Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Puterea familiilor

Mesajde gabi bee » 09 Dec 2011, 01:22

scrie in multe carti despre albine, ca pt a profita la maxim de un cules , familiile de albine trebuie sa fie cat mai puternice iar pt aceasta se aplica mai multe metode gen familii ajutatoare , imputernicire cu puiet , etc . e suficient un stup stas pe 10 rame cu 2 caturi de 1/2 sa asigure dezvoltarea unei familii puternice ? pot eu concura la productia de miere, de exemplu , cu colegul Bunka , cu stupii lui pe 4-5 corpuri de ME ? cei care nu opteaza pt stupii ME ce variante ar avea pt a ajunge la asemenea familii puternice sau mai bine zis ce tipuri de stupi ar permite asemenea dezvoltari ? numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Puterea familiilor

Mesajde Adi Hodis » 09 Dec 2011, 01:37

Regandeste intrebarea Gabi, adica hotaraste-te ... ori sa fie intrebarea nr. 1 si nr. 2 ... ori numai nr. 3.
1 ,, e suficient un stup stas pe 10 rame cu 2 caturi de 1/2 sa asigure dezvoltarea unei familii puternice ?"
... ori
2. ,,pot eu concura la productia de miere, de exemplu , cu colegul Bunka , cu stupii lui pe 4-5 corpuri de ME ?"
... ori cea mai corecta
3. ,, ce tipuri de stupi ar permite asemenea dezvoltari ?" ... si atunci raspunsul ar fi ... MER :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Puterea familiilor

Mesajde Adi Hodis » 09 Dec 2011, 01:45

Daca analizezi putin ceea ce expui tu, din ceea ce ai citit la Bunka, reiese ca tu vrei sa concurezi cu o singura fam. care se dezvolta de la sine ( ca asta ai expus la pct-l 1 ) cu stupii pregatiti de cules ai lui Bunka ( ca asa ai vazut pe pagina lui ... ori ca el va pregati astfel de stupi ME, pe 4-5 corpuri )
Deci din start NU are sanse de victorie stupul tau.
Vrei productii mari de la un nr. mic de stupi plimbati la culesuri ? ... atunci pregateste stupii cu ce trebuie pt. culesuri ... adica, faci ca Bunka si cum scrie in cartile care zici ca le citi-si. :!:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Puterea familiilor

Mesajde gabi bee » 09 Dec 2011, 09:48

da adi , sunt mai multe intrebari pe care m-i le pun si stiu ca in afara me ME , MER-ul permite asemea dezvoltari sau preparari de familii . e clar ca un dadant pe 10 rame care poate avea o populatie de maxim 3kg de albina [sper sa nu gresesc ] nu se compara cu un ME sau un MER care se poate avea o populatie dubla sau chiar tripla in cazul combinarii a doua familii . numarul de albine la un corp de ME bine populat ar fi cam de 1,5 kg albina deci la cinci corpuri ar fi cca 7,5 kg albina ceea ce e mai mult decat dublu iar productia pe masura insa si tehnica e mai elaborata si cere mai multa experienta . acelasi lucru este si la MER unde un corp ar avea cam 1kg de albina si in functie de cum prepari familia ajungi la o putere la fel de mare . totusi , intreb , un dadant pe 10 rame cu 2 caturi sau chiar 3 caturi de 1\2 avand ramele mici tot de 37 mm latime , nu poate ajunge la o populatie de aproape 5 kg de albina si astfel sa dea un randament f bun ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Puterea familiilor

Mesajde alt stupar » 09 Dec 2011, 10:28

In dezvoltarea de primavara, le doare fix in basca pe albine de tipul de lada :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Puterea familiilor

Mesajde m_p » 09 Dec 2011, 10:48

gabi bee scrie:da adi , sunt mai multe intrebari pe care m-i le pun si stiu ca in afara me ME , MER-ul permite asemea dezvoltari sau preparari de familii . e clar ca un dadant pe 10 rame care poate avea o populatie de maxim 3kg de albina [sper sa nu gresesc ] nu se compara cu un ME sau un MER care se poate avea o populatie dubla sau chiar tripla in cazul combinarii a doua familii . numarul de albine la un corp de ME bine populat ar fi cam de 1,5 kg albina deci la cinci corpuri ar fi cca 7,5 kg albina ceea ce e mai mult decat dublu iar productia pe masura insa si tehnica e mai elaborata si cere mai multa experienta . acelasi lucru este si la MER unde un corp ar avea cam 1kg de albina si in functie de cum prepari familia ajungi la o putere la fel de mare . totusi , intreb , un dadant pe 10 rame cu 2 caturi sau chiar 3 caturi de 1\2 avand ramele mici tot de 37 mm latime , nu poate ajunge la o populatie de aproape 5 kg de albina si astfel sa dea un randament f bun ?



Recolta nu depinde numai de puterea familiei 3,4,5,..7 kg albină ,nici de tipul de lada , ci de raportul intre culegatoare şi cele care nu participă la cules (care se ocupă de puiet). Dacă ai avea posibilitatea să ajuti familiile de bază cu 2-3 rame cu puiet 1/1 care eclozionează cu 2 saptamani inainte de cules rezultatul ar fi extraordinar. Nu s-a întamplat să pierzi matcă inainte de un cules si să te trezesti cu un stup mult mai plin cu miere decat ceilalti? E simplu nu a avut de intretinut puiet si s-a ocupat mai mult de cules .
m_p
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Aug 2011, 18:19

Re: Puterea familiilor

Mesajde Albinel » 09 Dec 2011, 11:06

asa este..productia depinde de numarul culegatoarelor ce participa efectiv la cules si nu de numarul albinelor ce constituie familia respectiva in acel moment..
desigur ca sunt multi alti factori ce concura la realizarea unei productii mari,cum ar fi..: asigurarea spatiului necesar depozitarii si totodata asigurarea spatiului pentru ponta ,evitand prin asta intrarea in friguri ,ceea ce ar duce la inactivitatea albinelor, factorii climaterici ,distanta fata de sursa de cules si multe altele.. ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Puterea familiilor

Mesajde gabi bee » 09 Dec 2011, 12:37

aveti dreptate , degeaba avem f multa albina daca in acelasi timp avem si f mult puiet larvar , ca albinele sunt ocupate cu cresterea puietului . solutia , la dadant , ramane sa dam rame cu puiet capacit inainte de cules insa eu ma gandesc ca in loc de 10 rame ar fi mai bine de exemplu 14 rame 1/1 la care sa punem 2 caturi de 1/2 si ajutat cu puiet , sau tinand in el 2 familii. daca aici putem organiza ca puietul larvar sa fie in nr mai mic in perioada culesului , rezulta o familie puternica ce are f multe culegatoare . in cazul asta catul ar avea greutatea celui de 3/4 cu 10 rame . poate nu e o solutie f buna dar nu stiu , ma gandesc !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Puterea familiilor

Mesajde teinegru64 » 09 Dec 2011, 18:44

alt stupar scrie:In dezvoltarea de primavara, le doare fix in basca pe albine de tipul de lada :D

Cu o singura conditie....lada sa fie Layens.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Puterea familiilor

Mesajde florinapi » 09 Dec 2011, 20:53

gabi bee,o familie care cu 3 saptamani inainte de salcam are 6 rame de puet,poti sa o socotesti buna dar sa fie 6 rame de puet,nu pe 6 rame puet.
Daca timpul merge bine asa o familie poate aduna 2 magazii mici fara probleme,daca timpul merge foarte bine poate aduna 3 magazii mici.
Adaug si o fotografie.Magaziile au fost pline.
Fişiere ataşate
DSC07711.JPG
DSC07711.JPG (14.01 KiB) Vizualizat de 15105 ori
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Puterea familiilor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 09 Dec 2011, 21:03

Adi Hodis scrie:Regandeste intrebarea Gabi, adica hotaraste-te ... ori sa fie intrebarea nr. 1 si nr. 2 ... ori numai nr. 3.
1 ,, e suficient un stup stas pe 10 rame cu 2 caturi de 1/2 sa asigure dezvoltarea unei familii puternice ?"
... ori
2. ,,pot eu concura la productia de miere, de exemplu , cu colegul Bunka , cu stupii lui pe 4-5 corpuri de ME ?"
... ori cea mai corecta
3. ,, ce tipuri de stupi ar permite asemenea dezvoltari ?" ... si atunci raspunsul ar fi ... MER :lol:


nu-mi ies din cap MER-urile !!! arata beton de beton !!! cele pe care le-am vazut sunt ca niste bijuterii !!! deocamdata vise !!! cand or fi bani suficienti , se vor transforma in MER-uri !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Puterea familiilor

Mesajde paul » 09 Dec 2011, 21:36

ves.lucian.zabrani scrie:
Adi Hodis scrie:Regandeste intrebarea Gabi, adica hotaraste-te ... ori sa fie intrebarea nr. 1 si nr. 2 ... ori numai nr. 3.
1 ,, e suficient un stup stas pe 10 rame cu 2 caturi de 1/2 sa asigure dezvoltarea unei familii puternice ?"
... ori
2. ,,pot eu concura la productia de miere, de exemplu , cu colegul Bunka , cu stupii lui pe 4-5 corpuri de ME ?"
... ori cea mai corecta
3. ,, ce tipuri de stupi ar permite asemenea dezvoltari ?" ... si atunci raspunsul ar fi ... MER :lol:


nu-mi ies din cap MER-urile !!! arata beton de beton !!! cele pe care le-am vazut sunt ca niste bijuterii !!! deocamdata vise !!! cand or fi bani suficienti , se vor transforma in MER-uri !!!

Eu visez la ...ce a aratat Florinapi mai sus ... Vise taica ...vise ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Puterea familiilor

Mesajde danut » 09 Dec 2011, 23:26

florinapi scrie:gabi bee,o familie care cu 3 saptamani inainte de salcam are 6 rame de puet,poti sa o socotesti buna dar sa fie 6 rame de puet,nu pe 6 rame puet.
Daca timpul merge bine asa o familie poate aduna 2 magazii mici fara probleme,daca timpul merge foarte bine poate aduna 3 magazii mici.
Adaug si o fotografie.Magaziile au fost pline.

Sau asa:
Fişiere ataşate
Imagine0218.jpg
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: Puterea familiilor

Mesajde gabi bee » 09 Dec 2011, 23:40

florinapi si danut , imi place ce vad la voi ! par a fi stupi pe 12 rame si recunosc ca a-si vrea sa vad si la mine stupi cu 3 caturi pe ei ! ceva detalii de imputernicire ? va salut ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Puterea familiilor

Mesajde danut » 11 Dec 2011, 21:24

Da Gabita sunt pe 12 rame,si sunt sigur ca si ai tai vor fi asa ptr. ca am vazut cat esti de interesat de apicultura ,sigur vei reusi ,eu iti doresc succes! ;)
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: Puterea familiilor

Mesajde andrei_calinescu » 21 Dec 2011, 18:41

florinapi scrie:gabi bee,o familie care cu 3 saptamani inainte de salcam are 6 rame de puet,poti sa o socotesti buna dar sa fie 6 rame de puet,nu pe 6 rame puet.
Daca timpul merge bine asa o familie poate aduna 2 magazii mici fara probleme,daca timpul merge foarte bine poate aduna 3 magazii mici.
Adaug si o fotografie.Magaziile au fost pline.

Florine,
Doua intrebari scurte:
1. cum faci pregatirea de iarna la capitolul hrana? Cat au coroanele de miere din cuiburi?
2. Cum faci dezprimavararea? Dupa ce schema stimulezi avansul familiilor?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori