Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 26 Apr 2018, 14:48

Să te înveselesc puţin la sfîrşit:

- de cînd scrii pe forumul ăsta, ai fost simpatică o singură dată dar şi atunci a fost umor involuntar.
Cînd ai scris că te pregăteşti pentru examenul auto. Atunci am zîmbit ... la gîndul că nu eşti genul care să acorde prioritate. :lol:
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde mircea » 26 Apr 2018, 15:58

Puiule, eu nu stiu ce vrei sa faci (demonstrezi) cu topicul asta....spui niste lucruri si dupa aia o intorci , ca altul era sensul .

Vreau insa sa te antentionez asupra unei probleme .
Tu ai adus in discutie asta :
ioanpuiu scrie:.......................................
Apropo! ... ţi-am spus că am o nevastă superbă?

Din momentul asta....daca discutia (pe care tot tu ai deschis-o) o sa ia o anumita directie sa nu uiti ca tu esti unicul responsabil , pentru ca ai personalizat.
Sa nu avem vorbe ca nu ai stiut si sa vii cu reprosuri cand poate nu o sa-ti mai convina.

Pe moment zici ca esti pe cai mari.....vad ca te ia valul .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 26 Apr 2018, 16:22

Mulţumesc Mircea!

Sper că nu mă bănuieşti de inconştienţă.
Mi-ai stricat puţin "lucrarea" :) ... am scris aia ca un test, să văd dacă este pregătită să intre în parametri normali de funcţionare ai forumului.

Ce fac aici ? ... încerc să răspund apelului tău către colectivitate. Fără termeni duri, fără să ne punem poalele în cap dar spunînd lucrurilor pe nume.
Nu ştiu cîtă răbdare voi avea, că de-aia am scris cinci încercări.
Nu e o cifră mare ;)

Şi pentru că iubesc confortul, ca oricare dintre noi.
Cîtă vreme l-am avut am stat potolit pe VRS, mai o discuţie cu csaa, mai una-alta dar nimic ieşit din comun.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde mircea » 26 Apr 2018, 16:43

Puiule, pana una alta , constat ca daca este ceva anormal in parametri, este pe la noi (asa in general).
Asta daca este sa privim prin prisma celor intamplate.....reactii deplasate, suparari, plecari, etc.

Am tot spus.....nimeni nu poate gestiona niste situatii colective de felul asta , daca fiecare nu-si gestioneaza contul individual asa cum ar trebui .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Shrek » 26 Apr 2018, 20:38

Pentru mine este de neînțeles de ce intr-o disputa dintre...sexe, sa aduci argumente de genul " io am o nevastă mult mai frumoasa ca tine, sic"! Daca unii dintre combatanți vor sa isi aducă drept ajutoare ( argumente) consoartele , poate ar fi mai bine sa le invite pe forum, sa isi facă conturi ( scuze pentru cacofonie) si sa le lase sa comenteze singure in astfel de chestii ( este posibil sa apara surprize). Altfel pare ca asazisii " masculi alfa" sunt de fapt niste "catelusi dresati" , care se uita tot timpul la stăpână sa le dea semnalul de " atac"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde petru71 » 26 Apr 2018, 21:22

[quote="Shrek"]Pentru mine este de neînțeles de ce intr-o disputa dintre...sexe, [...]./quote]

Căpcăune, nu e nici o dispută între...sexe. Nici nevestele noastre nu-s argumente, cum nici noi nu suntem cățeluși.
E doar bunul-simț versus Ferentari Reloaded.
M-ai descumpănit/dezamăgit cu această abordare.
Ai ratat toate subtilitățile din textele omului. La felul cum ai pus acum problema, aș fi fost surpins să o prinzi pe asta...
Chiar îmi pare rău.
Puiule, scuză-mi intervenția în basmul tău.
Pitar.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Shrek » 26 Apr 2018, 21:50

Atunci explicati-mi de ce ( adica tu si Ioan) de ce , după ce faci o femeie bestie ( e adevarat ma subtil si mai spre .....zori), după o lalaiala cu filme lacrimogene si povesti de dragoste imposibile( asemeni filmului), vine si anuntul ...." nu stiu daca ti-am spus da' sa stii ca io sunt însurat si nu " ma uit la tine"( l-am prelucrat putin sa fie mai accesibil).
Cu alte cuvinte, in timpul disputei, cand " barbatul" înjură , este corect, dar cand înjură "doamna", este imoral.
Despre prezența beznei pe forum, eu am o teorie, dar încă nu-i momentu' s-o fac publica! Încă lucru la ea.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde petru71 » 26 Apr 2018, 22:09

Ce-i cu tine Căpcăune ? N-ai prins-o din prima ?
petru71 scrie: E doar bunul-simț versus Ferentari Reloaded.

Restul sunt can-can generator de trafic. Ieftin spre jenant.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Shrek » 26 Apr 2018, 22:27

Ahaaaaa, abia acum m-am prins! Cam cum ar veni, uraciunea nopții versus bucuria dimineții! Siiii jocul este unu' la unu' sau este pe echipe?! Se da premiu, ceva?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde csaa » 26 Apr 2018, 22:30

Cred ca Puiu a vrut sa spuna ca doamna este, pentru el, cea mai frumoasa femeie. Ca daca i-ar saruta talpa piciorului ar schiopata de teama sa nu-i striveasca sarutul.
Mare Nichita asta!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde petru71 » 26 Apr 2018, 23:14

Shrek scrie:Ahaaaaa, abia acum m-am prins! Cam cum ar veni, uraciunea nopții versus bucuria dimineții! Siiii jocul este unu' la unu' sau este pe echipe?! Se da premiu, ceva?!

Căpcăune, ți-aș spune care-i premiul, dar iar mă banează imparțialul dacă-ți spun.
Că mă vânează ca pe potârnichi.
Oricum, ți-am sugerat cândva să vorbești cu Fiona pe tema premiului pus în joc. Faci și tu un efort de memorie... :lol:
Unu/unu sau pe echipe este irelevant.
Din câte știu, în Ferentari se practică jocul în echipă. Decât dă doi.
Shrekule, nu vreau să mă mai contrez cu tine pe subiecte mizerabile.
Ele (subiectele) nu merită timpul nostru.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 26 Apr 2018, 23:57

Puiule, stii care e treaba....tu o intorci ca la Ploiesti, dai niste mesaje in care ma acuzi de niste lucruri apoi spui ca erau pe acolo sensuri mai profunde...tare ipocrit...

Uite ce este, nu eu sunt aceea care reduce femeia la tite si fund, petru este acela si nu e singurul. Eu am redus (sau extrapolat) nevestele in jurul inteligentei, prezenta sau absenta ei, si daca zici ca esti la curent cu meciurile, mai ales cele cu lupu albinar, trebuia sa retii si expresia "ti'ai uitat laptopul in bucatarie sau la piata".

Ca nu vrei sa ma ranesti...ba exact asta incerci sa faci. Mesajele tale sunt hartuitoare si urmaresc principiul acelei boli in care mamele isi chinuie copiii ca sa aiba de unde ii salva, nu mai stiu cum se numeste, dar pe acolo esti.

Da, oamenii ranesc, dar nu imi este frica de asta la ei. Cel mai mult ma sperie plictiseala.

Vad ca insisti foarte tare sa aterizezi in aceeasi ghena cu lupu si guist.

Nu esti baiat prost, ba chiar ai mesaje misto pe alte topicuri. Tocmai pentru ca nu esti prost esti capabil de ipocrizie si fofilare. Ca sa fii ca mircea trebuie sa mai ai ceva pe langa inteligenta. Cand spun mircea nu o spun in sens comparativ. Spun mircea = spun om.

Nu il cunosc, dar universul va vrea asta, si daca pana acum o vreme intram pe forum pentru ca ma distra lupu si alti cativa, acum, pe langa faptul ca ii urmaresc povestile lui Shrek, pot spune cu mana pe inima ca am facut o pasiune pentru mircea si il urmaresc atent. Cred ca stie si el asta, dar am vrut sa o spun public.

Imi place sa citesc...carti mai putin, imi plac filmele, serialele, leneveala, rar fac pasiuni pentru oameni, dar fac... :) Si daca mai vrei sa stii ceva despre mine fa te rog o lista, ca imi plac chestionarele si interogatoriile, ca sa nu o mai lungim pe subantelesuri, ca dam in schizofrenie.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde cristian bh » 26 Apr 2018, 23:59

In fond,....autorul topicului de fapt,incearca la modul subtil ,celor in stare macar sa repereze subtilul,fara pretentia de a-l si prinde din zbor,...ca nici frumoasa,nu-i aia din padurea adormita,.si nici bestiile,....nu lupta neaparat cu buzduganul,... :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Apr 2018, 00:26

Daca m'am schimbat...m'am schimbat. Oamenii in esenta nu se schimba, dar sa nu schimbe niste lucruri la ei inseamna sa ramana retardati.

Fara legatura cu forumul, cine m'a ranit pe mine, printre altele, cineva care m'a facut sa'l parasesc, eram mici deh, apoi m'a urmarit niste ani, pe langa unu doi obsedati, si anul asta l'am dat pe usa afara. Nu are albine sau vreo legatura cu forumul.

Ce am schimbat, sunt mai directa cu oamenii, mai putin timida, dar gandesc aceleasi lucruri despre ei.

De ce ma iau de neveste...nu o fac gratuit, ci pentru ca stiu ca acolo este raspunsul magariilor voastre. Acolo este esenta vietii, fericirea sau nefericirea oamenilor. Vad asta in jur la prieteni de varsta mea, certuri, divorturi, copii impartiti, circ...tot felul de lucruri pe care eu nu le'as putea face...inca. Iaca, imi este frica de niste lucruri, dar in acelasi timp rad de oameni, pentru ca mizeria prin care trec este din cauza prostiei lor.

Am vazut ieri un articol pe net cum ca nevasta suferinda a lui Adrian paunescu a murit. Suferinda...pentru ca el cica dormea cu spatele la ea pentru ca el o iubea pe alta.

Compromisuri pacatoase.

Citeam acu ceva vreme niste poezii suferinde ale lupului albinar, altul care lasa durerea la iveala si posteaza din tinerete plangeri de jale si dor.

Poate nu sunt asa romantica, dumnezeu stie ca barbatii chiar varsa lacrimi sincere, dar felul batos in care sunt m'a scutit de la niste greseli.

Astept lista aia cu intrebari.

Puiule, dragule, sa stii ca ti'am raspuns sincer...pentru ca asa sunt eu. Dar nu meriti.

Urmatorul care mai calca pe cararea lui guist si ma acuza de lucruri ordinare de care nu as fi capabila...dumnezeu stie...ii jur de pe acu ca o sa'si inchida contul. Spun dumnezeu stie pentru ca ma refer la al de sus care este al fiecarui om simplu, si nu tre' sa imi schimb religia ca sa pot sa vorbesc.

Cand ma mai invadeaza nemtii convertiti, am pregatit un playlist oriental cu care mi'am propus sa REZIST...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde mircea » 27 Apr 2018, 09:00

Bezna sfidatoare , multumesc pentru aprecierea publica (nemeritata spun)....sper doar ca asta sa conteze si cand o ipotetica situatie viitoare nu o sa poarte culori placute ochiului (de felul cararii oaselor). La cuvantul "pasiune" am zambit.....te asigur ca am inteles exact ce ai vrut sa spui .

BZ , mi-as fi dorit sa nu-l mai pomenesti pe Guist.....din doua motive (unul principial, altul personal)) , dar cum nu pot impune sau cere nimanui sa faca ceva, ramane la stadiu de dorinta .

Si raman la parerea ca esti prea sincera.....

...........................................................................

Puiule, ai legatura ....
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 27 Apr 2018, 15:03

mircea scrie:Puiule, ai legatura ....

Pe ce post vrei să joci, Mircea?
Arbitru imparţial ;) ... sau prezentator la circ ?

Eşti recuzat pentru ambele.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori