Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Feministele

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Feb 2019, 22:18

Vin si eu cu o postare de pe fb aici, ca vreau sa stiu ce cred filosofii patriei despre santajul cu pasarica si altele din acest registru. (rog pe mircea sa modereze limbajul, inteleg ca sunt si niste stuparite pe aici mai afectate si probabil certate cu...obiectul muncii)

FEMINISTELE (partea 1)

Femeia cu super-puteri si centimetrul de maciuca...care ii lipseste.
Ma simt inspirata, am amanat postarea asta in speranta c'o sa mai conteneasca si unele femei cu postarile, dar ele n'au simtul oprelistii.

Deschid acest studiu de caz, dar de mare angajament social, analizand situatii de langa mine in care, fara rusine, includ si prietene carora le'am intrat in casa si am vorbit cu ele niste lucruri, dar nu stiu ce li s'a intamplat de'atunci. Am sa restrang analiza mea atat cat reusesc, pentru ca vreau sa ajung cat mai repede la partea 2, in speranta ca nu o sa fac un atac de prea multa surescitare si nerabdare.

La varsta noastra, majoritatea sunt maritate sau intrate in bucluc din prea multa disperare. Ce treaba este intre feminism si femeile care au barbati...una destul de mare. Nu ai cum sa spui ca iubesti barbatii si in acelasi timp sa le faci mizeriile alea.

O prietena, dupa sarbatori, declara pe public ca multumeste pentru lectiile invatate celor care au parasit'o si bea un pahar in cinstea lor. Eu cand vad asta cu lectii invatate, vad o grava muie pe care si'a luat'o si tine neaparat sa se preteze in a fi covor, nu doar covorul aluia, ci pur si simplu un covor, adica sa mai vada si altii cat de tare ai fost muita. Pai daca te pretezi la asa ceva, si la postari despre feminism si la altele despre spiritualitate si zen, chiar meriti ca ala sa fuga cu maciuca in dinti in loc sa ti'o dea tie. Plus ca nu mai conteaza cate lectii de meditatie si spiritualitate postezi, te'ai compromis suficient. Io n'as putea...Si peste toate astea, o poza la profil cu mesajul "I can do it" scris pe tricou e cu adevarat penibil. Pentru ca femeia desi trebuie sa fie independenta in sensul sa se poata intretine singura, nu se poate descurca singura cu multe lucruri. Asa ca nu, I can do it ala e fix o mizerie.

Alta, maritata de cativa ani, ne anunta subtil, tot pe public, cu ceva poze in boscheti si cu mainile incrucisate catre...univers...ca incearca niste pozitii de yoga. Mi'e mila de sarmanii care asteapta si ei...o muie, in timp ce voi multumiti universului pentru energie. Pai energia aia este sex, nu risipa de maciuca in timp ce stai tu cu mainile incrucisate in pozitie de strut.

Altele au facut un copil la inceputul relatiei, ca deh, s'a intamplat, si se mira de ce primesc reprosuri de la barbatii care nu au fost intrebati daca vor un copil, doar li s'a bagat pe gat.

As vrea sa nuantez putin problema cu copiii. Unele individe au declarat singure ca aia cu care s'au incurcat nu sunt sanatosi, ca au diverse probleme, si asta inainte sa faca un copil cu ei. Acum au uitat ce au declarat si se poarta ca si cum ei sunt vinovati, ca ei au vrut copilul si apoi nu si l'au asumat. Adica e mai usor sa uiti ca ai vazut niste lucruri, te porti ca si cum ai fost trasa in teapa, pentru ca e mai simplu sa arunci cu ura si cu vinovatie inspre barbat.

Nu va lasati inselati si santajati! Corporatiile si grupurile pe feisbuc sunt pline de mamici care, o data ce au fatat, nu mai sunt femei normale, ci mamici cu principii. Ele nu mai vorbesc decat cu altele ca ele, si tie, plebei, o sa iti puna intotdeauna scoci la gura din momentul in care au fatat. Pentru ca nu ai un copil si nu stii cum este in situatia lor grea, nu ai voie sa te exprimi nici macar ca un om liber. Nu conteaza ca pana acum ai avut prezenta de spirit si bunul simt sa nu intri in rahat pana la gat, conteaza ca pentru ele tu esti ala penibil, si nu ele, ca ai tupeul sa vorbesti despre lucruri sfinte, in timp ce ele latra din varful propriului lor rahat.

Lucru sfant este si sinceritatea, felul cum pui problema intr'o relatie vis a vis de acel copil, pentru ca daca esti o catea care alearga sa fete cat mai repede si care spera ca prin acel copil sa isi tina barbatul langa ea, meriti sa fii data afara din casa, direct la maica'ta, asa, gravida cum esti.

Mesajele astea feministe cu puterea femeilor ar trebui sa fie in directia independentei financiare, adica sa nu mai parazitati barbatii aia sa va intretina in timp ce ii hartuiti ca la drumul mare. Dar din pacate pentru voi independenta inseamna "muie la barbati" si I can do it! (la fel cum alearga defectatele alea pe strada in titele goale cu mesajul "sunt dezbracata si n'o cer") asta in timp ce nu sunteti in stare nici macar sa faceti o muie cu simt de raspundere si va mai si prostesc toti cretinii.

Dumnezeu stie ca am alergat si eu dupa barbati, si am fost muita pe motiv ca cica am prea multe pretentii si ei nu pot oferi. Dar macar am alergat in directia in care era maciuca si nu departe de ea. Si pe barbatii cu care am fost (desi termenul e mult prea cuprinzator pentru ei, dar nah, sunt generoasa) i'am iubit mai mult decat i'a iubit altcineva vreodata (a nu se intelege ca i'am iubit de am lesinat, ci doar ca altele nu i'au iubit asa, probabil pentru ca nu merita!?) si au incercat nebuni sa ma prosteasca si pe mine. Dar totusi nu pot sa urasc barbatii si sa iau in considerare studiile unor feministe frustrate despre asuprirea femeilor.

Un lucru esential despre cotaieli, bai, o ard pe ura catre barbati si sindromul castitate ori unele care virgine fiind, alearga dupa un singur barbat de fac psihoza, ori unele care au rupt zeci de maciuci pana intr'o zi cand au devenit presul uneia si brusc barbatii sunt de vina. O femeie normala cu un numar decent de relatii n'o sa vezi ca ajunge o latratoare de'asta.

Si ca un sfat pentru femei:
p*si, daca chiar nu simti nevoia sa te urci pe maciuca sau sa sugi acadeaua, inseamna ca esti defecta si trebuie sa te duci sa te cauti, pentru ca oamenii normali simt nevoia cotaielii, o explicatie simpla ar fi ca e o nevoie fundamentala si naturala pe care nu poti sa o controlezi, pentru ca nu poti sa controlezi natura.
Totusi, ceva ma face sa cred ca pe la toate e vorba de o alta problema, in capul vostru rupeti maciuca in doua de n'aveti aer, dar v'au zis mamele voastre sa nu o sugeti pana nu sunteti respectate ca niste doamne. O chestie atat de gresita, pe sistemul vreau sa ma cotai precum vreau sa mananc si sa respir, dar nu pot sa ma misc pentru ca sustin un principiu sa nu cada. Pai nu meritati mah, sa primiti maciuca aia, decat sub forma verbala de "muie, fah"!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Feministele

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Feb 2019, 22:21

O postare a unui individ, care a general mult scandal printre frustrate. Ziceti voi ca nu'i asa...

Pe alee treceau două doamne. Ca să fiu sincer, niciuna dintre ele nu era vreo binecuvântare pentru lumea celor văzători. Una îi povestea celeilalte, pe un ton oarecum satisfăcut, că i-a revocat soțului ei dreptul la păsărică până când acesta își va ajusta comportamentul. Nu știu ce făcuse omul, dar se pare că ori era prea viu, ori nu lua relația în serios. Ceva mă face să cred că sărmanul nu pupa păsărică oricum. Părea captiv într-o relație în care primea sex oral de ziua lui, o mângâiere pe un testicul de Dragobete și o cravată multicoloră de Crăciun, ca să aibă cu ce se spânzura în restul zilelor anului. N-am înțeles niciodată de ce te șantajează unele femei cu păsărica. Adică am înțeles... pentru că sunt proaste, dar nu pricep de ce funcționează. Mi se pare că nu poți fi șantajat cu lipsa a ceva ce se găsește pe toate drumurile.

E plin de păsărică peste tot. Nu poți să ieși din casă fără să te împiedici de cel puțin două trei. Eu am alunecat odată pe una de am căzut cu ceafa de tomberon și am văzut stele în timpul zilei. Lumea zice că sunt mai lucid de când am căzut. Apreciez mult genul ăsta de femeie care are senzația că mori pe dinăuntru dacă nu stai lipit de ea și îți dă autonomie ca la aspirator, de la scamă pân' la priză. Cum ieși din perimetru, cum te smucește de fir. Când te dai tandru la ea, ți-o mârâie pe-aia cu: ”Nici să nu te gândești!”. Adică să nu mă gândesc la sex cu tine sau așa în general? Până acu' nu gândeam, dar dacă tot îmi aduseși aminte, hai că încerc acuma! Eu în general mă gândesc că, dacă nu ți s-a aurit pizda când ai căzut din Rai, poate mai au și doamnele de lângă tine niște unele tot la fel. N-oi fi tu singura cu ambrozie cerească și patimă pământească. Zic să facem loc, să ajungă și restul rațelor la scăldătoare. Iar dacă era mai bine pe negânditelea, zic să ne comportăm ca niște adulți care își pot rezolva problemele fără a recurge la șantaj emoțional și istericale de școlăriță. Auzi, frate! Să-i reajusteze comportamentul cu păsărica! Da' ce-i face mă, șocuri electrice? Îi pune câte o labie la tâmple și bagă voltaj?

Să ne fie clar: Nimeni pe lumea asta nu e atât de frumos și de special încât să fie de neînlocuit. Mă rog, poate Șerban Nicolae, dar noi muritorii de rând nu suntem. Eu am căutat ceva până am găsit-o pe una care mi-a refuzat accesul la păsărică doar de două ori în șapte ani. Odată pentru că îi era rău de am chemat salvarea și a doua oară pentru că era proaspăt operată. Și chiar și atunci, după ce a plecat salvarea, a zis: ”Tot mi-e rău, dar te rezolv eu cumva!”. Asta e atitudinea sănătoasă de femeie stahanovistă, de luptătoare geto-dacă care te iubește! Înfruntă hoardele asupritoare cu mădularul tău într-o mână și cu steagul găurit în cealaltă. Viața e prea scurtă pentru zâmbre de-astea de prințesă venită cu gondola de Bragadiru. Trăim într-o lume în care oamenii nu se bucură unii de ceilalți, dar au grijă să-și pună dantelă frumoasă în sicriu.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Feministele

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Feb 2019, 22:39

Si paradoxal, desi femeile au luptat pentru aceleasi drepturi, feministele sunt primele la victimizare.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Feministele

Mesajde mircea » 23 Feb 2019, 01:01

Frumos spus....chiar frumos , si nici nu este greu de banuit ca asa o fi fost.

BZ scrie:Si pe barbatii cu care am fost (desi termenul e mult prea cuprinzator pentru ei, dar nah, sunt generoasa) i'am iubit mai mult decat i'a iubit altcineva vreodata (a nu se intelege ca i'am iubit de am lesinat, ci doar ca altele nu i'au iubit asa, probabil pentru ca nu merita!?) si au incercat nebuni sa ma prosteasca si pe mine. Dar totusi nu pot sa urasc.....



In rest, de ce nu lasi tu oamenii sa se "merite" unii pe altii ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Feministele

Mesajde peterneamt » 23 Feb 2019, 19:34

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Feministele

Mesajde peterneamt » 24 Feb 2019, 01:05

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Feministele

Mesajde peterneamt » 25 Feb 2019, 17:47

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori