Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Baie de parafina la stupii noi

Mesajde Liviu Began » 12 Noi 2011, 19:01

Citisem pe undeva pe forum ( din pacate nu am reusit sa regasesc topicul respectiv) faptul ca stupii noi pot fi "inbaiati", pentru o protectie suplimentara, in baie de ceara. Tinand cont ca ceara e mai scumpa si evident ca pentru noi are o cu totul alta utilitate, m-as gandi ca stupii urmatori pe care urmeaza sa-i achizitiuonez in iarna asta (si-asa "somam' peste iarna) sa ii parafinez in baie de parafina, in loc sa-i tratez in ceara.
Tin cont si de faptul ca aceasta (parafina) poate fi refolosita de cate ori vrem, bineanteles completand cantitatea in functie de cantitatea care se consuma cu parafinarea stupilor.

Credeti ca parafinarea (strict parafina topita) ar putea afecta viitoarele familii din stupii tratati astfel ???
Oare dupa parafinare, mai pot fi lacuiti sau vopsiti ? Parafina intrand in fibra lemnoasa mai prinde lacul sau vopseaua ?

Multumesc anticipat !
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde alt stupar » 12 Noi 2011, 22:37

http://stuparitul.3xforum.ro/post/7445/ ... _la_ferma/

merita citite toate cele trei pagini
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde Adrian Galofteanu » 12 Noi 2011, 22:56

Trebuie sa fii hotarat! Te informezi bine si iei o decizie in cunostinta de cauza. Daca parafinezi nu mai poti vopsi. Invers se poate!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde mibu » 13 Noi 2011, 00:13

Liviu Began scrie:Citisem pe undeva pe forum ( din pacate nu am reusit sa regasesc topicul respectiv) faptul ca stupii noi pot fi "inbaiati", pentru o protectie suplimentara, in baie de ceara. Tinand cont ca ceara e mai scumpa si evident ca pentru noi are o cu totul alta utilitate, m-as gandi ca stupii urmatori pe care urmeaza sa-i achizitiuonez in iarna asta (si-asa "somam' peste iarna) sa ii parafinez in baie de parafina, in loc sa-i tratez in ceara.
Tin cont si de faptul ca aceasta (parafina) poate fi refolosita de cate ori vrem, bineanteles completand cantitatea in functie de cantitatea care se consuma cu parafinarea stupilor.

Credeti ca parafinarea (strict parafina topita) ar putea afecta viitoarele familii din stupii tratati astfel ???
Oare dupa parafinare, mai pot fi lacuiti sau vopsiti ? Parafina intrand in fibra lemnoasa mai prinde lacul sau vopseaua ?

Multumesc anticipat !

Colegu fii atent ; un stup facut bine ,la dimensiunile care trebuie ,vopsit de doua ori ,te tine vreo 15 ani !De ce te-ai complica ???
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde alexandrucucu » 13 Noi 2011, 11:55

Nu este bine sa faci asta iarna. Dublezi cantitatea de parafina.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde Liviu Began » 13 Noi 2011, 13:35

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi opta pentru solutia colegului Mibu. Cred ca a-i vopsi de doua ori este mult mai facil, economic si eficient decat sa ma complic cu tank de parafinare , termometru, etc, etc.
Rog adminu sa inchida topicul intrucat am fost lamurit prin amabilitatea colegilor.
Inca o data multumiri si iernare usoare tuturor "iubitelor" noastre.
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde alt stupar » 13 Noi 2011, 13:38

edit: Da o mana de ulei de in sicativat inaintea celor doua straturi de vopsea. Face diferenta.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde valter » 13 Noi 2011, 16:13

Din pura intamplare am vazut la un fermier din Montpellier corpuri de ME care aveau varsta fermierului plus inca vre-o zece ani.
Asta prin prisma faptului ca tataisu'(socrasu' mai bine zis) le parafinase prin nousutasapte toamna.

Acum...treaba-i cu dus intors.
Daca parafinezi corpurile au viata vesnica...da nu respira cand i-ti doresti.
Daca nu parafinezi si vopsesti au viata lemnului, daca le vopsesti periodic traiesc 10-20 ani.Daca uiti sa le mai vopsesti(astazi cand cheresteua se usuca fortat) au o viata scurta.

Eu prefer sa le vopsesc cu produse pe baza de apa...pentru a respira cand i-mi doresc .
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde AndreiRN » 14 Noi 2011, 19:50

Lemn de cedru sarat si parafinat 10-15 min cu sacaz de conifer adaugat in parafina.
AndreiRN
 
Mesaje: 40
Membru din: 12 Noi 2011, 01:50

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde profapis » 18 Dec 2011, 01:28

Am 200 kg colofoniu [sacaz] si as dori informati , recomandari pro contra privind eficienta imbaieri lazilor noi in colofoniu topit
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde akmm » 18 Dec 2011, 10:53

alt stupar scrie:edit: Da o mana de ulei de in sicativat inaintea celor doua straturi de vopsea. Face diferenta.

Eu recomand mai degraba ,,Grund de binale'' produs de K...r.Uleiul de in se usuca mai greu iar in timp are tendinta de a forfeca stratul de vopsea de pe lemn.Are avantajul insa ca suprafata e mai ,,grasa''
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde Kostas » 18 Dec 2011, 14:29

1.Uleiul de in fiert(adevarat) se usuca in 24 de ore, chiar in strat mai gros. Ceea ce se gaseste in comert la PET-uri de 1l si cu denumirea de ulei de in fiert este o facatura, numai ulei de in fiert si sicativat nu este ! Ulei de in fiert si sicativat se gaseste la P.O.L.I.C.O.L.O.R , LA BIDOANE DE 5l si costa 110lei.
2. Pentru o vopsire corecta se procedeaza astfel:
- se amesteca uleiul de in in proportie de 1:1 cu un diluant, preferabil ar fi cu esenta de terebentina. Se pune acest ulei intr-o tava cu peretii mai inalti si se face o imbaiere a stupului pe fiecare latura. Deoarece este mai dificil de procurat cuva de imbaiere, se poate aplica uleiul de in si cu pensula, in doua straturi, cu interval de uscare de 24 ore intre cele doua aplicari. Aplicarea uleiului de in se face obligatoriu si pe interiorul stupului.
- se lasa la uscat circa o saptamana, dupa care se aplica un strat de vopsea metalica cu pulbere de aluminiu, numai pe exterior.
3. Se face mereu afirmatia precum ca peretele stupului trebuie sa respire. Este o conceptie total gresita. Peretele stupului trebuie sa asigure o izolare termica fata de mediul exterior. Lemnul asigura aceasta izolatie termica datorita microcapilarelor goale din strucura sa. Daca lemnul nu este protejat, umezeala din interiorul stupului patrunde in capilarele sale si anuleaza proprietatea de izolator termic. Acum capilarele sunt pline cu apa! Uleiul de in aplicat pe suprafata lemnului patrunde foarte putin in adancimea lemnului(adancimea de patrundere este invers proportionala cu gradul de diluare al uleiului).Dupa uscare formeaza o pelicula care impiedica apa sa patrunda in structura lemnului si acesta isi pastreaza proprietatea de izolator termic.
La vopsirea stupului nu trebuie facuta legatura cu vopsirea gardului doar pe o singura parte, aia-i alta mancare de peste!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde catalin.profiri » 17 Ian 2014, 10:57

Va rog un sfat in legatura cu parafinarea lazilor
Am 75 de corpuri ME care trebuie parafinate/vopsite.
Inteleg din ceea ce am scris ca parafinarea este ok in cazul in care scandura este uscata artificial.
Corpurile mele sunt facute din scandura uscata natural, 8-9 luni.
Se poate face parafinare in acest caz? sau sa ma gandesc la ulei de in + vopsea?

PS: am citit deja ceea ce s-a scris pe topicuri despre subiect
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde danman » 17 Ian 2014, 20:46

Si eu am procedat la fel cum zice Kostas in privinta aplicarii uleiului de in (intr-o lada de plastic ceva mai inalta am imbaiat fiecare latura) dar numai exteriorul si numai ulei de in simplu fara diluant. Desi se inegresc, rezista bine in timp, mai ales daca la 2-3 ani se repeta operatiunea, dar tot stau si ma intreb daca nu ar rezista la fel de bine si neprotejati. Sunt atatea case de lemn in Bucovina fara sa fi fost date cu nimic si arata impecabil chiar si dupa 100 ani. Adevarat ca nu stau chiar in ploaie precum stupii. Iarna asta am in lucru niste caturi si chiar stau in dubii daca sa le mai dau sau nu cu ulei de in. Daca ma gandesc la miros, albinele sigur ar prefera stupii netratati.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde catalin.profiri » 17 Ian 2014, 21:46

Dane, dar cum rezolvi problema negrelii? Ca mi-s dragi albinele, si vreau sa-mi fie drag si cand ma uit la stupina. Dc vad doar negru in fata ochilor... ce ma fac?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Baie de parafina la stupii noi

Mesajde danman » 17 Ian 2014, 22:20

Habar n-am! Cred ca are legatura cu umezeala, pentruca incep sa se inegreasca de jos in sus, de la partile mai expuse. Nu stiu sa existe o metoda de a evita inegrirea, cel putin nu la uleiul de in. Aparent cele parafinate nu se inegresc. Eu chiar ii vreau negri, nu ma deranjeaza aspectul, tocmai de asta stau in cumpana daca sa-i mai dau sau nu cu ulei.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori