Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Dec 2011, 23:23

Bee Happy scrie:Travaliul si uzura mi le imaginez foarte usor. E cosmarul meu, pe care il visez noaptea :mrgreen:
Cu mai multa greutate imi imaginez ce se intampla cu acele oua:
Matca fiind tanara, dominatoare si cu dor de munca, depune oua. Albinele, le iau frumos din celule si le arunca. Dar tot nu pot sa- mi imaginez de ce nu le mananca.


Gandeste-te ca poate nu aveau ulei pentru o omleta! sau se terminase butelia! :lol: :lol:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 28 Dec 2011, 00:04

daca citesti postarea mea care se numeste " nu stiu ce este " vei vedea ca cei mai priceputi ca mine au tras concluzia ca este propolis !!!
eu sunt incepator !!! am cerut pareri !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ilalexandru » 28 Dec 2011, 00:22

Adrian Galofteanu scrie:
"Trebuiau facute pozele putin mai de aproape. Totusi, le-ati pus cumva turte la stupi?" 20 de ani aia de care vorbeai se pare ca nu sunt de ajuns! La mine sunt vreo 35 si tot nu ma consider ca stiu, ba chiar vreu sa invat de aici de pe forum.


Nu am zis ca eu am dat turte la stupi. Insa, daca citesti pe aici pe forum, o sa vezi ca sunt apicultori care au deja pierderi din cauza lipsei hranei in stupi. PLus ca sunt multi care deja le-au pus cate o turta deasupra. Asa ca....
Si daca experimentatii spun ca sunt oua de albina...asa sa fie. Am gresit eu si ...de maine i-au fiecare stup la rand sa vad daca si ale mele matci au inceput sa oua. Daca nu, dupa 10 ianuarie le fac eu sa inceapa ponta
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde paul » 23 Dec 2012, 15:12

gica scrie:Hai sa discutam altfel.Hai sa discutam despre albina asa cum este ea.Pentru ca albina este fiica Soarelui.Asa a fost de cand este,asa va fi.
A trecut soltitiul,ziua incepe sa creasca.In zona noastra de acum incolo asteptam perioada cu gerul naprasnic,gerul de crapa pietrele.Albinele stau stranse in ghem,au hrana si incep sa se pregateasca pentru ce va veni.Sa nu uitam ca mierea din faguri este soarele si caldura verii stranse in stup (Maeterlink),sa nu ne fie frica de gerul care va veni ca pentru asta albinele au un remediu sigur de milioane de ani dupa cum am spus.
Ziua incepe sa creasca,in fiecare stup la o data diferita la un declic misterios,albinele cresc temperatura in centrul cuibului si Regina stupului incepe sa puna azi cateva oua,maine mai multe,si asa incepe un nou ciclu anual.
Astept si comentariile voastre.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Iun 2014, 18:04

Maine o zi trista !!! ZIUA INCEPE SA SCADA !!! din ce zicea nea Gica , albina simte si incepe sa " dea inapoi " !!!
desi urmeaza lunile iulie si august , ziua tot scade , asa incet , incet !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde joohny » 21 Iun 2014, 18:37

Va salut.Miine nu insa de poimine sigur.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Dec 2014, 18:17

De maine ziua creste !!! Si ma bucur pentru asta !!! Azi noapte a tunat si a fulgerat la noi ca si vara !!! Fenomen mai rar intalnit !!! A mai fost la revolutie !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde jenica67 » 22 Dec 2014, 22:18

Ziua nu incepe sa creasca de azi, ci abia dupa craciun. Din pacate daca nu ai stiut, soarele pana spre sfarsitul lui ianuarie, rasare tot mai tarziu.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Dec 2014, 22:28

SAincer , nu am stiut !!! DAR VOI STUDIA PROBLEMA !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Dec 2014, 22:34

SOLSTIŢIUL DE IARNA 2014. Ca în fiecare an, deși iarna meteorologică sosește încă de la 1 decembrie, începutul iernii astronomice este marcat de un moment precis, cel al SOLSTIŢIULUI DE IARNĂ. El este legat de mișcarea anuală aparentă a Soarelui pe sfera cerească, care reprezinta consecința mișcarii reale a Pământului în jurul Soarelui, potrivit Observatorului Astronomic.



SOLSTIŢIUL DE IARNA 2014. După cum este cunoscut, axa polilor Pământului își păstrează (în primă aproximatie) direcția fixă în spațiu, ea fiind înclinata cu 66° 33' față de planul orbitei terestre. Din acest motiv, Soarele parcurge în decurs de un an cercul sferei cerești numit "ecliptică", a cărui înclinare față de ecuatorul ceresc este de 23° 27'. La momentul solstițiului de iarnă, Soarele se află deci în emisfera australă a sferei cerești, la distanța unghiulară maximă de 23° 27' sud față de Ecuator, el efectuând mișcarea diurnă în lungul cercului paralel cu ecuatorul ceresc, numit "Tropicul Capricornului". Aceasta explică, pentru latitudinile medii ale Terrei, inegalitatea zilelor și a nopților, precum și succesiunea anotimpurilor.

SOLSTIŢIUL DE IARNA 2014. La data solstițiului de iarnă, Soarele răsare cu 23° 27' la sud de punctul cardinal est și apune tot cu același unghi spre sud față de punctul cardinal vest. La momentul amiezii el "urcă" - ținând cont de latitudinea medie a tării noastre, de 45° - la numai 21° față de orizont. În consecință, la această dată, durata zilei are valoarea minimă din an, de 8 ore și 50 minute, iar durata nopții are valoarea maximă, de 15 ore și 10 minute (pentru București). Evident, în emisfera sudică a Pământului fenomenul are loc invers, momentul respectiv marcând începutul verii astronomice.

SOLSTIŢIUL DE IARNA 2014. Momentul solstițiului de iarnă, respectiv al începutului iernii astronomice, are loc în jurul datei de 21 decembrie. Începând de la această dată, până la 21 iunie, durata zilelor va crește continuu, iar cea a nopților va scădea în mod corespunzător.

Vor avea loc următoarele SOLSTIŢII DE IARNĂ:

2015 22 decembrie 6:48
2016 21 decembrie 21:44
2017 21 decembrie 18:28
2018 22 decembrie 00:23
2019 22 decembrie 06:19
2020 21 decembrie 12:02


Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/solstitiul-de- ... z3Menw2MLC

:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde mircea_tm » 22 Dec 2014, 22:36

https://www.meteoblue.com/ro/rom%C3%A2n ... 9Fi%C5%A3a

un site foarte bun pentru meteo cat si pentru a vedea la ce ora rasare soarele si la cat apune in fiecare zi!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Dec 2014, 09:32

Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde IonutMioveni » 23 Dec 2014, 10:26

Salut Lucian!
Entuziasmat fiind cand am citit cele expuse mai sus cum ca se mareste ziua chiar i.am expus bunicii aceasta idee mai ales ca se plangea de timpul prea mult destinat sederii la usa sobei. Asadar ea mi.a raspuns scurt si la obiect, (acum cred ca are si dansa dreptatea sa ) :" Ionut, mămică, eu ştiu de la tatăl meu umătoarea idee...după Boboteaźă Māria sa-Soarele- brăzdează!" :)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde proapis13 » 23 Dec 2014, 11:32

Interesanta chestia cu ,,soarele brazdeaza ''...stiau oare strabunii ca in perioada asta a anului soarele ,,sta '' pe cer trei zile ????
Asta o spun si astronomii,iar dupa ziua incepe sa creasca cu cate 3-4 minute....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde jenica67 » 23 Dec 2014, 12:24

mircea_tm la ce este bun situl ala ??

ves.lucian.zabrani cred ca nu ai inteles ce am spus. Uite pentru Zabrani coordonatele sunt 46:04:00N si 21:33:00E (vezi : http://www.astrodex.ro/coordonate-geografice-localitati-din-romania.php )
Acum daca bagi coordonatele in calculatorul de rasarit : http://www.astro-urseanu.ro/rasarit_soare_blank.html vei observa ca la tine la Zabrani, la soltitiu soarele a rasarit la 8:13 in 23.12.14 rasare deja la 8:14, din 25.12.14 rasare la 8:15, din 29.12.14 rasare la 8:16 si abia dupa 7 ianuarie, incepe sa se mareasca ziua si cu rasaitul (dar mai trece timp pana ajunge sa rasare soarele inainte de ora de la echinoptiu) . Ziua in prima faza, se mareste (se lungeste) incepand cu apusul, care este mai tarziu.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde jenica67 » 05 Ian 2015, 12:24

Na acum ati inteles problema ?? Daca va uitati dimineata, nu s-a intamplat nici o schimbare, soarele rasare tot tarziu, dar seara dupa 17, daca este senin, este deja lumina si asta de cca o saptamana.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori