Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hranirea de iarna

Mesajde Robi V » 22 Dec 2011, 11:24

Buna ziua as vrea sa stiu cum se procedeaza cu hranirea de iarna .Eu deja am inceput hranirea cu turte de control (de 500g). Am observat ca consuma din ea treptat.Dar cand mai trebuie sa fac hraniri? cam in ce periada?
Fişiere ataşate
IMG_0852 (Medium).JPG
IMG_0850 (Medium).JPG
IMG_0847 (Medium).JPG
Avatar utilizator
Robi V
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Oct 2011, 22:36
Localitate: Arad

Re: Hranirea de iarna

Mesajde paul » 22 Dec 2011, 11:50

Cea mai importanta perioada de ... iarna in care se fac hraniri ... ianuarie ,februarie ...in emisfera ... sudica ... :lol: :lol: :lol:
In emisfera ... nordica ... august ,septembrie ... :roll: :roll:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hranirea de iarna

Mesajde horia_ch » 22 Dec 2011, 11:55

Robi, dacă aşa arată stupii tăi acum... aveţi de tras. Şi tu şi albinele. Va fi o iarnă grea pentru voi iar primăvara este... (cum să spun?)... fără garanţii.
Albinele nu hibernează. Ele se hrănesc permanent, deci trebuie să aibă hrana la îndemână permanent.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Hranirea de iarna

Mesajde popik50 » 22 Dec 2011, 12:00

Robi in primul rand bine ai venit pe acest forum. :)
Legat de hranirea familiilor pe timp de iarna e bine de stiut ca daca au hrana suficienta nu trebuiesc deranjate inutil. Se obisnuieste ca dupa 15 - 20 ianuarie sa se dea cate o turta de miere acolo unde este cazul. Acum in decembrie se intervine daca ele chiar nu au hrana. In rest mai bine vor liniste.
PS :Tu nu ai restrans cuibul? Eu vad la tine stupii plini cu rame. Cred ca nu sunt goale :D
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Hranirea de iarna

Mesajde bogdannn » 22 Dec 2011, 12:09

ai aici un link util

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=807


cata miere ai in stupi ?
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Robi V » 22 Dec 2011, 12:44

pai nu prea stiu cate kg de miere is dar domnul care ma ajutat a spus cas destule kg de miere. Am constatat ca sau ridicat in sus pe rame la mancare si acolo am intervenit cu apifonda
Avatar utilizator
Robi V
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Oct 2011, 22:36
Localitate: Arad

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Robi V » 22 Dec 2011, 12:47

is restranse dar au faguri cu miere si polen pt primavara asa ma sfatuit domnul care ma ajutat
Avatar utilizator
Robi V
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Oct 2011, 22:36
Localitate: Arad

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Robi V » 22 Dec 2011, 12:52

domnule horia_ch pai in zona mea cam a fost seceta (zona de Vest,Arad) nu prea a ploat nui sigur ca o fi rapita la primavara. Daca nu va fi rapita osa trebuiasca sa hranesc o perioda pentru ca in partea asta rasare primadata dupa florile normale care lemai confera hrana .
Avatar utilizator
Robi V
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Oct 2011, 22:36
Localitate: Arad

Re: Hranirea de iarna

Mesajde bucursorinelionel » 22 Dec 2011, 13:18

PRIVIND PARTEA PLINA A PAHARULUI E BINE CA AI INTERVENIT SI AI AVUT CU CE..DACA AI RAME DE 1/2, 3/4, 1/1, LA REZERVA PLINE SI CAPACITE ASTFEL INCAT SA AJUNGA PARTEA DE SUS A GHEMULUI LA PARTEA DE JOS A ACESTORA AR FI DE PREFERAT. INDICAT AR FI 1/2, CATEVA, MUSAI DEASUPRA CUIBULUI, +IZOLATIE RELATIVA.SAU 1 RAMA 1/1 CULCATA PESTE CUIB, CU MIERE CAPACITA...SAU PUNGA INTEPATA, CU MIERE, USUREL SI CU GRIJA, CU PRIMA OCAZIE CAND E CEVA MAI CALD. DACA AI CORT SAU CAMERA DE INCALZIRE, PENTRU INTERVENTIE AR FI IDEAL SA LE TII CATEVA ORE LA 16, 18 GRADE, CHIAR SI PE INTUNERIC, SA IASA DIN GHEM SI SA SE DEPLASEZE SPRE SPATIUL MAI ABUNDENT IN HRANA/MIERE.PE VIITOR, PASTREAZA RAME DE 1/2 PLINE SI CAPACITE, SI LE BAGI LA IERNAT CU REZERVA DE MIERE DEASUPRA. IN MAREA MAJORITATE A CAZURILOR, GHEMUL SE DEPLASEAZA IN SUS NU IN LATERAL, PE ORIZONTALA. ASTA ITI ASIGURA IERNAREA LINISTITA, FARA INTERVENTII, SI SIGURA.
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Hranirea de iarna

Mesajde andrei_calinescu » 22 Dec 2011, 13:22

Robi V scrie:domnule horia_ch pai in zona mea cam a fost seceta (zona de Vest,Arad) nu prea a ploat nui sigur ca o fi rapita la primavara. Daca nu va fi rapita osa trebuiasca sa hranesc o perioda pentru ca in partea asta rasare primadata dupa florile normale care lemai confera hrana .

Robi daca ai coroane de miere, lasa-le in pace , intervii din martie cu descapacit. Au ele polen si in fagurii din coroane, sub mierea capacita. Tu nu trebuie decat sa le descapacesti, de preferinta in cuib , cand iti permite temperatura.
Erau afanate cuiburile alea, ce temperatura aveai afara?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Albinel » 22 Dec 2011, 13:27

Robi V scrie:is restranse dar au faguri cu miere si polen pt primavara asa ma sfatuit domnul care ma ajutat


din pozele expuse de tine ,vad doar un bulgare mare de turta parca si ala aruncat in dusmanie acolo :oops:
daca ai fi strans cuibul la timp si n-ai fi lasat mierea vraiste intinsa pe toti fagurii ,n-ar mai fi fost nevoia de interventia ta acum si ai fi iernat linistit atat tu ,cat si vietatile alea..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Hranirea de iarna

Mesajde catalin_viezure_6 » 22 Dec 2011, 14:14

Robi V scrie:Buna ziua as vrea sa stiu cum se procedeaza cu hranirea de iarna .Eu deja am inceput hranirea cu turte de control (de 500g). Am observat ca consuma din ea treptat.Dar cand mai trebuie sa fac hraniri? cam in ce periada?

robi chiar daca e frig scoate din rame macar 3 sau 4 .. 2 dintr-o margine 2 dintr-o margine si sa ai grija la albina sa nu iese lucreaza incet pentru sigur o sa ai probleme .Eu asa am facut acum 3 sapt caci tot asa le aveam si eu acum sunt pe 4-5 rame 6 rame depinde de familie , se intampla cum ai tu acum 10 rame in cuib albina sa fie rasfirata peste tot si cand da un ger sa le prinda asa pe unele rame goale sau cu miere putina
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Hranirea de iarna

Mesajde gica » 22 Dec 2011, 15:17

Albinel scrie:
Robi V scrie:is restranse dar au faguri cu miere si polen pt primavara asa ma sfatuit domnul care ma ajutat

daca ai fi strans cuibul la timp si n-ai fi lasat mierea vraiste intinsa pe toti fagurii ,n-ar mai fi fost nevoia de interventia ta acum si ai fi iernat linistit atat tu ,cat si vietatile alea..

Colegule,afirmatia ta nu este corecta.La Robi V rezervele sunt insuficiente.Asta este cauza care a suit albinele sus pe rame in poza trei.In poza doi nu trebuia turta.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Robi V » 22 Dec 2011, 15:26

pai e primul an cu iele asa am facut cum mau sfatuit ceilalti apicultori . iam intrebat de strangerea asta pe 6 rame dar au zis sale las asa ca nau nimic . lucrez pe dadant 1/1 toti faguri au miere si polen mai mult sau mai putin . turta am puso deasupra cuibului cum mia zis un alt apcultor care are 80 fam. a zis ca el face asa si ierneaza bine cu ele .
De sunt izolate cu polistiren expandat mai dur cel colorat si patura . doar un stup dela faget are funt anti varoa si are polistiren sub sita
Avatar utilizator
Robi V
 
Mesaje: 39
Membru din: 21 Oct 2011, 22:36
Localitate: Arad

Re: Hranirea de iarna

Mesajde Albinel » 22 Dec 2011, 15:36

gica scrie:
Albinel scrie:
Robi V scrie:is restranse dar au faguri cu miere si polen pt primavara asa ma sfatuit domnul care ma ajutat

daca ai fi strans cuibul la timp si n-ai fi lasat mierea vraiste intinsa pe toti fagurii ,n-ar mai fi fost nevoia de interventia ta acum si ai fi iernat linistit atat tu ,cat si vietatile alea..

Colegule,afirmatia ta nu este corecta.La Robi V rezervele sunt insuficiente.Asta este cauza care a suit albinele sus pe rame in poza trei.In poza doi nu trebuia turta.


asta spuneam si eu nea Gica ..consider ca are mierea intinsa pe toti fagurii in coronite destul de subtiri..
mai exista si posibilitatea sa aibe miere pentru iernat ,dar turta respectiva si caldura datorata polistirenului sa le fi atras ..observ la poza 3 si faptul ca afara era soare cand s-au facut pozele ,asadar si asta a contribuit la ridicarea albinelor pe turta..
Ultima oară modificat de Albinel pe 22 Dec 2011, 15:55, modificat 1 dată în total.
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Hranirea de iarna

Mesajde gica » 22 Dec 2011, 15:49

Robi V scrie:pai e primul an cu iele asa am facut cum mau sfatuit ceilalti apicultori ........

Colegule incepator.Sunt 3 metode de-a trece peste iarna o colonie de albine:
- au rezerve suficiente (16-20 kg) si colonia puternica, lasi cuibul asa cum este.Albinele realizeaza o dispunere bilaterala a rezervelor,in ramele centrale este 1,5-2 kg miere/rama.
- au rezerve la limita (10-14 kg) bagi mana in stup si faci o aranjare cu ramele mai pline pe centru sau una mai plina una mai putin plina.
- au rezerva putine (7-10 kg),in toamna descapacesti ramele cu petece de miere,dupa ce sunt golite le scoti din stupi si continui asa pana raman 5-6 rame in stup.Situatia asta este si putin riscanta in primavara.
Toate celelalte situatii sunt paguboase ca timp.Si timpul costa.Plus munca aiurea.
Sfatul primit a fost bun dar ai fost zgarcit la completarile de toamna.Sau putina nestinta.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori