Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde maximotgv » 26 Mar 2017, 16:19

luci scrie:Ce metoda sa verifice?Despre unificari e scris in manualele apicole.

Nu ai citit decat titlul, nu este vorba despre unificari! Totusi, a incercat cineva metoda neamtului?
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde aditache » 27 Mar 2017, 13:34

luci scrie:Ce metoda sa verifice?Despre unificari e scris in manualele apicole.


De ce mai citesti forumul ? Ramai pe manuale...
aditache
 
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2017, 18:41

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde ignatov andrei » 27 Mar 2017, 18:52

Nu putini sunt cei care se confrunta cu un aspect destul de neplacut:
- la un cules mare, familiile au 9 rame Dadant de puiet, populatie numeroasa, dar aduna putin si mai intra si in friguri!
In majoritatea cazurilor, nr. culegatoarelor este mult mai mic decat nr. "albinelor de stup".
Am deschis acest topic pentru ca apicultorii sa gaseasca raspunsuri la modul "cand" si "cum" pregatim marile culesuri!


viewtopic.php?f=4&t=3702
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde worbee » 01 Apr 2017, 13:16

Vreau sa salut pe toata lumea in primul rand,si pe cei care nu inteleg,si pe cei care inteleg mai greu dar si pe cei care se fac, ca nu inteleg...stiu ei mai bine care sunt.....care exact asa au procedat si cu Dan M pana au reusit sa il faca pe om sa-si inchida postarile...de frica sa nu se destepte incepatorii si sa nu mai cumpere de pe la ei. In alta ordine de idei eu cred ca este foarte probabil si foarte logic tot ce face neamtul sa se aplice si la noi,singura si cea mi importanta variabila fiind RASA de albine. O sa incerc pe cateva familii sa vad rezultatele....si cred ca tot asa ar trebui sa faca si experimentatii Gica contra ca poate descopera ca pu detinem noi romanii adevarul absolut in apicultura.
Daca mai e cu noi Cristian am cateva nelamuriri:
1.cum se da roiul la un stup cu botci (se omoara matca batrana inainte)?
2.stie sa fi aplicat cineva pe ME si cu ce rezultate.?
3.am vazut in video ca are capace comune ...din asta denota ca pune la tot paletul odata caturi ...sau cum?
Multumesc.!
3
Avatar utilizator
worbee
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Aug 2013, 19:53
Localitate: fierbinți de jos

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde ignatov andrei » 03 Apr 2017, 06:45

worbee scrie:Vreau sa salut pe toata lumea in primul rand,si pe cei care nu inteleg,si pe cei care inteleg mai greu dar si pe cei care se fac, ca nu inteleg...stiu ei mai bine care sunt.....care exact asa au procedat si cu Dan M pana au reusit sa il faca pe om sa-si inchida postarile...de frica sa nu se destepte incepatorii si sa nu mai cumpere de pe la ei. In alta ordine de idei eu cred ca este foarte probabil si foarte logic tot ce face neamtul sa se aplice si la noi,singura si cea mi importanta variabila fiind RASA de albine. O sa incerc pe cateva familii sa vad rezultatele....si cred ca tot asa ar trebui sa faca si experimentatii Gica contra ca poate descopera ca pu detinem noi romanii adevarul absolut in apicultura.
Daca mai e cu noi Cristian am cateva nelamuriri:
1.cum se da roiul la un stup cu botci (se omoara matca batrana inainte)?
2.stie sa fi aplicat cineva pe ME si cu ce rezultate.?
3.am vazut in video ca are capace comune ...din asta denota ca pune la tot paletul odata caturi ...sau cum?
Multumesc.!
3



Salut si eu pe cei ce nu inteleg, ca-s muuulti... cata frunza, cata iarba...
Mi-am racit gura de zeci de ori si tot degeaba...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde luci » 03 Apr 2017, 07:58

Metoda neamtului daca am inteles bine se bazeaza pe restrangerea spatiului in care poate ponta matca la 7 rame astfel incat ramele sa fie pline de puiet(fara coronite cu miere sau coronite reduse) familia fiind hranita in hranitorul de dupa diafragma in lipsa culesului.Ideea pare efcienta in sensul de a se obtine mai multa miere.Exista si unele riscuri anume sa ridice in cat din hrana din hranitor.Si in lipsa culesului si a stuparului sa moara de foame.Totusi tinand familia doar cu hrana artificiala e ca si cum noi ne-am hrani numai cu chimicalele din hipermarket si am avea pretentia ca traim bine.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde ignatov andrei » 03 Apr 2017, 08:51

Multe dintre metode implica si necesitatea de a sta numai intre familiile de albine!
Tot la fel, multe metode nu pot fi aplicate cu succes de cei ce paractica "apicultura de vichend"....!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 03 Apr 2017, 17:21

daca tot esti atat de ...sfatos,poare ne 'dezvalui' ca ai incercat,macar odata,metoda neamtului(eu cred ca NU).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde luci » 03 Apr 2017, 17:29

De ce ar incerca metoda neamtului? Eu n-am auzit sa produca Germania miere; da stiu ca importa din Romanica la greu.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde luci » 03 Apr 2017, 17:45

Mai concrete daca este cules albina claditoare trece dupa diafragma si cladeste umpland spatiul liber.Daca nu e clues nu conteaza organizarea din lada.Poate in cazul in care e cules blocheaza accesul la hranitor.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 03 Apr 2017, 17:56

Dupa cum se vede in comentarii , nici anul acesta nu o sa dea salcamul.:)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 03 Apr 2017, 19:48

luci,cred ca nu-i cunosti asa bine pe nemti:in loc sa munceasca ca prostii la greu mai bune cumpara dela prosti pe mai nimic si prelucreaza cum stiu ei mai bine(tehnica si tehnologie...kklau !).ei,mai bine,se ocupa de cercetare/experimentare si tehnologie(ca se vinde mult mai bine,la altii,tehnologia nemteasca decat mierea).ai lasa pe 'plebiei' sa traga la saiba !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 03 Apr 2017, 19:51

i.a.,ca sa te mai 'stimulez'un pic:cum draq se face ca pana si rusii 'se dau' la metoda neamtului ?!
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde ignatov andrei » 03 Apr 2017, 23:32

vulpea scrie:mai bune cumpara dela prosti pe mai nimic...
i.a.,ca sa te mai 'stimulez'un pic:cum draq se face ca pana si rusii 'se dau' la metoda neamtului ?!


De ce-ti place sa umbli pe nisipuri miscatoare...?!?
Si asa esti mai batran (n-am zis mai prost)....
Ce crezi ca demonstrezi...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde vulpea » 04 Apr 2017, 11:43

doar de dragul discutiilor si mai ales a argumentarilor pro si CONTRA(pe argumente logice=experientei, bineinteles).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde worbee » 12 Apr 2017, 12:36

Salut si eu pe cei ce nu inteleg, ca-s muuulti... cata frunza, cata iarba...
Mi-am racit gura de zeci de ori si tot degeaba...[/quote]

Nu cred ca au fost in van toate postarile tale ....cred ca orice user cu un pic de discernamant vede ca apicultorii si oamenii de calitate ,care au ceva de spus îi numeri pe degete.. iar tu esti printre ei Andrei. Si altfel.. cred ca un om inteligent si cu asa experienta are"datoria" morala sa explice su sa aiba rabdare cu cei ce inteleg mai greu...ca e pacat ca un om cu o asemenea valoare sa nu impartaseasca experienta sa
Avatar utilizator
worbee
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Aug 2013, 19:53
Localitate: fierbinți de jos

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori