Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 15 Apr 2021, 14:47

marco68 scrie:Nu sint pe doua rame........ am Layens de 35 x35 cu 42 adincime , 4 rame L = 5 rame dadant , momentan sint toti pe celula de 5,1 puiet foarte bun, s-a cam pierdut albina in martie ca la fiecare , prezenti toti la apelul de primavara....burdusiti cu polen.


De unde aveti faguri cu celula de 5,1?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 15 Apr 2021, 15:09

marco68 scrie:Nu sint pe doua rame........ am Layens de 35 x35 cu 42 adincime , 4 rame L = 5 rame dadant , momentan sint toti pe celula de 5,1 puiet foarte bun, s-a cam pierdut albina in martie ca la fiecare , prezenti toti la apelul de primavara....burdusiti cu polen.


Cele două 35 ce reprezintă, vă rog? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde marco68 » 15 Apr 2021, 15:38

Cuibul este patrat de 35 cm pe 35 cm cu adincime de 44 si rama de 42 cm total si hofman de 32mm.
5,1 mm initial din alta tara, acum am doar presa.Acest an le schimb pe 4.9 ( presa) daca vor,doar sa vina vreme buna.
In mesajul precedent m-am referit la modelul de stup, ca e mai calduros, împreuna cu o buna împachetare....au puiet mai bun in comparatie cu dadantul cu acelasi nr de rame ocupate.....
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 15 Apr 2021, 18:43

marco68 scrie:Cuibul este patrat de 35 cm pe 35 cm cu adincime de 44 si rama de 42 cm total si hofman de 32mm.
5,1 mm initial din alta tara, acum am doar presa.Acest an le schimb pe 4.9 ( presa) daca vor,doar sa vina vreme buna.
In mesajul precedent m-am referit la modelul de stup, ca e mai calduros, împreuna cu o buna împachetare....au puiet mai bun in comparatie cu dadantul cu acelasi nr de rame ocupate.....


Un fel de Dadant rotit cu 90 de grade.
Nu diferă mult suprafața ramelor celor două sisteme.
Urmărește mai bine forma sferică a ghemului. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Shrek » 15 Apr 2021, 21:20

De fapt, un dadant pe 10 rame...pe cant! Am vazut la cineva un astfel de model. Magazia este ceva mai mare de 1/2 . Proprietarul susține că nu este un sistem care sa dea producții record, dar are avantajul ca umbla foarte rar in ei.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 18 Apr 2021, 22:07

Suntem in 18 Aprilie.

Nu stiu cum a fost in sud, sau zona timisoara, arad, dar in interiorul carpatilor am avut o primavara extrem de rece, cu putine zile de zbor.

Parcurgem o perioada extrem de grea, toti o discutam in cercul strans de prieteni, dar vad ca pe forum e evitat subiectul complet.

Au fost cateva elemente care daca s au realizat in stupina, sau se vor realiza in zilele astea, pot face diferenta.

Au fost alte elemente care erau de evitat.

Sigur vremea ne a jucat feste, unele decizii (gresite) le am luat dupa prognoze, sau experiente multianuale, insa multi au repetat greseli sistemice (de hranire inoportuna), provocand serioase probleme in stupina.

Eu am albine de 12 ani.
Pe.departe a fost cea mai friguroasa primavara.
Multi care au albine de 20-30 de ani sustin aceeasi lucru. Sau poate au mai avut 1-2 similare
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 18 Apr 2021, 22:31

kovacslg scrie:
Au fost cateva elemente care daca s au realizat in stupina, sau se vor realiza in zilele astea, pot face diferenta.

Au fost alte elemente care erau de evitat.


Care ar fi fost acele elemente de realizat sau evitat ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 19 Apr 2021, 09:05

Ma refer la zona mea.

Erau trei perioade grele in dinamica puietului.
Unul o traversam acum. (Revin la ea)

Prima era la mijlocul lui februarie, dar care e irelevant pt mine, neavand puiet extins pe atunci.

A doua, era incepand cu 4 martie, respectiv ce a urmat. Trei saptamani fara zbor.
Cand am vazut prognoza atunci, stiam ca va fi o primavara extrem de dificila.
Dar apicultorii inca erau pe "alte meleaguri" cu gandurile...

In ambele ocazii stimularea a produs mai multa uzura (pierderi de albina), decat puiet viabil, adica albina nascuta si apta sa hraneasca puiet.

S a sacrificat mare parte din albina de iernare pentru a creste un puiet care acum nu e in stup!!!

Incepand cu ultimile zile din martie a venit o perioada mai buna, dar toti apicultorii s au saturat deja de turte proteice!!! (Dar zile de zbor erau totusi putine si polen e putin in stupi- verificati...)

Unii au inceput stimularea cu sirop.
Cumpatat, e in regula.
Exagerat e o problema.
Albina preponderent de iernare, majoritara inca si oricum sifonata de turte, de mentinut temperatura la puiet in ger, a prelucrat acel sirop.
Perioada era cu multa umezeala, exceptand 3-4 zile. Friguroasa, cu putine zile de zbor - ventilare.

Vegetatia la mine e ramas in urma cu cel putin 2 saptamani.
De ex corcodusul infloreste la 5-8 aprilie, acum e doar albit la varfuri si suntem in 19.

Asadar temperaturile mici, vegetatia ramasa in urma, inevitabil franeaza dezvoltarea albinelor.

Dar la familiile medii, slabe (care exista inevitabil in toate stupinele), dar si cu interventii gresite am ajuns la situatia de azi.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 19 Apr 2021, 11:00

Relatez ce este în zona mea.
Ianuarie, a doua săptămână +20 grade ziua în rest în jur de +5 grade.
Februarie, primele trei săptămâni +10 grade ziua și ultima săptămână -15 grade.
Martie, primele două săptâmâni +15-20 grade ultimele sub 10 cu nopți geroase.
Aprilie, zile călduroase până la +25 grade cu nopți geroase și acum total nepotrivit
înfloririi și apiculturii.

Sâmbătă m-am uitat la albine. După aceste alternanțe drastice ce am enumerat,
puterea familiilor deși sunt sub nivelul anilor trecuți, în comparație cum ar trebui
să arate după aceste peripeții, sunt relativ bună. Între 5-7 perechi de rame de puiet,
polen au mâncare mai au, 20% construiește rama de clădit. Bineînțeles mai sunt și
slabe dintre ele. Cum va permite vremea vor fi egalate între ele.

Înflorirea până acum este aproape ratată și se va suprapune una cu celălalt.
E asemănător când sunt lângă o singură parcelă și după ce asta înflorește, pauză.
Pe când o înflorire progresivă cu vreme potrivită ar rezulta un cules îndelungat
moderat, deci și o dezvoltare prograsivă bună a familiilor.
Campania de primăvară până în acest moment este ratată. Dacă mai vin nopți
geroase pentru salcâm toată campania va fi ratată. Din păcate. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 20 Apr 2021, 21:46

Situatia la mine se prezinta cam asa ... au inflorit zarzarii, abia incep sa infloreasca corcodusii ( cei mai feriti de curenti). Vremea continua sa fie naspa, cred ca mai devreme de 10 zile, poate si mai tarziu , vor inflori prunii. Salcamul ... inghetat :lol: , zici ca-i ianuarie !
Nu-i un secret pentru prea multi de pe forumul asta ca eu restrang toamna ... la chinga. Datorita acestui fapt, am in medie 4-5 rame de puiet si minim 2 rame foarte bine acoperite cu albina dupa diafragma.Asadar, voi avea albina la salcam, care,in zona mea, dupa stadiul actual al infloririlor ar trebui sa infloreasca dupa 1 iunie.Sambata, daca vremea imi permite ma duc sa le largesc cuiburile.
Inca un fenomen, familie super stransa pe 5 rame, cu diafragme stg.-dreapta, toate cele 5 rame au puiet aproape din leat in leat. Familiile care n-au avut diafragma la exterior au puiet doar pe 4 rame si nici acela din leat in leat. ;)
Am dat o turta energetica in februarie si cate o jumatate de turta proteica dupa jumatatea lui martie. Cu siropul am inceput-o abia de sambata.
Asta-i situatia la mine, sunt multumit avand in vedere conditiile meteo si faptul ca am bagat familii cam slabute in toamna deoarece m-am cam hazardat anul trecut cu inmultitul. Am si eu vreo 4-5 unitati biologice mai slabute care abia au puiet pe 3 rame si nici alea pline.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde cristi_vidican » 21 Apr 2021, 11:01

paul scrie:Inca un fenomen, familie super stransa pe 5 rame, cu diafragme stg.-dreapta, toate cele 5 rame au puiet aproape din leat in leat. Familiile care n-au avut diafragma la exterior au puiet doar pe 4 rame si nici acela din leat in leat. ;)

Auzi la el, 5 rame full de puiet plus 2 rame cu mâncare pline cu albină și au fost strânse la chingă.
Probabil eu la ăștia le puneam catul la Crăciun. :lol:
Și într-o zonă unde acum apar primii pomi cu flori, când la mine și prunul se scutură.

Te felicit Paul! Vorbesc serios.

P.S. Pentru 5 rame full de puiet trebuie multă proteină. Cam tot atâtea rame cu polen.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 21 Apr 2021, 22:32

Cei care sunteti din zona Oradea, Arad, Satu Mare, pe rame dadant, ati extins deja, sau urmeaza zilele astea?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kiloz » 22 Apr 2021, 05:45

La unii au stagnat dezvoltarea familiilor.
Cei care au stimulat regulat, sau macar periodic, trebuia săptămâna trecută.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 22 Apr 2021, 06:12

Nu extind că iernez pe 9 rame +rama clăditoare, dar am shimbat 2-3 rame până acum să nu fie blocată matca. La toate am pus caturi de o săptămână cu folia îndoită. Ieri am urcat folia peste cat la 40% (majoritate la carnice). Urmează la restul. Depinde de vreme și dezvoltare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde cristi_vidican » 22 Apr 2021, 07:47

Ieri am verificat un roi pe care l-am adus aproape de mine. Ceilalți stupi sunt pe altă locați, mâine merg să-i leg să-i duc la rapiță.
Roiul a fost în toamnă pe 10 rame de 1/2.
L-am iernat 5-5.
A ieșit din iarnă foarte bine.
L-am extins și până acum are 7 rame cu puiet sus și 6 jos.
I-am pus catul să nu se sufoce. :lol:

E o extindere anormală la MER.
Normal trebuia să-l pun pe 1 corp în primăvară și când cerea corpul 2 să îl pun sub.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kovacslg » 22 Apr 2021, 19:09

As fi fost curios la cei cu dadant.
Dar pare ca e fan club mer si aici. :))

Atunci descriu si eu situatia la mer.
Practic prima iernare cu mai multe familii.

Toate sunt roiuri, formate dintr o singura familie (devenit si ea roi), respectiv din rame de puiet din magazii.
Le am iernat 7+7.

Am pierdut una. L am gasit fara mancare, poate s-a intamplat ceva cu matca, si de acolo consumul exagerat.

Unul a iesit slab, si l am pus pe un singur corp.

Im i vine greu sa desfac corpurile.sa.vad exact puterea lor, e frig mai tot.timpul.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori