Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 18 Noi 2020, 20:18

Ce şcoală-naltă

Ce şcoală-naltă-i bătrâneţea!
E cea din urmă facultate.
În ea înveţi nu cum se-adună,
ci cum se lasă-n urmă toate.

Talent, putere, frumuseţe,
tot ce te-mpodobea odată
se scutură ca trandafirii
muşcaţi de brumă şi de zloată.

Zăreşti adesea în oglindă
un chip străin, şi ţi se pare
că totul e un joc de umbre
Si de oglinzi diformatoare.
..........................................
Să poţi păstra în suflet pace
când eşti ca marmora sub daltă...
Să pierzi orice, dar nu nădejdea...
Ce har mareţ! Ce şcoală -naltă!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 18 Noi 2020, 20:23

kovacslg scrie:Dl Ignatov.

Chiar dvs recunoașteți că nu incepeti primul...
Adică neprovocat.
Dar tot dvs recunoașteți că e de ajuns că cineva sa vă contrazică, sa nu fie de acord cu dvs si deja puteți începe cu glumite, jigniri, și altele.

Eu va propun sa nu jigniti.
Acceptați alte păreri cu care nu sunteți de acord.
Eventual să continuați discutia.

Dar sa nu incepeti cu glumite, batjocura și altele.


.......
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 18 Noi 2020, 20:25

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:
kiloz scrie:ignatov andrei tot n-ai inteles nimic.
Am evidentiat postarea pentru cu totul altceva.
Cum teai exprimat singur "irecuperabil".
Deci omul in 7 ani sa invârtit cu 180°.


Pentru anonimii de pe forum nu exista alta forma de exprimare!


Câinele şi căţelul
de Grigore Alexandrescu


„Cât îmi sânt de urâte unele dobitoace,

Cum lupii, urşii, leii şi alte câteva,

Care cred despre sine că preţuiesc ceva!

De se trag din neam mare,

Asta e o-ntâmplare:

Şi eu poate sânt nobil, dar s-o arăt nu-mi place.

Oamenii spun adesea că-n ţări civilizate

Este egalitate.

Toate iau o schimbare şi lumea se ciopleşte,

Numai pe noi mândria nu ne mai părăseşte.

Cât pentru mine unul, fieştecine ştie

C-o am de bucurie

Când toată lighioana, măcar şi cea mai proastă,

Câine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastră.”

Aşa vorbea deunăzi cu un bou oarecare

Samson, dulău de curte, ce lătra foarte tare.

Căţelu Samurache, ce şedea la o parte

Ca simplu privitor,

Auzind vorba lor,

Şi că nu au mândrie, nici capriţii deşarte,

S-apropie îndată

Să-şi arate iubirea ce are pentru ei:

„Gândirea voastră – zise – îmi pare minunată.

Şi simtimentul vostru îl cinstesc, fraţii mei.”

– „Noi, fraţii tăi? răspunse Samson, plin de mânie.

Noi, fraţii tăi, potaie!

O să-ţi dăm o bătaie

Care s-o pomeneşti.

Cunoşti tu cine suntem, şi ţi se cade ţie,

Lichea neruşinată, astfel să ne vorbeşti?”

– „Dar ziceaţi…” – Şi ce-ţi pasă ţie? Te-ntreb eu ce ziceam?

Adevărat vorbeam,

Că nu iubesc mândria şi că urăsc pe lei,

Că voi egalitate, dar nu pentru căţei.”



Acestea între noi adesea o vedem,

Şi numai cu cei mari egalitate vrem.


........
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde jonny_it » 18 Noi 2020, 20:43

peterneamt scrie:Uneori este greu sa accepti toate tampeniile scrise de mari genii ale apiculturii.

E bine să trecem toată informația prin propria analiză....și să nu negăm unele afirmații până nu analizăm situațiile în care informațiile respective pot fi adevărate !
[/quote]

Corect, sunt de aceeasi parere si uneori tastatul inainte sa conectam si creierul nu aduce nimic bun, totusi uneori vorbim de lucruri elementare.
Da ixulescu spune ca albina are 9 picioare ce analiza proprie sa mai fac inainte? :lol:
Numai zic, nu-s eu prea certaret dar uneori le dau dreptate la unii care se enerveaza.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 04 Dec 2020, 23:48

Oameni buni, sa-l lasam pe initiatorul acestui topic - e treba lui - si sa vedem cum se pune problema:
- spunea, cineva, despre faptul ca, albina, nu citeste ce scriem noi...! :lol:
Oare metodele si experienta sunt cele ce guverneaza, sau, experienta si studiul continuu sunt cele ce ne duc la intelegerea albinei si la obtinerea de rezultate multumitoare...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde peterneamt » 05 Dec 2020, 11:24

Apicultura e ca o ecuație cu din ce în ce mai multe necunoscute ( schimbări climatice, dispariția speciilor de plante și animale , noi pesticide, poluarea...lipsa plantelor polenifere sau a celor melifere....)! Experiențele noastre ( pozitive sau eșecuri ...) , împărtășite colegilor, formează o bază de date ce ne poate lumina calea viitorului ce se anunță din ce în ce mai sumbru ! Exemple : Și eu ca și alții am greșit : făcând pastoralul la salcâm când aveam alternative mai profitabile...; când am considerat că tratamentul făcut e suficient și n-a fost, sau : culesul de polen e suficient........etc.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 05 Dec 2020, 13:30

ignatov andrei scrie:Oameni buni, sa-l lasam pe initiatorul acestui topic - e treba lui - si sa vedem cum se pune problema:
- spunea, cineva, despre faptul ca, albina, nu citeste ce scriem noi...! :lol:
Oare metodele si experienta sunt cele ce guverneaza, sau, experienta si studiul continuu sunt cele ce ne duc la intelegerea albinei si la obtinerea de rezultate multumitoare...?!?

orgoliu!!!.... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde peterneamt » 07 Dec 2020, 13:17

Să ridic și eu ( din plictiseală ) , o minge la fileu :
Puterea unei familii de albine nu e dată de numărul albinelor ci de vitelogininul (substanțele pe care apicultorii le numesc corp gras : aminoacizi, vitamine,... ) existent în acestea !
ps. Andrei : doica-i miezu .....! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde tiih » 07 Dec 2020, 15:24

peterneamt scrie:Să ridic și eu ( din plictiseală ) , o minge la fileu :
Puterea unei familii de albine nu e dată de numărul albinelor ci de vitelogininul (substanțele pe care apicultorii le numesc corp gras : aminoacizi, vitamine,... ) existent în acestea !
ps. Andrei : doica-i miezu .....! :D


Eu cred ca puterea unei familii de albine e data de ambele....
Facand o paralela cu un autoturism...puterea masinii e data si de capacitatea cilindrica exprimata in cm3 dar si de nr. de supape,calitate benzina,ulei....
Paralele se poate face si intre oameni ....kilograme ... versus muschi ,grasime. ...viata sportiva....:lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 08 Dec 2020, 13:27

daca "puterea" se traduce prin puterea de a culege cat mai mult....atunci pe langa imunitate(calitate) si numar(popor)...mai trebuie ceva?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde tiih » 09 Dec 2020, 09:29

yuonyuon scrie:daca "puterea" se traduce prin puterea de a culege cat mai mult....atunci pe langa imunitate(calitate) si numar(popor)...mai trebuie ceva?


Bun,,..suntem de acord...puterea inseamna deci imunitate(stare de sanatate zic eu) si numar popor.Sa zicem cam3,5 kg albina cantarita!( despre orice familie de albine care nu are cel putin 3 kg albina la declansarea culesului nu are rost sa vorbim... :!:
Indeplinind aceste 2 conditi ,urmeaza cea de a 3 conditie despre care vorbea dl Ignatov,,,,structura familiei de albine...
A patra conditie zic eu e ereditate.....

PS.Pentru conditia 3 structura...daca ar fi un concurs in care toti stupii ar fi dusi la aceiasi padure de salcam si ar beneficia minim de 7-8 zile de cules intens,conditia principala fiind ca toate familiile de albine sa aiba 3,5 kg albina(prin scuturarea si cantarirea albinei de la stupii ce intra in concurs :!: ).sigur as fi printre premianti cu metoda mea...si sigur ar fi si dl Ignatov.....pe pariu!.....Sa ne amintim de concursul initiat de dl Jenese acum 7...8 ani si de care s-a ales praful de el :lol:
PS2.A patra conditie e ereditatea, observata de mine in special la culesul de floarea soarelui,un cules de lunga durata si uzura......Albina pe care o am (de la mosi ...stramosi)blocheaza cuibul pana la ultima celula,matca aproape nu mai are unde depune oua cel putin 10 zile,puterea stupului se diminueaza constant....De la 5...6 rame 1/1 de puiet(cam 60 dm2) si 4 kg albina ajung dupa 15 ...20 zile de cules la 1,,,2 rame puiet,cel mult 2 kg albina iar restul...totul numai miere inclusiv coronite de 1,5..2 kg miere in ramele din centru cuibului...Si totusi in unii ani gasesc cate 1...2 familii de albine,aproape cu acelasi nr de rame de puiet si cantitate de albina la sfarsitul culesului ca la inceputul culesului...nici vorba de blocarea cuibului,ramele din centru cuibului cu 0 kg miere si puiet peste tot iar miere per total nici la jumatate fata de ceilalti stupi....(albina "de carne" sau gene recesive,sau niste trantori veniti de la o distanta mai mare de 5 km, zic eu ,pentru ca nu am mai practicat pastoralul in ultimii 15 ani si sunt intr-o zona izolata ,fara alte stupini pe o raza de 4....7km)....Asta-i adevarul ...daca imi zicea altcineva..poate ca nici nu il credeam.... :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde jonny_it » 09 Dec 2020, 16:17

tiih scrie:
PS.Pentru conditia 3 structura...daca ar fi un concurs in care toti stupii ar fi dusi la aceiasi padure de salcam si ar beneficia minim de 7-8 zile de cules intens,conditia principala fiind ca toate familiile de albine sa aiba 3,5 kg albina(prin scuturarea si cantarirea albinei de la stupii ce intra in concurs :!: ).sigur as fi printre premianti cu metoda mea...si sigur ar fi si dl Ignatov.....pe pariu!.....Sa ne amintim de concursul initiat de dl Jenese acum 7...8 ani si de care s-a ales praful de el :lol:


Merge si un premiu pentru imaginatie.
Am scris si eu ceva mai sus(2-3 pagini mai incolo, treaba cu 15 tone) si toti premiantii s-au facut ca nu au vazut. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 09 Dec 2020, 20:17

tiih scrie:
yuonyuon scrie:daca "puterea" se traduce prin puterea de a culege cat mai mult....atunci pe langa imunitate(calitate) si numar(popor)...mai trebuie ceva?


Bun,,..suntem de acord...puterea inseamna deci imunitate(stare de sanatate zic eu) si numar popor.Sa zicem cam3,5 kg albina cantarita!( despre orice familie de albine care nu are cel putin 3 kg albina la declansarea culesului nu are rost sa vorbim... :!:
Indeplinind aceste 2 conditi ,urmeaza cea de a 3 conditie despre care vorbea dl Ignatov,,,,structura familiei de albine...
A patra conditie zic eu e ereditate.....

PS.Pentru conditia 3 structura...daca ar fi un concurs in care toti stupii ar fi dusi la aceiasi padure de salcam si ar beneficia minim de 7-8 zile de cules intens,conditia principala fiind ca toate familiile de albine sa aiba 3,5 kg albina(prin scuturarea si cantarirea albinei de la stupii ce intra in concurs :!: ).sigur as fi printre premianti cu metoda mea...si sigur ar fi si dl Ignatov.....pe pariu!.....Sa ne amintim de concursul initiat de dl Jenese acum 7...8 ani si de care s-a ales praful de el :lol:
PS2.A patra conditie e ereditatea, observata de mine in special la culesul de floarea soarelui,un cules de lunga durata si uzura......Albina pe care o am (de la mosi ...stramosi)blocheaza cuibul pana la ultima celula,matca aproape nu mai are unde depune oua cel putin 10 zile,puterea stupului se diminueaza constant....De la 5...6 rame 1/1 de puiet(cam 60 dm2) si 4 kg albina ajung dupa 15 ...20 zile de cules la 1,,,2 rame puiet,cel mult 2 kg albina iar restul...totul numai miere inclusiv coronite de 1,5..2 kg miere in ramele din centru cuibului...Si totusi in unii ani gasesc cate 1...2 familii de albine,aproape cu acelasi nr de rame de puiet si cantitate de albina la sfarsitul culesului ca la inceputul culesului...nici vorba de blocarea cuibului,ramele din centru cuibului cu 0 kg miere si puiet peste tot iar miere per total nici la jumatate fata de ceilalti stupi....(albina "de carne" sau gene recesive,sau niste trantori veniti de la o distanta mai mare de 5 km, zic eu ,pentru ca nu am mai practicat pastoralul in ultimii 15 ani si sunt intr-o zona izolata ,fara alte stupini pe o raza de 4....7km)....Asta-i adevarul ...daca imi zicea altcineva..poate ca nici nu il credeam.... :idea:
si caturi ??
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde kiloz » 09 Dec 2020, 21:00

Daca totul a bagat în cuib, de ce ar mai trebui si cat ?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 09 Dec 2020, 22:55

....
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 09 Dec 2020, 22:59, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 09 Dec 2020, 22:57

....
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori