Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pozitii sexuale pentru UE !!!

Mesajde Bezna Zorilor » 04 Iun 2018, 00:09

Anunt pentru toata lumea!

Din momentul in care sunt proprietara unui stup, ridic stacheta, nu ca ar fi fost prea coborata anterior!

In timp ce noi punem in discutie daca Antonescu trebuia sa treaca sau nu Nistrul, daca regele Mihai are un profil de om cuminte si moral sau daca comunismul trebuie mitraliat pe la glezne...fara sa avem habar de o natura umana complexa, uite ca mai vine un motiv sa reactionam intru deratizare. Eu va zic asa (voi primi critici cum ca as fi o justitiara paroxistica), mai clar, hai ca ma ocup eu (avand, subiectiv-evaluativ, perceptia ca ma pricep la deratizare) sa iau legatura cu Rares Bogdan atunci cand tanti Viorica nu mai face greseli flagrante de gramatica si exista o plaja mai linistita atunci cand onor parlamentarii se afla in chiloti prin te miri ce insule.

:twisted: :twisted: :twisted:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2018, 07:23

Bezna Zorilor scrie:Anunt pentru toata lumea!

Din momentul in care sunt proprietara unui stup, ridic stacheta, nu ca ar fi fost prea coborata anterior!

In timp ce noi punem in discutie daca Antonescu trebuia sa treaca sau nu Nistrul, daca regele Mihai are un profil de om cuminte si moral sau daca comunismul trebuie mitraliat pe la glezne...fara sa avem habar de o natura umana complexa, uite ca mai vine un motiv sa reactionam intru deratizare. Eu va zic asa (voi primi critici cum ca as fi o justitiara paroxistica), mai clar, hai ca ma ocup eu (avand, subiectiv-evaluativ, perceptia ca ma pricep la deratizare) sa iau legatura cu Rares Bogdan atunci cand tanti Viorica nu mai face greseli flagrante de gramatica si exista o plaja mai linistita atunci cand onor parlamentarii se afla in chiloti prin te miri ce insule.

Nu numai tanti Viorica, ca vin altii... si altii...
Asa ca, ai de asteptat, iar asteptarea va insemna cam o mie de ani...!
Ce faci, ii duci in spate, sau lasi mostenire locul de asteptare...?!?
ignatov andrei

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2018, 07:29

Bezna Zorilor scrie:Mi se pare ca din start se incurajeaza inegalitatea...

Ei drace, chiar numai "ti se pare"...?!?
ignatov andrei

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2018, 07:43

Bezna Zorilor scrie:Oricum, am impresia ca Europa asta e mai rau decat banca la care ai facut credite, sau chiar mai rau decat Sile Camataru'... :evil:

mircea scrie:Iar Europa nu da nimic, pentru un iluzoriu euro, ia inapoi zece .

Nu dau cu nuca in perete, spun doar ca:
- la inceput au fost cuvintele "avem proiecte, stim multe, dar n-avem bani";
- ne-au dat ceva bani, urmand sa ne mai dea si altii, dar noi ne-am aratat, inexplicabil de repede, caracterul de ordinari;
- asa ca, a urmat ce a urmat, adica mii si mii de conditii, ca sa "ne ridicam".

De fapt, doar schimbam pozitia sexuala!
ignatov andrei

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2018, 08:00

mircea scrie:Ca de obicei, nici un subiect deschis de BZ, nu este ce pare a fi ...

Afara ploua cu galeata, dar sarea e uscata...
Afara e cald si soare, dar sarea e umeda...
ignatov andrei

Mesajde yuonyuon » 04 Iun 2018, 12:34

ignatov andrei scrie:
Bezna Zorilor scrie:Oricum, am impresia ca Europa asta e mai rau decat banca la care ai facut credite, sau chiar mai rau decat Sile Camataru'... :evil:

mircea scrie:Iar Europa nu da nimic, pentru un iluzoriu euro, ia inapoi zece .

Nu dau cu nuca in perete, spun doar ca:
- la inceput au fost cuvintele "avem proiecte, stim multe, dar n-avem bani";
- ne-au dat ceva bani, urmand sa ne mai dea si altii, dar noi ne-am aratat, inexplicabil de repede, caracterul de ordinari;
- asa ca, a urmat ce a urmat, adica mii si mii de conditii, ca sa "ne ridicam".

De fapt, doar schimbam pozitia sexuala!
Daca stam bine si ne gandim Europa nu a pus nici un euro

im place ca tot pe saraci de romani se da vina:)))))))
yuonyuon

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2018, 19:49

Am impresia (adica sunt sigur) ca nu va plac discutiile pe teme reale...
Ori sunteti incosecventi (balbaiti), ori bateti campii, asa, de plictiseala!
ignatov andrei

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2018, 20:07

Bezna Zorilor scrie:Intreb mai simplu, e normal ca Europa sa ajute oamenii cu bani sau oamenii fara bani? Inteleg ca defavorizarea se refera doar la conditiile de mediu, nu si cele de buzunar.

Europa nu acorda ajutoare sociale.

Aproape toate fondurile disponibile sunt pentru cei care deja au ceva(stupina, afacere, meserie din care castiga bani) si vor sa se dezvolte(chiar daca teoretic unele fonduri au fost pentru "infiintare"). La unul care nu are nimic tot atat o sa-i dea. Asa este si in vest.
Am multe cunostiinte care au accesat fonduri si au facut treaba, dar repet, aveau stupine/sau alte activitati, in special agricole care functionau, cu banii de la UE s-au extins/modernizat. Dar stiu si persoane care au dat banii inapoi sau au cheltuit niste bani si dupa ce a trecut controlul au inchis tot.
Un caz concret despre care stiu foarte multe detalii este al unui apicultor care a accesat fonduri UE, a pus totul pe hartie. Per total a fost nevoit sa puna din buzunar aprox 60% din cat au fost fondurile pentru ca totul sa fie in regula 100%. Asta in conditiile in care inainte sa le acceseze indeplinea cerintele si teoretic fondurile UE erau bani pt utilaje noi + vacanta in Honolulu. Aia 60% sunt TVA, alergatura dupa hartii si alte mici detalii care apar pe parcurs.
Cei veniti in verificare au spus ca ar fi cea mai tare stupina din judetul respectiv(+ inca una), nu spun al cui este :lol:

PS: nu am accesat fonduri si nici nu am de gand/timp.
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 05 Iun 2018, 11:34

Noi nu ne pricepem la apicultura dapai la spalare de bani. vad ca multi le stiu pa toate numa din ce vad la TV .

discutiile reale raman cum au ramas mereu....printre randuri.
yuonyuon

Mesajde dantat » 26 Iun 2018, 09:46

Bezna Zorilor scrie:Anunt pentru toata lumea!

'Geaba astepti prima improprietarire. Era (la trecut, da' ?) mai mult banet pentru dezvoltare decat pentru primii albinari...in devenire. Sa incepi de la zero si sa ai conditii minim 150 de stupi, e greu. La 150 de familii nu-ti mai trebuie decat sa te asociezi in grupuri de producatori si sa deschizi centre de extractie, laborator de analize si vreun birou de facut contracte cu arabii pentru livrari precise. Amu' n-avem noi de-aface, ca tiganizarea romanilor e evidenta si cand scoate cate unu' capu, il trag altii in jos ca cica n-au loc de ala. Asadar, pe care-l tine un centru din asta ? Ca eu cand am fost pe la Bucuresti ultima oara cu analize la albine, din gura multe, da' pe hartie mai rar. Ba nu merge aia, ba ailalta, stai sa vezi ca mai bine maine...si cate o duduie rosie'n genunchi si tare nevrotica. Se copiaza modelul nevroticelor de Arges (noul hibrid) ca cica o dam in talibaneala. De n-om face exercitii matinale pe marginea drumului pentru redresarea spiritului....uita-te-ncoa la mine.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
dantat

Mesajde Closcutz » 26 Iun 2018, 17:16

[quote="dantat"[/quote]

'Geaba astepti prima improprietarire. Era (la trecut, da' ?) mai mult banet pentru dezvoltare decat pentru primii albinari...in devenire. Sa incepi de la zero si sa ai conditii minim 150 de stupi, e greu. La 150 de familii nu-ti mai trebuie decat sa te asociezi in grupuri de producatori si sa deschizi centre de extractie, laborator de analize si vreun birou de facut contracte cu arabii pentru livrari precise. Amu' n-avem noi de-aface, ca tiganizarea romanilor e evidenta si cand scoate cate unu' capu, il trag altii in jos ca cica n-au loc de ala. Asadar, pe care-l tine un centru din asta ? Ca eu cand am fost pe la Bucuresti ultima oara cu analize la albine, din gura multe, da' pe hartie mai rar. Ba nu merge aia, ba ailalta, stai sa vezi ca mai bine maine...si cate o duduie rosie'n genunchi si tare nevrotica. Se copiaza modelul nevroticelor de Arges (noul hibrid) ca cica o dam in talibaneala. De n-om face exercitii matinale pe marginea drumului pentru redresarea spiritului....uita-te-ncoa la mine.[/quote]
Daca tu ai impresia ca daca detii 150 sau 200 de familii l-ai apucat pe Dumnezeu de picioare te anunt ca te inseli...
Closcutz

Mesajde dantat » 27 Iun 2018, 10:16

Closcutz scrie: Daca tu ai impresia ca daca detii 150 sau 200 de familii l-ai apucat pe Dumnezeu de picioare te anunt ca te inseli...

Depinde de contabilitate. E normal (cam asta e problema peste tot cand se fac investitii) ca lichiditatile sa lipseasca, iar banetul sa fie prins deja in investitii. Daca ai apucat sa faci si imprumuturi pentru acoperirea necesarului e o problema pana cand iti trece prin cap sa tragi linie si sa incepi sa vezi problema economic, nu hobbyst ori sentimental. Care va sa zica, stii cand iti ajung investitiile la maturare ? Stii cat, cand si in ce sa investesti ? Basca poti munci ziua si sa stai de paza noaptea sa nu ti-i fure careva ? Tehnologia apicola te ajuta ori te incurca ? Exemplu: cum e mai bine : deplasezi 40'j de stupi la fiecare cules ori ai cate 40 pentru fiecare cules pe o locatie ? Fiecare metoda presupune costuri specifice.
Asadar, poti ajunge "usor" cu un plus de bani de la 100 de stupi la 200, dar de cules sunt buni abia cand peste un an, cand vei avea cam 300 (150 pt. cules, restul pt. intretinere). Cand ajungi sa-ti scoti banii investiti si munca prestata? Asta-i intrebarea ? Eu n-am timp nici sa-mi tai unghiile.
dantat

Mesajde cornelioandanciu » 04 Iul 2018, 21:44

Sa fie clar : dupa ce s-au dat fondurile, a venit fiscalizarea. Aceasta situatie ar putea fi reprezentata printr-o pozitie sexuala in care apicultura romaneasca a fost pusa in genunchi, cu fata la asa-zisul partener . Iar daca pana atunci erau destui care se multumeau si se descurcau si cu stupi mai putini, de atunci incoace , iata, cum spune domnul Closcutz, iti trebuie multi stupi ca sa poti supravietui. Deci pe cine l-au prins apicultorii de picior ? Tare mi-e teama ca nicidecum nu l-au prins pe Dumnezeu...
cornelioandanciu

Mesajde Closcutz » 04 Iul 2018, 23:39

Dle Dantat sa știți că eu am peste 150 de bucăți, datorii nu mai am, costurile incerc sa le țin în frâu, investiții fac anual. De dezvoltat nu știu pe viitor la câți mă voi opri pt că la mine nu este singura ocupație. Îmi place apicultura, dar financiar nu este un Eldorado... Daca nu o privești ca pe o ocupație relaxantă, trăiești doar din ea și cauți ajutor din partea statului sau a fermierilor, procesărilor...e chiar dureroasa.
Closcutz

Mesajde dantat » 08 Iul 2018, 10:31

Closcutz scrie: investiții fac anual. De dezvoltat nu știu pe viitor la câți mă voi opri pt că la mine nu este singura ocupație. Îmi place apicultura, dar financiar nu este un Eldorado... Daca nu o privești ca pe o ocupație relaxantă, trăiești doar din ea și cauți ajutor din partea statului sau a fermierilor, procesărilor...e chiar dureroasa.

Investitiile nu se fac anual. Zaharul, cheltuielile cu transportul nu sunt investitii. Nici chiar cutiile ce mai putrezesc din cand in cand. Ar fi consumabile. Reducerea costurilor reprezinta palierul de optimizare a activitatii.
Ca exemplu, la cutii costurile pe termen lung ar putea fi reduse folosind o vopsea de calitate, ori parafinare, ori sa-ti cauti vecinii ce umbla cu bormasina electrica dupa ei si-ti pleznesc scandura la stupi...ca "e vechi"(am vazut cutii vopsite de 5 ani care nu aveau mare lucru defect, vopseaua in ulei inca lucea pe ei)...
Referitor la ajutorul din partea altora: in orice afacere exista riscul sa dai faliment, din diverse motive. Daca stii ca renteaza, ca te duce carca si capul, ca e doar un hop, un neprevazut, cauti investitori si bani de la cine ofera. Daca se cauta banii de pomana, sa bagi ceva in buzunar (cam asta inteleg eu din 'gratuitatile" statului - ex. cornul, laptele si mierea gratis la scoli) e clar ca nu renteaza si te-apuci de altceva, un altceva la care esti bun.
Aici se face diferentierea intre amatori si profesionisti. Intre cei care cred ca stiu si cei care incearca un venit suplimentar. Insa, ca idee, asa incep activitatile frumoase si pe generatii intregi: ca hobby.
Ma uitam la o emisiune cu motociclete si spuneau cum au inceput: din pasiune pentru motoare si intr-un garaj. Au reusit sa faca din pasiune o afacere: sa rentabilizeze hobby-ul. Acum, revenind la apicultura, ce te faci daca in cei 5 ani cand trebuie sa-ti recuperezi investitiile se intampla:
1. Primii doi ani esti pe dezvoltare. Scoti si nu prea miere. Ce scoti bagi la loc.
2. Mai vine un an de pauza: seceta, ploi si sirop.
3. Se gaseste unu' sa-ti reduca efectivul: ba cu sprayul, ba noaptea cu caruta. Si tocmai era cel mai bun an, si ca vreme si ca dezvoltare.
4. Ai experienta, dar ai tot turnat bani in albine si acum ai ramas pe sec. Si te gandesti ca iar iti trebuie cutii. Trecura 5 ani... ei, aia ie, urmatorii 5. Si in vreo 50 ani o sa le dai hartiile copiilor ce vor face "o afacere rentabila" dupa noile standarde in bussiness.
Sunt hopuri si hopuri. Dar grupati ar fi mai usor.
Ma si gandeam la apicultorii straini ce au peste 2000 de stupi fiecare. Astia cum reusesc ? Pai au inceput mai bine de 100 de ani. Dar cum noi am ratat startul din comunism, ramane singura solutie: asocierea, sa poti face ce fac cei cu 2000 de familii.
dantat

Mesajde cristian bh » 08 Iul 2018, 13:33

Asocierea la romani,.....da sigur rezultate!
Unuia din ei,...in mod garantat,celorlalti ,experienta castigata in domeniu le va prinde bine in viitor .
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE