Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 26 Feb 2024, 19:14

Balian scrie:E fainā meseria asta de apicultor. Nu trebuie fācut mare lucru, numai vândutā mierea de anii trecuți. Cine nu mai are nimic pe stoc e scāpat şi de acest grij. :lol:
stresul cel mai mare este sa termin mierea prea devreme.....nu pot sa spun "nu mai am" ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 26 Feb 2024, 19:51

yuonyuon scrie:...stresul cel mai mare este sa termin mierea prea devreme.....nu pot sa spun "nu mai am" ....

Și eu de asta mă tem, de aia dozez așa moderat. Mai am pentru doi ani, dar dacă nu se face în următorii 4? Am avansat totuși, că anul trecut în acest timp am avut pentru 3 ani. E greu cu anii ăștia mulți. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 26 Feb 2024, 21:42

Balian scrie:
yuonyuon scrie:...stresul cel mai mare este sa termin mierea prea devreme.....nu pot sa spun "nu mai am" ....

Și eu de asta mă tem, de aia dozez așa moderat. Mai am pentru doi ani, dar dacă nu se face în următorii 4? Am avansat totuși, că anul trecut în acest timp am avut pentru 3 ani. E greu cu anii ăștia mulți. :lol:
las o acolo....nu se strica...
mierea in exces se poate transforma in roi....
sau folosii in ani secetosi ...care vin odata la 5-7 ani....

eu mi am propus sa nu mai investesc un leu in stupina (in afara de munca de intretinere care este aproape de relaxare)
am fost la cateva targuri (nu mai fusesem demult) cam sufla vantul....si am ajuns la concluzia ca am tot si nu mai imi trebuie nimik....ba din contra ...aveam prea mult ...fara sa mi dau seama.... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 26 Feb 2024, 21:55

cand nu mai aveti ma cautati :)))
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Donbazil » 26 Feb 2024, 22:37

yuonyuon scrie:
Balian scrie:E fainā meseria asta de apicultor. Nu trebuie fācut mare lucru, numai vândutā mierea de anii trecuți. Cine nu mai are nimic pe stoc e scāpat şi de acest grij. :lol:
stresul cel mai mare este sa termin mierea prea devreme.....nu pot sa spun "nu mai am" ....


Salut!

Mai de mult a vernit pe la mine unul dintre ucenicii mei și mi-a spus că a terminat un anumit sortiment de miere și are cerere de la clienți...
I-am zis că-i dau eu un bidon, dar el a refuzat....L-am lămurit ce înseamnă să pierzi un client. Ce înseamnă să spui ”nu am”...
A acceptat să ia bidonul, să nu lase clienții deja câștigați și în vară ne-am achitat de datorie....
Un client o dată pierdut, va merge la alt furnizor și nu mai revine... :!: :idea: :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 26 Feb 2024, 23:31

da ...pai...
tre sa te poti frumos si sa nu zici "nu"...
mai ales cand stii ca banii tai sunt la el in portofel :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde lupu_albinelor » 10 Mar 2024, 20:35

cristi_vidican scrie:
Black_beard scrie:
Uneori folosesc izgonitoarele, mai ales la salcâm. Avantajul izgonitorului este că poți lua caturile la orice oră, și pe ploaie. E foarte bun când albina dă la furat și cu suflanta te cam sâcâie albina. Așa, le poți seara târziu, sau dimineața devreme.
Dar, despre izgonitor e mult de povestit. Nu întotdeauna merge bine.


Salutare. Cristi vroiam sa te întreb dacă ma poți ajuta cu un model de izgonitor eficient, ce model folosești tu?
Am parafinat fundurile și caturile, de mâine ma apuc sa pun sita la funduri și sa prind plăcuta de zbor.
Mai trebuie sa îmi fac niște capace, gen "căciuli" de tabla ceva sa nu ploua în ei. Ca mai trebuia sa plătesc vreo 40 lei pe capac, dacă as fi făcut ceva din lemn, și am zis pas, ca deja am investit vreo 40000 lei în 200 funduri, 300 caturi, 1500 rame, 300 hrănitoare, parafină, etc și mai am încă de băgat.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 11 Mar 2024, 09:52

Modelul meu e similar cu acesta. O ramă de lemn de 20 mm grosime, cu un canal în care vine un PFL simplu. Am dat pe colțuri găuri cu freza de 35 de mm (cea pentru balamale de mobilă) și am pus acele șicane pe colțuri. În poză sunt de metal. Eu am din blastic, exact aceeași dimensiune. Costă 1/2 din prețul celor din metal.
Văd că ești pus pe investit, poți lua din metal :lol:
La noi nu se găsesc din acestea din plastic, eu l-am luat din Ungaria.
https://www.meheszbolt-tamasi.hu/kaptar ... okszokteto

Izbonitorul este eficient mai ales când albina merge la cules.
Trebuie să ai musai gratie haneman, altfel rămâne prin magazii puiet de trântori etc
Îl folosesc în combinație cu suflanta. Îmi place mai ales când albina dă la furat, atunci mă mișc repede cu izgonitoarele.
Durează mai mult timp și ridici mai mult, dar nu te zolești așa de tare ca la suflantă, unde: dă-i și dă-i.
În decursul unui an, folosesc și suflanta și izgonitorul.
Când am luat suflanta am zis că voi pune pe foc izgonitoarele. Nu le-am pus.
Uneori iarba e udă, afară e frig, vremea nu e favorabilă și tu trebuie să extragi rapița că se cristalizează în rame. Izgonitorul te ajută. Dar, atenție la rapiță, dacă stă fără albină pe ea, se răcește și cistalizează repede.
Fişiere ataşate
podisor izgonitor.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde lupu_albinelor » 11 Mar 2024, 21:26

OK,mulțumesc mult pentru raspuns.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori