de vanatoare la mistret asta iarna ? Daca DA, atunci te asigur ca daca simte miros de om se retrage din zona, daca NU, nu se prea sinchiseste de om. Ideea este urmatoarea ... mistretul este un animal auroral si nocturn. Poate provoca pagube ( sa-ti rastoarne stupii) doar daca acolo este stejaris, in cautare de ghinde !
Bun sfatul lui Horia, dar, iti dau eu un altul si mai bun dar mai putin ... poetic, cauta niste pocnitori din alea cu care pocnesc copiii de Anul Nou ( gasesti pe la chinezi in complexele comerciale, pe sub mana, bineinteles) si da una, doua, din alea cand pleci seara de la stupina. Garantez ca nu se vor apropia la mai mult de 300 m.
LE ... sezi linistit, mistretul nu-i leopard sa atace asa cum iti imaginezi tu ! :lol: Am participat la multe vanatori la mistret si la panda si la goana, stiu ce vorbesc ! Doar daca este ranit si nici atunci in toate situatiile, porcul ataca !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PORCUL!!!

Mesajde mellis » 11 Apr 2018, 10:48

Va multumesc pentru sfaturi.
vanatorii sunt si acolo..
Sper sa nu ma vedeti la stiri curand ;)
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: PORCUL!!!

Mesajde ignatov andrei » 12 Apr 2018, 07:40

Nu vorbim de animalul ranit sau atacat!

Porcul nu e nici caine, sa te ia la fugarit, nici lup sa te atace!
Povestile cu "m-a fugarit porcul" sunt la moda, dar raman doar povesti!

Du-te in padure, cauta porcii, apropie-te de ei si vei vedea cum reactioneaza!
Atunci vei intelege de ce "morcovul" si povestile sunt de baza! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: PORCUL!!!

Mesajde horia_ch » 12 Apr 2018, 10:34

ignatov andrei scrie:Nu vorbim de animalul ranit sau atacat!

Porcul nu e nici caine, sa te ia la fugarit, nici lup sa te atace!

Lupul nu atacă omul sănătos. E prea inteligent pentru asta. Dar asta-i altă poveste.
ignatov andrei scrie:Povestile cu "m-a fugarit porcul" sunt la moda, dar raman doar povesti!

Ai dreptate, nu te fugărește. Atacă de la distanță mică cu vreo 40 km/oră. Ce ”fugăreală” e aia care durează două secunde?
Nu pun astfel de filmulețe aici, dar caută pe net. De exemplu ”boar attack”. O să vezi povești adevărate.
ignatov andrei scrie:Du-te in padure, cauta porcii, apropie-te de ei si vei vedea cum reactioneaza!
Atunci vei intelege de ce "morcovul" si povestile sunt de baza! :lol:

De acord cu experimentul. L-ai făcut? Pentru siguranță, însă, urmărește anterior ciurda de la distanță și, dacă vezi pitici vărgați pe acolo... mai bine alege altă zi, cu alți porci!

FIȚI ÎNȚELEPȚI ȘI RESPECTAȚI NATURA!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: PORCUL!!!

Mesajde ignatov andrei » 12 Apr 2018, 15:16

horia_ch scrie:
ignatov andrei scrie:Du-te in padure, cauta porcii, apropie-te de ei si vei vedea cum reactioneaza!
Atunci vei intelege de ce "morcovul" si povestile sunt de baza! :lol:

De acord cu experimentul. L-ai făcut? Pentru siguranță, însă, urmărește anterior ciurda de la distanță și, dacă vezi pitici vărgați pe acolo... mai bine alege altă zi, cu alți porci!

FIȚI ÎNȚELEPȚI ȘI RESPECTAȚI NATURA!


Fii sigur de asta, asa ca... pastreaza-ti sfaturile!
Tu, urmareste filmuletze!

Mai tii minte cand am zis ca nu am ce invata de pe forum...?!?
Nu te-ai convins...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: PORCUL!!!

Mesajde horia_ch » 12 Apr 2018, 15:36

Mda... De ce nu mă mir?
Eu, unul, nu mai cred multe din ce spui tu.
Drum bun... spre locuri din care ai ce învăța!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: PORCUL!!!

Mesajde ignatov andrei » 12 Apr 2018, 19:57

horia_ch scrie:Mda... De ce nu mă mir?
Eu, unul, nu mai cred multe din ce spui tu.
Drum bun... spre locuri din care ai ce învăța!


Eu am spus o parere la tema topicului!
Ce era nevoie sa te... grija de parerea mea, nu stiu!

Se vede ca esti educat la "scoli cu vorbe intelepte": MARS, salt inainte, drepti, te dau cu burta de pamant, culcat, taras...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: PORCUL!!!

Mesajde asd5 » 13 Apr 2018, 09:23

Locuiesc in zona plina de porci si ursi. Merg zilnic(inclusiv noaptea) prin padure in liniste. E foarte greu sa te intalnesti cu ceva. Asta toamna abia am zarit un urs. Porci am vazut mai des insa n-ai sanse sa te apropii de ei. Cand ii incoltesti la vanatoare e alta poveste.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: PORCUL!!!

Mesajde paul » 13 Apr 2018, 12:18

asd5 scrie:Locuiesc in zona plina de porci si ursi. Merg zilnic(inclusiv noaptea) prin padure in liniste. E foarte greu sa te intalnesti cu ceva. Asta toamna abia am zarit un urs. Porci am vazut mai des insa n-ai sanse sa te apropii de ei. Cand ii incoltesti la vanatoare e alta poveste.

Adevarat !
Putine sanse sa te apropii de porci .
La vanatoare, daca porcul nu-i ranit, nu te ataca ! Am specificat ca nici chiar daca-i ranit nu-i obligatoriu sa atace. Am vazut turma de mistreti care la primele focuri s-a intors inapoi inspre haitasi, fara a-i ataca pe nici unul, incercand sa fuga . Am vazut si mistreti care s-au intors inapoi in foc, dupa ce in prealabil reusisera sa treaca, doar pentru ca din fata lor venea un alt grup de haitasi.
In concluzie, mistretul ataca foarte rar si doar in anumite situatii ! Cred ca o scroafa cu purcei ar ataca doar daca ar fi surprinsa in culcus.
Mellis, garantez eu ca n-ai sa dai nas in nas cu mistretul. :) Pot sa pun pariu ca daca te duci mai des la albinele de pe acea vatra n-ai sa mai gasesti nici macar urme pentru ca o sa-si schimbe traseul de deplasare.
Cand am dus la sfarsitul verii stupii pe vatra de iernare, la mai putin de 3 m de suportii mei era scurmatura proaspata de porci. Trecand mai des in perioada respectiva pe acolo in nicio saptamana n-am mai vazut nicio urma proaspata ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: PORCUL!!!

Mesajde mellis » 13 Apr 2018, 14:57

Paul,

Multumesc de remarca - dar la o saptamana diferenta - am vazut urme proaspete - pe aceeasi carare..
cred ca sunt imblanziti ..
grija mea mare este sa nu aibe cuib langa drum - in vreun sant/stufaris - desi nu cred ca ar face asa ceva..
vara se plimba destul de des lumea prin apropiere..
sunt urme de aceeasi marime - oarecum desul de noi..si mai vechi
la ultima vizita cred ca a fost o mica turma in zona - pe carare erau urme multe..si oarecum haotice..
sau a fost ceva actiune - braconaj sau vanatoare...
erau urme si de porc in fuga..copita departata..

https://www.britishwildboar.org.uk/index.htm?field.htm
deci nu pot merge linistit ca-n excursie - cel putin pana se separa tractorul... ;)
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori