Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 24 Iun 2018, 21:04

chivaran scrie:Cristi nu îmi dau seama prea bine din poze cum ai nucleu făcut, exista un cadru suplimentar cu diafragma care desparte corpul 1/2 în doua sau mă înșel?

Salut!
Eu am făcut puțin altfel decât mi-aș fi dorit.
La mine am făcut din șipci de rame un canal pe unde e băgat nu pfl, ci placaj stratificat.
PFL-ul când dă de apă e gata. Nici placajul nu e prea grozav, dar e mai bun.
Super ar fi dacă, atunci când am făcut stupii, aș fi dat un canal cu circularul și băgam diafragma prin acel canal.
Așa am avut mult de lucru să fac canalul apoi.

diafragma trebuie să închidă cât mai bine posibil.
Sus, pun folie, care e presată cu polistirenul din capac și e închis bine și sus.
Urdinișe separate.
Și e ok. Nu pot să țin mult aceste nuclee împreună, dar dacă se umple lada, fie mutăm, fie, poate pun gratie peste și cat deasupra. Vedem dacă funcționează.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 20 Iul 2018, 14:02

Culesul de la FS dă bătăi de cap la capitolul blocarea cuibului cu miere.
La MER e mai ușor pt că puietul începe de sus în cuib, fără prea multe coronițe.
Dar, ajută mult și cum ne mișcăm cu caturile.
Dacă avem populație bună, atunci albina va verticaliza mai bine mierea.

Anul acesta, când culesul a fost zilnic de 1 kg sau câte sute de grame, un cules care nu blochează cuibul prea tare, a fost mai ușor.
După prima săptămână, magazia de peste cuib era 2/3 cu miere.
Atunci am pus altă magazie peste cuib, cea cu miere a devenit C4.
În felul acesta, cuibul nu s-a blocat.

Spor la cântar
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde chivaran » 21 Iul 2018, 15:43

Cristi ai fost vreodată nevoit sa extragi din cuiburi la stupii mer pentru a debloca?La dadant este adevărat, o adevărată corvoada sa deblochezi și nu de puține ori ești nevoit sa dai la centrifuga inclusiv rame cu puiet capacit
Colegii care ați fost la floare ați avut probleme cu depopulari la familiile de albine?
Pot totul în Hristos care mă întărește!
Avatar utilizator
chivaran
 
Mesaje: 81
Membru din: 24 Apr 2014, 19:33
Localitate: Filiasi-Jud. Dolj

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2018, 15:58

totul depinde pe unde se afla "granita dintre puiet si miere(coronita).. si puterea stupului...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 21 Iul 2018, 17:16

La MER dacă se foloseşte gratie relativ uşor se poate debloca cuibul prin coborârea gratiei cu un nivel. Dacă era pe două corpuri se pune un corp gol C1, dacă era pe trei rămâne pe două corpuri. Nu-i necesar scuturarea ramelor că probabilitatea să fie matca acolo este mică. Se pune un corp gol peste gratie pentru miere.
Dezavantaj că peste 4-5 zile nu strică verificarea C3 să nu fie cu ou. Dacă nu are OK, sau nu are matcă. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 22 Iul 2018, 07:41

chivaran scrie:Cristi ai fost vreodată nevoit sa extragi din cuiburi la stupii mer pentru a debloca?


De obicei, nu!
Anul trecut, când a fost un cules foarte bun la FS, au blocat în marginea cuibului.
Eu, la cuib consider așa ...
R 1 și 10 , de acestea nu mă ating niciodată.
R2 și 9 ar trebui să fie cu păstură/polen.
Dacă în afară de acestea am rame cu miere căpăcită în care nu e puiet, atunci ele trec în centrifugă.
Asta se întâmplă la stupii mai slabi sau cuib dezorganizat din vina mea, că am luat puiet și rama ce am pus-o nu le-a convenit și au băgat în ea miere, nu puiet.
Deci, dacă am ramă cu miere în cuib unde nu ar fi cazul la acea dată, atunci o scot.

Dar ....
Am mai observat ceva ... Dacă am răbdare, și după ce extrag doar etajele, într-o săptămână albina verticalizează în etaj destulă miere și mai pun de-o ciorbă. Ar fi chiar mai bine decât aș scoate eu cu mâna din cuib.

Deci, dacă familia e bine organizată cu cuibul, nu ar trebui să-mi bag mâna în cuib.
Asta și dacă am administrat bine etajele peste cuib.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 26 Iul 2018, 13:24

aproape final de FS.
Ne așteptam la puțin, pt că floarea din zonă era puțină și soiuri autofertile.
Au ajutat și aceste ploi și timpul mai rece pt că s-a lungit culesul pe toată luna. Ceea ce e rar. De regulă culesul ține max 3 săptămâni.
Acum o tot lălăie cu 1 kg, mai mult sau mai puțin.
Nu fost rău, până la urmă.

să o vedem și în butoi.
Fişiere ataşate
wall2.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Cristian IONITA » 26 Iul 2018, 14:21

frumos tizule ... foarte4 frumos

urmarind la tine ideea de MER devine din ce in ce mai atragatoare

felicitari
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 26 Iul 2018, 15:46

Cristian IONITA scrie:urmarind la tine ideea de MER devine din ce in ce mai atragatoare
felicitari


Mulțumesc!

MER-ul e pentru oameni curajoși. :lol:
Mai curajoși decât Ioan Guist și decât Blaguescu. :lol:
Sper să nu-mi iau bobârnace de la ei când îi voi suna să-i mai întreb de sănătate. :lol:

Ideea e că trebuie să știi ce vrei. Dacă vrei să mai vinzi roi, s-ar putea să te încurce să fii pe MER.
MER-ul merge brici dacă ai toată stupina pe acest sistem. Am avut mulți ani amestec de tipuri de rame, de tipuri de corpuri.
Aveam până recent și 4 stupi ai unui prieten în stupii lui care difereau puțin de ai mei. Chin ... Când ai lui cereau o magazie în plus, stai să vezi, magaziile de la stupii lui erau la 60 km.
Așa că i-am trecut și pe ai lui în lăzile mele. Că am ajuns să am destule.

Deși, legat de stupi și roi, dacă am vrut să vând, am cam găsit clienți. Chiar în primăvară era unul disperat după MER prin țară.

Observ că există deja o nișă bună a MER-ului.

Eu mi-am făcut mâna pe acest sistem și nu m-aș mai întoarce la 1/1.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde danielM » 26 Iul 2018, 23:02

Îmi place Cristi.
Mă bucur că insfârşit te.ai convins de cuibul pe două corpuri ;) .
Nu mai ştiu dacă o practici sau nu , dar la cuibul ăsta pe 2 corpuri , e foarte bună o singură inversare în primăvară , şi merge ceas meru :D
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 27 Iul 2018, 09:36

ce inaltime au ramele ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2018, 11:02

danielM scrie:Îmi place Cristi.
Mă bucur că insfârşit te.ai convins de cuibul pe două corpuri ;) .
Nu mai ştiu dacă o practici sau nu , dar la cuibul ăsta pe 2 corpuri , e foarte bună o singură inversare în primăvară , şi merge ceas meru :D


Am avut anul acesta câțiva pe 3 corpuri. Sincer, nu mi-a plăcut pe sistemul care-l lucrez eu.
Problema la cuibul pe 2 corpuri e doar în perioada roirii, cam 3 săptămâni.
Atunci prefer să iau câte 1-2 rame cu puiet și apoi nu mai am treabă.
Acele rame îmi sunt necesare, oricum le-aș lua din familii.

Treaba cu inversatul .... aici mai am ceva de gândit. O să mai povestim iarna asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde danielM » 27 Iul 2018, 12:23

:(
Ultima oară modificat de danielM pe 27 Iul 2018, 12:24, modificat 1 dată în total.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Fan club MER

Mesajde danielM » 27 Iul 2018, 12:24

Eu la Mer îi găsesc 2 neajunsuri : - unu este cel de care zici tu , din perioada de dezvoltare maximă (e un pic cam mic cuibu ). Dar şi sa.l treci pe 3 corpuri , în final dă mai multe bătăi de cap. Aici fac compromis în momentul când a intrat în friguri , îl sparg cu un cat cu F A.
- şi al doilea are legătura cu roii în dezvoltare pe un corp.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2018, 12:32

danielM scrie:Eu la Mer îi găsesc 2 neajunsuri : - unu este cel de care zici tu , din perioada de dezvoltare maximă (e un pic cam mic cuibu ). Dar şi sa.l treci pe 3 corpuri , în final dă mai multe bătăi de cap. Aici fac compromis în momentul când a intrat în friguri , îl sparg cu un cat cu F A.
- şi al doilea are legătura cu roii în dezvoltare pe un corp.

Crezi că o familie intrată în friguri mai poate fi rezolvată cu un cat cu foițe?

Legat de roi ...
Anul acesta i-am făcut unui prieten niște roi din stupii lui. Avea ceva stupi pe rama de 1/1 în cuib.
Am luat după salcâm 1 ramă cu puiet și botcă, rama de 1/1 de la alt stup intrat în friguri.
Am scuturat albina din cele 2 magazii ale unui stup.
După ce a ieșit puietul din rama de 1/1, am scos rama și a rămas tot pe un singur corp, pe faguri albi crescuți.
Înainte de floarea soarelui a primit C2 cu rame crescute albe.

Acum sunt pe 3 corpuri.

Dacă mergi pe roi la pachet și foițe tot timpul, aici e ceva mai sensibil, dar poți compensa prin hrăniri.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde chivaran » 29 Iul 2018, 19:05

Deocamdată este adevărat dadantul este la putere în materie de vânzare cel puțin deocamdată încă cred ca în câțiva ani o sa se schimbe acest lucru.Din urma vin destui apicultori tineri deschiși la nou,care au stupinele pe me(mai cunoscut)și mer și care au făcut performanta
Ca tot ne apropiem de începutul noului sezon sunt curios cum iernează colegii roii pe mer. Cunosc părerea lui Cristi legat de roii slabi (unificare)dar dacă totuși dorÎți sa păstrați ceva matci cum le iernati? Pe un singur corp sau pe 2 în funcție de intervalele de albina?
Pot totul în Hristos care mă întărește!
Avatar utilizator
chivaran
 
Mesaje: 81
Membru din: 24 Apr 2014, 19:33
Localitate: Filiasi-Jud. Dolj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori