Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde stefanmadalin » 20 Mar 2017, 00:49

HAHA, mie nici acum nu-mi intra polen pe urdinis....
stefanmadalin

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde alt stupar » 20 Mar 2017, 09:36

Ma gandesc ca totusi... n-ar fi bine sa deschideti urdinisurile? ca sunt zile cand mai adie vantul, si daca albina nu-i sa aduca polen macar o pala de vant tot s-o mai gasi ! :)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde tiih » 20 Mar 2017, 10:28

Nu stiu la ce o folosi "pala de vant".sau faptul ca mai vine ici colea cate o albina cu polen la urdinis......stiu insa ca in zona mea sunt in plina floare,cornu,ulmul,salcia capreasca si mai ales viorelele ,grausorul si brebeneii.(pacat ca vremea nu e favorabila culesului)
Au iesit cam jumatate de ora sambata si 2-3 ore ieri.
Am putut sa-mi fac o imagine despre puterea stupilor numai privindu-i la urdinis....
Spre exemplu ,toti stupii la care veneau mai putin de 10 albine incarcate cu polen,la urdinis, INTR-UN MINUT nu prea au sanse pentru culesul ....la rapita :!: ,nu prea au sanse sa ajunga la 4 rame puiet la sfarsitul infloririi zarzarului( min 35 dm2 puiet )...etc
tiih

Mesajde stefanmadalin » 20 Mar 2017, 12:13

alt stupar scrie:Ma gandesc ca totusi... n-ar fi bine sa deschideti urdinisurile? ca sunt zile cand mai adie vantul, si daca albina nu-i sa aduca polen macar o pala de vant tot s-o mai gasi ! :)

Ele alearga saracele, dupa apa, pe la zambile, pe la forsitya...dar alearga asa, mai mult jogging.
N-am in zona alun, corn, salcie sau plop. Numai corcodusi pentru tuica, caise, zarzari... si multe oi.
Am in gradina cu flori 20 de zambile mai timpurii, toata stupina era calara pe ele.
Parca foame de polen ca in primavara asta n-am vazut.
stefanmadalin

Mesajde gogutza » 21 Mar 2017, 08:13

M-am uitat acum doua zile. Turte papate, sirop in hranitor halit, 2 rame compacte de puiet. Trebuie sa mai largesc. De mentionat ca am restrans drastic in feb ca erau peste tot. Stupul in cauza are 4 rame cele doua din mijloc sunt fata verso in diferite stagii (e a doua depunere), exteriorul zonei in care a pontat matca e capacit ce iese din mijloc se acopera cu ou imediat. Am zis ca-i mai dau o rama in cuib si una la lins dupa diafragma plus siropelul cu proteina in una doua zile.
gogutza

Mesajde jonny_it » 22 Mar 2017, 15:44

La munte 1-2 rame cu puiet, in Iasi si VS sunt familii intinse pe 5 rame. Puiet compact maxim 4 rame, cu indulgenta. Sunt si care au aprox 1 rama compact.
Pentru sfarsit de martie este bine, daca este prea mult si da un frig nici asa nu este bine.
jonny_it

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR