Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Puterea familiilor

Mesajde catalin_viezure_6 » 30 Apr 2013, 19:23

acum 3 zile am fost la stupina si fata de acum 2 sapt dezastru ... cate 3-4 rame de albina , unele familii pe 3 rame si majoritatea au cate 2-3 rame de puiet :shock: nu inteleg niki de ce la urdinis nu e deloc actiune de parca toata culegatoarea a murit
eu ma gandesc si la intoxicatie de la stropirea pomilor dar nu stiu sigur .. poate ma ajuta cineva cu un sfat
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Puterea familiilor

Mesajde nae » 30 Apr 2013, 20:34

Sfaturi nu am .
In urma cu 3 saptamani mai erau batrane... , acum nu mai sunt = asta e...(aiae)
Anul apicol '13 a inceput in august '12 ____ lipsa polen + cuib blocat la FS = albina batrana /uzata + altele ...
Salcamul bate la usa (foame de bani cat cuprinde ) si ... sunt 2 variante :
1- ai accesat 112/141 si tii la numar = CIUCIU miere ;
2- nu te intreseaza numarul , UNIFICI = faci miere/bani + roi = la final ai si numarul si banii .
Bafta tuturor !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Puterea familiilor

Mesajde victor s » 30 Apr 2013, 20:41

joohny scrie:Va salut.Eu am scris ce am citit in cartea lui.Sanataye.

Asa este joohny... si C-tin Hristea nu a fost doar un simplu prisacar...a fost , este si va fi muuuult timp unul din cei mai buni apcultori si povestitori. Multe din cele ce el a scris in cartea sa ''Stuparitul'' (asa cum se numeste si comunitatea noastra de aici) sunt valabile si in ziua de astazi. Deasemeni ,pot spune cu mana pe inima, ca multe din sculele descrise in cartea domniei sale, sunt nebuloase pentru multi apicultori, chiar si dupa atata timp !
Daca ai citit cartea felicitarile mele; asta nu te poate face decat sa indragesti si mai mult albina ! (cel putin in cazul meu este adevarata afirmatia)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Puterea familiilor

Mesajde joohny » 01 Mai 2013, 08:32

Va salut si multumesc Victor.Am citit cartea inainte de a-mi cumpara citiva stupi.Ai dreptate cind ai spus ca povesteste frumos si totodata explicit pe intelesul tuturor.Cartea ma fascinat iar, la modul cum povesteste l-am considerat un Creanga in apicultura, cu toate ca am citit si alte carti in domeniu insa niciunul nu s-a ridicat la nivelul lui de a povesti.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Puterea familiilor

Mesajde macko2001 » 14 Iul 2013, 09:49

Este adevarat ca pastoralul la floarea soarelui slabeste mult familia de albine? Nu am facut
pastoral pana in prezent.
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Puterea familiilor

Mesajde IGNITE » 15 Iul 2013, 20:46

gabi bee scrie:spuneti-mi si mie cam cate albine culegatoare are o familie de 30000 de albine si cate are una de 60000 de albine , in conditii normale ! am citit undeva despre cifrele astea si nu le-am retinut si nici nu mai dau de sursa respectiva ! mersi mult ! :P


ori ritter ori lampeitl) sper sa nu fi gresit numele astor doi..., desi sigur am facut o), mai pe la inceput. ideea e ... cu cat ai mai multe albine, cu atat ai mai multe culegatoare, dinamica culegatoarelor este mai ampla decat a celorlalte.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Puterea familiilor

Mesajde IGNITE » 15 Iul 2013, 20:48

IonutMioveni scrie:salut gabi!
In catrea "Albinaritul pentru incepatori" a lui Franz Lampeitl undeva la pagina 16 in josu' paginii scrie ca in lunile mai-iunie o colonie de 30000 de lucratoare poate trimite la cules circa 10000 de albinute.Legat de cifra 60000 nu mai stiu cat dar cu siguranta peste 20000 de albinute merg la cules.
Daca cumva am gresit va rog corectati-ma!



deja ti a raspuns...
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Puterea familiilor

Mesajde paul » 16 Iul 2013, 19:01

IGNITE scrie: ideea e ... cu cat ai mai multe albine, cu atat ai mai multe culegatoare, dinamica culegatoarelor este mai ampla decat a celorlalte.

Pfaaaii ...
Parerea me' ... apuca-te si scrie o carte de MAXIME si CUGETARI !!! Sunt primul care ar cumpara-o !!! :idea:
Scuze, am uitat ... :lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Puterea familiilor

Mesajde gabi bee » 14 Ian 2014, 10:49

Am urmarit zilele astea cateva filmulete puse mai demult de doi mari apicultori si anume dl Giovani si dl Puisoru ! in timpul sezonului de cules ambii au familii puternice si fac productii foarte bune insa unul din ei baga la iernat familii foarte tari pe 10-11 rame bine populate iar celalalt familii mai mici, chiar foarte mici, pe 3-5 rame bine populate ! cum spuneam , amandoi au in primavara familii puternice, scotandu-se in evidenta calitatea materialului biologic si stimularile ! ce parere aveti ? :)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Puterea familiilor

Mesajde lucky5strike » 14 Ian 2014, 11:55

Familie de albine puternica primavara inseamna macar 7-8 rame D ocupate bine de albina. Natural.

Restrangerea excesiva e buna pana la un punct, dupa care ai blocaj la primul cules acatarii de polen.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Puterea familiilor

Mesajde Florin Dobre » 14 Ian 2014, 12:17

lucky5strike scrie:Familie de albine puternica primavara inseamna macar 7-8 rame D ocupate bine de albina. Natural.

Aici am eu buba mare la cap. :D
Prin natural eu inteleg o familie neajutata prin stimulari si familii ajutatoare. La momentul asta am o singura familie pe 8 rame care sigur ar merge stransa si pe 6 rame. O sa stau cu ochii pe matca asta.
Sper sa ajung sa pot spune si eu candva ca detin numai familii puternice. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Puterea familiilor

Mesajde joohny » 14 Ian 2014, 12:52

Va salut.Din teorie va spun ca,la formarea ghemului pt. a mentine caldura cit mai buna ghemul trebuie sa fie ca o sfera.La un stup pe 10-11 rame plin cu albine ghemul cind se formeaza nu mai are forma unei sfere.Deci in acest caz familia este puternica insa consumul este posibil sa creasca un pic.In cazul iernarii pe 3-5 rame bine populate se poate.Spun asta deoarece daca ai o fam. pe 10 rame bine populate intri in iarna cu 5 rame insa trebuie lasata o distanta intre rame de citiva mm. iar in primavara se pot aseza 2 rame goale in mijlocul cuibului pt. puiet.Aceasta metoda se foloseste la stupii Laynes.Deci conform teoriei,Iernarea ideala ar fi cind ghemul are forma unei sfere,deoarece sfera are suprafata cea mai mica in contact cu exteriorul ei.In practica iernam functie de familie iar pt. mai multa siguranta mai facem unificari.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Puterea familiilor

Mesajde proapis13 » 14 Ian 2014, 17:42

joohny scrie:.... in primavara se pot aseza 2 rame goale in mijlocul cuibului pt. puiet.Aceasta metoda se foloseste la stupii Laynes.

Usor cu mobila pe scari :lol:
Unde ai citit tu metoda asta de a introduce 2 rame goale in mijlocul cuibului pt puiet????
Ori ai inteles TU gresit ori ai scris info trunchiata :? ...rectifica cu ceva acolo ca da cu virgula...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Puterea familiilor

Mesajde teinegru64 » 14 Ian 2014, 18:15

proapis13 scrie:
joohny scrie:.... in primavara se pot aseza 2 rame goale in mijlocul cuibului pt. puiet.Aceasta metoda se foloseste la stupii Laynes.

Usor cu mobila pe scari :lol:
Unde ai citit tu metoda asta de a introduce 2 rame goale in mijlocul cuibului pt puiet????
Ori ai inteles TU gresit ori ai scris info trunchiata :? ...rectifica cu ceva acolo ca da cu virgula...

Acuma lamuriti-ma...bag ori ba ...doua rame goale in layens ca numai maine nu e primavara.
Sa rad .sa plang.... ori sa ma pun cu burta pe teorie?
Si eu care incerc sa nu deranjez layens-ul noua luni pe an....am inceput saptamana cu o veste proasta. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Puterea familiilor

Mesajde Florin Dobre » 14 Ian 2014, 18:19

joohny scrie:La un stup pe 10-11 rame plin cu albine ghemul cind se formeaza nu mai are forma unei sfere.Deci in acest caz familia este puternica insa consumul este posibil sa creasca un pic.In cazul iernarii pe 3-5 rame bine populate se poate..

In concluzie ce trece de 5 rame e neconform. Nu pricep...cred ca e tocmai pe dos. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Puterea familiilor

Mesajde teinegru64 » 14 Ian 2014, 18:50

Banuiesc ca joohny se afla intro zona in care predomina stupii Layens.A mai citit,a mai ,,furat" de la batrani.... dar nu a reusit sa se faca inteles in cele scrise.La un numar mic de stupi metoda chiar functioneaza.Ce nu se intelege uneori.....Layens-ul e putin diferit fata de Dadant.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori