Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde mihai v » 17 Ian 2014, 23:37

[eu am parafinat aprox 30 de stupi prin aprilie 2013 si i-am avut tot anul in pastoral, iar acum la iernat. precizez ca am facut in asa fel incat am parafinat doar exteriorul. nu am obsevat sa afecteze albinele si nici alte aspecte negative. daca nici anul acesta nu observ vreo problema parafinez toti stupii. salve!
mihai v
 
Mesaje: 13
Membru din: 08 Apr 2011, 19:40
Localitate: Moreni - Dambovita

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde libertini » 01 Feb 2014, 14:27

parafinat cu totul duce la distrugerea bolilor si paraziti,nu numai ii protejeaza.
libertini
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 09:53

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde proapis13 » 01 Feb 2014, 14:38

libertini scrie:parafinat cu totul duce la distrugerea bolilor si paraziti,nu numai ii protejeaza.

Cum poate face asta,poti dezvolta????
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde catalin.profiri » 01 Feb 2014, 21:12

probabil ca se refera la scufundarea totala in parafina, nu doar pe exterior. sau gresesc?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde akmm » 02 Feb 2014, 15:42

Am gasit cum un producator de funduri antivarroa isi facea reclama spunand ca le ,, fierbe in parafina'' in amestec cu trei feluri de rasini/colofoniu..
Chiar mi-a parut interesant stiind ca un asamblu cu cat are mai multe componente cu atat are mai multe crapaturi; acolo intra apa si il dezmembreaza.
http://www.countryrubes.com/
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde eparafina » 23 Mai 2017, 11:00

Comercializam din stoc parafina pentru fierberea stupilor la cel mai mic pret. Parafina are un punct de topire de min 64 grade Celsius (nu se topeste cand bate soarele) si un continut de ulei de 3% (penetreaza in totalitate lemnul).

EDIT: pentru reclama vizitati forumul de anunturi
eparafina
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mai 2017, 10:53

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde Molluc » 23 Mai 2017, 17:53

Ce pret aveti pe kg de paragină, pt parafinare stupi Daca ziceti ca este cel mai mic pret.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori