Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde giovanni » 17 Ian 2012, 10:13

Daniel Popovici scrie:In primul rand Salutare! tuturora. Am reusit si eu printre altele sa arunc o privire pe forum.
Pentru ca stau rau si cu timpul, si cu viteza internet-ului, va marturisesc ca n-am urmarit subiectul "litera cu litera", dar as vrea sa va marturisesc cateva crampeie de experienta potrivite cu unele idei de mai sus:

- Tot timpul am fost adeptul "hranirilor de completare in august". Practic niciodata n-am reusit sa le aplic din 3 motive mari si late:
1. Nu aveam spatiu in cuib datorita puietului
2. De obicei aveam cules de intretinere si asteptam sa se termine
3. Nu reuseam sa imi fac timp
Anul acesta am ajuns sa hranesc (cateva loturi experimentale) pana dupa 15 septembrie, in alti ani terminam intre 10 si 15-16 septembrie.
Niciodata nu am avut diferente evidente intre familii datorita acestei intarzieri.

- La floarea soarelui am mers cu stupina de pastoral (volum echivalent cu Dadant pe 24 de rame/familie) si cu o gramada de roi pe 5-6 rame + 5-6 faguri artificiali, doar pe un singur nivel (deci volum disponibil 12 rame Dadant)
Observatia 1: familiile de pastoral aveau 1-2 rame de pastura ("tabla") si 6-7 rame de puiet pe perioada culesului. Roii cam vai ce capul lor, mai ales la inceput.
Obs. 2: Roii au cladit toti faguri artificiali si s-au blocat de au ajuns pe la 4 jumatati de rama cu puiet capacit, iar necapacit deloc.
Culesul de intretinere a tinut pana la 1 septembrie. N-am extras mierea pana tarziu in septembrie (nici n-am deblocat roii).
Obs. 3: la 1 septembrie si dupa, pastura era devorata integral.
apoi am inceput hranirile, la o parte din stupina.
Obs. 4: La pregatirea pentru iernare, roii blocati erau EGAL populati cu familiile super puternice din pastoral.
Acelea au lasat-o mai moale cu puietul, pe cand roii s-au deblocat singuri, s-au folosit de mierea din cuib si au reusit sa compenseze.
Dupa 20 septembrie am administrat 300 g de turta proteica / familie (la unele familii "pilot" si mai multa, dar n-au consumat mai mult de 300g)
Obs. 5: Cu toate stimularile, completarile si suplimentele proteice, ponta s-a oprit la peste 90% din efectiv inainte de 20 septembrie, astfel incat la 10 octombrie nu mai era puiet de nici un fel in faguri. Matcile cand s-au oprit din ouat n-au tinut cont nici de hranirea familiei, daca a fost hranita si cu ce anume, nici de faptul ca a fost sau nu blocata, ci s-au oprit concomitent.

Si "bomba" (sau Obs. 6): Am 2 matci Buckfast (in testare). Acestea au ajuns pe la mijlocul lui octombrie cu puiet compact pe 2 rame, cu oua si larve de toate varstele - fara a fi stimulate, fara polen din natura. Albinele locale de 2-3 saptamani nu mai aveau puiet. Si au tinut-o tot asa pana la primele ingheturi, cand matcile nu s-au oprit, dar albinele refuzau sa ingrijeasca puiet necapacit.

Concluziile sa le traga fiecare!


INSTINCTUL de conservare ... Carpatina il are in sange , alea depun asa cum rade proasta in balci de nu se mai termina , ele n au dat inca de vitregiile de la noi , LOCALNICILE insa DA ! ele stiu ce le asteapta ,asa ca o sa aveti si experiente neplacute cu timpul datorita acestor rase totul depinde de natura si de facerile Domnului...
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde akmm » 17 Ian 2012, 10:37

badguy_goodguy scrie:Nu vreau sa mor prost, asa ca intreb: sigur nu cumva albinele se aduna in ghem in locul pe care-l gasesc mai cald? Am lasat niste lemne peste rame ... si am observat ca se adaposteau sub ele... veneau sus pe rama pana la intalnirea cu ele, cu alte cuvinte cauta un loc cat mai cald...


La plasarea foliei peste rame se observa cum albinele fac stalpi ici colo si faciliteaza comunicarea intre intervale pe deasupra.La sistemul Warre spre exemplu, acolo unde panza de sac imbibata cu coca de faina data in fiert se plaseaza tot peste rame, albinele nu mai au posibilitatea sa creasca stalpi datorita greutatii suplimentare a podisorului cutie de deasupra.Ca atare incearca sa roada panza.Renunta apoi si lasa gauri sub leat.
In cazul in care se foloseste un plafon tip blat albinele sunt lipsite de orice inlesnire a posibilitatii de a comunica intre intervale ca atare lasa cand si cand cate o gaura.
Spun aici ca in situatia stupilor cu cat superior, de asemenea albinele au inlesnita comunicarea si ca atare nu lasa gauri in rama de cuib.Cand e retras catul insa si in cuib raman doar rame compacte, iar deasupra se plaseaza o folie, vremea e posibil sa nu mai permita constructia stalpilor, familia fiind condamnata la izolare pe un interval lipsit de hrana pe timp de iarna.
Ca o recomandare, banala gaurire a ramelor de cuib cu un bat sub speteaza de sus este esentiala la aranjarea ramelor pentru iernat.Si lasarea unor ,,lemne'' peste rame este fericita.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde florinapi » 17 Ian 2012, 11:06

C-am asa ceva:
Fişiere ataşate
DSC08671.JPG
DSC08671.JPG (18.06 KiB) Vizualizat de 13434 ori
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde giovanni » 18 Ian 2012, 20:12

Turtele se pun exact deasupra ghemului, ghemul de iarna odata format se deplaseaza direct in sus, numai pe drectia in sus spre Dumnezeu creatorul , daca nu gasesc turtita acolo isi continua voiajul catre domnul si in 3 zile ajung in Raiul binecuvantat , unde nu toti au norocul sa ajunga
Asa daca unele au ajuns la Domnul sa nu bociti sa puneti mana pe carte!
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde giovanni » 18 Ian 2012, 20:14

florinapi scrie:C-am asa ceva:



C am asa ceva ... ce i acolo batoane de ciocolata?
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde giovanni » 18 Ian 2012, 20:22

Albinel scrie:multumesc domnule Galovteanu !! probabil si numele meu predestinat se face vinovat.. :P ;)
spunea Arhimede :
"Dati-mi un punct de sprijin si rastorn Pamantul"
asta trebuie tanarului apicultor roman si in general apiculturii romanesti..
fondurile europene sunt destul de greu accesibile..birocratia tipic romaneasca ,preturille romanesti..toate astea ne tin pe loc..
ca nivel de cultura in specialitate ,cu siguranta suntem peste peste nemti ,francezi si unguri..
cred ca in scurt timp ,vom fi peste ei si la toate capitolele..!!


Daca ii inghetam 100 de ani 0 sa i ajungem , altfel ,,poate cu optimismul, am pana in 90 un pic peste ei , dar de atunci datorita grijii guvernelor si preamaritilor conducatori iata unde si cum ne balacim,
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde giovanni » 18 Ian 2012, 20:30

Daniel Popovici scrie:deocamdata in 2012 merg pe ... cantar (monitorizarea productiei), apoi voi mai vedea.

Le-am introdus la iernat pe 6 rame dadant, la fel ca media celorlalte familii. Locale am si pe 7, si pe 8, si pe 5 rame, dar majoritatea pe 6.
Este clar un semn de neadaptare. Acel puiet a dus doar la un consum din rezervele de hrana, a stors doicile de proteine, fara ca el sa mai aiba la eclozare polen sau pastura din care sa se fortifice.
Sunt curios ce or face la primavara si anul viitor, dar tare "ma tem ca nu vor straluci".


La noi este bine sa se termine de vreme ponta , un repaos mai mare pentru Regine in toamna inseamna o ponta mai buna , explozibila in primavara,
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde giovanni » 18 Ian 2012, 20:34

andrei_calinescu scrie:Cred ca ar fi indicat sa deschidem un topic in genul "Metoda de preparare a albinei hivernale - best practices".
Caci e ca si dezprimavararea un subiect capital. De fapt cele doua sunt inlantuite, pregatirea hivernala determina abordarea dezprimavarerii.
Dar nu ca in cartile traditionale, cu chestii generice, ci cu metode sistematizate.

Personal cred ca intervalul 1 august - max 15 sep e capital pentru obtinerea albinei hivernale.
Dar mai strict 1 august - 1 septembrie.
In paralel stimulari saptamanale de 1 litru sirop, deci 4 hraniri.
De la 1 septembrie sau dupa 15 functie de aprecieri, completari masive pentru a bloca ponta matcii.
Asa cum spune Badita Ioan , imi place expresia lui "Mancare ca la hamsteri, pe sub falci".
Si in paralel prin completare o chestie desteapta, blocajul matcii, o masura greu de obtinut in toamnele lungi.
Metoda asta pregateste dezprimavararea inlantuita, adica ramele din cuib vor beneficia de coroane masive, ceea ce ajuta la metoda trioletului.

Adica ce vrei sa zici cu blocarea matcii ca nu inteleg,adica eu pot spune ca stiu unde bati dar altii nu vor intelege , dupa ce raspunzi iti explic cum se opreste Regina din ponta singura si dirijata,
Cred ca ar fi bine sa deschidem totusi acel topic cu prepararea hivernala si blocarea matcii prin completare.
Un grafic de lucrari ar fi binevenit, din cei care-l practica.
Eu am spus 1 august - 1 sep sau 1 august -15 sep.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 20:38

giovanni scrie:Turtele se pun exact deasupra ghemului, ghemul de iarna odata format se deplaseaza direct in sus, numai pe drectia in sus spre Dumnezeu creatorul , daca nu gasesc turtita acolo isi continua voiajul catre domnul si in 3 zile ajung in Raiul binecuvantat , unde nu toti au norocul sa ajunga
Asa daca unele au ajuns la Domnul sa nu bociti sa puneti mana pe carte!

Ma-ti uns pe suflet Domnule Giovanni asa este si imi place stilul direct.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde B-father » 18 Ian 2012, 21:15

La mine majoritatea familiilor au format ghemul de iernare in partea cu urdinisul.
Astazi le-am ascultat si prin sondaj am ridicat cateva capace.
Majoritatea sunt imediat sub leat sau au ajuns deja sus.Ramele au miere din belsug.
Sa nu imi ziceti ca nu o sa se indrepte ghemul spre spate si o sa moara de foame cu mierea sub nas?
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 21:37

Asa este normal sa fie linga ramele cu pastura. Cind prind o zi calduroasa si soarele bate in stupi ghemul se rarefiaza si albinele isi ia miere in guse dupa marginase pentru inca 2 saptamini . Deci pina acum cu temperaturile astea nu sunt probleme.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde Adrian Galofteanu » 18 Ian 2012, 22:39

Azi a venit pe la mine un tanar dornic sa-si faca stupi. Avea o tema luata de la niste "batrani" sa-si faca lazi orizontale ca alea sunt cele mai bune....... :?

Degeaba am tot incercat eu sa ii explic ca sunt mai buni verticalii ca nu a priceput mare lucru..........
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde balasbebe » 19 Ian 2012, 08:08

Primele 10 lazi ar trebui sa fie pe orizontala. Orice incepator vrea sa dubleze efectivul. Este cel mai usor, iar toamna se pot lasa cate 2 familii si este un mare avantaj. Trebuie doar in fiecare lada sa se puna colonii pe un numar de rame egal. Daca o colonie este pusa pe 5 intervale, iar alta doar pe 3 se produce un decalaj. Ceea cu intervale mai putine va consuma mai mult se deplaseaza mai repede si nu mai formeaza langa diafragma un ghem comun.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde andrei_salaj » 19 Ian 2012, 18:01

Treaba e cam relativa.Oricum mare parte din albina se va concentra intre diafragma comuna si prima rama de langa ea.

Cel mai bine e ca rama aceea sa aiba cat mai multa miere si repartizata uniform.
Avatar utilizator
andrei_salaj
 
Mesaje: 33
Membru din: 13 Ian 2012, 16:10

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde alexx » 25 Ian 2014, 12:45

Cum se deplaseaza matca pe intervale pe vremea asta daca ramele nu sunt ingaurite
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Deplasarea ghemului pe rama

Mesajde andrei_salaj » 20 Feb 2014, 22:36

alexx scrie:Cum se deplaseaza matca pe intervale pe vremea asta daca ramele nu sunt ingaurite

Dacă a ajuns la spetează sus,iar ghemul s-a format pe partea însorită a lăzii,se va deplasa în partea opusă ,pe miere.Referindu-ne la albine+matcă ca un întreg.
Avatar utilizator
andrei_salaj
 
Mesaje: 33
Membru din: 13 Ian 2012, 16:10

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron