Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde proapis13 » 29 Oct 2013, 23:29

Jaf de miliarde la Rosia Montana in viitorul apropiat...
http://inforor.com/cel-mai-mare-jaf-de- ... tana-ep-i/
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde patrascu » 30 Oct 2013, 12:42

cornelioandanciu scrie:Oricum, nu castiga nimeni daca aurul ramane acolo, asa ca extragerea acestuia trebuie facuta, dar rational!

La cum merg lucrurile in tara aceasta cel mai intelept lucru cred ca ar fi ca pentru urmatorii ani chiar sa ramana tot aurul acolo. Este cel mai sigur loc :D
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde akmm » 30 Oct 2013, 13:46

patrascu scrie:La cum merg lucrurile in tara aceasta cel mai intelept lucru cred ca ar fi ca pentru urmatorii ani chiar sa ramana tot aurul acolo. Este cel mai sigur loc :D

Cred ca aici sta tot secretul.
Oarece oameni responsabili simt ca se trece printr-o perioada in care totul e de furat. Pentru a servi cu adevarat progresului trebuie lasat acolo unde e.Poate peste 50 ani nepotii nostri vor cerne mai bine valorile.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde almasel » 30 Oct 2013, 19:38

Daca ne uitam in urma, la cei mai bine de 20 de ani de la "revolutie", vedem ca lucururile au fost oarecum planificate:
-intai ne-au luat mijloacele de productie- au vandut cam tot la fier vechi: fabric, uzine etc, din toate domeniile, adica ne-au pus capacitatea de productie la pamant.
-apoi ne-au ruinat agricultura- fara importuri nu mai avem capacitatea de a ne hrani (pe bune, in cazaul in care teoretic nu am mai importa mancare, in Romania se va muri de foame precum in cele mai prapadite tari Africane)
-ne-au ingopat in datorii cica sa ne reformam tara!
-acum ne iau resursele subterane
-urmeaza sa ne ia si pamanturile astfel incat sa nu mai miscam nimic.
Seamana cu strategiile de razboi de acum 500 ani, doar ca nu se mai folosesc armele.
Nu vi se pare ca in mai putin de 25 de ani Romania a fost redusa la tacere din punct de vedere economic? Suntem la pamant, fratilor, praf si pulbere. Interesele economice globale ale mai marilor lumii ne conduc. Lingaii astia din clasa politica au incasat comisioane, si-au luat partea, deoarece cam atat s-a putut face. Multinationalele ne conduc si ne vor conduce daca nu vom avea puterea de a spune NU. Din pacate, intreaga clasa politica din Romania este compromisa. Nu este vorba ca "nu poate" sa face ceva, ci ca "nu vrea". Au luat bani multi pentru a-si vinde tara, iar in ultimii 25 de ani chiar au vandut-o. Il doare-n basca pe Cacarau de Rosia Montana si romani; face circ pentru a obtine niste voturi. La fel si Ponta si ai lui. La fel si idiotii lui Boc sau care or mai fi pe acolo.
Praf si pulbere! Vai de noi, cei care muncim pentru a ne intretine familiile. Vai de viitorul copiilor nostri.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde Mircea_63 » 30 Oct 2013, 20:20

Almaselule, imi pare foarte pertinent si plauzibil ce spui. Oricat incerci sa n-o dai in teoria conspiratiei, la un moment dat n-ai alta explicatie. Ce naiba, se vede cu ochiul liber. Astia ori sunt tampiti rau de tot, ori e asa cum spui.

E groasa rau si nu e loc de bancuri, dar cu scuzele de rigoare pentru off-topic, fiind la Cafenea...va spun unul tematic.

Pe Sus prin cer, se ia hotararea de a da fiecarei natii cate doua abilitati. Cand ajung la români, Domnul spune:
- Sa fie destepti, cinstiti si politicieni.
Sf. Petru ii reaminteste ca a promis doar cate doua calitati fiecaruia la care
D-zeu precizeaza ca pot functiona doar cate doua calitati deodata, nu trei.
Astfel:
Cine e destept si cinstit, nu e politician.
Cine e destept si politician, nu e cinstit.
Cine e politician si cinstit, nu e destept.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde almasel » 30 Oct 2013, 20:47

Mircea_63 scrie:Almaselule, imi pare foarte pertinent si plauzibil ce spui. Oricat incerci sa n-o dai in teoria conspiratiei, la un moment dat n-ai alta explicatie. Ce naiba, se vede cu ochiul liber. Astia ori sunt tampiti rau de tot, ori e asa cum spui.


Incerc sa nu o dau in teoria conspiratiei, dar ceea ce vad ma ingrozeste.
Incerc sa inteleg lucrurile prin prisma omului de la tara (mai rau, de "pamant" din Apuseni, aproape de Rosia Montana, de cativa ani venit in Banat), trait si scolit vreo 5 ani in Bucuresti, angajat de vreo 12 ani in multinationale.
Mai fratilor, astia au venit aici sa arda si sa parjoleasca. Doar profitul conteaza. Cand nu mai merge aici, se muta in China. Nu conteaza ce lasa in urma, poluare, saracie, somaj etc... nimic nu conteaza.
Firma la care lucrez acum isi inchide fabricile din Germania. Relocheaza totul in Romania si China. Credeti ca ii pasa cuiva de ceea ce ramane in urma? Nu. Conteaza doar ca in Romania si China costurile sunt mult mai mici, iar firma are profit. Nu conteaza unde produce, conteaza sa produca profit. Doar atat.
Pai ce, credeti ca celor de la RMGC (sau altora) le pasa ce ramane in urma exploatarii? Nu. Conteaza sa aiba profit. Dupa epuizarea zacamantului RMGC da faliment in Romania, iar firma mama va deschide alte filiale in alte tari bananiere, gen Romania, unde poate sa isi faca de cap. E simplu.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde patrascu » 07 Noi 2013, 18:40

Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde proapis13 » 11 Ian 2016, 17:23

Lovitură pentru Gold Corporation:
Roșia Montană a fost declarată sit istoric de importanță națională


http://www.cunoastelumea.ro/lovitura-pe ... nationala/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Protest impotriva "Proiectului" Rosia Montana

Mesajde Shrek » 11 Ian 2016, 20:25

[quote="proapis13"]Lovitură pentru Gold Corporation:
Roșia Montană a fost declarată sit istoric de importanță națională


Cred ca am un "deja vu" !In anii 90, "oamenii muncii" manifestau pe strada strigand din toti rarunchii "nu ne vindem tara"! Apoi am vazut cu totii cum a fost data de pomana! Este doar o amanare a deznodamantului!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: ady_n şi 57 vizitatori