Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de iarna

Mesajde gica » 22 Dec 2011, 15:58

Albinel scrie:asta spuneam si eu nea Gica ..consider ca are mierea intinsa pe toti fagurii in coronite destul de subtiri..
mai exista si posibilitatea sa aibe miere pentru iernat ,dar turta respectiva si caldura datorata polistirenului sa le fi atras ..

Am scris mai la amanunt mai sus.
Colonia din poza 2 nu are si nu va avea nici-o problema.Ghemul a urcat sus si va merge in lungul ramelor.Are ce roade pana in martie inclusiv tinand seama ca este si mai slabuta.
Colonia din poza 3 are o problema.Ghemul a urcat sus si o va lua in lungul ramelor spre in fata.Aici este beleaua,ramele au mai putine rezerve in partea din fata.Daca nu-l ajuta in februarie nu mai este.Aici sunt rezerve putine si trebuia intervenit cu aranjatul ramelor.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Albinel » 22 Dec 2011, 16:10

si intr-o situatie si in alta ,la fel ii recomand si eu in acest caz aplicarea turtelor energetice ..
cu sfatul ca pe viitor sa-si asigure hrana din belsug pentru iernare ,sa-si stranga bine cuiburile ,sa se asigure ca nu va avea condens pe perioada iernarii si sa-si petreaca sarbatorile de iarna fericit si linistit din privinta iernarii familiilor lui ..
la fel va doresc dumneavoastra si celorlalti colegi !!
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Robi V » 22 Dec 2011, 16:53

cu condensul nu am treaba am loat polistirenul si am lasat patura prin care poate sa respire mai bine. dupa sarbatori osa fac un control si osa le administrez turte unde e nevoie . Multumesc de raspunsuri si sarbatori fericite
Fişiere ataşate
IMG_0878 (Medium).JPG
IMG_0862 (Medium).JPG
aseara
IMG_0857 (Medium).JPG
eu si stupi
Avatar utilizator
Robi V
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Oct 2011, 22:36
Localitate: Arad

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori