Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sars Cov-2

Mesajde jonny_it » 06 Ian 2021, 19:22

In aproximativ 2-3 saptamani imi vine randul la vaccin si cred ca o sa-l fac.
Am avut cazuri in familie/cunostiinte, unii cu forme usoare, altii nu mai sunt intre noi.
Daca maine va suna cineva sa va faccinati impotriva Covid-19 o sa-l faceti? S-a vaccinat cineva?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sars Cov-2

Mesajde Shrek » 06 Ian 2021, 19:53

De ce întrebi? Vrei sa ne anunți in ...direct că reginele tale fac vaccin? Cum draq se face că te vaccinezi piste rand, ești medic?
Lăsând gluma la o parte, o ruda apropiata s-au vaccinat ( lucra într-un spital în București). In primele zile din acest an. Nu are nici un fel de reacții adverse. Totuși, îmi povestea că sunt medici renumiți din spital care au refuzat vaccinul. Se pare că și daca ai multa carte, nu ești imun la virusul sosoncar! Îmi pare rau pentru cei dragi pe care i-ai pierdut. Condoleanțe!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sars Cov-2

Mesajde Balian » 06 Ian 2021, 19:54

[youtube][/youtube]Eu m-aș vaccina mâine dacă m-ar suna.
Fata mea este medic. Duminica trecută era vaccinată. Cu vaccin Pfizer Biontech.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sars Cov-2

Mesajde jonny_it » 06 Ian 2021, 20:18

Shrek scrie:De ce întrebi? Vrei sa ne anunți in ...direct că reginele tale fac vaccin? Cum draq se face că te vaccinezi piste rand, ești medic?
Lăsând gluma la o parte, o ruda apropiata s-au vaccinat ( lucra într-un spital în București). In primele zile din acest an. Nu are nici un fel de reacții adverse. Totuși, îmi povestea că sunt medici renumiți din spital care au refuzat vaccinul. Se pare că și daca ai multa carte, nu ești imun la virusul sosoncar! Îmi pare rau pentru cei dragi pe care i-ai pierdut. Condoleanțe!


Nu sar peste nici un rand, prioritate are personalul medical, politie, armata, personalul din azilele pt batrani, etc .. apoi restul, dar si "restul" intr-o anumita ordine.
In 2-3 luni o sa vezi ca o sa se poata vaccina aproape oricine. Oricum multi refuza sa se vaccineze.

Firma mea se ocupa printre altele si cu comert cu produse alimentare(magazine alimentare/baruri), cand toata lumea era in casa sau la cumparaturi eu si angajatii eram la munca. La inceputul pandemiei am vrut sa inchidem, a stat 2 zile inchis pana a sunat telefonul si a trebuit sa deschidem iar. Acum se pare ca o parte firmele din zona(in general tot ce inseamna produse alimentare, gaze, energie electrica, etc) au fost sunate si sa dea lista cu angajatii care vor sa se vaccineze.
Din proprie initiativa maine si poimaine avem programare toti sa vedem daca avem anticorpi pt Sars Cov-2. Cine are nu prea are sens sa faca vaccinul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sars Cov-2

Mesajde cristi_vidican » 07 Ian 2021, 07:01

jonny_it scrie:In aproximativ 2-3 saptamani imi vine randul la vaccin si cred ca o sa-l fac.

În 2-3 săptămâni? Tu vorbești serios?
Vezi acest video întâi.
https://www.facebook.com/ion.marian.104 ... 3874707223

Problema e că medicina s-a amestecat foarte mult cu afacerea. Deși avem mare încredere în medici (când te apucă o criză de rinichi, nu-i mai întrebi pe cei de la urgență dacă sunt făcute teste clinice pe ce-ți bagă în perfuzie). Dar ... mai ales în pandemia, medicina s-a bâlbâit foarte tare. Am un prieten care a făcut covid în martie, în primul val. A stat 6 săptămâni în spital până i-au ieșit 2 teste negative consecutive. În contextul în care nu mai avea simptome deloc de multă vreme.
Reacția reticentă a populației față de vaccin este normală și ea vine pe fondul faptului că a simțit cu autoritățile se joacă cu ea.
O mare parte dintre oamenii nu are încredere în vaccinul contra covid-19

P.S. Un cunoscut medic dentist îi spunea unui prieten bun: dacă le spun clienților să se spele pe dinți, să folosească ața dentară, apa de gură etc, eu îmi pierd clienții. Din păcate așa este percepută medicina tot mai mult.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sars Cov-2

Mesajde yuonyuon » 07 Ian 2021, 09:23

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:In aproximativ 2-3 saptamani imi vine randul la vaccin si cred ca o sa-l fac.

În 2-3 săptămâni? Tu vorbești serios?
Vezi acest video întâi.
https://www.facebook.com/ion.marian.104 ... 3874707223

Problema e că medicina s-a amestecat foarte mult cu afacerea. Deși avem mare încredere în medici (când te apucă o criză de rinichi, nu-i mai întrebi pe cei de la urgență dacă sunt făcute teste clinice pe ce-ți bagă în perfuzie). Dar ... mai ales în pandemia, medicina s-a bâlbâit foarte tare. Am un prieten care a făcut covid în martie, în primul val. A stat 6 săptămâni în spital până i-au ieșit 2 teste negative consecutive. În contextul în care nu mai avea simptome deloc de multă vreme.
Reacția reticentă a populației față de vaccin este normală și ea vine pe fondul faptului că a simțit cu autoritățile se joacă cu ea.
O mare parte dintre oamenii nu are încredere în vaccinul contra covid-19

P.S. Un cunoscut medic dentist îi spunea unui prieten bun: dacă le spun clienților să se spele pe dinți, să folosească ața dentară, apa de gură etc, eu îmi pierd clienții. Din păcate așa este percepută medicina tot mai mult.
Si cand i se strica mertanu ...il "rade" la service de toti banii......asa isi fura caciula unu la altu.....
cum zicea americanu "follow the money"
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Sars Cov-2

Mesajde yuonyuon » 07 Ian 2021, 09:32

domnu cristii ...medicina se balbaie mai demult ....si este doar de un singur fel.....
daca un medic mai destept vine cu idei noi sau nui convine ceva este exclus din sistem ......pentru ca se lucreaza dupa sablon preluat de la "minister"(aia stiu mai bine ca lucreaza cu banii)

pandemia a demonstrat ca mai erau si doctori ...desii eram pesimist...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Sars Cov-2

Mesajde Bambucha » 07 Ian 2021, 16:16

Stuparii sunt oameni inteligenti si se vor vaccina!

Dar cum in orice societate exista si uscaturi, si sunt multi care se lasa "savarsiti" de tot felul de conspiratii, ar trebui sa le amintim cine este in lume pe locul 1 de departe la rata de vaccinare.
E greu de supralicitat acest argument!

https://ourworldindata.org/grapher/covi ... gion=World
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Sars Cov-2

Mesajde jonny_it » 07 Ian 2021, 16:38

cristi_vidican scrie:În 2-3 săptămâni? Tu vorbești serios?
Vezi acest video întâi.
https://www.facebook.com/ion.marian.104 ... 3874707223

Problema e că medicina s-a amestecat foarte mult cu afacerea. Deși avem mare încredere în medici (când te apucă o criză de rinichi, nu-i mai întrebi pe cei de la urgență dacă sunt făcute teste clinice pe ce-ți bagă în perfuzie). Dar ... mai ales în pandemia, medicina s-a bâlbâit foarte tare. Am un prieten care a făcut covid în martie, în primul val. A stat 6 săptămâni în spital până i-au ieșit 2 teste negative consecutive. În contextul în care nu mai avea simptome deloc de multă vreme.
Reacția reticentă a populației față de vaccin este normală și ea vine pe fondul faptului că a simțit cu autoritățile se joacă cu ea.
O mare parte dintre oamenii nu are încredere în vaccinul contra covid-19

P.S. Un cunoscut medic dentist îi spunea unui prieten bun: dacă le spun clienților să se spele pe dinți, să folosească ața dentară, apa de gură etc, eu îmi pierd clienții. Din păcate așa este percepută medicina tot mai mult.


Despre prieten ... ce treaba au simtomele cu virusul care inca este in organism?
Oamenii nu au incredere in vaccin pentru ca autoritatile s-au jucat cu statisticile dupa bunul plac, dar asta este altceva. Unii o sa spuna ca nu a fost testat suficient, pai pentru a elimina orice suspiciune ar trebui sa asteptam 6 ani. Am cunostiinte care acum miros iarba de la radacina ... inclusiv unul care nu as fi crezut ca un virus banal ar putea sa-l omoare. Ma gandesc si la parinti, bunici, etc ... daca ar fi doar pentru mine nu cred ca as face vaccinul. De obicei sunt destul de rezistent, nu am avut nici bolile copilariei, piele rea, nu s-au prins :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sars Cov-2

Mesajde jonny_it » 07 Ian 2021, 16:41

Bambucha scrie:Stuparii sunt oameni inteligenti si se vor vaccina!

Dar cum in orice societate exista si uscaturi, si sunt multi care se lasa "savarsiti" de tot felul de conspiratii, ar trebui sa le amintim cine este in lume pe locul 1 de departe la rata de vaccinare.
E greu de supralicitat acest argument!

https://ourworldindata.org/grapher/covi ... gion=World


Sa-i anunte cineva repede pe cei din Israel ca Anca Nitulescu nu este de acord sa ne vaccinam :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sars Cov-2

Mesajde Closcutz » 08 Ian 2021, 07:53

Eu nu înțeleg de ce unii dintre cei care aleg sa se vaccineze adora sa jignească pe cei care nu doresc sa se vaccineze? Trebuie respectata opțiunea fiecăruia! Sunt total împotriva vaccinului obligatoriu.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Sars Cov-2

Mesajde Cristian IONITA » 08 Ian 2021, 08:17

jonny_it scrie:In aproximativ 2-3 saptamani imi vine randul la vaccin si cred ca o sa-l fac.
Am avut cazuri in familie/cunostiinte, unii cu forme usoare, altii nu mai sunt intre noi.
Daca maine va suna cineva sa va faccinati impotriva Covid-19 o sa-l faceti? S-a vaccinat cineva?


Mha ... tu te lauzi ca esti persoana "esentiala" si ai prioritate la imunizare.

Cum pe mine nu are cine si mai ales de ce sa "ma sune" ca sa fiu pe lista, asa ca nu mi fac planuri pe acest subiect .... dar daca totusi as fi sunat cred ca as trage o flegma (virtuala bineinteles) intree ochii aluia si replica ca am fost suficuent de bine educat acasa si am facut suficienta scoala, si mai ales pana acum am lucrat si castigat suficient ca sa nu am nevoie de pomenii securistoide si ca sigur gaseste amatori cu lipsa la cele de mai sus dispusi sa dea din coate pentru un loc mai sus pe lista.

Dar aprolo Jonny ... la telefonul asta ai binevoit sa si raspunzi? .... probabil ca nu este sezon si nici pericol sa te caute cineva la care esti restant cu reginele :) .
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Sars Cov-2

Mesajde Cristian IONITA » 08 Ian 2021, 08:21

Closcutz scrie:Eu nu înțeleg de ce unii dintre cei care aleg sa se vaccineze adora sa jignească pe cei care nu doresc sa se vaccineze? Trebuie respectata opțiunea fiecăruia! Sunt total împotriva vaccinului obligatoriu.



Ce ales stimabile .... tu nu intelegi ca nu e dupa tine ... mai intai esti ales ... pus pe lista ... si deabia apoi ai ocazia de a accepta.
Vorbesti de optiune? .... poate ceva mai tarziu .... deocamdata este pe baza de lista ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Sars Cov-2

Mesajde Cristian IONITA » 08 Ian 2021, 08:28

Bambucha scrie:Stuparii sunt oameni inteligenti si se vor vaccina!

...


Hmmm ..... se pare ca multi (ba chiar majoritatea) oamenilor (nu musai stupari) inteligenti nu se vor vaccina .

Iar daca ne uitam la cei care promoveaza vaccinarea (inclusiv cu japca) gasesc ca au si ceva calitati ... dar inteligenta nu este nici pe departea cea predominanta, in nici un caz peste obedienta si cointeresarea materiala.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Sars Cov-2

Mesajde jonny_it » 08 Ian 2021, 13:47

Cristian IONITA scrie:Dar aprolo Jonny ... la telefonul asta ai binevoit sa si raspunzi? .... probabil ca nu este sezon si nici pericol sa te caute cineva la care esti restant cu reginele :) .


Iar te plictisesti? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sars Cov-2

Mesajde Shrek » 08 Ian 2021, 14:26

Closcutz scrie:Eu nu înțeleg de ce unii dintre cei care aleg sa se vaccineze adora sa jignească pe cei care nu doresc sa se vaccineze? .......Sunt total împotriva vaccinului obligatoriu.

Cred ca se impune totuși o nuanțare! Este evident ca intr-o societate normala, opinia fiecăruia conteaza si trebuie respectată, atâta timp cât ea( opinia) nu are la baza fantasmagorii si nu încearcă să influențeze la modul agresiv alte categorii de cetățeni. Cu alte cuvinte, daca decizia de a nu te vaccina ( nu neaparat dumneata, Closcutz), are la baza o buna documentare stiintifica, o convingere religioasă sau pur si simplu o doza( mare) de neîncredere în autorități, este ok! Dar daca refuzi sa te vaccinezi, fără să te " roage" nimeni, pe motiv de bilgheti, ori cipuri bagate cu seringa, ori bazaitul telefonului cand treci pe lângă contorul electric ( furi curent cu 5G), nu mai este ok.
Parerea mea ca vaccinarea va fi un dezastru pentru toți, in sensul ca nu vor fi suficiente doze de vaccin, iar autoritățile noastre vor manipula cifrele, asemeni alegerilor de pe timpul comuniștilor, cand se anunță o prezență de 100% la urne, deși nu se prezentau nici 50%. Iar după niste calcule simple, făcute cu simțul realității arata ca vaccinare a 70% din populația României, se va termina in doi ani, cam tot atat cat se preconizează a dura pandemia. Ceva de genul " gripă se trateaza in două săptămâni fără medicamente si in numai 14 zile cu tratament specific.
Daca imi este permis, vreau sa va mai spun, ca, daca voi fi" invitat" sa ma vaccinez, ma voi vaccina sigur. Daca nu, si va exista posibilitatea vaccinarii in privat ( contra cost) o voi face, pentru eu călătoresc mult si in mod cert, va fi nevoie de un document care să ateste acest lucru.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 6 vizitatori


cron