Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 19:05

Bucovineanu este un apicultor ale carui postari si eu obisnuiesc sa le citesc...
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 19:24

Nu a mai postat de mult timp. Pacat. Daca mai citeste acest forum ii transmit salutari, chiar daca nu ne cunoastem. Am preluat de la el (nu singurul lucru) ,completarile de toamna(la mine in august) facute cu zahar neinvertit. Cand am experimentat metoda ,aveam stupi putini, si a mers. Mortalitate zero ,privind completarile cu zahar neinvertit. Uzura nesemnificativa. Si bucovina cu gorjul nu prea bat ca si clima.
gorjeanul

Mesajde ignatov andrei » 17 Feb 2017, 19:53

gorjeanul scrie:Nu a mai postat de mult timp. Pacat. Daca mai citeste acest forum ii transmit salutari, chiar daca nu ne cunoastem. Am preluat de la el (nu singurul lucru) ,completarile de toamna(la mine in august) facute cu zahar neinvertit. Cand am experimentat metoda ,aveam stupi putini, si a mers. Mortalitate zero ,privind completarile cu zahar neinvertit. Uzura nesemnificativa. Si bucovina cu gorjul nu prea bat ca si clima.

Nea Bucovineanul face de nevoie completarile cu zahar, chiar foarte tarziu, datorita culesului (majoritar mana) ce tine, uneori, toata luna septembrie!

Daca-mi spui si cum te cheama, ii transmit salutari pe 11 martie, la targ, la Iasi!
"De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului." Nicolae Iorga.
ignatov andrei

Mesajde dantat » 17 Feb 2017, 19:57

dantat scrie:In cautarea raspunsurilor pt. situatia actuala, am facut o mica statistica pt stupii unde am constatat decese majore...din cauze necunoscute inca.
Fişierul ataşat mortalitate si an matca.jpg nu mai este disponibil
Fişierul ataşat Hraniri-stare puiet-mortalitate.jpg nu mai este disponibil

Control urgent astazi la care a mai ramas de controlat. Cei cu pierderi, declarati anterior, au decedat complet (la controlul anterior se constatase injumatatirea familiei). Cam asa arata o familie in toamna (adaugati si pierderile :)
Fişiere ataşate
xx 035.jpg
112.jpg
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
dantat

Mesajde filip » 17 Feb 2017, 20:18

Stimularea de primavara se face cu rame cu miere avute la rezerve.
Iar startul se da cu o jumatate de kg de miere de salcam pe fam.
Acum depinde de viziunea fiecarui apicultor.Daca esti zgarcit scoti toata mierea o vinzi cu 6,5 lei/Kg la procesator si cumperi turta cu 7 lei/Kg.
Albina e de doua feluri:
Albina Melifera care cauta nectar in floare.
Albina Furajera care cauta in haranitor.
Cum transforma apicultorul Albina Melifera in Albina Furajera?
Simplu,crescand numarul de fam peste capacitatea melifera a zonei.
De aici calcule...........
Sigur ca poti face calcule corecte si sa te trezesti peste noapte cu sute de fam venite in pastoral care se suprapun peste cele a localnicilor.
filip

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 20:30

ignatov andrei scrie:
gorjeanul scrie:Nu a mai postat de mult timp. Pacat. Daca mai citeste acest forum ii transmit salutari, chiar daca nu ne cunoastem. Am preluat de la el (nu singurul lucru) ,completarile de toamna(la mine in august) facute cu zahar neinvertit. Cand am experimentat metoda ,aveam stupi putini, si a mers. Mortalitate zero ,privind completarile cu zahar neinvertit. Uzura nesemnificativa. Si bucovina cu gorjul nu prea bat ca si clima.

Nea Bucovineanul face de nevoie completarile cu zahar, chiar foarte tarziu, datorita culesului (majoritar mana) ce tine, uneori, toata luna septembrie!

Daca-mi spui si cum te cheama, ii transmit salutari pe 11 martie, la targ, la Iasi!

Nu ma cunoaste domnu Andrei. Stiu ca extrage mana ,fortat, ca sa nu ierneze pe mana. Dar eu nefacand pastoral am putina miere toamna. Si am preluat de la dumnealui reteta. M-am gandit ca daca dumnealui completeaza in septembrie (obligat),eu pot sa o fac in august cand albina care face invertirea nu este cea care ierneaza . Puteti sa-i transmiteti ca sfaturile dansului au fost de folos macar unui amarat de stuparcare-i multumeste. Pe dumneavoastra va citesc cu placere, iar la inceput fiind incepator nu prea va intelegeam. Sunteti mai sofisticat. Acum va inteleg postarile ,si le recitesc pentru ca acum le inteleg. Si mai sunt niste baieti tineri,foarte documentati gen cucubau sau meliss si altii ,dar parca in ultimul timp s-a diluat informatia. Sau poate s-a cam epuizat.
gorjeanul

Mesajde ignatov andrei » 17 Feb 2017, 20:50

gorjeanul scrie:dar parca in ultimul timp s-a diluat informatia. Sau poate s-a cam epuizat.

Informatia nu s-a epuizat...
Nu mai e cadrul adecvat...
Foarte multi apicultori, care au stupine mari si rezultate bune au reusit numai pentru ca au frecventat forumurile, iar acum procedeaza ca cei "ce se vad cu sacii in caruta"... :oops:
Sunt inca destui care au ani buni de vechime pe forumuri, dar... atat!
Cei care stiu si mai apar, sporadic, cu cate o postare, nu mai gasesc acea "aglomeratie" din trecut...!
A mai aparut si Facebook...
"De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului." Nicolae Iorga.
ignatov andrei

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 21:38

Personal cred ca exista si o lehamite a celor care au vazut in apicultura un mod de viata ,o raportare la ceva care face parte din viata lor. Iar cand pe forum apar discutii gen....exista cineva realizat din apicultura? . te gandesti, oare ce mai caut eu aici? Asa pot intreba si eu ,exista cineva realizat din comert,restaurante,productia mobilei etc? Daca faci cu drag orice, e o realizare. Daca o faci dupa castiguri care sa-ti aduca o piscina si un X6 e o neamplinire.
gorjeanul

Mesajde vulpea » 17 Feb 2017, 21:43

Pt.F.D.+ I.A.,ce va mai place sa va 'stimulati' si voi .... intre voi. mai dati dela voi si sfaturi practice , nu numai...I.A.,cum ramane cu vara lui 2017,ca am inteles ca m-ai facut deja prieten.(traiasca rusii si excursia de studii la ei !).
vulpea

Mesajde alt stupar » 17 Feb 2017, 22:00

cristi_vidican scrie:
alt stupar scrie:Aproape ca... inclin sa-l cred pe Florin Trantoru =))
Adica... siropul de stimulare ar fi ca un fel de ajutor social. Pe langa ca, odata ce le stimulezi, se inmultesc ca proastele si se-nvata si lenese, mai ies afara din lada doar la plimbare, ca rost ar mai avea sa se munceasca din moment ce posmegii-s muieti in hranitoare ?
Plus ca, nemaifiind nevoite sa-si caute hrana din surse florare, li se atrofiaza si creierul si la salcam devin incapabile sa mai depisteze floarea !
Asaincat... ACESTA E SECRETUL CULESULUI. Degeaba ai la salcam lada plina de albina lenesa si proasta, mai bine ai patru rame darrrr... alea culeg de rup !

P.S. Adi, zi-o pe aia cu ghemul care trebuie să primească iarna câte un șut să se înfoaie și să ajungă la miere.
Le-am povestit-o unor prieteni. Am râs toți cu lacrimi.

Nu mai zic ! Ca s-a pus unul, Pustu, sa se filmeze cum isi mute ghemul cu lopata si ghemul lui in loc sa se mute in spate, pe miere, s-a mutat in spate, pe stupar.
S-acuma umbla cu lopata dupa mine, sa-mi mute coastele ! :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde peterneamt » 17 Feb 2017, 22:56

Pentru începători !
Stimularea de primăvară e o sabie cu două tăișuri pe care foarte mulți o aplică fără să o înțeleagă ! Și ca să vă intrig puțin vă ajut cu întrebări :
1. Ce preferă albina mierea sau siropul de zahăr, și, de ce ?
2. Ce trebuie să consume doicile pentru a crește albine de calitate și ce se întâmplă dacă hrănim cu sirop o familie ce nu are cules de polen ?
3. Cum reacționează albinele când primesc siropul și ce evenimente nedorite pot apărea în stupină datorită administrării lui în luna martie ?
4. De ce albinele preferă siropul de zahăr în loc de hidrolizatul de porumb , sau zahărului invertit ?
5. De ce la temperaturi de sub 20 de grade C. administrarea de sirop face ca albinele să aducă grăuncioare mai mari de polen și polen în cantitate mai mare ?
6. De ce se uzează albinele dacă prelucrează sirop sau chiar nectar și de ce această uzură e mai mică dacă există polen în natură ?
7. De ce la familiile mai slabe, albina trăiește și culege mai puțin ?
8. Ce este pragul de dezvoltare, sau când o familie începe să culeagă nectar în detrimentul creșterii de puiet ?
9. De ce se aseamănă albina din familiile intrate în frigurile roitului cu albina de iernare și care e rolul vitelogenin-ului ?
10. De ce e mai longevivă o albină hrănită cu miere decât una cu înlocuitori ?
11. De ce, când, și în ce condiții am avantaj dacă administrez albinelor hrană sau înlocuitori în luna martie și care e diferența de dezvoltare față de stupii cărora nu le-am dat nimic având miere suficientă lăsată din toamnă ? ;)
peterneamt

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 23:28

La 4 si 5 nu stiu sa raspund.
gorjeanul

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 23:29

Si 9.
gorjeanul

Mesajde peterneamt » 18 Feb 2017, 00:03

gorjeanul scrie:Si 9.

Ia să vedem la 1 ce ai răspunde ?
peterneamt

Mesajde filip » 18 Feb 2017, 00:10

peterneamt scrie:
gorjeanul scrie:Si 9.

Ia să vedem la 1 ce ai răspunde ?

Mierea,in fiecare sortiment de miere exista si o cantitate mica de polen.
filip

Mesajde peterneamt » 18 Feb 2017, 00:21

Albinele preferă zaharoza mierii pentru că ea se găsește preponderent în nectarul florilor alături de alte oze care sunt în proporții mult mai mici ! Deci dintre miere și siropul de zahăr albina culegătoare va prefera siropul 1/1 (,este programată genetic să culeagă nectar ) . ;)
Să vedem la 2.
peterneamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR