Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sunete si semne...

Mesajde alexx » 12 Ian 2015, 16:44

astazi am auzit si eu o familie care se aude mai intens si am desfacut podisorul sa ma uit ce are dar nu am desfacut ramele...este sus si ca putere exact ca asta toamna numai ca urla si habar nu am ce are parca ventileaza...e posibil sa aiba puiet?a mai experimentat cineva
alexx

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde un OM » 12 Ian 2015, 16:47

Lipsa matca?
un OM

Mesajde Florin Dobre » 12 Ian 2015, 18:49

alexx scrie:astazi am auzit si eu o familie care se aude mai intens si am desfacut podisorul sa ma uit ce are dar nu am desfacut ramele...este sus si ca putere exact ca asta toamna numai ca urla si habar nu am ce are parca ventileaza...e posibil sa aiba puiet?a mai experimentat cineva

Sa-l verifici si la rezerve. Se poate sa le fi topit deja.
Unificare. Da-i un roi cu matca. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde lucky5strike » 12 Ian 2015, 20:35

alexx scrie:astazi am auzit si eu o familie care se aude mai intens si am desfacut podisorul sa ma uit ce are dar nu am desfacut ramele...este sus si ca putere exact ca asta toamna numai ca urla si habar nu am ce are parca ventileaza...e posibil sa aiba puiet?a mai experimentat cineva

N-are matca. Imparte cate 2 rame de albina la roii mai slabuti pe care ii ai. Ar fi bine s-o faci pe la 8-10 grade.

Daca ai fund mobil, poti pune deasupra lui un roi.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde alexx » 12 Ian 2015, 20:41

Florin Dobre scrie:

Sa-l verifici si la rezerve. Se poate sa le fi topit deja.
Unificare. Da-i un roi cu matca. :idea:

mancare mai are lejer 7 kg....o metoda de unificat sigura ceva??
alexx

Mesajde MIHAEE'E » 12 Ian 2015, 21:21

mai asteapta cateva zile, pana prinzi o zi mai calduroasa si il verifici. daca a dus-o pana acum fara matca, o mai duce cateva zile !
in ce priveste cele 7 kg de miere pe care le mai are! important e , unde este pozitionata ea fata de ghem ..... si cand il verifici esti atent si la lucrul asta.
din ce stiu eu!... ca toamna si iarna, cand regina nu mai ponteaza, unificarile se fac cu risc minim.....
MIHAEE'E

Mesajde Florin Dobre » 12 Ian 2015, 21:24

Sunt mai multe metode. Eu iti spun cum fac eu.
1. Departezi ramele orfanului stanga-dreapta;
2. Introduci ramele roiului in spatiul creat;
3. Apropii ramele si inchizi.

Dupa 1-2 zile scoti ramele de prisos/neacoperite si cu miere putina. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde mellis » 27 Ian 2015, 01:43

Am o intrebare referitor la semnele iernarii si inceputul pontei ..
Avand in vedere ca temperatura ghemului este de aproximativ 14gr in interior fara puiet si in jur de 35 gr cu puiet, se poate folosi un termometru cu infrarosu pentru a ne da seama daca familia a inceput ponta? In ideea de a nu mai scoate rama afara pentru control...si riscul racirii puietului..
Diferenta de temperatura ar trebui sa fie semnificativ modificata in cele doua cazuri.
..difera de la familie la familie dar intre 14 si 36 este diferenta buna.
Multumesc..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde cobi » 28 Ian 2015, 10:28

mellis scrie:Am o intrebare referitor la semnele iernarii si inceputul pontei ..
... se poate folosi un termometru cu infrarosu pentru a ne da seama daca familia a inceput ponta?.

Exista. Nu folosesc.

mellis scrie: In ideea de a nu mai scoate rama afara pentru control...

Nici sa nu te gandesti, in perioada asta.

Cand creste T, simti podisorul usor incalzit, creste umiditatea , consumul...Problema ta este de a asigura din toamna hrana suficienta si de calitate...altfel, "turta este la putere" :)
cobi

Mesajde mellis » 28 Ian 2015, 11:02

Multumesc pentru raspuns,
Multi roi in toamna (pentru mine)- am tot hranit cu sirop - nu i-am dus la floare din pacate, "de veghe" langa lanul de porumb...am pus turta preventiv cu folie in cap deschisa cam o rama, strans cuib - si continuare turte daca am inceput.
Nu vreau sa-i deschid pe vremea asta- de aceea ma gandeam in a depista cu termomentru startul puietului si cresterea consumului..
Multumesc..
mellis

Mesajde mellis » 19 Sep 2015, 01:59

Salut,

Doresc sa revigorez acest topic dar intr-o forma putin diferita.
Am tot stat si observat diverse comportamente ale albinelor anul acesta, de la zborul de recunoastere la o anumita ora la contactul direct cu ele. Cati dintre voi mai stau sa le observe, sa le hraneasca de pe deget cu miere, sa le priveasca.
Cei care faceti apicultura industriala - le mai priviti sau a devenit totul mecanic - trantesc capacul si gat operatiunea propusa?

De exemplu - zborul de recunoastere pe la ora 14 sau 15 este mai intens.
In timpul verii - matca in jurul orei 12 in partea dreapta a cuibului pe primele rame.
Nu am mai avut albine agresive ca anii trecuti (oare de ce?), deschid stupul cu fumul (rece) preagtit - nu mereu - dar un jet de fum la deschiderea capacului pe deasupra ramelor este linistitor, nu insist cu fumul.
Ramele puse inapoi le apropii incet cu miscari laterale de apropiere-departare sa nu prind albine intre leaturi.
Roii cu folie deasupra, deschid doar un colt spre a pune stimulent (sirop) in uluc. Roii cu folie - am observat o dezvoltare mai buna decat la cei fara folie.
Deranjat cat mai rar.
Hranirile de complectare le fac cu hranitor in podisor.

Cum (mai) comunicati cu albinele? Dar ele cu voi?
Sanatate.
mellis

Mesajde Mircea_63 » 19 Sep 2015, 11:43

Mellis, apicultor industrial sau nu, cand e de umblat in cuib...e cam tot aia. Cand e mult de lucru pe unitatea de timp, n-ai vreme de contemplari, dar nu inseamna ca lucrezi cu ochii inchisi. Cand este timp destul fiecare stupar le urmarete mai pe indelete si cu drag.
Intr-o zi in care sunt ceva mai liber, ma duc la o tigara in stupina si ma plimb sau asez printre stupi. Le urmaresc atent si cu drag, mi-e drag cand vine cate una si se aseaza pe mine. E chiar mai intima relatia decat la inceput. Atunci inca imi era frica de ele, iar daca se aseza una pe mana -de exemplu- prima stare era teama ca ma va intepa. Acuma e altceva.

Sunt casnicii ca focul de paie si altele care se intaresc tot mai mult de-a lungul timpului. Asa si relatia apicultor-albina.

Sunete si semne... cel mai greu este cand ai 1-2-3 stupi si n-ai experienta. N-ai cu ce compara sunetele si semnele.
Tot greu este cand in stupina ta a mers totul snur. Din patanii si intamplari inveti. Din "functionarea" ceas, mai putin.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde mellis » 20 Sep 2015, 01:23

Multumesc de raspuns..
Cand am mai vorbit de contemplat albine am fost luat in zeflemea "bai incepatorule"...noi doar ne uitam la stup si stim ...nu mai este timp de contemplat...si m-am tot intrebat ce are una cu alta..daca ai multi stupi..multa treaaba, daca stii tot, - cine te opreste din observat - cine nu ne lasa sa ne bucuram de bazaitul albinei..cum ne bucuram alte dati...trebuie sa fie tare trist in stadiul sutelor de stupi...
ma bucur ca nu este asa - frica de faima (de a fi apicultor), sper sa nu ajung coplesit (a se citi atotstiutor) de albina sa nu mai am timp sa o observ..poate am inteles eu mesajele din trecut gresit (sper)..
Multumesc Mircea_63 - m-am mai linistit..
Sanatate..
mellis

Mesajde Ovidiu123 » 20 Sep 2015, 02:22

Salutare,
Anul trecut,cand mi-am achizitionat primii roi,stateam si priveam activitatea albinutelor minim 4h pe zi.Eram atat de incantat de ele incat nu imi venea a mai pleca.
Chiar daca pe atunci nu stiam mai nimic,urmarind activitatea lor zilnic,am inceput sa observ lucruri noi pentru mine cum ar fi zborul intens intre ora 14:00-14:30
Stateam si ma gandeam..O sa ajung vreodata sa am 100 de familii?
Oare o sa le mai iubesc la fel ca acum ?
O sa le mai acord atentie ?
Dupa un an,am reusit sa mai fac 4 roi din cele 4 familii.Am 8 colonii,le iubesc mai mult decat atunci cand aveam 4.Sper sa raman la fel si "foamea banilor" sa nu reuseasca sa ma corupa.Am vrut albine din pasiune,din pasiune o sa le ingrijesc.Sper sa am ocazia,macar pe forum,sa dovedesc pe viitor ca nu banii ma intereseaza,desi,apicultorii supravietuiesc cu greu,mai ales saracele albine care in urma poluarilor,in urma soiurilor autopolenizatoare sunt din ce in ce mai chinuite :x
Stima
Ovidiu123

Mesajde peterneamt » 20 Sep 2015, 08:27

Te stimez şi te apreciez şi eu pentru faptul că ai această pasiune. Cu timpul vei realiza care este potenţialul melifer al vetrei de stupină şi în funcţie de el şi de timpul pe care îl ai la dispoziţie vei ajunge la un optim de familii productive pe vatră. Observând cum evoluează familiile tale (în funcţie de cules ), pe parcursul sezoanelor apicole vei realiza care e tehnologia optimă de întreţinere şi exploatare .....şi vei cunoaşte flora meliferă de pe aria de cules a stupinei.....şi vei realiza că apicultura e o ecuaţie cu multe necunoscute şi fiecare element sau factor ( temperatură, umiditate, radiaţii solare, vânt, boli ale plantelor.....etc. ) care se modifică, schimbă rezultatul ecuaţiei......şi te pune în situaţia de a calcula care este probabilitatea ca soluţia, găsită de tine, să fie cea optimă...... ;)
peterneamt

Mesajde mellis » 21 Sep 2015, 00:03

Salut,
Este placut sa vezi oameni ce indragesc albinele atat de mult.
Albinele ar trebui sa fie tratate cu sfintenie - ca si vacile indienilor ;)..
..de asta apicultura este atat de frumosasa - te tine mereu in priza, necunoscute, vreme, sa mut, sa nu mut, (ma iubeste, nu ma iubeste pe frunza de salcam) cat de tari sa le fac fara sa plece..
Apicultura este ca si muzica - pretutindeni - in aer, in lumina, in jurul nostru, tot ce trebuie sa faci este sa-ti deschizi sufletul, tot ce trebuie sa faci - este sa asculti, sa privesti..

Am asistat vara aceasta la un episod interesant - doua muste (nu albine) isi faceau curte oarecum - era o musca mai mica si una putin mai mare ce se tot invartea in jurul celei mai mici cu batai de aripi asemena unui cocos..am stat si am privit mirat...cat de interesanta poate fi natura - trebuie doar sa-i acordam timp si studiu..

Ce semne va ghideaza activitatea in stupina?
Sanatate..
mellis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR