Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 23 Apr 2018, 22:21

Topicul este o continuare a dialogului început aici la pagina trei în CONTROVERSE de unde citez parţial ca să aibă cît de cît un sens. Pentru o mai bună înţelegere este indicat să vizitaţi pagina din link.

ioanpuiu scrie:
Bezna Zorilor scrie:Vorbesti de saracie in timp ce folosesti cuvantul papusa?! Doar cu asta poti sa fii ironic?

Uite, pentru ca mi'ai zis papusa, iti zic si eu COCALARULE!

Nu este nici un gram de ironie acolo. (... nu e nici ce crede Mircea)

Ţi-am promis deja că voi încerca să-ţi lămuresc o parte dintre nedumeririle pe care le ai dar nu aici, ca să nu fim off topic.
Insist să o facem în "Cafenea", că mie îmi place cu spectatori ;)

Hai, nu fi sfioasă !
Ultima oară modificat de ioanpuiu pe 23 Apr 2018, 22:32, modificat 1 dată în total.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 23 Apr 2018, 22:26

ioanpuiu scrie:Păpuşă ;) ... nu eşti genul meu.

Un cuvînt, unul singur, multă nedumerire şi interpretări originale după formula ... cum e turcu' şi pistolu' (gîndirea)

Dacă ţi-aş fi ştiut numele real şi l-aş fi scris greşit din neglijenţă sau cu rea intenţie ar fi fost o impoliteţe în primul caz sau ceva urît în ultimul.
Nu-l ştim, avem o singură opţiune, ne aflăm pe tărîmnul poreclelor dar ăsta este guvernat de cu totul alte reguli.
Pe astea, (poreclele) le primeşti de la prieteni sau dusmani, de la cunoscuţi sau necunoscuţi, sau poţi considera că te pricopseşte soarta cu ele fără să te întrebe.
O poreclă, şi nimic mai mult.
De cum aţi avut-o în bătaie aţi tras amîndoi, şi tu şi Mircea, pe lîngă poartă. Unul în dreapta ei, şi altul în stînga.
-mircea a văzut o dulcegărie acolo şi că aş vrea să mă bag peste rînd.
- tu, dimpotrivă ... ai văzut o ofensă materializată într-o ironie.
E clar că nu vă pricepeţi la fotbal :mrgreen: ... nici unul dintre voi.

Sigur, dacă e o poreclă ( şi este!) trebuie să vină de undeva, să aibă un corespondent undeva.

Chiar şi cînd ştim numele cuiva, folosirea unei porecle nu este exclusă (cazul meu) aşa că acel COCALARULE este un apelativ ca oricare altul şi e în regulă să-l foloseşti.

Ca să nu se repete neînţelegerile, mă văd nevoit să scriu mult şi pe îndelete că poate, totuşi, de data asta ... va fi mai clar.
Ultima oară modificat de ioanpuiu pe 23 Apr 2018, 22:34, modificat 1 dată în total.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 23 Apr 2018, 22:28

Încep cu începutul ca să înţelegi contextul.

Apariţia ta pe forum a fost pentru mine dubioasă şi nesuferită.
Aproape un şoc cu poza aia de la avatar dar n-a fost vina ta, problema era la mine ... o veche traumă din copilărie.
Bona mea filipineză din vremea aia a încercat să mă sufoce cu perna. Norocul meu a fost că era cam firavă.
Asemănarea dintre voi era şocantă ... uscată şi ea, uşor ceacîră ca tine. Pînă şi numele ei era atît de ciudat încît m-am întrebat dacă a avut şi ea un naş ca toţi oamenii sau au botezat-o ursitoarele.

O chema Hue Mai.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 23 Apr 2018, 22:31

După mult timp, cînd deja situaţia o luase razna pe forum din pricina eforturilor tale de a epata cu orice preţ, ai publicat o poză cu tine din perioada facultăţii, pe un topic undeva, nu mai ştiu care.
Imi amintesc că mă uitam la poza aia şi mă gîndeam ... oare ce caută fata asta pe un forum apicol ? ... că eu dacă aş mai avea anii ăia, şi aş arăta aşa, nu m-aş da jos din şa decît ca să beau apă.

Dar aia e o poză veche şi probabil nici tu nu mai eşti cum ai fost.

Eram între cele două imagini ale tale, cea de scorpie în general ... şi poza aia.
Ca într-un film de Hitchcock în care frumoasa se priveşte în oglindă şi vede, dincolo de luciul sticlei, bestia.
O poză, o veche amintire a generat acel, "păpuşă"

Un film ... "Frumoasa şi Bestia"
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde cristian bh » 24 Apr 2018, 10:25

Pana una alta,....avem o Frumoasa si o multime de Bestii!
Rolurile nu mai pot fi schimbate,bestiile care au iesit din decor din start degeaba se lamenteaza acum,cele care au crezut ca sunt feti frumosi si nu le convine deloc ipostaza in care s-au trezit atunci cand au intrat de bunavoie in scena,aceea (tot bestii),si acuma cer cu insistenta oprirea filmarilor si stergerea tuturor secventelor de dinainte in speranta ca vor redeveni acei feti frumosi dupa care tanjesc.
Probabil au realizat ca, atata vreme cat frumoasa defileaza in toate ipostazele provocatoare posibile dar imposibil de a fi curtezata cu succes din ipostaza de BESTII deghizati nereusit in Fat Frumos,au decis sa o gratuleze cu bolovani ,fiindca nu mai gasesc penita care sa scrie singura si altceva decat le dicteaza neuronul din testosteron.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde mircea » 24 Apr 2018, 10:56

cristian bh scrie:Pana una alta,....avem o Frumoasa si o multime de Bestii!
Rolurile nu mai pot fi schimbate,bestiile care au iesit din decor din start degeaba se lamenteaza acum,cele care au crezut ca sunt feti frumosi si nu le convine deloc ipostaza in care s-au trezit atunci cand au intrat de bunavoie in scena,aceea (tot bestii),si acuma cer cu insistenta oprirea filmarilor si stergerea tuturor secventelor de dinainte in speranta ca vor redeveni acei feti frumosi dupa care tanjesc.
Probabil au realizat ca, atata vreme cat frumoasa defileaza in toate ipostazele provocatoare posibile dar imposibil de a fi curtezata cu succes din ipostaza de BESTII deghizati nereusit in Fat Frumos,au decis sa o gratuleze cu bolovani ,fiindca nu mai gasesc penita care sa scrie singura si altceva decat le dicteaza neuronul din testosteron.

Aha...,...deci mucegaiul din pereti nu este antibiotic ? Nu stiam....
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 25 Apr 2018, 10:10

:arrow: ... una din cinci.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 25 Apr 2018, 13:05

OOOOO, dar ce avem aici, niste masculi care au impresia ca o femeie la 30 e deja ofilita. De ce crezi tu ca o frumoasa nu ar trebui sa stea pe forum? Nu am intrat aici la agatat, stimabile. Am toate drepturile, la fel ca si tine, sa am cate conturi vreau, oriunde vreau. Nu uita ca si frumosii si uratii, si prostii si desteptii, impart aceeasi planeta si acelasi soare.

Salutari la toti, vad ca va apropiati cu succes de ziua in care veti cere printr'o petitie semnata...un post despre neveste!
Fişiere ataşate
19703003_1878340635750565_952596145718224875_o.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 25 Apr 2018, 13:21

Cine e "stimabilu" ? ... sper că nu eu.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde csaa » 25 Apr 2018, 21:33

Domnisoara ai inteles gresit. Dumneata esti BESTIA!!!@@ :lol:
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 25 Apr 2018, 23:41

Bine, bine, dar cine e frumosul? Ca asta este intrebarea...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde csaa » 26 Apr 2018, 06:38

Cred ca nu e "cineva". Mai degraba e "ceva".
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 26 Apr 2018, 14:43

Scriu cu reţinere pentru că nu intenţionez să-ţi fac rău.
Aş putea să "sucesc" puţin cuvintele (crede-mă!) şi să te atac dar nu o fac pentru că nu văd în tine un duşman. Nu suntem nici măcar concurenţi pe acelaşi post, aşa că nu am nici un motiv să o fac.
Oricît de hazardat sau fantezist îmi părea ieri, mesjul ăla a fost, cred, pentru mine. Doar eu, Mircea şi cristian bh participasem pînă atunci, aşa că cine putea fi?
Neglijenţă sau confuzie, nu ştiu ce te-a făcut să scrii ce ai scris acolo dar ai "profitat" de ocazie şi mai dat una sau chiar două "chifle" (cum se zice în fotbal)
Bezna Zorilor scrie:De ce crezi tu ca o frumoasa nu ar trebui sa stea pe forum? Nu am intrat aici la agatat, stimabile. Am toate drepturile, la fel ca si tine, sa am cate conturi vreau, oriunde vreau. Nu uita ca si frumosii si uratii, si prostii si desteptii, impart aceeasi planeta si acelasi soare.

Nu ţi-am contestat niciodată drepturile alea.
Mai mult decît atît, am apărat principiul care le susţine chiar şi atunci cînd a fost cazul tău în discuţie.
Şi nu doar o dată ... de mai multe ori.
În primul mesaj pe care ţi l-am scris, cu mai multe luni în urmă, cel în care scriam, citez din memorie, nu e greu că nu ţi-am scris de multe ori:
"arăţi ca cineva care a fost lovit de oameni într-un trecut" şi " dacă vei căuta alinare sau vei dori răzbunare, este alegerea ta" , tot acolo
am scris că ai nu numai dreptul dar şi obligaţia să o faci.

De asta nu-mi venea să cred că mesajul tău era pentru mine.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 26 Apr 2018, 14:44

Bezna Zorilor scrie: ... care au impresia ca o femeie la 30 e deja ofilita.

Nu credeam că eşti persoana care să aibă nevoie de traduceri. Nu cred nici acum. Cred mai degrabă că te fofilezi, că forţezi interpretarea spre o zonă care îţi convine.
ioanpuiu scrie:Dar aia e o poză veche şi probabil nici tu nu mai eşti cum ai fost.

Nu despre carne era vorba acolo, omul este mult mai mult decît atît.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 26 Apr 2018, 14:46

Ajung şi la obsesia ta despre nevestele noastre, despre tîţele lor, despre ce avem sub plapumă şi altele asemenea ...
Bezna Zorilor scrie:Salutari la toti, vad ca va apropiati cu succes de ziua in care veti cere printr'o petitie semnata...un post despre neveste!

Chiar nu înţeleg de ce te-ar putea interesa pe tine problema asta.

Fizicul nu este suficient ca să te califici pentru "funcţia" asta. (în general, fără referire la tine) E nevoie de mai mult.
Vorbesc despre femeia-soţie şi nu despre femeia-cotlet.

Ce este pînă la urmă insistenţa asta a ta privitor la nevestele noastre ? ... intruziune în viata privată ? ... compasiune sau falsă
compasiune, bazată pe supoziţii ? ... o formă de voieurism ?
Faci prea mare caz de vîrstă şi de "resursa feminină."
Omenirea a cunoscut tot felul de crize ... crize de pace, de alimente, de apă, de tot felul dar ştii ceva ? ...
... asta, resursa feminină nu a lipsit niciodată şi se găseşte din belşug în continuare.

Apropo! ... ţi-am spus că am o nevastă superbă?
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 26 Apr 2018, 14:47

REGULAMENT - drepturi, obligaţii şi extraopţiuni

Drepturile şi obligaţiile membrilor forumululi Stupăritul sunt trecute destul de clar în regulament.
Vezi şi tu că oamenii a căror companie ca parteneri de discuţii ai căutat-o cu asiduitate, te-au abandonat şi te-au lăsat să "boxezi" singură cu umbrele.
Ceea ce soliciti tu de multe ori în mesajele tale, respectiv: amănunte din viaţa privată, despre modul de gîndire şi valorile fiecăruia, despre logica membrilor etc. etc..... toate astea nu se regăsesc nici în drepturile tale nici în obligaţiile lor.
Ca să le obţii totuşi, ai două variante:

1 - înveţi să te adresezi frumos colegilor, să te faci plăcută şi le poţi obţine gratis.
2 - plăteşti pentru ele.

E mai convenabil decît la turisme. Acolo, dacă vrei jante din aliaj, interior din piele, sonorizare personalizată ... e doar cu plată.
Aici ai facilităţi.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron