Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde Shrek » 28 Noi 2018, 11:29

Încet, încet, printre nămeți, ne apropiem " pas cu pas" de sărbătorirea centenarului. La o ceasca cu ...."ceai "cald, după ce am încins lopata de zăpadă, intr-un moment de luciditate, stau si ma intreb : ce-mi doream de centenar?
Imi doream sa avem cel puțin două autostrăzi peste Carpați, care să lege provinciile istorice.
Imi doream sa avem un învățământ performant in care copii care doresc să învețe carte sa o poata face la scoala si nu " in privat" prin meditații.
Imi doream sa avem un sistem medical in care să mergi convins fiind că în cazul în care esti suferind sa te întorci acasă " ameliorat" si nu îmbogățit cu nenumărate bacterii aparținând de drept spitalulului.
Imi doream ca sistemul de justiție sa fie unul drept si nu pe principiul " lucru' ( procesul) bun la noua...ani".
Imi doream sa citesc in presa despre acțiunile caritabile ale primei doamne si nu despre faptul că este chemată la parchet.
Imi doream sa avem un presedinte care să ne anunțe de centenar ca, datorită lui, si numai lui, ca urmare a lobby-ului făcut , suntem acceptați în schengen .
Imi doream sa citesc in presa ca guvernul guvernează si , prin creșterea economică creată, sa-u creat nenumărate locuri de munca bine plătite care sa-i faca pe români să se întoarcă " acasa".
Imi doream ca Romania, sa fi trecut cu Moldova de mana, " Podul de flori" de peste Prut, pentru a fi împreună in Europa. Iar mai apoi sa fi fost una singură.
Bine, imi mai doream ca naționala de fotbal sa fi terminat pe primul loc în grupa , da' nah, noi ni-s precini cu sârbii si, ca orice popor ....educat , i-am lăsat pe ei sa castige.
Dar, io sunt un ...monstru optimist si de aceea nu pot sa închei decât asa : La multi ani România! La multi ani români, oriunde unde va aflati!
La multi ani Ivane, Ianoș, Iohannis, Janicek, sau cum te vei numi in limba maternă si va multumim ca sunteti cu noi de atâta amar de vreme!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde Cristian IONITA » 28 Noi 2018, 11:56

Tu ... inca mai crezi in Mos Craciun nu e asa?

deocamdata https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/ ... 19-1039444
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde cristian bh » 28 Noi 2018, 12:21

Shrek scrie:Imi doream sa avem un presedinte care să ne anunțe de centenar ca, datorită lui, si numai lui, ca urmare a lobby-ului făcut , suntem acceptați în schengen .

Dintre cate natii sunt pe planeta asta,....doar romanu-si mai poate dori chestii de genul asta,....nu cred ca vro natie or trib sa fi ramas mental la nivelul asta,..
mai ales ca romanul e in fond un mic geniu ascuns,iar natiunea e compusa din suma tututor geniilor ce se irosesc in dorinte si nazuinte marete.
Drama survine atunci cand doi romani,doua genii se intalnesc sa puna ceva la cale,...unu sapa celalalt infunda,...unu fura pe celalalt in fata,celalalt il fura pe la spate,cam asta a invatat romanul, mai ales cel ardelean ,scapat de amu o suta de ani din legea si ordinea l-a care l-a adus administratia austroungara odinioara,
De parca noi am fi venit calare din stepele indepartate si n-o sa ne lasam pana nu jefuim si pustiim tara asta cu totul.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde bio » 28 Noi 2018, 15:16

Shrek scrie:Încet, încet, printre nămeți, ne apropiem " pas cu pas" de sărbătorirea centenarului. La o ceasca cu ...."ceai "cald, după ce am încins lopata de zăpadă, intr-un moment de luciditate, stau si ma intreb : ce-mi doream de centenar?
Imi doream sa avem cel puțin două autostrăzi peste Carpați, care să lege provinciile istorice.
Imi doream sa avem un învățământ performant in care copii care doresc să învețe carte sa o poata face la scoala si nu " in privat" prin meditații.
Imi doream sa avem un sistem medical in care să mergi convins fiind că în cazul în care esti suferind sa te întorci acasă " ameliorat" si nu îmbogățit cu nenumărate bacterii aparținând de drept spitalulului.
Imi doream ca sistemul de justiție sa fie unul drept si nu pe principiul " lucru' ( procesul) bun la noua...ani".
Imi doream sa citesc in presa despre acțiunile caritabile ale primei doamne si nu despre faptul că este chemată la parchet.
Imi doream sa avem un presedinte care să ne anunțe de centenar ca, datorită lui, si numai lui, ca urmare a lobby-ului făcut , suntem acceptați în schengen .
Imi doream sa citesc in presa ca guvernul guvernează si , prin creșterea economică creată, sa-u creat nenumărate locuri de munca bine plătite care sa-i faca pe români să se întoarcă " acasa".
Imi doream ca Romania, sa fi trecut cu Moldova de mana, " Podul de flori" de peste Prut, pentru a fi împreună in Europa. Iar mai apoi sa fi fost una singură.
Bine, imi mai doream ca naționala de fotbal sa fi terminat pe primul loc în grupa , da' nah, noi ni-s precini cu sârbii si, ca orice popor ....educat , i-am lăsat pe ei sa castige.
Dar, io sunt un ...monstru optimist si de aceea nu pot sa închei decât asa : La multi ani România! La multi ani români, oriunde unde va aflati!
La multi ani Ivane, Ianoș, Iohannis, Janicek, sau cum te vei numi in limba maternă si va multumim ca sunteti cu noi de atâta amar de vreme!


... dar catedrala ??..catedrala nu-ti doreai ?... :))..
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde Shrek » 28 Noi 2018, 18:49

Nu! Doar v-am povestit că io nu sunt dus! La biserică, bineînțeles! Dar un spital nou pentru copii cu siguranta mi-am dorit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde csaa » 28 Noi 2018, 19:15

Eu spun ce NU as vrea: nu vreau un razboi in estul Romaniei
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde yuonyuon » 28 Noi 2018, 19:23

csaa scrie:Eu spun ce NU as vrea: nu vreau un razboi in estul Romaniei

dar in nord . ati vrea? :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde Cristian IONITA » 28 Noi 2018, 19:27

csaa scrie:Eu spun ce NU as vrea: nu vreau un razboi in estul Romaniei



De ce? Tu personal esti "expirat" ... nu vei fi trimis in prima linie ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde Shrek » 28 Noi 2018, 19:55

Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde irina » 30 Noi 2018, 23:07

Imi doream sa nu ajung sa recunosc ca motivele care ar trebui sa ne tina copiii alaturi sunt tot mai putine.....Inca imi doresc.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde peterneamt » 01 Dec 2018, 03:49

Mi-aș fi dorit să nu mai fiu furios, supărat și rușinat din cauza celor ce au condus Țara de la 89 încoace.....dar nimic nu se schimbă în țara asta unde totul e pe dos ( proștii, hoții și trădătorii conduc.....) la toate nivelurile sociale și politice corupția , hoția și incompetența tronează......Trăim în minciună și ne amăgim cu minciuni ....sunt curve penale ce au făcut din Români slugile și sclavii întregii lumi.....fak ! :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Ce-mi doream de centenarul României........

Mesajde feederman » 01 Dec 2018, 07:23

Nimic. Da' ...poate ... Are vecinul o capra ...
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori